خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مفهوم واقعی منی ،ماء مهین ،حما مسنون صلصال نطفه و صلب و ترائب در قرآن

 

انسان بر اساس نظر قرآن جزئ تفکیک ناپذیر از پدیده حیات است. تمامی موجودات زنده درحیات زمین از یک الگوی خاص و واحدی تبیعیت میکنند. ساختار تشکیلاتی بدن وعناصر تشکیل دهنده آن دارای یک همآهنگی واحدی است. قرار گرفتن سر، چشمان، گوش ها و سایر اعضائ بدن در همه موجودات شبیه یکدیگراز حاکمیت برنامه ریزی شده خاص و نظم بی نظیری حکایت میکند و تمامی شواهد نشان میدهد که همه موجودات از نفس واحدی سرچشمه گرفته اند. انا خلقناکم من نفس واحده. انسان هم که جزئ پروسه حیات است از این قاعده مستثنی نیست. از همین نفس بود که تمامی موجودات خلق شدند و جنسیت نر و ماده هم از این نفس آفریده شد .و خلق منهم زوجها. کلیه جنبندگان را خداوند در آب آفرید و بشر(نسل های در حال شدن) هم در آب، بیان گر نفس واحد مشترک است. ازهمین آب با فرمول هیدرید اکسیژن و همه جا در قرآن ماء منظور آب است و نه  کلمه مایع. آب بستر حیات است و خداوند کیهان را که آفرید طرح و برنامه او بر پیدایش آب قرار داشت.

 

کلمه وعرشها علی الماء در آیه 7 سوره هود بیان گر این موضوع است.

و هو الذي خلق السموات و الارض في ستّة ايام و كان عرشه علي الماء ليبلوكم ايّكم احسن عملاً و لئن قلت انّكم مبعوثون من بعد الموت ليقولنّ الذين كفروا ان هذا الا سحرٌ مبين.

"خداوند کسی است که کیهان را در شش روز(دوره) آفرید در حالی که طرح و برنامه او قبلا بر(ایجاد آب) آب قرارداشت تا شما را در پروسه آزمایش بر بهترین عمل بیازماید و در نهایت بعد از مرگ هنگامی که مبعوث شدید نتیجه عمل شما را در معرض بررسی قرار دهد. این سحر نیست واقعیت است ". همه جا در قرآن خداوند از تقدی، قد، منی، یمنی، خلق فسوی، قدر فهدی سخن به میان می آورد. همه این کلمات معنی برنامه ریزی الهی و هدایت خلقت بسوی هدف و طرح از پیش تدوین شده خود را میدهد. به نظراینجانب باید عینک کهنه و قدیمی خود را بر داریم و عینک جدید و تازه که با واقعیت های روز مطابق است را بگذاریم و سپس به آیات با عظمت خدا در باره  پدیده خلقت  بنگریم و در آنها تعقل کنیم که این همه خداوند تاکید میفرماید در آیات تفکر کنید، تعقل  کنید، بنگرید و حقیقت را بیرون آورید برای چیست.

خداوند به ما عقل ، فهم و شعور عطا کرده و مرتبا آیات و نمود های خود را در طبیعت به ما نشان میدهد و میفرماید همینطوری از آنها گذر نکنید، نگاه کنید و در باره آنها فکرکنید و بیندشید چگونه خداوند حیات را آفرید. خداوند اراده کرده است ، انسان را که خلق کرد از فطرت خود در او گذارده  و اسمائ خود را در او نهادینه و از قدرت خلاقیت خود به او عطا کرده، را با آیات خود در طبیعت آشنا کند  و از این طریق او را به  سمت حقانیت خود رهنمود کند. آیات بیشماری در قرآن مجید اشاره به پدیده های طبیعی دارد آنهم در زمین و جو هفتگانه آن که در معرض دید و حس ما قرار دارد مجموعه زمین و هفت آسمان که هفت طبقه جو زمین است و خداوند آن را سبع المثانی در قرآن می نامد  را شاهکار خلقت خود بیان میکند و خلقت آن را از خلقت انسان با عظمت تر میداند و تمامی این پدیده ها برعلم استوار است، زیرا خداوند خود خالق علم است و همه روش و سنت او برهمین پایه است اگر به مطلبی بر می خوریم که بنظر ما با علم تناسبی ندارد باید به برداشت غیرعقلی و تعصبانه خودمان بر گردیم و آنرا اصلاح کنیم. مطالبی که در هزاران سال قبل در باره آیات مبتنی بر نشانه های طبیعی گفته شده باید بازبینی شود و فقه شیعه خوشبختانه این پتانسیل نو گرایانه و خالی از تعصبات ذهنی را در خود دارد و بر عالمان بر جسته و بزرگوار مذهبی به عنوان وظیفه دینی ایجاب میکند که این نا رسائی ها را بر طرف کنند تا جوانان اندیشمند شیعه بتوانند زوایای برجسته و علمی قرآن را درک کنند .و به خود افتخار کنند که مسلمان هستند و به خداوند متعال ایمان دارند.

سنریهم ایاتنا فی الافاق و فی انفسهم حتی یتبین لهم انه الحق، اولم کیف بربک انه علی کل شئ شهید

"به زودی نشانه های خود را در آفاق (طبیعت و دور و بر خودشان) و نفوس خودشان (ساختار بدنی خود آنها )ایشان ارائه خواهیم داد تا برایشان حقیقت روشن گردد که خدا بر حق است، آیا کفایت نمیکند تو را ازاین برهان که او یعنی خداوند بر همه موجودات عالم ( اعم از ماده جاندار یا بی جان ) برترین شاهد است "

حال با این دید به برخی کلمات که برای بسیاری ابهام ایجاد کرده نگاه  کنیم .این نظر اینجانب و برداشت من از این آیات است. خداوند بر این مفاهیم اعلم تر است. کلمات منی، یمنی، حما مسنون، صلصال، ماء مهین، صلب و ترائب، نطفه امشاج، موضوع این نوشتار است. در مقالات متعدد درباره این مفاهیم در سایت حما مسنون Hammanmasnun .com یاد داشت هائی ارائه داده ام. دراینجا با استناد به یافته های جدید علمی در باره پیدایش حیات در زمین اولیه و مقایسه با آیات قرآن میخواهم مطالبی بیان کنم.

ابتدا باید سفری به زمین اولیه و در حدود چهار میلیارد سال پیش داشته باشیم به استناد آیه شریفه قل سیروا فی الارض فانظر کیف بدائ الخلق- در زمین بگردید و چگونگی پیدایش حیات را بنگرید. سفرمان را با استعانت از آیه شریفه 9 و10 سوره فصلت آغاز میکنیم وهمین طور براساس آیات قران در زمان قدیم به سمت زمان کنونی حرکت میکنیم تا به کلمات مورد نظر برسیم. ششصد میلیون سال از جدا شدن زمین از توده ابر خورشیدی میگذرد. زمین در دو دوره خلق میشود.

قُلْ أَ إِنَّکُمْ لَتَکْفُرُونَ بِالَّذِی خَلَقَ الْأَرْضَ فِی یَوْمَیْنِ وَ تَجْعَلُونَ لَهُ أَنْدَاداً ذٰلِکَ رَبُّ الْعَالَمِینَ‌ (9)
"بگو آیا به کسی که زمین را در دو هنگام آفرید، کفر میورزید و براى او همتایانى قرار میدهید ؟ این است پروردگار جهانیان. پس از پایان دوره دوم خلق زمین پوسته جامد روی آن را میپوشاند. زمین همچنان داغ و گداخته است و پوسته جامد در حال سرد شدن. زیرا تاکید آیه بر این است که پوسته جامد پس از پایان دوره دوم خلق زمین بر آن قرار داده شده است.

وَ جَعَلَ فِیهَا رَوَاسِیَ مِنْ فَوْقِهَا وَ بَارَکَ فِیهَا وَ قَدَّرَ فِیهَا أَقْوَاتَهَا فِی أَرْبَعَةِ أَیَّامٍ سَوَاءً لِلسَّائِلِینَ‌ (10)

و قرار داد در زمین رواسی را بر روی آن و سپس برکت در آن قرار داد و غذای بیولوژیکی موجودات زنده یعنی اقوات را در چهار دوره مقدر کرد (برنامه ریزی و مقدر فرمود ) تا نیاز درخواست کنندگان را برطرف کند (نیاز غذائی اولین نطفه حیات)
بر اساس آیه 9 سوره فصلت خداوند زمین را در دو دوره زمانی خلق کرده است و این دو دوره از تولد زمین تا پیدایش و استحکام لایه بیرونی به  تعبیر قرآن رواسی ادامه داشته است. زمین به عنوان تکه  کوچکی از توده ابر خورشید زمانی که بصورت توده ای چرخان بدور محور خود در حال پیدایش بود جدا شد. توده گازی شکل داغ همراه با غبار کیهانی. خورشید و زمین پس از جدا شده از هم در مسیر جرم دار شدن و تعیین مدار معین خود قرار گرفتند. زمین در این زمان در حقیقت خورشید کوچکی بود که همانند یکدیگر و براساس یک برنامه ریزی نرم افزاری حیاتی واحد پروسه سرد شدن را سپری می کردند و هر دو از یک قانون طبیعی که خداوند در آنها مقرر کرده بود تبعیت میکردند. زمین حدود سیصد وسی هزار بار از خورشید کوچکتر است و مسلم است که سریعتر مراحل سرد شدن را گذرانده است. این مراحل دردو دوره تکامل اتمی و تکامل  شیمیایی صورت گرفته .


از زمان 4/6 میلیارد سال قبل تاکنون زمین اولیه که حرکت خود بدور خورشید را به عنوان یک ستاره منظومه شمسی آغاز کرده بود کاملا متمایز از سایر سیارات بوده است. از این زمان تا ششصد میلیون سال بعد از آن در مقایسه با زمین امروزی کاملا متفاوت بوده است. بعبارتی زمین هنوز بعنوان یک کره کروی متعادل و بر روی مدار تعیین شده و مشخص خود قرارنگرفته بود. جسمی مذاب نزدیک به کروی که دائما شکل خود را تغییر میداد.

از آنجائی که جرم خورشید و زمین هنوز به مرحله تکامل خود نرسیده بودند مدار آن هم مرتبا همراه با جرم خورشید در حال نوسان بود. تکامل اتمی زمین بلافاصله تا مدت زمان بسیار کوتاهی (پروفسور کاپلان) آغاز شد و میلیون ها سال طول کشید. زمین دوره تکامل اتمی خود را درون خورشید سپری کرد و به عنوان تکه ای از آن جدا شد در تکامل اتمی اتم های هیدروژن حدود 74 درصد و هلیوم حدود 25 درصد عناصر غالب در توده ابر و گازی زمین جدا شده از خورشید را تشکیل می دادند.

خورشید کنونی هنوز هم این نسبت را حفظ کرده است. حجم بسیار عظیم هیدروژن خورشید حدود 4/6 میلیارد سال است که در حال سوختن است و همچنان تکامل اتمی خود را سپری میکند و تبدیل به نور و انرژی میشود و حیات در کره زمین را تداوم میبخشد. زمین بر اساس برنامه ریزی تدوین شده خالق متعال در مدت نسبتا کوتاهی این دوره را پشت سر گذاشت و خورشید با تدبیر الهی برای تداوم حیات زمین همچنان دوره تکامل اتمی خود را میگذراند. زمین می بایستی به همین اندازه کنونی می بود تا خورشید قبل از افول قدرت انرژی زائی خود با نور خود حیات را تداوم بخشد. دانشمندان عقیده دارند که اگر اندازه زمین کوچکترین اختلافی با اندازه کنونی میداشت حیات در کره زمین شکل نمی گرفت. در دوره تکامل هسته ای زمین، هیدروژن و هلیوم در اثر واکنش های همجوشی هسته ای تبدیل به عناصر اکسیژن، کربن، ازت، آهن، سیلیسیوم و سایر عناصر تا آهن گردید عناصر سنگین تر از آهن در ستارگان که به مراتب داغ تر بودند تشکیل شدند و بصورت اتم های عناصر سنگین درغبار کیهانی و جود داشتند.

تمامی عناصر ضروری و مورد نیاز در کره زمین برای ایجاد حیات در مدت زمان تعیین شده شکل گرفتند. البته هیدروژن به مقدار بسیار زیاد تری بصورت اتم و همچنان عنصر غالب در زمین اولیه بوده است. حرارت محیط حدود چند میلیون درجه بوده است. زمان تعیین شده و اندازه زمین و محل قرار گرفتن در فاصله معین با خورشید همه تحت برنامه ریزی دقیق آفرینش قرار داشته است و نقش تصادفی بودن این همه پدیده های حساب شده خارج از عقل سلیم است و نتیجه در ماندگی از درک واقعیت است. بنابر این تکامل اتمی و تسریع در روند آن یک ضرورت از پیش تعیین شده بوده است تا زمین به موقع دارای جرم شود و بتواند عناصر گازی شکل مانند هیدروژن و...سایر عناصر سبک را در اطراف خود نگه دارد.

فاکتورها و معیارهای دقیقی بایستی در زمین رعایت میشد تا زمین بتواند خود را برای پذیرش حیات آماده کند. موضوعی که سایر سیارات نتوانستند از آن بهره مند شوند مثلا قرارگرفتن در محدوده کمر بند حیات که  دقیقا در فاصله 150 میلیون کیلو متری خورشید قرار دارد و این کمر بند جدول حرارتی است که در آن محدوده مکانی آب بصورت مایع میتواند ابراز وجود  کند (درمحدوده این کمربند آب طی 24 ساعت از حدود 50 در جه زیر صفر تا 50 درجه بالا صفر متغیر است) وهمانطور که میدانید هشت سیاره منظومه شمسی در فواصل معینی از خورشید بر روی مدار ویژه خود قرار گرفته اند و این مدار ها تصادفی نبوده است بر اساس برنامه از پیش تدوین شده مقرر گردیده.

مثلا در محدوده  کمربند سیارکی میلیون ها خورده سیارک بزرگ و کوچک که از متلاشی شدن سیارات منظومه شمسی ایجاد شدند در این محدوده  تجمع کرده اند و اگر پراکنده می شدند این نظم خارق العاده بر منظومه شمسی حاکم نبود و حیات برروی زمین در معرض نابودی قرارمی گرفت آیا میشود تصادفی همه در یک محل جمع شوند یا اینکه بر اساس قانون نظام مند خلقت در آن قرار گرفته اند.

نظریه دانشمندان اختر شناسی می گوید اینها از بقایای یک سیاره بسیار بزرگ گازی بوده که از هم پاشیده  و بقایای آن سیاره است. اما کمی عقل خودمان را بکار گیریم موضوع  تا اندازه ای روشن میشود. دراین  کمر بند خورده سیارک ها قرار گرفته اند و اندازه آنها کوچک است و جنس آنها هم سنگی است. البته اینکه آنها از خارج از منظومه شمسی آمده باشند، از نظر علم اختر شناسی غیر ممکن است و اگر حدودا در همان محدوده از ستاره از هم پاشیده شده ایجاد شده اند باید مطابق سیارات همسایه آن محدوده جنس آنها از سنگ نباشد و از گاز و غبار باشد. مانند سیارات اورانوس و نپتون و همچنین مشتری که به عنوان یک غول گازی نامیده میشود و ترکیبات آن مانند یک ستاره است زیرا دراین محدوده شرایط تکمیل دوره تکاملی برای آنها فراهم نشده بود به عبارتی آنها دوره تکامل اتمی را طی نمودند ولی شرایط گذراندن کامل دوره تکامل شیمیائی برایشان فراهم نشد و بر این اساس ساختار تشکیلاتی آنها بر ملوکول های گازی قرار دارد. بنابراین همه اتقاقات رخ داده در منظومه شمسی قانون مند و براساس تقدیر الهی (برنامه ریزی تدوین شده) صورت گرفته است.

همانطور که میدانیم زمانی که حیات در کره زمین آغاز شد پوسته جامد زمین شکل گرفته بود ولی هنوز داغ  بود وحرارت سطح زمین بالای نقطه جوش آب قرار داشت (کاپلان ) زمین بعد از سپری کردن دو دوره تکامل اتمی و تکامل شیمیائی رو به سرد شدن میگذارد و لایه بیرونی آن شکل میگیرد وَ جَعَلَ فِیهَا رَوَاسِیَ مِنْ فَوْقِهَا صورت میگیرد.

و القی فی الارض رواسی ان تمید بکم و انهارا و سبلا لعلکم تهتدون. در زمین (رواسی) افکندیم تا از حرکت نا موزون آن جلوگیری کند. ساختار لایه های درونی زمین بصورتی است که لایه خارجی جامد و محکم و لایه میانی که خود ازچند لایه و پوشش تشکیل شده مذاب و دائما در حرکتی دورانی هستند و این حرکت ها زمین را در حالت تعادل حرکتی قرارمیدهد. وجود تمامی جنبدگان دررواسی مفهوم آنرا تنها به عنوان کوه ها رد میکند و بیانگر لایه بیرونی زمین اولیه است.

بعلاوه هنگامی که پوسته جامد زمین سرد شد. لایه بیرونی دارای پستی و بلندی زیادی بود و همچنان طی میلیون ها سال در اثر فعالیت آتشفشان ها و بر خرده شهاب سنگها دستخوش تغییرات اساسی میشد و کوه های امروزی صد ها میلیون سال قبل در اثر پدیده تکنوتیک یا بهم پیوستن قاره ها شکل گرفتند. به همین منظور خداوند متعال از کلمه رواسی استفاده کرده است نه از کلمه جبال تا مفهوم واقعی آن را که منظور پوسته جامد زمین است درک کنیم.

در زمان جعل فیها رواسی من فوقها پوسته جامد زمین داغ بود و حرارت آن بالای نقطه جوش آب قرار داشت .احتمالا حدود دویست درجه (کاپلان- ارنست مایر). جو زمین یکپارچه بود و مملو از گاز متان و ئیدروژن و بخار آ ب و مقدار ازت کم  موجود در آن به سرعت به آمونیاک تبدیل می شد وجود هیدروژن فراوان در جو اولیه زمین اجازه ظهور و عرض اندام به اکسیژن آزاد که برای تشکیل حیات اولیه مانند سم مهلک اثر میکند داده نمیشود و تمامی اکسیژن ایجاد شده جذب آهن  سیلیسیوم و سایر عناصر از قبیل آلومینوم، منیزیم میشد کانی های زمین را تشکیل میدادند. کربن می تواند تنها بصورت متان در جو زمین ظاهر شود و اکسیژن هم تنها بصورت آب امکان وجود داشت. چرا که جو زمین محیطی بازی بود و تعادل شیمیائی بسمت ملکول های ئیدرید بود.

کربن در پوسته زمین بصورت کربنات جذب کانی ها شدند و اینکه برخی دانشمندان اظهار میدارند که در جو اولیه زمین منو و دی اکسید کربن نیز وجود داشته و میتواند در ایجاد حیات نقش داشته باشند کاملا غیرعلمی است. با ایجاد ملکول ها عملا تکامل شیمیائی در زمین پایان می پذیرد. سطح زمین از حالت مذاب به گداخته تبدیل میشود. در این زمان زمین توسط خورده سیارات ، شهاب سنگ ها و اجرام سماوی مورد بمباران قرار میگیرد و طی این دوره آب به مقدار مورد نیاز از خارج از زمین به زمین منتقل و در زمین سکونت داده میشود-.

و انزلنا من السماء ماءً بقَدَرٍ فاَسکَنّاه فی الارض و اِنّا علی ذَهابٍ به لَقادرون-

"وآب از آسمان به زمین نازل و در زمین سکونت دادیم و قادر هستیم آنرابر گردانیم" . تحولات عظیمی پوسته جامد زمین را تحت تاثیر خود قرار میدهند و پوسته جامد در نهایت شکل میگیرد و رواسی در زمین پایان دوره دوم خلقت زمین از نظر قرآن را اعلام میدارد و بدینسان با اتمام دو دوره پیدایش زمین شرایط لازم برای آغاز حیات موجودات زنده از ماده بی جان فراهم میگردد

الَّذي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْ‏ءٍ خَلَقَهُ وَ بَدَأَ خَلْقَ الْإِنْسانِ مِنْ طينٍ- "خداوند متعال همه چیز را نیکو و کامل خلق کرد ( تمامی چیز های مادی مورد نیاز خلقت انسان در زمین ) و سپس خلقت انسان را از رس آغاز کرد –کل شیئ شامل کل ماده در کیهان و زمین میشود و خلقت کیهان از ابتدا بر خلفت آب برنامه ریزی شده بود –وکان عرشه علی المائ (تدبیر ومدیریت خداوند قبل از پیدایش کیهان بر آب قرار داشت) بیان گر این موضوع است و شروع خلقت حیات و انسان درون آن هم ازطین آغاز شد. کلمه طین ، تراب و طین لازب هر کدام مفهوم خاص خود را دارد. طین معنی سنگ رس میدهد و طین لازب سنگ رس خالص است  و تراب به معنی خاک یا ماده بی جان است، طین لازب نوع سنگ رس را که با آن گل کوزه گری درست میکنند وگلی چسبنده درست میکمد منظور است. سنگ رس انواع مختلفی دارد دو لایه و سه لایه. حیات در سنگ رس سه لایه که آب را به خود جذب میکند و در خود نگه میدارد خلق شد. بنابراین طین لازب میخواهد نوع سنگ رس را بیان کند. صلصال هم جنس رس سه لایه را تداعی میکند.

در تمامی آیاتی که در آن تراب آمده بحث خلقت از خاک به عنوان ماده بی جان است. در محافل علمی موضوع ایجاد موجود زنده  از ماده بی جان بحث داغی است و یکی از نکات کلیدی خلقت حیات شده است. خداوند بوسیله کلمه تراب به انسان تفهیم میکند که ای انسان تو از ماده بی جان خلق شده ای و قدرت باریتعالی است که توانست جاندار را از بی جان در همین زمین خلق کند. زمین پس از پیدایش رواسی یا پوسته جامد آماده پذیرش نطفه اولیه حیات میگردد. سنگ رس با جذب آب همراه با مولکول های پایه حیات در درون لایه های خود و تبخیر آب باعث تشکیل رسوب سیاه چسبنده یا حما مسنون میشود و از این رسوب و در آب کم و در چهار دوره پیدایش اقوات یا غذای بیولوژیکی مولکول های زنجیره ای ماکرو که اساس ژن اولیه بر آن قرار داشت تشکیل میشوند. مائ مهین آب کم  است و اشاره به شرایط اولیه ایجاد اولین نطفه حیات است و در جائی که دریا یا اقیانوس هنوز شکل نگرفته اند. سوره مرسلات ایات 20 الی 23-میفرماید 

أَلَمْ نَخْلُقكُّم مِّن مَّاء مَّهِينٍ فَجَعَلْنَاهُ فِي قَرَارٍ مَّكِينٍ إِلَى قَدَرٍ مَّعْلُومٍ- فَقَدَرْنَا فَنِعْمَ الْقَادِرُونَ –

"آیا شما را در آب کم و ناچیز نیافریدیم و آنرا در قرار گاه محکم و استوار قرار ندادیم تا زمان مقدر شده  بر اساس تقدیرالهی و بر تقدیر و برنامه ریزی خود فائق آمدیم و چه برنامه ریزی توانائی انجام دادیم. مائ مهین همین آب است که در سرنوشت اولیه انسان در پروسه حیات نقش برجسته بازی نموده است و قرارمکین هم غشائ هسته ای است که جایگاه استوار و محکمی برای اولین نطفه حیات که تک سلولی های الیه حیات بودند. صلب و ترائب و داستان علمی این رخداد در سه و نیم میلیارد سال قبل

 بدلیل داغ بوده سنگ رس بر روی پوسته تازه شکل گرفته خارجی زمین، محلول مونومرها بر روی آنها قرارمیگرفتند و آب مرتبا بخار میشد و توده سیاه رنگ چسبنده در سنگ رس و یا پیریت ها باقی می ماندند. این توده سیاه بر روی سفال داغ را خداوند حما مسنون وصلصال کلفخار نام نهاده است ومائ مهین هم در اینجا دارای نقش اساسی بوده است. خداوند این سه کلمه آب مهین، حما مسنون و صلصال را به عنوان مراحل بسیار حساس خلقت حیات نامیده است. برای روشن شدن موضوع آخرین دست آورد های علمی در این زمینه را بیان میکنیم تا مفاهیم این کلمات از نظر علمی روشن شوذد. شاید تعجب کنید این شباهت بی نظیر تعبیر قرآن با آخرین یافته های علم زیست شناسی .این یافته ها واقعی هستند و در آزمایشگاه انجام شده ومهر تائید گرفته اند. این کشف جدید در قران از اینجانب است به عنوان بیوشیمیست فارغ التحصیل از آلمان که به عنوان یک نظریه درقرآن خدمت علاقمندان به شفاف سازی کلمات متشابه درقرآن تقدیم میگردد.


میلر و اوری دو شیمیدان معروف در سال 1953 با استفاده از شرایط اولیه زمین و ایجاد آن در محیط آزمایشگاه  در آزمایش سوپ اولیه حیات از آمونیاک و متان و بخار آب و بکمک انرژی تخلیه الکتریکی موفق شدند  تعدادی مولکول های آلی را ایجاد کنند. البته این آزمایش در زمان خود برای دانشمندان جالب بود و بارقه امیدی برای دست یافتن به چگونگی پیدایش حیات در زمین اولیه را در دانشمندان زیست شناسی به وجود آورد ولی بعد از چند سال نکات ابهام برانگیز زیادی از آن مورد انتقاد و بحث قرار گرفت ولی کلیات آن مورد تایید علم قرار گرفت و جزئیات آن همچنان نا معلوم. از جمله چه موقع بارقه حیات در ماده بی جان قرار گرفت.

قرآن میفرماید خلقت نطفه اولیه حیات از توده سیاه رنگ در سفال داغ و پخته ایجاد شد. دانشمندان زیست شناسی  در پژوهش های خود به این مرحله که قرآن اشاره فرموده رسیده اند. آزمایش میلر نقطه عطفی در شناخت روند پیدایش حیات است. برای آشنائی بیشتر با روند بررسی های علمی درباره حیات به مقاله چگونگی روند پیدایش حیات در زمین اولیه از نظر قران مراجعه فرمایید. این نوشتار در سال 1394 نوشته و منتشر شد .در این بین مقالات زیر در مورد موضوعات مورد بحث منتشر شد که مشروحا شرح داده شده علاقمندان میتوانند به آنها مراجعه فرمایند.

مائ مهین و مائ دافق و فرق آنها از نظر علم زیست شناسی و قرآن

صلصال كالفخار و مفهوم علمی ان در خلقت انسان

صلب و ترائب و خطای برداشت قدما و موخرین

خداوند متعال رخ داد های خلقت انسان در زمین اولیه را را در قالب تمثیل و بطرز زیبائی بیان فرموده که با علم روز زیست شناسی و زمین شناسی مطابقت دارد. برای درک علمی این کلمات کلیدی در خلقت حیات باید در نظرات کهن که با دید علم روز هزار سال قبل ارائه شده تجدید نظر شود. انشاء لله علمائ دلسوز و عالم بتوانند بر معانی اینها اتفاق نظر فرمایند تا علمی بودن این آیات که واقعا معجزه قرآن است برای جوانان علاقمند روشن شود –سید محمد تقوی اهرمی-تهران چهاردهم مرداد 1394-ویرایش جدید اسفند 1395 ویرایش جدید اسفند 1397

 

 

 

 

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

246318
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
2517
3084
8525
224799
38298
36852
246318

Your IP: 3.237.66.86
Server Time: 2020-11-24 20:41:42
امارگیر سایت