خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

قرآن و خلقت زمین و هفت طبقه آن

 قرآن و خلقت زمین و هفت طبقه آن

در قران به طبقات درون زمین هم اشاره شده است و مانند جو زمین ازطبقاتی تشکیل شده است. اشاره قرآن به کلمه سبع السموات ومثلهن بیان گر این موضوع است که در زمین هم مانند جو آن هفت طبقه وجود دارد و سبع السموات هم مربوط به زمین است نه کیهان.

 

الله الَّذِي خَلَقَ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ وَ مِنَ الْأَرْضِ مِثْلَهُنَّ يَتَنَزَّلُ الْأَمْرُ بَيْنَهُنَّ لِتَعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ وَأَنَّ اللَّهَ قَدْ أَحَاطَ بِكُلِّ شَيْءٍ عِلْماً "خدا همان است كه هفت آسمان را  و همانند آن در درون زمين آفريده است وفرمان او بصورت قوانین همواره درميان آنها جاري است برای اینکه  بدانيد قدرت و علم خدا در کائنات فقط خاص او است وبه همه آنها احاطه دارد ".

زمین را هم مانند  آسمان هفت طبقه آراست و فرموده  در زمین هم  همینطوراست. مفهوم آیه به دو نوع میتوان تاویل نمود اول زمین را هم مانند هفت جو آن در هفت طبقه آراست دوم زمین را مانند جو آن طبقه طبقه آفرید.

برای روشن شدن موضوع از نظر علمی  ساختار درون زمین را بررسی میکنیم. این طبقات به لایه میانی معروف هستند. سموات والارض هم به دو دلیل در این آیه منظور جو زمین است. اول سموات در سیاق آیه اتصال به زمین است و دوم  امر یا قوانین جاریه خود را در بین آن دو بر قرار کرد. يَتَنَزَّلُ الْأَمْرُ بَيْنَهُنَّ.این قوانین در ارتباط با یکدیگر هستند مانن نزول باران وتبخیر مجدد باران وبرگشت آن به زمین.

بنابراین سموات اینجا هم نمی تواند طبقات بطلمیوسی باشد. امروزه علم ثابت کرده است که این طبقات تصورات کهنه قدیمی و منسوخ شده است وهمچو طبقاتی در کیهان وجود ندارد. تاویل این به علم نزدیک تر است تا به  طبقات بطلمیوسی. حال چرا برخی هنوز هم سعی میکنند  تصورات ذهنی خود را بر قرآن تحمیل کنند.

 طبق آخرین بررسی های علمی هسته مرکزی زمین از دو طبقه تشکیل شده هسته مرکزی داخلی و هسته مرکزی خارجی

1-هسته مرکزی داخلی از آهن، نیکل تشکیل شده که بمقدار کم سایر فلزات سنگین هم درآن وجود دارند. قطر آن 2550 کیلومتر و بر اثر فشار طبقات بالائی دارای ساختاری سخت  و فشرده وبسیار داغ است. حرارت آن 6700 درجه سانتیگراد است .

2-هسته مرکزی خارجی دارای ضخامت 2200 کیلومتراست که از توده مذاب آهن و نیکل و گوگرد و...   تشکیل شده. حرارت آن 2900 درجه سانتیگراد است. این لایه به دلیل مذاب بودن دورهسته مرکزی داخلی را فرا گرفته و حرکت چرخشی و دورانی دارد که باعث ایجاد نیروی الکترومغنا طیس زمین میشود. بعلاوه حالت تکان گیررا دارد و به تعادل زمین کمک میکند.

گوشته زمین هم دارای دو طبقه است گوشته درونی  و بیرونی

3- گوشته درونی: این طبقه  بر روی هسته مرکزی خارجی قرار گرفته وبین این  دو یک لایه بنام مرزگوشته وهسته قرار دارد واین لایه مخلوطی همگون ازمحتویات دو لایه است ولی در تقسیم بندی جزئ طبقه بشمار نمی آید .این لایه مرزی در یک ضخامت 200 الی 300 کیلومتری قرار دارد  ومرز مشخصی با این دوطبقه ندارد بلکه به آرامی آنها را تفکیک میکند وتبادل فیزیکی و شیمیائی محتویات  دو لایه را بر عهده دارد .پوسته درونی دارای ضخامت 2000 کیلومتر است با احتساب لایه مرزی. این لایه با وجود سخت بودن حالت فرم پذیری و روان دارد .هر چه بسمت پوسته زمین برود فرم پذیری آن بیشتر میشود .

4- گوشته بیرونی دارای ضخامت 900 کیلومتراست این طبقه نیزیک منطقه انتقالی بین دو لایه دارد .که 300 کیلومتر ضخامت دارد و مشخصات فیزیکی خاص خود را دارد .بعلاوه زیر لایه های دیگری نیز در آن قرار دارد .این لایه را مزوسفرهم مینامند .

5 پوسته درونی–استنوسفر درزیر پوسته خارجی که سطح زمین را تشکیل میدهد قرار گرفته و یک ضخامت همگونی ندارد وبه فاکتورهای مختلفی بستگی دارد مثلا به استقا مت لایه بالائی خود که لیتوسفر است .ترکیبات ساختاری این لایه شبیه لایه لیتوسفر است گداخته های آتشفشانی بر روی سطح زمین از این لایه بیرون میآید.

 6 پوسته بیرونی لیتوسفر – پوسته سخت و جامد که بالا ترین لایه است واقیانوس ها، دریا ها وخشکی بر روی آن قرار دارد. این لایه برروی لایه زیرین  به آرامی شناور است و در این لایه  تغییرات قاره ی در دراز مدت صورت میگیرد ضخامت آن بسیار متفاوت است و بستگی به محل اندازه گیری دارد. در حالی که زیر اقیانوس ها بالغ بر چندین کیلومتر میشود در برخی از قاره ها به 200 کیلو متر هم میرسد.

برخی از صاحب نظران پوسته خارجی یعنی لیتوسفر را به  دو لایه  اقیانوسی و قاره ای تقسیم میکنند .ولی بر اساس نظریه قرآن لایه ها بصورت طبقه بالای یگدیگر قرار دارند مانند جو زمین.  

شاید به این دلیل به توان دو لایه  لیتوسفر را دو طبقه بشمار آورد که  میشوند هفت طبقه. مطلب مهم  لایه مرزی گوشته وهسته است که مخلوطی از دو لایه است که فشارهای وارده برهسته بوسیله فرم دادن ساختار خود محافظت میکند و یک لایه عایق برای تبادل حرارت و ثبیت آن تشکیل می دهد. که وظایف فیزیکی آن هنوز بر علم مشخص نشده .اشاره قرآن به این موضوع که رواسی را در زمین قرار دادیم تا  از لرزش زمین جلوگیری کند دارای مفهوم علمی است.

علم تنها بر ساختار شیمیائی و حرارتی لایه بحث کرده است. شاید خداوند متعال طبقات را بر اساس وظائفی که بر عهده آنها گذاشته طبقه بندی کرده است قوانین  و امرخدا در آن طبقات جاری شد که علم با بررسی های بیشتر به آن خواهد رسید . نکته مهم در ایه فوق سبع سماوات است که ارتباط مستقیم  با زمین دارد و بیانگرجو زمین است و خداوند متعال میفرماید زمین هم مثل سبع سموات  طبقه  طبقه است .سید محمد تقوی اهرمی ویرایش جدید فروردین 1396

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

017309
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
314
843
4901
2999
16309
0
17309

Your IP: 18.206.13.28
Server Time: 2020-05-27 08:20:20
امارگیر سایت