خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پیدایش زمین از نظر علم زمین شناسی و قرآن

پیدایش زمین از نظر علم زمین شناسی و قرآن


سرنوشت زمین از زمان جدا شدن از ابر خورشیدی و پیدایش هسته اولیه حیات در آن و شکل گرفتن جو هفت گانه و ادامه حیات همچنان برای دانشمندان معمای بزرگی است. در این رابطه تئوری های متعددی ابراز شده که هیچ کدام نتوانسته اند حق مطلب را ادائ کنند و پیدایش کره زمین و آغاز حیات هاله ای از ابهام انرا فرا گرفته است .از انجائیکه شهاب سنگها و خورده سیارات در منظومه شمسی  و بویژه اطراف زمین همه دارای عمر یکسانی با زمین هستند وهمه با هم از ابر خورشیدی جدا شدند وبه عنوان اجرام سماوی سر گردان  در فضا پراکننده شدند . بررسی انها برای دانستن عمر زمین وتحولات اولیه پس از ایجاد زمین حائز اهمیت بسزائی است بر این اساس دانشمندان توانسته اند با روش های علمی اطلاعات دقیقی ازعمر زمین ، خورشید و سایر سیارات را  بدست اورند .بر این اساس زمین در 4/6 میلیارد سال پیش  بصورت توده عظیم گازی دخانی  فوق العاده داغ از ابر خورشیدی جدا شد .

 

حرکت ابر خورشیدی چرخشی و دورانی بدور محور مرکزی مجموعه خود بود وخود این مجموعه از مرکزیت یک کهکشان همراه توده های عظیم ابر خورشیدی دیگر جدا شده بودند. در قرآن مجید آیات متعددی مراحل پیدایش وشکل گیری زمین بطرز زیبائی بیان فرموده که دانشمندان میتوانند به عنوان سند علمی مهمی از آن بهره مند شوند . در این راستا بررسی و تعقل در سیاق آیات مورد نظر که به ان خواهیم پرداخت میتواند از بسیاری موضوعات که فکر دانشمندان را بخود مشغول کرده است رفع ابهام نماید .


أَوَلَمْ يَرَ الَّذِينَ كَفَرُوا أَنَّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ كَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَاهُمَا وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاء كُلَّ شَيْءٍ حَيٍّ أَفَلَا يُؤْمِنُونَ
"آيا كسانى كه كفر ورزيدند نمی بینند كه آسمانها وزمين (جوزمین و زمین) هر دو به هم پيوسته بودند و ما آن دو را ازهم جدا ساختيم وهر چيز زنده‏اى را از آب پديد آورديم آيا باز هم ايمان نمیآورند"-30 انبیا.


کانتا رتقا موید این است که دو پدیده جهان مادی بوده اند که بهم پیوسته بودند وخداوند آنها را ازهم باز کرد . ارتباط دادن کانتا رتقا به کیهان بر خلاف نظر قران وغیر علمی است چرا که کیهان بهم پیوسته نبود که باز شود بلکه ازعدم بوجود آمد. تمامی مفسران محترم قرآن از دو چیز بهم پیوسته صحبت کرده اند که وجود داشته است. علامه طباطبائی منظوراز فتق را ازهم جداسازی یا متمایز کردن دو پدیده که وجود داشته اند تفسیر کرده است. با استناد به دو آیه بعدی که درحقیقت دنباله این آیه است خداوند موضوع ایجاد رواسی را مطرح میفرماید وآسمان ها وزمین دراین آیه زمین وهفت جو آن میباشد به ادامه آن در دو آیه بعدی و سیاق آنها توجه فرمائید. براساس این آیه زمین در آغاز پیدایش توده بهم پیوسته ویکپارچه بود گلوله ای مذاب و خداوند متعال آنرا ازهم جدا کرد وسپس در آن آب را آفرید(موید این است که منظور آیه هفت جو زمین و زمین است) و از آب حیات را ایجاد کرد زیرا حیات تمامی موجودات زنده از آب است


وَجَعَلْنَا فِي الْأَرْضِ رَوَاسِيَ أَن تَمِيدَ بِهِمْ وَجَعَلْنَا فِيهَا فِجَاجًا سُبُلًا لَعَلَّهُمْ يَهْتَدُونَ 31 انبیا و ادامه آیه میفرماید در زمين رواسی (پوسته جامد زمین) را نهاديم تا زمين را نجنباند و در آن راههايى فراخ پديد آورديم باشد كه راه يابند. پیوستگی این دو آیه بهم کاملا واضح است. پس از جدا کردن این دو ازهم پوسته جامد وجو زمین تفکیک شدند.


وَجَعَلْنَا السَّمَاء سَقْفًا مَّحْفُوظًا وَهُمْ عَنْ ایاتها معرضون انبیائ 32 زمین در آغاز بصورت توده عظیم گازی یکپارچه از خورشید جدا شد و از این آیات چنین بر می آید که ابتدا زمین شکل میگیرد و سرد میشود و پوسته جامد تشکیل لایه بیرونی را میدهد و برای جو زمین حفاظ قرارداده میشود. از این جهت قران مجید از کلمه رواسی استفاده کرده است و بعد از آن زمین دارای آسمان جدا از لایه بیرونی میشود خداوند میفرماید چرا دراین آیات به دیده بصیرت نگاه نمیکنید .در کلمه معرضون دقت نمائیم این معنی استنباط میشود این پدیده ها که آیات خداوند است را میبینید ولی روی برمیگردانید. بنابراین آیات 30 الی 32 بهم پیوسته است وهمه درباره زمین وتحولات ان سخن میگوید .برای تائید مطلب بالا از آیات 9 الی 12 سوره فصلت نیز استفاده میکنیم .این آیات تمامی در باره پروسه تشکیل زمین است و از اهمیت خاصی برخوردار است.


قُلْ أَئِنَّكُمْ لَتَكْفُرُونَ بِالَّذِي خَلَقَ الْأَرْضَ فِي يَوْمَيْنِ وَتَجْعَلُونَ لَهُ أَندَادًا ذَلِكَ رَبُّ الْعَالَمِين 9- بگو آيا شما به كسى كه "زمين را در دو روز(دوره) آفريده است، كفر می ‏ورزيد و براى او همتايانى قائل میى‏شويد، اوست كه پروردگارر جهانیان است".

زمین پس از جدا شدن از توده ابرخورشیدی دردو دوره خلق میشود این دو دوره از آغاز جدا شدن زمین از ابر خورشیدی تا جعل رواسی من فوقها ادامه داشته است به عبارتی تشکیل لایه بیرونی 


وَجَعَلَ فِيهَا رَوَاسِيَ مِن فَوْقِهَا وَبَارَكَ فِيهَا وَقَدَّرَ فِيهَا أَقْوَاتَهَا فِي أَرْبَعَةِ أَيَّامٍ سَوَاء لِّلسَّائِلِينَ-10-وقرار داد بر روی زمین رواسی (پوسته جامد زمین که ریشه در اعماق زمین دارد ونقش ایجاد تعادل در زمین را بر عهده دارد) و برکت در آن قرار داد وغذای مورد نیاز درخواست کنندگان را درچهار روز(دوره) مقدرکرد یا برنامه ریزی فرمود.

چگونگی پیدایش زمین از نظر علم زمین شناسی

همانطور که دربالا اشاره شد زمین در بدو جداشدن ازتوده ابر خورشیدی توده عظیم گازی شکل بسیار داغ (حدود پانزده میلیون درجه ) ونا متفارن بوده که مرتبا توده های گازی اطراف آن به فضا پرتاب میشدند. زمین در ابتدا جرم نداشت و توده دخان مانند وگازی داغ بهم پیوسته ازاتم های ئیدروژن وهلیوم تشکیل شده بود. مرحله جدا شدن از ابر خورشیدی و شکل گرفتن بصورت کره مستقل بر روی مدار مشخص حدود 20الی 50 میلیون سال بطول انجامید (ارنست مایر وکاپلان) این مرحله میتواند از نظر قرآن دوره اول بشمار آید و دوره دوم از نظر قرآن بر اساس آیات فوق شکل گرفتن زمین تا ایجاد رواسی در زمین ادامه داشته است.

ارنست مایر زیست شناس معروف آمریکائی آلمانی تبار در کتاب تکامل در زمین عنوان میکند که زمین پس از جدا شدن از ابر خورشیدی دوره تکامل اتمی خود را شروع کرده است. در این دوره شرایط ایجاد همجوشی اتمی فراهم میشود. توده عظیم گازی مملو از اتم های ئیدروژن و هلیوم همراه با غبار کیهانی است که در اثر حرکت چرخشی این توده بدور خود و تجمع اتمها در مرکز آن حرارت به نقطه خاصی میرسد و پروسه همجوشی هسته ای آغاز میشود و اتم های ئیدروؤن وهلیوم بهم میپیوندند و واکنش زنجیره ای هسته ای بوقوع میپیوندد و اتم های سنگین تر مانند کربن، اکسیژن، ازت، آهن، سیلیسیوم وسایر عناصر شیمیائی تشکیل میشوند. آهن ونیکل وعناصر سنگین بمرور زمان در مرکز زمین جای میگیرند و جرم زمین شکل میگیرد و نیروی گرانش حاصل از جرم ایجاد شده مانع از پرتاب شدن گازها ی اطراف زمین به فضا میشود و زمین میتواند گاز های اطراف خود را نگه دارد که به فضا پرتاب نشوند واین چنین زمین دارای جرم میشود به عبارتی زمین شکل میگیرد.

زمین همچنان توده مذاب وگداخته است وهسته درونی ولایه میانی ولایه بیرونی هنوز شکل نگرفته است با کاهش دما پروسه هم جوشی هسته ایی پایان می یابد و زمین باز هم سرد تر میشود وحرارت به نقطه ای میرسد که اتم های عناصر سبک که در پروسه هم جوشی هسته ای خلق شدند از قبیل اتم های ئیدروژن، اکسیژن، کربن، ازت ،سیلیسیوم وسایر عناصر امکان ترکیب با یکدیگر را پیدا میکنند. پرفسور ارنست مایر زمان جدا شدن زمین از ابر خورشیدی تا آغاز ایجاد ملکول های ساده اولیه مورد نیاز برای ملکول های آلی زنجیره ای تکثیر پذیر را دوره تکامل اتمی و شیمیائی ومعادل یک میلیارد سال بر آورد کرده است و دیگر تئوری های پیدایش زمین نیز این نظر را تائید کرده اند


ارنست مایر پانصد سال اول را دوره تکامل اتمی زمین و پایان پروسه هم جوشی هسته ای و آغاز فراهم شدن شرایط برای ترکیب اتم ها با هم میداند. زمان دو دوره تکامل اتمی و شیمیائی رویهم پانصد میلیون سال طول کشید. دوره پس از تکامل اتمی را دوره تکامل شیمیائی نام گذاشته است. به مقاله  تکامل اتمی و شیمیائی زمین از نظر قرآن در دوره تکامل شیمیائی حرارت به چند هزاردرجه کلوین میرسد و اتم های موجود با یکدیگر ترکیب و مولکول های گاز ئیدروژن ،آب ،متان ،آمونیاک ،ترکیبات سیلیسیوم وآلومینیوم با اکسیژن وسایر ترکیبات معد نی ایجاد میشوند. اکسیژن آزاد به دلیل وجود ئیدروژن غالب و فراوان نمی تواند عرض اندام کند و فورا با سایر عناصر ترکیب میشده است ئیدروژن اکسیژن فراوان ایجاد شده را به خود جذب و آب را تشکیل میدهد.

ارنست مایر شروع این دوره را از پانصد میلیون سال به بعد عنوان کرده است. از طرف دیگر قدیمی ترین فسیل میکرو ارگانیسم حیاتی متعلق به 3/2 الی 3/5 میلیارد سال پیش بوده است. بنابراین بر اساس نظریه ارنست مایر از آغاز پیدایش مولکول های آلی ساده مانند آب ،متان وآمونیاک و...تا پیدایش میکروارگانسیم های اولیه حیاتی پروبیونت ها یا باکتری های غیر هوازی پانصد سالل طول کشیده است.


مجموع زمان دو دوره پیدایش زمین از جدا شدن از ابر خورشیدی وتشکیل رواسی وپیدا شدن اولین باکتری های حیاتی میشود یک میلیارد سال. تا اینجا نظریه علمی چنین میگویند و می پردازیم به نظریه قرآنی در باره پیدایش زمین. همانطور که در بالا اشاره داشتیم قرآن میفرماید زمین در دو دوره خلق شد واین دو دوره تا پیدایش رواسی یا پوسته جامد زمین ادامه داشته است وسپس خداوند برکت را در رواسی قرار داد واقوات یعنی غذای بیولوژیکی را درچهاردوره آفرید. توجه بفرمائید اقوات جمع قوت است و قوت هم غذای موجودات زنده است که اولا بایستی از مواد آلی تشکیل شده باشد و در ثانی باید تکثیر پذیر باشد (باید موجود زنده باشد سنگ وکانی نمیتواند غذا بشمارآید و اولین نطفه حیات هم دراین دوره چهارگانه اقوات است) دو خصوصیات مهم اقوات است تا بتوانند پاسخگوی نیاز موجودات زنده باشد


وَجَعَلَ فِيهَا رَوَاسِيَ مِن فَوْقِهَا وَبَارَكَ فِيهَا وَقَدَّرَ فِيهَا أَقْوَاتَهَا فِي أَرْبَعَةِ أَيَّامٍ سَوَاء لِّلسَّائِلِينَ-


وسوائ للسائلین هم دقیقا معنی پاسخگوی متقاضان را میدهد پرفسور دیکر سان، پرفسور ارنست مایر و پرفسور راین هارد کاپلان هر سه از معروفترین دانشمندان نظریه پرداز زیست شناسی در کتاب ها و مقالات خود دوره پیدایش غذای بیولوژیکی ازمولکول های ساده آلی تا اولین میکروارگانسیم حیاتی تکثیر پذیررا که پروبیونت هاست چهار دوره معرفی کرده اند.

پس اولین میکروارگانیسم زنده تکثیر پذیر اولین قوت موجودات زنده بوده است. (به مقاله قرآن وعلم زیست شناسی وپیدایش حیات مراجعه فرمائید ) . بنابراین دوره اقوات در قرآن پس از پیدایش رواسی در زمین و بر روی آن برنامه ریزی شده و زمان طولانی را سپری کرده است. با کاهش حرارت تمامی عناصر سنگین ازجمله آهن ونیکل درهسته مرکزی زمین جای گرفتند ولایه میانی جای خود را تثبیت کرد. تمامی تحولات مهم در لایه بیرونی بوقوع می پیوندد .اتم های ئیدروژن، کربن، اکسیژن و ازت و سیلیسیوم بمقدار بسیار زیاد در لایه بیرونی که هنوز گداخته است شروع به واکنش شیمیائی با یکدیگر نمودند البته عامل این واکنش شیمیائی کاهش چشمگیر حرارت در این مدت طولانی میباشد. بدلیل غلظت بسیار بالای ئیدروژن تعادل شیمیائی بسمت واکنش های ئیدراته بود به عبارتی محیط بازی است وگاز متان و ئیدروژن، بخار آب بمقدار بسیار زیاد و ازت بمقدار کمتربالای لایه بیرونی بصورت آزاد تولید شدند. در درون لایه بیرونی سیلیسیوم با آلومینیوم و اکسیژن تشکیل کانی های مختلف را دادند جو اولیه زمین که یکپارچه کم کم شکل میگیرد است. در این زمان سطح زمین آماج برخورد میلیون ها شهاب سنگ و خورده سیاره قرار میگیرد و بدینوسیله آب مورد نیاز در کره زمین از فضا به زمین انتقال می یابد زیرا شهاب سنگ ها وخورده سیارات حامل آب یخ زده بودند به این آیه بسیار مهم توجه فرمائید-


وَأَنزَلْنَا مِنَ السَّمَاءِ مَاءً بِقَدَرٍ فَأَسْكَنَّاهُ فِي الْأَرْضِ وَإِنَّا عَلَى ذَهَابٍ بِهِ لَقَادِرُونَ
"ما آب را باندازه مورد نیاز از فضا در زمین سکنی دادیم وقادر هستیم آنرا از بین ببریم "

زمان انتقال آب از فضا به دوره دوم خلقت زمین میرسد که هنوز جو و حفاظ آن و یا به عبارتی آسمان زمین ایجاد نشده بود. پوسته خارجی یا لایه بیرونی دچار تحولات بسیاری میگردد. همراه با شکل گرفتن این لایه فعالیت اتش فشانها شدت میگیرد در اواخر این دوره پوسته خارجی کم کم سرد و از حالت مذاب خارج میشود وبه گداخته تبدیل میگردد.
در پایان این دوره باستناد آیه 10 سوره فصلت رواسی برای تعادل زمین شکل میگیرد


چهار دوره خلقت اقوات که به ایجاد پروبیونت ها اولین سلول های زنده بدون هسته غیر هوازی ختم میشود زمانی است که پوسته جامد شکل گرفته و درجه حرارت آن کمی بالاتر از نقطه جوش آب میرسد. پس از سپری شدن چهار دوره اقوات مقدمات تشکیل جو زمین فراهم میشود چرا که خداوند متعال فرموده  ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاء وَهِيَ دُخَانٌ به آسمان زمین می پردازد به دلیل انباشته بودن بخارآب در جو اولیه زمین باران های شدید باعث سرد شدن بیشتر پوسته جامد میشود وآب ها در گودال های زمین جمع میشوند ودریا ها شکل میگیرند. جو اولیه زمین مملو از بخار آب وغبار های آتشفشان ها وغبارحاصله از برخورد شهاب سنگ ها و دودی وتیره است و به تعبیر قرآن دخانی است. باکتری های غیر هوازی و باکتری های فتوسنتز غیر هوازی هر کدام پانصد میلیون سال بر زمین حاکم بودند و صحنه فعالیت آنها در آب بود. آسمان زمین در حال شکل گرفتن است ولی هنوز اکسیژن در جو زمین وجود ندارد زیرا جو زمین در اختیارئیدروژن و محیط آسمان بازی است. آسمان یکپارچه وکدر است. بخار آب ،گاز آمونیاک ،متان در جو در حد اشباع است وفعالیت آتش فشان ها به اوج خود رسیده و فضا از غبار و ذرات مملو وبصورت تیره و دودی است وهی دخان. آسمان زمین و زمین در وضعیت برنامه ریزی و تدوین شده نظام خلقت قرار میگیرند زمین شکل گرفته وآسمان زمین هم دور زمین ثبات خود را یافته  اتیئا طوعا وکرها این معنی را میرساند که زمین آماده پذیرش برنامه تدوین شده خلقت است. ومیگویند تابع وفرمانبرداریم .


ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاء وَهِيَ دُخَانٌ فَقَالَ لَهَا وَلِلْأَرْضِ اِئْتِيَا طَوْعًا أَوْ كَرْهًا قَالَتَا أَتَيْنَا طَائِعِينَ- خداوند سپس به آسمان زمین میپردازد در حال که دودی بود ودر قالب تمثیلی جالب تثبیت میگردد وخطاب به هر دو میفرماید که بر این وضعیت برنامه ریزی شده قرارگیرید وآنها اطاعت میکنند. این یک تمثیل زیبای قران است درسرگذشت زمین چرا؟ زمین در پی تحولات دو دوره پیدایش خود که آن را پشت سر میگذارد تثبیت میشود و جو زمین در اثر به وجود آمدن جرم زمین میتواند دور زمین بماند وبه فضا پرتاب نشود. نیروی گرانش زمین جو را نگه میدارد .بنابراین جو اولیه تشکیل شده ولی یکپارچه و دودی است وخداوند آنرا در آیه سمائ مینامد واعلام میفرماید در این زمان زمین وجو آن پایدار شدند .


فَقَضَاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ فِي يَوْمَيْنِ وَأَوْحَى فِي كُلِّ سَمَاء أَمْرَهَا وَزَيَّنَّا السَّمَاء الدُّنْيَا بِمَصَابِيحَ وَحِفْظًا ذَلِكَ تَقْدِيرُ الْعَزِيزِ الْعَلِيمِ- پس آسمان را هفت طبقه کرد و در دو روز(دوره) مقرر داشت و در هر آسمانى امر آن را وحى فرمود و آسمان دنيا را به چراغها ئی (نورستارگان) آذين كرد و آن را نيكو حفظ کرد. اين است قدرت خداوند دانا . خداوند در آسمان یکپارچه زمین هفت آسمان را پدید آورد و در هر طبقه مقرارت وقوانین خاصی قرار داد پس از خلقت هفت طبقه جو آسمان شفاف میشود و از روی زمین ستارگان زینت بخش آن میشوند. و دنیا زندگی روی زمین است که در آیات متعددی میتوان این مطلب را استنباط کرد.خداوند متعال پس از پرداختن به آسمان زمین که در آیه ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاء اشاره شد آنرا در هفت طبقه و دو دوره آفرید.


سید محمد تقوی اهرمی فروردین 1394 بمناسبت سالگرد شهادت بانوی بزرگوار اسلام حضرت فاطمه زهرا (س)- ویرایش جدید مهرماه 1395 واسفند 1397

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

022335
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
266
740
3004
11408
1006
20329
22335

Your IP: 34.204.193.85
Server Time: 2020-06-02 11:07:22
امارگیر سایت