خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

خلقت کیهان در شش روز از نظر علم و قران

 

خلقت کیهان در شش روز از نظر علم وقرآن


مقاله زیرصرفا با دید و عینک علم فیزیک و اختر شناسی و آخرین نظریه تائید شده علمی و مقایسه با آیات متشابه در قران مورد بررسی و تحقیق قرار داده شده. لذا آشنائی اندکی از پیدایش کیهان از دید علم فیزیک به درک بیشتر مطالب کمک میکند. خداوند متعال در قرآن درهفت ایه کلمه خلقت سموات و الارض را در شش روز بیان داشته و من دو آیه مهم در این ارتباط را اساس تحقیق قرارداده ام .مطلب مهم کلمه خلقت کیهان در شش روز است .

وهو الذي خلق السموات و الارض في ستّة ايام و كان عرشه علي الماء ليبلوكم ايّكم احسن عملاً و لئن قلت انّكم مبعوثون من بعد الموت ليقولنّ الذين كفروا ان هذا الا سحرٌ مبين-سوره هود آیه 7
 اوست كسى كه آسمانها و زمين (کیهان ) را در شش هنگام خلق کرد و عرش او بر آب بود تا شما را بيازمايد كه كدام‏يك به احسن عملا میرسید و اگر بگويى شما پس از مرگ برانگيخته خواهيد شد قطعا كسانى كه كافر شده‏ اند خواهند گفت اين چیزی جزسحرى آشكار نيست.


ان ربكم الله الذي خلق السموات و الارض في سته ايام ثمّ استوي علي العرش يغشي الليل النهار يطلبه حثيثاً و الشمس و القمر و النجوم مسّخرات بامره، الا اله الخلق و الامر تبارك الله رب العالمين اعراف 54 -پروردگار شما خدائی است که آسمانها و زمین را در شش روز آفرید سپس به عرش پرداخت شب  را در روز می پوشاند  و روز شتابان آن را می طلبد و آفتاب و ماه و ستارگان مسخر فرمان او هستند  آگاه  باشید که او راست  آفرینش و فرمانروایی، خدا آن پروردگار جهانیان به غایت بزرگ است- خداوند کیهان را در شش روز آفرید. در قرآن در خلقت سموات والارض از سه کلمه کلیدی بدیع، فطر و خلق استفاده شده است و این موضوع اساس بحث ما است .


از آنجائیکه خلق السموات و الارض بعد  از بدیع السموات و الارض و فاطر السموات و الارض اتفاق افتاده است و این مفهوم را از آیات مربوطه میتوان استنباط کرد، برای درک مفاهیم  این سه کلمه ابداع و فاطر و خلق در قرآن که تمامی به معنی آفرینش کیهان است ولی هر کدام مفاهیم علمی و مراحل خود را دارد نیاز است با نظریه علمی پیدایش کیهان آشنا شویم، لذا پیشنهاد میشود ابتدا به مقاله خلقت کیهان از هیچ  نظر علوم طبیعی  و قران مراجعه فرمائید. این مقاله در حقیقت ادامه آن مطالب است. 

 

 

روز در قرآن هزار سال و در جای دیگر پنجاه هزار سال و در موضوع دیگر یک آن آمده که درمقاله پنجاه هزار سال از روزهای خدا از تخیلات تا واقعیت به آن اشاره شده مطلب مهم در آن مقاله موضوع یوم به معنی مرحله است که شرح داده شده. خداوند ابداع و فطرهن را جز دوره ها ی خلقت بشمار نمی آورد. دوره از زمانی آغاز میشود که خلق السموات والارض اتفاق می افتد و ماده در شش مرحله زمانی خلق میشود. 

دانشمندان اختر شناسی و فیزیک به این شش دوره اشاره کرده اند. استفان واینبرگر فیزیکدان برجسته آمریکائی و برنده جایزه نوبل فیزیک و یکی از بنیانگذاران انجمن واکنش های الکترومغناطیس و ضعیف در مدل استاندارد فیزیک ذرات است این عالم بر جسته و شناخته شده در کتاب سه دقیقه اول، پیدایش کیهان را مشروحا شرح داده

این کتاب پر فروش ترین کتاب سال  و باعث شهرت مضاعف وی گردید. ایشان در زمینه اعتقادات مذهبی چندان سابقه خوبی ندارد و مطالبی ضد مذهبی بیان داشته  ولی از نظر علمی شخصیتی مورد  قبول دانشمندان بنام فیزیک و اختر شناسی است  نامبرده ایجاد کیهان را در شش دوره. در کتاب خود ذکر کرده. خلاصه مطالب او را در زمینه سه دقیقه اول پیدایش کیهان از متن آلمانی استخراج  و ذیلا شرح داده میشود (این مقاله درسال 1392 در این سایت منتشر شد. خوشبختانه این کتاب با ترجمه بسیار شیوا وعلمی توسط آقای محمد رضا خواجه پور توسط انتشارات فرهنگ و معاصر به چاپ رسیده است. من چکیده این دوره ها را آورده ام ). چرا ایشان را انتخاب کردم به دلیل اول شخصیت شناخته شده علمی او و دوم به خاطر اینکه اعتقادی به خدا ندارد که برخی تصور کنند تحت تآثیر علاقه مذهبی مطالب را گفته باشد. ابتدا تمامی مطالب او را میگویم و سپس در باره آن بحث میکنیم .درفصل پنجم کتاب وی درباره مراحل یا دوره های پیدایش عناصر مادی که در آن 98 درصد ساختار مادی کیهان شکل گرفت این چنین پرداخته است:

بیگ بانگ درمرحله زمان صفر آغاز شد از زمان صفر تا  ثانیه ده به  توان منهای 43 لحظه کوتاهی پس از انفجار اولیه، کیهان درمحیطی بینهایت چگال یا فشرده و بینهایت کوچک که مفهوم هیچ را میدهد و درجه حرارت بالای ده به توان 32 درجه کلوین قرارداشت ایجاد شد. این محیط بسیار داغ و فشرده را علم زینگولاریته  نام گذاشته زینگولاریه  کیهانی و زینگولاریته محدوده ای است که محاسبات علمی در آن راهی ندارد. زینگولاریته کیهانی بر تعینات مادی استوار نیست و نمی توان با  قوانین جهان مادی آنرا  توصیف کرد به علاوه علم میگوید زینگولاریه از زینگولار نشات گرفته است. (معنی این کلمه به فارسی میشود تکینگی و به عربی احدیت است)

تمام مختصات ماده  در آن بی اعتباراست. فضا، زمان، جرم هنوز به وجود نیامده اند و برای علم هنوز هم مشخص نیست که  در این محدوده  ذره ای یا شیئ وجود داشته یا نداشته و چه مختصاتی داشته. پس از ده به توان منهای 43 ثانبه از انرژی فوق ا لعاده زیاد شتاب دهنده  ذرات بنیادی شکل میگیرند و انبساط جهان شروع  و در لحظه بسیار کوتاهی جهان گسترش غیر قابل تصوری پیدا میکند. این چنین فضا پدید می آید. ایده و نظریه واکنش های ذره ای در این لحظه برهیچ اصول فیزیکی و تجربه و آزمایش و قوانین مربوطه قرارنداشته و این تعاریف جزئ تصورات دانشمندان است.

طبق نظر گات  دانشمند فیزیک دراین لحظه چهار نیروی اصلی فیزیک، گرانش ، الکترومغناطیس، هسته ای قوی وهسته ای ضعیف دریک نقطه با هم ادغام شده بودند و کیهان مملو از انرژی بود. انرژی ناب. پس از انفجار ناگهاتی یا باز شدن آنی و توقف انفجار گونه انبساط ، فضا از پلاسمای مملو از محیط گازی و کوارکها، گلئون ها ،الکترون ها و انرژی تاریک تشکیل میشود. حرارت به ده به توان 12 کلوین میرسد. و زمان ده به توان منهای 3 ثانیه سپری شده ( زمان صفر الی ده به توان منهای 3 یک مرحله خاص از خلقت کیهان است که در این مرحله انبساط عظیم رخ می دهد. فضا خلق میشود پلاسمای مملو از ذرات بنیادی شکل میگیرند ولی از آنجائی که در این درجه حرارت بدلیل بالا بودن حرارت امکان بررسی درلابراتوارها نیست صرفا همه نظریه است. (این مرحله را پرفسور واینبرگر جزئ مراحل تشکیل کیهان به شمار نیاورده به عبارتی از دید قرآن  بدیع السموات والارض است و فطرهن لحظات اولیه  انبساط کیهان همانطور که قرآن این دو را جزئ شش دوره نیاورده ایشان هم نیاورده که این هم یک اعجاز قرآن است). پرفسور واین برگ مراحل تشکیل کیهان را در شش دوره یا مرحله یا تصویر بیان کرده که عینا نقل میشود. این دوره گذاری عینا در کتاب آورده شده بنام تصویر یاد شده که درمواردی بزبان آلمانی دوره هم معنی میدهد. 

کیهان بالای درجه حرارت 1/5.1012 کلوین توده فوق العاده چگال پلاسمائی شکل از ذرات پی مزون ها تشکیل شده بود .پی مزون ها برخلاف الکترون ها و پوزیترون ها، میون ها و نویترینوزها که بالای حرارت تثبیت خود پایدار هستند  با یکدیگر واکنش هسته ای انجام نمی دهند، مزون ها با هم و با ذرات هسته ای واکنش شدید نشان میدهند. عملا نیروی هسته ای ضعیف که هسته اتم را نگه میدارد مربوط به  واکنش پی مزون است. با وجود حجم عظیم این ذره بنیادی در پلاسمای داغ  بررسی و محاسبه  ذرات بنیادی ماده دراین درجه حرارت عملی نیست. بنابراین باید صبر کنیم تا درجه حرارت به مقدار صد هزار میلیون کاهش پیدا کند

یعنی1011 درجه کلوین. این درجه بسیار پائین تراز حرارت تثبیت پی مزون و میون ها  و تمامی ذرات بنیادی سنگین است. حرارت تثبیت پی مزون1012. 619 /1 درجه کلوین است (ده به توان دوازده). بالای این حرارت پی مزون ها پایدار و پائین آن  محو و تبدیل به عناصر دیگر ذرات بنیادی می شوند. (نویترینو ذره بنیادی خنثی است که در واپاشی هسته ای همراه با الکترون و پوزیترون گسیل میشود سبک و ناپایدار است و بندرت با ذرات بنیادی دیگر واکنش دارد 

حرارت کیهان اکنون 1011 درجه سانتیگراد است. کیهان از پلاسمای چگال ماده  و اشعه تشکیل شده و در یک وضعیت تعادل پایدار قرار دارد. در این  وضعیت بارالکتریکی عدد باریونی و عدد لپتونی بسیار کوچک و متمایل به صفر است. الکترون ها، پوزیترون ها، فوتون ها، نویترینوزها  و اضداد آنها عناصرغالب کیهان هستند. کیهان آنقدرچگال است که حتی نویترینوز و اضداد آنها که از دیوار ضخیم سرب براحتی عبور میکنند (دقت شود کیهان دراین لحظه به مراتب از سرب فشرده تراست) در تعادل حرارتی با ذرات بنیادی ذکر شده  قراردارند و همه آنها رفتاری شبیه اشعه دارند. ازحرارت 1012 به پائین براساس داده های فیزیک میتوانیم خوب موضوعات را پی گیری کنیم انرژی باندازه کافی زیاد است که ذرات بنیادی مدل استاندارد کیهانی وجود داشته باشند. تمامی این ذرات در شتاب دهنده  ذره ای مشاهده شده  از این جهت می توانیم  وضعیت این دوره را بخوبی درک کنیم

تصویر اول

 ذرات مبادله ای حاصل از سه نیروی اصلی فیزیک  دراین لحظه به وجود آمده است. فوتون ها به دلیل چگالی بسیار بالای کیهان مرتبا با سایر ذرات برخورد میکنند ( راه گریز ندارند بهم تنه میزنند ) و آزاد نمی توانند حرکت کنند. کیهان دراین دوره غیرشفاف و کدر است. طبق قانون استفان  بولتس مان  انرژی چگال اشعه الکترومغناطیس درحرارت 1011 درجه کلوین برابراست با 1044 ×4/72 الکترون ولت درهر لیتر کیهان بعبارتی در این حرارت 4/5 برابر اشعه  الکترومغناطیس انرژی چگال دارد. یعنی44 21.10  الکترون ولت برابر است با چگال جرم 3/8 میلیارد کیلو گرم درلیتر کیهان. یعنی 3/8 میلیارد برابر جرم آب که هر لیتر یک کیلو گرم وزن دارد است. پس کیهان هنوز فوق العاده چگال و فشرده است. اگر یک  لیتر از جرم آن زمان کیهان به زمین اصابت میکرد زمین زیر بار آن پودر میشد.

(اکنون میشود تصورنمود که چرا تجلی نور باریتعالی که از صمد یا فشردگی و توپری، صفات ذاتی خداوند منشائ شده بود بر کوه مقابل حضرت موسی آن را پودر کرد باز هم تصور شود اگر نور حاکم بر محدوده احدیت که  همین تجلی نور خدا بود  ذره ای برکوه های زمین تجلی میکرد کوه در برابرش خاشع و پودر میشد چرا که چگال محدوده احدیت بمراتب چگال تراز کیهان قبل از انبساط بوده است

به کلام خداوند که فرموده اگراین قران را برکوه نازل میکردیم کوه بار تحمل آن را نداشت. قرآن نور هدایتی است ولی اگر بر کوه نازل میشد نور علی النور بود یعنی ماهیت نورعوض میشد و نور ناب میشد که  فوق العاده چگال است به مقاله  نورو منشای خلقت در قرآن مراجعه فرمائید.)

در دوره اول  از هر هزار میلیون فوتون الکترون یا  نویترینوز فقط یک پروتون و یا نوترون وجود  داشته است بنابراین تعداد این دو (پروتون و نوترون) با هم برابر بودند. نوترون از پروتون سنگین تر است  و این اختلاف جرم برابر است با1/293  میلیون الکترون ولت. درحرارت 1011( ده به توان یازده) الکترون ها پوزیترون ها وغیره انرژی بمراتب بالا تری داشته اند  دراثر برخورد نوترون ها و فوتون ها و یا پروتون با الکترون و پوزیترون ها و پروتون ها به نوترون ها تبدیل میشدند و برعکس این پروسه دراین دوره مکررا انجام و برمیگشت. تعادل حرارتی حاکم بود

تصویر دوم


در این مرحله حرارت کیهان سی میلیون درجه کلوین است و از آغاز مرحله اول 0/11 ثانیه سپری شده است کیهان ازنظر کیفیت تغیر چندانی نکرده هنوز الکترون ها، نویترینوز و فوتون ها و اضداد آنها بر کیهان غالبند و در یک تعادل حرارتی قرار دارند  و این حرارت هچنان بالا تر از حرارت تثبیت آنها است. انرژی چگال کیهان با توان چهار نسبت  به حرارت کاهش می یابد  و سرعت انبساط  با توان درجه حرات نسبت  مستقیم  دارد. تا کنون 0/2 ثانیه به انبساط  کیهان افزوده شده است و نوترون سنگین تر در این حرارت آسان تر به  پروتون تبدیل میشود تا بعکس و اکنون 38 درصد نوترون در برابر 63 درصد پروتون قرار دارد 

تصویر سوم 

درجه حرارت کیهان اکنون ده هزار درجه کلوین است ازآغاز مرحله اول 1/90 ثانیه سپری شده بدلیل کاهش حرارت و چگال ذره نویترینوز شروع میکند رفتاری مستقل از خود نشان داد ن و در این لحظه از تعادل حرارتی با سایر ذرات خارج میشود. قبل از خروج طول موج نویترینوز با حرارت کیهان نسبت عکس داشت و بعد از خروج  از تعادل حرارتی بدون مانع همراه  انبساط کیهان در آن پخش میشوند. تمایل به قرمزی طول موج آن با افزایش وسعت کیهان رشد میکند. مجموع انرژی چگال کیهان در مقایسه  با دوره دوم با توان 4 حرارت کاهش میابد و برابر 380000 برابرجرم آب میشود. با پائین آمدن حرارت به مرز حرارت تثبیت الکترون ها و پوزیترون ها  در انتهای مرحله سوم الکترون ها  و پوزیترون ها سریع به مرحله  نابودی میرسند  و نوترونبیشتری  به  پروتون تبدیل میشود اکنون نسبت پروتون به  نوترون 76 به 24 است 

تصویر چهارم


حرارت کیهان در این مرحله به  سه هزار میلیون درجه کلوین میرسد از آغاز مرحله اول تا کنون 13/88 ثانیه سپری شده است حرارت کیهان اتدکی پائین  تر از حرارت تثبیت الکترون  و پوزیترون رسیده.
این دو ذره که از اجزائ  مهم  کیهان همراه با  فوتون بودند از صحنه خارج میشوند. انرژی حاصل از نابودی الکترون ها و پوزیترون ها  لحظه ای باعث توقف کوتاه سرد شدن کیهان میشود. مقداری  از الکترون ها  که برای پیوستن به پروتون ها و تشکیل هسته اتم ئیدروژن و هلیوم مورد نیاز است باقی می مانند (دقت شود حرارت کیهان به زیر حرارت تثبیت الکترون میرسد وهمه الکترون ها قاعد تا باید نابود شوند ولی براساس گفته پرفسور واینبرگ مقداری درگوشه های کیهان برای پیوستن به هسته اتم ئیدروژن و هلیوم بعد از حدود 700000 سال باقی میمانند  براساس کدام قانون فیزیک این عمل صورت می پذیرد تعقل فرمائید). اکنون کیهان باندازه ای سرد شده  که پروتون ها و نوترون ها بتوانند تشکیل هسته اتم بدهند 

حال هسته اتم هلیوم 4 میتواند تشکیل شود. البته هسته ها فقط در چهار چوب یک سری واکنش  دو ذره ای فرایند اصلی هسته ای صورت میگیرد. مثلا ابتدا باید یک پروتون و یک نوترون هسته ئیدروژن سنگین یا  دویتریوم را ایجاد کنند. انرژی اضافی گسیل شده توسط یک فوتون منتقل میشود و دیتریوم میتواند درواکنش هسته ای بعدی با یک  پروتون و یا  یک نوترون  بر خورد کند و ایزوتوپ هلیوم 3 را ایجاد نماید. هسته متشکل از دو پروتون و یک  نوترون با سنگین ترین ایزوتوپ  ئیدروژن تریتیوم  و همینطور هلیوم 3  و هلیوم 4 تشکیل میشوند. این زنجیره واکنش هسته ای فقط زمانی میتواند جریان یابد که ابتدا دویتریوم تشکیل شده باشد. تریتیوم وهلیوم 3 دارای پیوند داخل هسته ای ضعیف اند. برای اینکه یک هسته دویتریوم از هم گسسته شود نیاز به  1/9برابر مقدار انرژی است که پیوند هلیوم معمولی را از هم جدا میکند. درحرارت 3.109 درجه کلوین که اکنون بر کیهان مسلط است دویتریوم پس از تشکیل از بین میرود. هنوز پروسه تبدیل نوترون به پروتون مانند مراحل قبلیادامه دارد و نسبت پروتون به نوترون 83 به 17 است

تصویر پنجم

حرارت کیهان به هزارمیلیون درجه کلوین میرسد و این حرارت 70 برابر گرم تر از مرکز خورشید است. از آغاز مرحله اول سه دقیقه میگذرد .الکترون ها و پوزیترون ها با درصد بسیار بالائی دیگر وجود ندارند اجزا اصلی کیهان فوتون و نویترینوز و اضداد آنها است. پروتون ها نیز وجود دارند ولی نسبت به در صد فوتون ها  و نویترینوز ها بسیار نا چیزند .کیهان باندازه ای سرد شده که تریتیوم و هلیوم 3 و هلیوم معمولی میتوانند تا اندازه ای پایدار بمانند. دویتریوم ها پایداری کوتاهی دارند. هر صد ثانیه ده  درصد نوترون باقیمانده  به پروتون تبدیل میشود. نسبت نوترون به پروتون 14 به86  میرسد. با پائین آمدن حرارت کیهان هسته دویتریوم  میتوانند خود را تا  اندازه ای نگه دارند و هسته های سنگین تر درپروسه  دو ذره ای همچنان تشکیل میشوند. اما هسته های سنگین تر از هلیوم بدلیل نا پایداری دیگر نمی توانند  تشکیل شوند و هیچ هسته 5 جزئی ویا 8 جزئی در هسته اتم دیگر به وجود نمی ایند.(دقت شود اینجا  فقط تا هسته اتم ئیدروژن به مقدار زیاد و هسته هلیوم معمولی به مقدار اندکی جزئ  برنامه ریزی خلقت قرارداشته  که  تشکیل اتم ئیدروژن برای ایجاد آب است و عرشه علی المائ، کیهان را خدا خلق کرد درحالی که مدیریت او بر آب قرار داشت) به محض اینکه حرارت کیهان کمی کاهش یابد تمامی باقیمانده نوترون ها به هسته هلیوم پیوند زده میشوند .نسبت پروتون به نوترون به 87 به 13 رسیده است

تصویر ششم 

درجه حرارت به 108× 3 درجه کلوین میرسد. از آغاز مرحله  اول سی و چهار دقیقه  و چهل ثانیه سپری شده. کیهان دراین لحظه از الکترون ها  و پوزیترون ها خالی شده (البته الکترون ذخیره شده برای تشکیل اتم ها در حدود هفتصد هزارسال بعد در گوشه ای از کیهان ذخیره شده ؟) تعدادی الکترون یک به صد میلیون باقی مانده  بمنظور تآمین بار منفی  پروتون های موجود برای تشکیل اتم سبک در کیهان باقی میماند. انرژی چگال کیهان9.9  در صد آب میرسد که به 31 درصد متعلق به انرژی نیترینوز و69 درصد مربوط به  فوتون است. کیهان باندازه ای سرد شده  که دیگر واکنش هسته ای صورت نمی گیرد. ذرات هسته ای (پروتون ونوترون) مقداری به اتم هلیوم جذب شده و یا بصورت پروتون آزاد برای تشکیل هسته اتم ئیدروژن باقی مانده، نسبت هسته ئیدروژن به هسته هلیوم 77 به 23 درصد است. این نسبت امروزهم درکیهان دیده میشود. حدود 99 درصد مواد مورد نیاز کیهان به وجود آمده است. در این زمان کیهان دارای وضعیت یونیزه است. پروتون ها با بار الکتریکی مثبت والکترون ها منفی و بصورت آزاد می چرخند. واکنش هسته ای قطع و کیهان درحالت آرامش بسر میبرد

این بود نظر پروفسور واینبرگ در پیدایش  جهان  مادی. او این ایام را تصویر نامیده  که به  آلمانی تصویر و در مواردی مرحله معنی میدهد. نکته مهم این است که او دوره زمان صفر تا ده به توان منهای 43 یعنی دوره پلانک و همچنین دوره بعدی تا حرارت 1012 درجه کلوین را بدلیل بالا بودن درجه حرارت و عدم توان علم برای بررسی آن در دوره ها منظورنکرده  و برخی از دانشمندان مقداری از آن ها را جز دوره ها بشمار می آورند. واینبرگ دوره ششم که واکنش ها ی هسته ای عملا پایان یافته را جز دوره ششم آورده  و با  پس و پیش کردن آن همان شش دوره میماند. محدوده  پلانک وم حدوده  بعد از آن  که به محدوده  گات مشهور شده  و قبل از انبساط کیهان است عملا ماده هنوز خلق نشده  و تنها گات درنظریه خود اظهار داشته که  قبل از انبساط کیهان نیروی گرانش کوانتومی از بقیه نیروی چهار گانه که با هم ادغام بوده اند جدا شده است که سند یت علمی ندارد و هنوزبه عنوان یک نظر پیشنهادی مطرح است و درحقیقت زمانی که  کیهان باز میشود و ذرات امکان تکان خوردن می یابند ماده شروع به خلق شدن میکند. 

نکات جالب وعلمی قرآن در این ارتباط

دراین مرحله عملا کیهان ایجاد میشود و پیدایش کهکشانها و ستارگان نتیجه همجوشی هسته ای دو عنصر ئیدروژن وهلیوم است و ارتباطی به خلقت جدید ندارد. بر اساس نظریه قرآن زمانی که فطرهن آغاز میشود از اول مه بانگ تا ابتدای انبساط کیهان که از نظر قرآن دو مرحله ابداع از عدم و فطرهن انبساط کیهان جزئ خلق کیهان به حساب نیامده  و ابتدای انبساط  دقیقا همانطورکه واینبرگ شروع دوره ها را آغاز میکند و فضا خلق میشود زمان هم خلق میشود یعنی ماده خلق میشود را آغاز شش روز خلق کیهان میداند. به دلیل این را میگویم. قبل ازآن زمانی وجود ندارد که آغازش صفر و تا  ده به توان منهای 43 ثانیه به محدوده پلانک ختم شود. به عبارتی محدوده پلانک زمان ندارد و مقداری از محدوده گات هم زمان ندارد و علم از ناچاری برای آن زمان گذاشته  بنابراین نظر قرآن علمی تراست. چرا خداوند میفرماید کیهان را از عدم آفریدم. درعدم تعینات ماده که زمان هم یکی از آنها است  وجود نداشته. ابداع یعنی قبلا هیچ بود، ماده وجود نداشت بنابراین زمان هم وجود نداشته است نکته جالب در قران این است که حضرت ابراهیم میفرماید من خدائی را میپرستم که من را از فطرنی آفرید. چه مفهومی میتواند داشته باشد. از خلق ماده که از ابتدای فطرهن است شروع و آغاز دوره احسن کل شیئ خلقه است برای ایجاد حیات در کره زمین زیرا برنامه و طرح خداوند بر آب (ایجاد آب) قرار داشت . بررسی انبساط کیهان از نظر علم و قرآن

این عبارت یعنی چه؟  کلماتی که خداوند انتخاب میکند منظورداشته است آیا با خودتان فکر کرده اید من را از انبساط آفرید چه معنی میدهد معنی آن این است که آغاز خلقت انسان از پیدایش ماده انشائ شده. تکامل انسان از این نقطه است قوانین ماده هم از اینجا آغاز شد. فاطرالسموات و الارض جاعل الملائکه رسلا .خداوند به محض اینکه کیهان را باز کرد و ماده خلق شد همزمان ملائکه هم درآن قرارداد. ملائکه شدند پیام آور خداوند در کیهان یا  به زبان علمی قوانین جاریه  خداوند در کیهان. به مقاله ماهیت ملائکه در قرآن ملاحظه فرمائید. دانشمندان فیزیک ما میتوانند روی آن کار کنند و به عنوان اصلاح نظریه علمی استاندارد کیهان ان را جا بیاندازند این دو محدوده  جز خلقت کیهان محسوب نمیشود از نظر قران ابتدا محدوده احدیت که از نور ذات خداست شکل میگیرد که همان زیگولاریته به زبان انگلیسی و تکینگی به فارسی و به عربی میشود احدیت. کلمات خداوند کاملا حساب شده  انتخاب گردیده  فطرهن که انجام میشود کیهان باز شد از دید قران خلقت آغاز میشود. کیهان براساس برخی نظریه سیصد هزارسال و برخی هفتصد هزارسال در آرامش بسر میبرد و هیچگونه اتفاق خاصی نمی افتد  و بعد از این دوره حرارت کیهان به سه هزار درجه کلوین میرسد. هسته های اتم ئیدروژن  و هلیوم با الکترونهای ذخیره شده  تشکیل اتم های این دو عنصر میدهند  و زمان طولانی دیگر میگذرد  شاید چندین میلیون یا میلیارد سال  و در نقاطی از کیهان کهکشان ها شکل میگیرند کهکشان راه  شیری و سپس منظومه شمسی به وجود می آید خورشید خلق میشود و زمین  در دو مرحله خلق و هفت آسمان در دو مرحله قضاهن میشود یعنی برنامه ریزی میشود و خلق معنی نمیدهد و اقوات هم درچهارمرحله برنامه ریزی میشود چهار دوره پیدایش اقوات و دو دوره پیدایش هفت آسمان را متاسفانه مفسرین محترم خلق معنی کرده اند   این مراحل هیچ ارتباطی با شش روز یا شش ایا می که شرح داده شد ندارد و مستقل از هم هستند. 

در خاتمه مجددا و با استفاده  از روش قران مجید  در تکرار موضوعات برای بهتر درک شدن آن و پوزش از اطاله کلام و به عنوان چکیده مقاله عرض میشود. موضوع عرش خدا بر آب قرارداشت که مسئله ای شده در دست افراد مغرض و فتنه انگیز برای گمراهی مسلمانان درست شاهکار علمی قرآن این آیه است و بدلیل عدم فهم مطلب به ابزاری برای مقاصد شوم برخی شده است. برخی هم که نظر خیر دارند و میخواهند هر طور شده تآویل آیه را بزعم خودشان باطلاع برسانند. موضوعاتی را عنوان میکنند که نه تنها با سیاق و معنی آیه نمی خواند که از نظرعلمی هم غلط است وباعث تردید و گمراهی بیشتر میشود. مفهوم عرش همانطور که قبلا اشاره رفت  و در تفاسیر معتبر شیعه از آن بسیار نام برده شده  بویژه در تفاسیر علامه طباطبائی و علامه جوادی آملی  ونکاتی در نهج البلاغه و لابلای دعای زیبای صحیفه سجادیه و سایر بزگواران، عرش به عنوان محل تدبیر و مدیریت نام برده اند. خداوند تبارک تعالی قبل از ابداع و فطرهن و خلقت کیهان (یعنی ابداع یک مرحله و فطرهن مرحله دوم) و در مرحله اصلی خلقت کیهان را در شش دوره آفرید و طرح  و برنامه مدیریت را  درعرش پایه ریزی کرده و حیات موجودات زنده را در دستور کار قرار داده و تمامی ظرافت خود را در شش دوره بکار گرفت تا در پایان دوره ششم ئیدروژن 75 درصد و هلیم 25 درصد، مواد مورد نیاز کیهان ساخته شود و در زمین ئیدروژن با حضور اکسیژن آ ب را بوجود اورد  و ابتدا آب  و سپس حیات خلق شد اینکه برخی میگویند آب یکی از صد ها هزار محصول  ئیدروژن است درست است ولی همه ترکیبات ئیدروژن درحضور آب شکل گرفته اند و نه مستقل .

تقریبا همه ترکیبات ئیدروژن بجز تعداد معدودی از آنها SH2، CH4، NH3 و... که همه درفاز اول خلقت یک ستاره و یا  یک سیاره و همراه آب خلق شده اند بقیه ترکیبات آلی هستند که درحضور آب به عنوان پایه اصلی و آمونیاک و متان و تا  اندازه ای SH2 تشکیل شده اند. چه خوب است مسائل علمی تر بررسی شود تا ایجاد شبه نکند چرا که همه در برابر خدا مسئول هستیم . برخی مسائل علمی را چنان بسط  و شرح میدهند و سپس آیه قرآن را میآورند بدون آنکه ارتباط  چندانی با موضوع داشته باشد و آیه را خیلی سطحی و ناقص بیان میکنند و اینطور به خواننده القائ میکنند که علم را دیدید چه گفت و این هم آیه  قرآن این یک نوع  ترفند فتنه انگیزی در قالب دفاع از قرآن است برای تخریب  ذهن و تردید در اذهان که مومنان باید توجه کنند. 

بیل برایتس نویسنده کتاب تاریخچه همه چیز میگوید. آنچه از دیدگاه ما خارق العاده است انتظام مند از کار در آمدن یک چنین کائناتی است اگر شکل کائنات باندازه یک  نوک سوزن کمتر و یا  بیشتر با  شکل امروزی تفاوت پیدا میکرد و یا جاذبه باندازه ناچیزی از جاذبه کنونی کمتر و یا  بیشتر میشد  و یا سرعت گسترش کائنات اندکی از سرعت کنونی کمتر و یا بیشتر میشد میتوان احتمال داد هیچگاه عناصر مادی پایداری برای تشکیل حیات (که بر پایه اصلی آب قرار داشت) به  وجود نمی آمد. درقسمت دیگری از آن کتاب مینویسد دقیقا اما تا حدودی شکوهمندانه  باید  ئیدروژن به هلیوم تبدیل شود مخصوصا به طریقی که بتواند هفت یکهزارم جرم خود را به انرژی تبدیل کند- کافی است این مقدار را اندکی کاهش دهید مثلا از 0/07 در صد به 6 0/0 درصد تا دیگر هیچ تغیر شکلی امکان وقوع پیدا نکند. (معنی آن اینست که فقط آب درکیهان بود ولا غیر چون نوترونی نبود که سایر عناصر شمیائی مورد نیاز ساختار زمین و کهکشان را پدید آورد )  کائنات فقط از ئیدروژن تشکیل میشود ونه چیز دیگر و اگر اندکی افزایش یابد تا 8 0/0 درصد- نیروی اتصال چنان دامنه ی عنان گسیخته ای پیدا میکرد که ئیدروژن خیلی بیش از اینها به پایان میرسید و در هر دو صورت  کوچکترین چرخش و تغییری در آن اعداد کافی بود تا  کائناتی که ما می شناسیم در جای خود وجود نداشته باشد. (تبارک الله احسن الخالقین)


بهر حال کیهان اینچنین خلق شد آنهم در شش دوره نظریه بیگ بانگ نکات بسیار پیچیده و محیرالعقول دارد که از دید علم همچنان پنهان است. مدل استاندارد کیهان در شکل کلی معتبر است  و مطابق با واقعیت اتفاق افتاده نکته مهم این است که سعی شده در لحظات اولیه همه چیز را از هیچ تفسیر کنند دو مثال مهم در غیر قابل تصور بودن وقایع در زمان اولیه ابداع کیهان آورده میشود. آنهم بطور نمونه. در نظریه آلن گات فیزیک دان آمریکائی کیهان به یک باره از یک جرم بسیار فشرده مثلا اندازه یک پرتقال (به مراتب کوچکتر)در کسری ازیک ثانیه یعنی ده بتوان منهای 30 ثانیه (تصور نمائید زمان را) حجم آن تقریبا به حجم کنونی رسید و در حال حاضر همینطور گسترش می یابد  ولی نرخ گسترش آن به آن سرعت اولیه نیست. محدوده کیهان امروزی رقم فوق العاده بزرگی است . حساب کنید در 30_10(ده به توان منهای سی تجسم کنید این زمان را) با چه سرعتی ده بتوان 25 برابر شد. بالاترین سرعت شناخته شده علمی سرعت نور است حدود 300000 کیلو متر در ثانیه نور از اینطرف کیهان بخواهد به آن طرف برود حدود میلیارد ها سال نوری طول میکشد آنهم سال نوری و اینجا هم علم سکوت میکند واز موضوع میپرد. ولی قرآن دلیل خود را دارد إِنَّمَا أَمْرُهُ إِذَا أَرَادَ شَيْئًا أَنْ يَقُولَ لَهُ كُنْ فَيَكُونُ وقتی اراده خدا بر ایجاد امری قرار گیرد گوید بشو پس همان آن میشود. سرعت قرار گرفتن امر الهی در کیهان فرا تر از زمان و مکان است .

موضوع دیگر وقتی حرارت کیهان به حد حرارت تثبیت الکترون رسید و همینکه پائین تر آمد اکترون ها محو میشوند یعنی شرایط برای بقا ئ آن دیگر وجود ندارد حال چه یکی و چه همه ولی تعدادی از آنها  آنهم درست باندازه  پروتون های موجود درهسته اتمهای ئیدروژن و هلیوم مدت طولانی چند صد هزارسال همانطوردر جائی در کیهان باقی میما نند تا بهم برسند و تشکیل اتم های این دو عنصر بدهند. کیهان بسیار گسترش یافته کجا بدیدار هم نائل میشوند و چگونه خود را پیدا میکنند در آن فضای نا متناهی بعد از انبساط در پروسه واکنش هسته ای تشکیل ئیدروژن و هلیوم که شرح داده شد چه عامل کنترل کننده ای وجود داشته که دقیقا بایستی نسبت ئیدروژن وهلیوم مقداری باشد که به حیات موجودات زنده در زمین  بیانجامد و آب هم عنصر اصلی و تعیین کننده باشد .خداوند کیهان را افرید در حالی که عرش خدا (امر و تدبیر ومدیریت ذات باریتعالی بر آب قرار داشت) هزاران سئوال بی پاسخ دیگروجود دارد. علم خدا در کیهان و حیات چنان گسترده و بی نهایت زیاد است که تمام شدنی نیست و این آیه کلام را به پایان می بریم

قُل لَّوْ کَانَ الْبَحْرُ مِدَادًا لِّکَلِمَاتِ رَبِّی لَنَفِدَ الْبَحْرُ قَبْلَ أَن تَنفَدَ کَلِمَاتُ رَبِّی وَلَوْ جِئْنَا بِمِثْلِهِ مَدَدًا- گو: اگر دریا برای نوشتن کلمات مخلوقات پروردگارم مرکب شود، دریا پایان می یابد  پیش از آن که کلمات پروردگارم پایان یابد اگرچه مانند آن دریا را به  کمک بیاورید-سوره کهف آیه 109 –

سید محمد تقوی اهرمی-1392ویرایش دوم آبان ماه 1395-ویرایش بعدی اسفند 1395-ویرایش واصلاحیه مهرماه 1397


 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

017336
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
341
843
4928
2999
16336
0
17336

Your IP: 18.206.13.28
Server Time: 2020-05-27 08:39:55
امارگیر سایت