خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تکامل اتمی و شیمیایی زمین از نظر قرآن

 

از زمان 4/6 میلیارد سال قبل  تا کنون زمین اولیه  که حرکت خود  به دور خورشید را به عنوان یک ستاره منظومه شمسی آغاز کرده بود، متمایز از سایر سیارات و در مقایسه با زمین امروزی کاملا متفاوت بوده است. به عبارتی زمین هنوز به عنوان یک کره  کروی متعادل  و بر روی  مدار تعیین شده  و مشخص خود قرار نگرفته بود. جسمی مذاب  نزدیک به کروی که دائما شکل خود را تغییر میداد. از آنجائی که جرم خورشید و جرم زمین هنوز به مرحله  تکامل خود  نرسیده  بودند مدار آن هم مرتبا همراه  با جرم خورشید در حال نوسان بود. زمین در دو دوره تکامل خود را به پایان رساند.

تکامل اتمی زمین بلافاصله  تا مدت زمان بسیار کوتاهی حدود هزار سال( کاپلان) آغاز شد و میلیون ها سال  طول  کشید تا سرد شود. حرارت زمین به دلیلی که هنوز برای علم نامشخص است بشدت افزایش می یابد و به حدود چند میلیون درجه سانتیگراد میرسد(حدود 15 الی 20 میلیون درجه). بسیاری از دانشمندان بر نظریه ایجاد زمین از غبار کیهانی و تجمع آنها در مرکز ثقلی و بالا رفتن درجه حرارت تا تنها چند هزار درجه متکی هستند و به همین منظور نارسایی های بیشماری برای بیان واقعیت های موجود وجود دارد. ارنست مایر و کاپلان نظریه تکامل شیمیایی و تکامل اتمی را بیان کردند ولی با استقبال زمین شناسان مواجه نشد ولی واقعیت نشان میدهد که این نظریه از نظر علمی منطقی تراست.

قرآن براین نظریه تاکید دارد.ما هم  مبنای این نوشتار را بر این نظریه بنا کرده ام و دلیل آن هم در مقالاتی که اخیرا نگاشته ام ارائه داده ام. به مقالات پیدایش زمین و تئوری جدید از نظر قرآن و پیدایش نفت تئوری جدید به عنوان ضایعات خلقت انسان مراجعه فرمایید. این نوشتار در سال 1394 نوشته شده و من در ویرایش آن تحولات فکری جدید خودم که از تفکر در آیات قرآن گرفته ام و منجر به کشف جدید در پیدایش نفت و زمین  که نقش موثری در پیدایش حیات داشته اند، خدمت خوانندگان محترم ارائه می دهم. در حقیقت اصلاحیه ای است بر این نوشتار

از تکامل زمین آغاز میکنیم. زمین تکه ای از خورشید بود که به بیرون پرتاب شد والارض وما طحاها (قسم به زمین و چگونگی به بیرون پرتاب شدن آن از مرکزیتی به تفسیر آیت الله طالقانی مراجعه فرمایید) همراه با توده عظیم گازهای هیدروژن و هلیوم که این تکه مانند بدنه خورشید در حال گذراندن تکامل هسته ای بودند. اتم های هیدروژن حدود 74 درصد و هلیوم حدود 25 درصد عناصر غالب در توده  ابر و گازی زمین جدا شده از توده ابر خورشیدی را تشکیل می دادند. خورشید کنونی هنوز هم این نسبت را حفظ کرده است. حجم بسیار عظیم هیدروژن خورشید حدود 4/6 میلیارد سال است که در حال سوختن است و همچنان تکامل اتمی خود را سپری میکند و تبدیل به نور و انرژی میشود و حیات در کره زمین را تداوم می بخشد. زمین بر اساس برنامه ریزی  تدوین شده خالق متعال در مدت نسبتا  کوتاهی این  دوره را  پشت سر گذاشت. در دوره تکامل هسته ای زمین، هیدروژن و هلیوم در اثر واکنش های همجوشی هسته ای تبدیل به عناصر اکسیژن، کربن، ازت، آهن، سیلیسیوم و سایر عناصر گردید و تمامی عناصر ضروری و مورد نیاز در کره زمین در مدت زمان تعیین شده شکل گرفتند. البته هیدروژن به مقدار بسیار زیاد تری هنوز بصورت اتم  و همچنان عنصر غالب و حرارت محیط  حدود چند میلیون درجه بوده است. زمان تعیین شده  و اندازه زمین و محل قرار گرفتن در فاصله معین با خورشید همه تحت برنامه ریزی دقیق آفرینش قرارداشته است و نقش تصادفی بودن این همه پدیده های حساب شده خارج از عقل سلیم است و نتیجه درماندگی از درک واقعیت است.

بنابراین تکامل اتمی و تسریع در روند آن یک ضرورت از پیش تعیین شده بوده است تا زمین به موقع دارای جرم شود و بتواند عناصر گازی شکل مانند هیدروژن و...سایر عناصر سبک را  در اطراف خود نگاه دارد. فاکتورها و معیارهای دقیقی می بایستی در زمین رعایت میشد تا زمین بتواند خود را  برای پذیرش حیات  آماده  کند. موضوعی که سایر سیارات نتوانستند از آن بهره مند شوند مثلا قرار گرفتن در محدوده  کمربند  حیات که  دقیقا در فاصله 150 میلیون کیلومتری خورشید قرار دارد و این کمربند جدول حرارتی است که در آن  آب بصورت مایع  می تواند ابراز وجود کند (در محدوده  این کمربند آب طی 24 ساعت از حدود 50 درجه زیر صفر تا 50 درجه بالا صفر متغیر است) و همانطور که  می دانید نه سیاره منظومه شمسی در فواصل معینی از خورشید بر روی مدار ویژه خود قرار گرفته اند و این مدارها تصادفی نبوده است بر اساس برنامه از پیش تدوین شده مقرر گردیده. مثلا در محدوده  کمربند  سیارکی میلیون ها خرده سیارک بزرگ و کوچک فقط در این محدوده  تجمع کرده اند و اگر پراکنده  می شدند این نظم خارق العاده بر منظومه شمسی حاکم نبود و حیات برروی زمین در معرض نابودی قرار می گرفت آیا میشود تصادفی همه در یک محل جمع شوند یا اینکه بر اساس قانون نظام مند خلقت در آن قرار گرفته اند.

نظریه دانشمندان اختر شناسی می گوید اینها از بقایای یک سیاره  بسیار بزرگ بوده  که از هم  پاشیده  و بقایای آن سیاره است. اما  کمی عقل خودمان را بکار گیریم  موضوع  تا اندازه ای روشن میشود. در این  کمربند خرده  سیارک ها قرار گرفته اند و اندازه آنها  کوچک است و جنس آنها  هم سنگی است. البته اینکه آنها از خارج از منظومه شمسی آمده باشند. از نظر علم  اخترشناسی غیر ممکن است و اگر حدودا  در همان محدوده ستاره از پاشیده شده باشد  باید مطابق سیارات همسایه آن محدوده جنس آنها از سنگ نباشد و از گاز و غبار باشد، مانند سیارات اورانوس و نپتون و همچنین مشتری که به عنوان یک غول گازی نامیده میشود و ترکیبات آن مانند یک ستاره است زیرا در این محدوده  شرایط  تکمیل  دوره تکاملی برای آنها فراهم نشده  بود  به عبارتی آنها دوره  تکامل اتمی را  طی نکردند و شرایط  گذراندن تکامل شیمیائی  هم برایشان  فراهم نشد و بر این اساس ساختار تشکیلاتی آنها  بر مولکول های گازی قرار دارد. بنابراین همه اتفاقات رخ داده  در منظومه شمسی  قانونمند و بر اساس  تقدیر الهی (برنامه ریزی تدوین شده) صورت گرفته است.

مدت زمان تکامل اتمی را پروفسور ارنست مایر در جدول زمانی زمین شناسی حدود  پانصد میلیون سال برآورد کرده است و بلافاصله  تکامل  شیمیائی طبق  نظر ایشان شروع میشود و همینطور ادامه  می یابد و اولین نطفه حیات که اولین سلول زنده است بنام پروبیونت ها ایجاد میشوند و این مدت را  نیز پانصد میلیون سال برآورد کرده. سایر دانشمندان زیست شناسی و میکرو بیولوژی هم در این زمانبندی ایرادی وارد نکرده اند.

ارنست مایر دانشمند دوم در تکامل  موجودات بعد از داروین است. از این نظر مورد تائید  سایرین قرار دارد. همانطور که می دانیم زمانی که حیات در کره زمین آغاز شد پوسته جامد زمین شکل گرفته بود ولی هنوز داغ بود و حرارت سطح زمین بالای نقطه جوش آب  قرار داشت (کاپلان ). حال برمی گردیم به نظر قرآن در باره پیدایش زمین و این دو  دوره را از نظر زمین شناسی و علم  شیمی بررسی می کنیم.

البته معیار سنجش، زمان گئولوژی ارائه شده  توسط  خود ارنست مایر و کاپلان است. قبل از پرداختن به این دو دوره  به آیه مهم  یکپارچه  بودن زمین و جو آن اشاره ای داشته باشیم بر اساس آیه 30 سوره انبیاء

أَوَلَمْ يَرَ الَّذِينَ كَفَرُوا أَنَّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ كَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَاهُمَا وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاء كُلَّ شَيْءٍ حَيٍّ أَفَلَا يُؤْمِنُونَ-

"آیا آنها که حقیقت را پنهان میکنند نمی نگرند که آسمانها (هفت طبقه جو زمین) و زمین هر دو بهم پیوسته  بودند و ما آن دو را از هم  جدا کردیم و همه چیز را  در آب حیات دادیم ". به نظر اینجانب و برداشت من از قرآن. زمین و جو آن ابتدا یک پارچه بودند در این  آیه  و سه آیه بعد از آن (در پایان مقاله آیات را ملاحظه  فرمائید)- بطور واضح صحبت  از زمین است نه کائنات. این  سه  آیه را باید به عنوان یک مجموعه در نظر گرفت و جدا کردن  یک آیه  از  یک مجموعه آیات و  تفسیر کردن آن غیر معقول است.

در ابتدای این آیه بوضوح کلمه بنگرید، آیا نمی بینید را آورده است. یعنی این پدیده را میتوان مشاهده کرد جو زمین و زمین  قابل مشاهده هستند برای رسیدن به یقین آیه 105 سوره یوسف هم  مرور می کنیم. 

وَكَأَيِّن مِّن آيَةٍ فِي السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ يَمُرُّونَ عَلَيْهَا وَهُمْ عَنْهَا مُعْرِضُونَ –چه بسیار نشانه های قدرت خداوند در آسمان ها ( جو زمین ) و زمین است که بر آنها می گذرند (مرتبا می بینند و می گذرند) در حالی که از آنها روی بر می گردانند (توجه ای نمی کنند). آیا از کائنات می گذریم و روی برمی گردانیم، دقت فرمائید در آسمان ها و زمین(جو و زمین) با نشانه های قدرت خداوند سر و کار داریم . آب  و حیات هم در درون این پدیده  به وجود آمده است. زمین و جو هفت طبقه آن برای ایجاد حیات لازم و ملزوم یکدیگرند. به مقاله آیه 30 سوره انبیائ ارتباطی با مهبانگ ندارد ملاحظه فرمائید.

بنابراین پس از پایان تکامل اتمی و شروع  تکامل شیمیایی جو زمین و زمین از هم جدا میشوند و دقیقا زمانی که این  دو از هم جدا شدند آب به عنوان اولین مولکول های تشکیل شده ظاهر میشود. اکنون به دو دوره تکامل زمین می پردازیم.آیه 9 و 10 سوره فصلت می فرماید .

قُلْ أَ إِنَّکُمْ لَتَکْفُرُونَ بِالَّذِی خَلَقَ الْأَرْضَ فِی یَوْمَیْنِ وَ تَجْعَلُونَ لَهُ أَنْدَاداً ذٰلِکَ رَبُّ الْعَالَمِینَ‌ (9)

وَ جَعَلَ فِیهَا رَوَاسِیَ مِنْ فَوْقِهَا وَ بَارَکَ فِیهَا وَ قَدَّرَ فِیهَا أَقْوَاتَهَا فِی أَرْبَعَةِ أَیَّامٍ سَوَاءً لِلسَّائِلِینَ‌ (10)-

براساس آیه 9  فصلت، زمین در دو دوره خلق  شد به عبارتی پس از جدا شدن از ابرخورشیدی تا جعل فیها رواسی، تشکیل پوسته جامد زمین  دو دوره زمان بر را طی کرده است. این دو دوره بر اساس نظر دانشمندان زمین شناسی تکامل اتمی و تکامل  شیمیائی بوده است از نظر قرآن پس از پایان این  دو دوره پوسته جامد زمین شکل میگیرد. این مدت برابر است با زمان پانصد میلیون سال، در صورتی که ارنست مایر زمان تکامل اتمی به تنهائی را  این مدت اعلام کرده است. حال دلائل علمی نظریه قران. در بالا اشاره رفت که حرارت ابتدای دوره  کامل اتمی زمین حدود 20 میلیون درجه سانتیگراد رسیده بود. با توجه به حجم زمین و مقدار اتم های هیدروژن و هلیوم و اینکه زمین در حقیقت تکه ای از خورشید (ابرخورشیدی) بوده که  از آن جدا شده، بنابراین تمامی مراحل و روند سرد شدن و تکامل اتمی آن با خورشید یکسان است. همه سیارات و خورشید باید از یک الگوی تعیین شده پیروی کنند. خورشید به اندازه حدود سیصد هزاربار از زمین بزرگتر است و هر ثانیه حدود 4 میلیون تن گاز خود را به انرژی تبدیل میکند و هنوزهم  واکنش هسته ای در مرکزیت آن  در جریان است و حرارت مرکزی آن حدود 15 میلیون درجه سانتیگراد میرسد. جریان کنونی  خورشید  تصویری است از روند  تکامل اتمی در زمین که با توجه به حجم و مقدار هیدروژن آن بسیار سریع  این دوره را طی میکند. این زمان  می بایستی حدود چند هزار سال بیشتر نباشد. به عبارتی زمین فقط در همین  مدت خورشید  کوچکی بوده که سریع  خاموش میشود و روند سرد شدن آن میلیون ها سال بطول انجامید. اندازه دقیق این زمان را علم هنوز اعلام نکرده.

واکنش های حیات در دل زمین اولیه

مطالبی که در این سرفصل عنوان  می کنم  برای اولین بار در تاریخ زمین شناسی و پیدایش حیات مطرح  می شود و با  استناد با آیات  زیر و تفکر و تعقل در آنها و دانستن علم زمین شناسی و پیدایش حیات است. این دو آیه من را به  کشف دو نظریه، اول نظریه جدید پیدایش زمین و دوم نظریه پیدایش نفت قبل از ایجاد مولکول های پایه حیات رهنمود کرد (در اول این نوشتار اشاره کرده ام میتوانید با کلیک روی آنها ملاحظه فرمایید).لَّذِي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْءٍ خَلَقَهُ وَبَدَأَ خَلْقَ الإِنسَانِ مِن طِينٍ -خداوند است که تمامی شرایط لازم برای ایجاد حیات را به نحو احسنت در زمین خلق کرد و خلقت انسان را در سنگ رس آغاز کرد ثُمَّ جَعَلَ نَسْلَهُ مِن سُلالَةٍ مِّن مَّاء مَّهِينٍ-سپس نسل بعد از آغاز خلقت انسان در سنگ رس (کریستال سنگ رس سنگی که تازه از حالت مذاب خارج می شود سخت و کریستالی است) را از سلاله در آب اندک قرار داد. چنانچه از علم زمین شناسی و پیدایش حیات اطلاعی دارید در این موارد تفکر کنید و خوشحال میشوم انتقادات علمی و آیاتی را به من تذکر دهید تا در اصلاحیه این دو نظریه در مد نظر قرار گیرد. هر دو نظریه به آلمانی ترجمه در سایت قرار داده ام و برای موسسه ماکس پلانک فرستاده ام. البته موضوعاتی که پای مذهب به میان آید در محافل علمی مورد استفبال قرار نمی گیرد ولی موضوع از جای دیگر سر در می آورد و مطرح میشود. متاسفانه در کشور 

از آنجائی که کاهش وزن خورشید در اثر تبدیل ماده به  انرژی تابع مستقیمی از زمان سپری شده است میتوان به راحتی و مقایسه این روند با زمین حدود این زمان را محاسبه کرد. دوران  سرد شدن زمین از حرارت تکامل اتمی آن تا حدود چند هزار درجه سانتیگراد که شرایط برای ایجاد تکامل شیمیائی  فراهم شده است، احتمالا چند صد میلیون سال طول کشیده. با پائین آمدن حرارت در زمین اولیه و فراهم شدن شرایط لازم برای تکامل شیمیائی اتم های عناصر تشکیل شده  با  یکدیگر واکنش نشان میدهند و مولکول های آب، متان، آمونیاک، سولفید هیدروژن و سایر عناصر تشکیل دهنده  کانی های مختلف پا به عرصه وجود می گذارند

وجود هیدروژن فراوان در زمین مذاب و گداخته  اجازه ظهور و عرض اندام به  اکسیژن آزاد که برای تشکیل حیات اولیه مانند سم مهلک اثر میکند داده  نمی شود و تمامی اکسیژن ایجاد شده با هیدروژن  به آب تبدیل میشوند و کربن می تواند بعد از اینکه اکسیژن از صحنه تبادل پیوند مولکولی خارج شد با خودش و با هیدروژن هیدرات های کربن فراوان و متنوع ایجاد کند و آب به صورت بخار فراوان در صحنه رخداد حیات حضور فعال دارد درجه حرارت می بایستی حدود 1000 الی 1500 درجه کلوین زمینه پیدایش نفت قبل از مولکول های پایه حیات فراهم می سازد. سیلیسیوم و آلومینیوم و سایر عناصر تشکیل دهنده کانی ها به اکسیژن نیاز دارند ولی اکسیژن همه به آب تبدیل شده است. آب سلاله دارد یعنی یون های H و OH  سلاله من مائ مهین یعنی یون های آب در آب اندک که به صورت بخار وجود دارد. یون هیدروکسید  را آب در اختیار کانی ها قرار میدهد و اکسیژن کانی ها تامین میکند. اینکه برخی دانشمندان اظهار می دارند که در جو اولیه زمین منو و دی اکسید کربن نیز وجود داشته و میتواند در ایجاد حیات نقش داشته باشند علمی نیست و با  واقعیت آن زمان همخوانی ندارد.

با ایجاد مولکول ها عملا تکامل  شیمیایی در زمین پایان می پذیرد. سطح زمین از حالت مذاب به گداخته تبدیل میشود  در این زمان زمین توسط خرده سیارات، شهاب سنگ ها و اجرام سماوی مورد بمباران قرار می گیرد و طی این دوره آب به مقدار مورد نیاز از خارج از زمین به زمین منتقل و در زمین سکونت داده میشود.

و انزلنا من السماء ماءً بقَدَرٍ فاَسکَنّاه فی الارض و اِنّا علی ذَهابٍ به لَقادرون-

"و آب از آسمان به زمین نازل و در زمین سکونت دادیم و قادر هستیم آنرا  بر گردانیم " سماء منظور فضای خارج از زمین است زیرا در آن زمان زمین جوی نداشت که سمائ باران تولید کند.

تحولات عظیمی پوسته جامد زمین را تحت تاثیر خود قرار می دهند و پوسته جامد در نهایت شکل میگیرد و رواسی در زمین پایان دوره دوم خلقت زمین از نظر قران را اعلام میدارد و بدینسان با اتمام دو دوره  پیدایش زمین شرایط لازم برای آغاز حیات موجودات زنده از ماده بی جان فراهم می گردد

 هنوز خاک به صورت امروزی که با آب گل میشود وجود نداشته و خاک حاصل فرسایش میلیارد ساله کانی ها است که حدود 85 درصد از رس و آنهم سنگ رس دو لایه تشکیل شده است است. کل  شیئ  شامل  کل  ماده  در کیهان و زمین میشود و میتواند به معنی هر چه هم بدهد. ممکن است منظور آیه برنامه ریزی پیدایش عناصر حیات از ابتدای انبساط کیهان باشد. خلقت کیهان از ابتدا بر خلقت آب برنامه ریزی شده بود –و کان عرشه علی المائ (تدبیر و مدیریت خداوند قبل از پیدایش کیهان  بر آب قرار داشت ) بیانگر این موضوع است و شروع خلقت حیات و انسان درون آن هم از رسوب ته نشین شده حما مسنون در صلصال بوده است. این دو دوره رویهم پانصد میلیون سال طول میکشد. این نظر قرآن است زمان جدا شدن زمین از توده ابر خورشیدی تا پیدایش رواسی(پوسته جامد زمین) .ارنست مایر دوره تکامل اتمی به تنهائی را پانصد میلیون سال میداند.

 از نظر علم  شیمی تکامل  شیمیایی به معنی ایجاد مولکول های ساختار اولیه حیات تا پیدایش اولین نطفه حیات است. حال اگر مولکول های ساده با هم در شرایط  ویژه ترکیب شوند و مولکول های آلی را به وجود آورند تکامل وارد مرحله دیگری میشود و تکامل بیولوژیکی آغاز می شود که پس از تکامل شیمیایی  است، همچنان که قرآن می فرماید-

وَ جَعَلَ فِیهَا رَوَاسِیَ مِنْ فَوْقِهَا وَ بَارَکَ فِیهَا وَ قَدَّرَ فِیهَا أَقْوَاتَهَا فِی أَرْبَعَةِ أَیَّامٍ سَوَاءً لِلسَّائِلِینَ‌ (10)- سوره فصلت- بعد از پایان دو دوره پیدایش زمین رواسی یا پوسته جامد زمین بر روی زمین قرار داده میشود و برکت در پوسته جامد قرار داده میشود و اقوات در چهار دوره برنامه ریزی میشود، مقدر می شود خلق شدن معنی نمی دهد متاسفانه مترجمین محترم قدر را هم خلق شدن معنی کرده اند تا با تصورات ذهنی گذشتگان در تعداد روز های خلق کیهان درست در آید. این یعنی دست بردن در آیه خداوند. این چهار دوره را با دو دوره زمین جمع کرده اند و دو دوره خلق سبع سماوات را هم با آنها جمع کرده اند میشود هشت دوره. قدر با فتحه ق و تشدید دال به معنی تقدیر یا سرنوشت که میشود برنامه ریزی مدون ربطی به خلق  کردن ندارد همینطور قضاهن هم  خلق کردن معنی کرده اند که باز هم به معنی برنامه ریزی است. قضا و قدر هر دو معنی تقدیر می دهد یعنی برنامه ریزی.

تکامل بیولوژیکی در مرحله ای از تکامل شیمیایی است

و این تکامل بیولوژیکی در چهار مرحله صورت می پذیرد.به متن زیبای این آیه توجه فرمائید. پس از گذراندن دو دوره پیدایش زمین در آیه  قبلی-جعل فیها رواسی من فوقها رخ میدهد اکنون زمین دارای پوسته خارجی جامد است و خداوند برکت را در آن قرار میدهد (برکت سنگ رس است در پوسته جامد زمین امروزه هم خاک رس عامل اصلی تداوم حیات در کره زمین است) و سپس تقدیر الهی بر خلقت اقوات در چهار مرحله جامه عمل  می  پوشاند  و مواد غذایی که  نیاز درخواست کنندگان این غذا (موجودات زنده ای که  قرار است خلق شوند) است  فراهم میشود و حیات هم در درون آن شکل میگیرد. ابتدا ساختار شیمیایی مولکول های زنجیره ای RNA در دوره  سوم  ایجاد  ولی زنده نیستند. خداوند امر حیات را در دوره  چهارم در آن قرارمیدهد. کن فیکون در خلقت آدم و مقایسه خلقت حضرت عیسی(ع) در این جا است. خلقت حضرت عیسی و آدم و راز نهفته در آن.

علم زیست شناسی در به در دنبال همین موضوع است که حیات چگونه شکل گرفت  در چه زمانی و قرآن مجید  دقیقا  روند ایجاد حیات را در چهار دوره اعلام کرده است. باید توجه داشت که اقوات یا غذای بیولوژیکی باید دارای دو خصیصه باشد اول از مولکول های آلی مانند پروتئین، چربی ها، نوکلئوتیدها و قندها تشکیل شده باشد و دوم باید خصیصه تکثیر پذیری در آن نهفته شده باشد و این یعنی ایجاد حیات است. 

بطور مثال این 4 آیه سوره فصلت به وضوح روند تکاملی زمین را بیان میکند و می فرماید اول زمین در دو دوره شکل  گرفت و سپس آسمان زمین خلق شد. از آنجائیکه موضوع  هفت آسمان دچار افکار بطلمیوسی قرار گرفته، این  سئوال  مطرح می شود که ابتدا زمین خلق شد و بعد کائنات این از کوتاه بینی ما است نه از قرآن. موضوعی که در محافل علم زیست شناسی مطرح و سئوال بسیار مهمی است چگونگی ایجاد حیات از ماده بی جان است ابتدا غذای موجود زنده اولیه بطور فراوان و در شکل ساده آن مونومر ایجاد و در دوره چهارم اقوات  ودر دل کریستال سنگ رس و از رسوب آب در رفته  حما مسنون خلق میشود و نطفه امشاج زمانی که درجه حرارت پائین می آید و باران شروع میشود نطفه امشاج در آب قرارمیگیرد که درآن غذای آماده جذب فراوان وجود دارد و تکامل ادامه راه  تبدیل این نطفه به نطفه پیشرفته تر است. آیه بدائ خلق الانسان من طین  دو مفهوم کلی را بیان میکند اول آغاز خلقت از ماده بی جان و دوم از طین و در برخی آیات طین لازب هم اشاره شده که با این کلمه برهمین رس خالص اشاره دارد که آب را در درون  لایه های خود جذب و نگاه  می دارد.


 مسئله مهم  خلق فسوی و قدر فهدی در تمامی پروسه های خلقت به عنوان جرقه های مستمر پروسه تکامل از نظر قرآن است فَقَدَّرَهُ ثُمَّ السَّبِيلَ يَسَّرَه. پس تقدیر الهی بر آن قرار گرفت سپس راه  آنرا  آسان نمودیم خداوند ابتدا خلق میکند و سپس بر اساس برنامه ریزی تدوین شده  یا  به  زبان  امروزی  برنامه نرم افزاری در سخت افزار زمین قرار می دهد و هدایت آن را در دست توانمند خود  به  پیش می برد و صورتگری میکند.

قل سيروا في الأرض فانظروا کيف بدأ الخلق در زمین گردش کنید و دریابید که خلقت چگونه آغاز شد. کاری که دانشمندان زمین شناسی و زیست شناسی با  تجسس در زمین و مطالعه فسیل ها و سنگواره و کشف چگونگی سنجش  سن آنها  تاریخچه حیات را بررسی میکنند اما این کار با ارزش را به حساب تصادفی بودن همه پدیده های خلقت  می گذارند ولی خود اقرار می کنند که  تصادفی بودن غیرممکن است کاپلان دانشمند برجسته بیو شیمی و نظریه پرداز تئوری پیدایش حیات می گوید

:زمان باید بسیار طولانی باشد تا این همه مولکول های پیچیده حیات بر اثر تصادف ایجاد  شوند و می توانیم  بگوئیم امکان بروز چنین  اتفاقی می تواند یک مورد در تمام کیهان باشد. آیات 30 الی 33 سوره انبیاء که در بالا اشاره شد ذیلا تقدیم میشود.هر چهار آیه  از سوره انبیاء  روند  پیدایش زمین را شرح میدهد از تفکیک شدن جو زمین و زمین اولیه  تا پیدایش رواسی در آن  و تشکیل آسمان به دور زمین و ایجاد جو اولیه و قرار دادن لایه حفاظتی در آن  جو و خلقت شب  و روز یا  شروع گردش هدفمند برنامه ریزی شده  زمین به دور خود بیان می فرماید.

أَوَلَمْ يَرَ الَّذِينَ كَفَرُوا أَنَّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ كَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَاهُمَا وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاء كُلَّ شَيْءٍ حَيٍّ أَفَلَا يُؤْمِنُونَ ﴿۳۰﴾ سوره انبیائ
وَجَعَلْنَا فِي الْأَرْضِ رَوَاسِيَ أَن تَمِيدَ بِهِمْ وَجَعَلْنَا فِيهَا فِجَاجًا سُبُلًا لَعَلَّهُمْ يَهْتَدُونَ ﴿۳۱﴾ سوره انبیائ
وَجَعَلْنَا السَّمَاء سَقْفًا مَّحْفُوظًا وَهُمْ عَنْ آيَاتِهَا مُعْرِضُونَ ﴿۳۲﴾ سوره انبیائ
وَهُوَ الَّذِي خَلَقَ اللَّيْلَ وَالنَّهَارَ وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ كُلٌّ فِي فَلَكٍ يَسْبَحُونَ ﴿۳۳﴾ -سوره انبیائ

سید محمد تقوی اهرمی- تهران تیر ماه 1394 به مناسبت میلاد حضرت امام حسن مجتبی (ع)-

ویرایش جدید اسفند 1395، ویرایش جدید بهمن 1397 و آخرین ویرایش و اصلاحات جدید خرداد 1399

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

148121
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
1995
2949
14095
115269
41848
29024
148121

Your IP: 3.235.137.159
Server Time: 2020-09-18 19:38:36
امارگیر سایت