خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آیه 30 سوره انبیاء ارتباطی با مهبانگ ندارد

 

آیه 30 سوره انبیاء ارتباطی با مهبانگ ندارد


در قرآن شواهد و مستنداتی وجود دارد که  کیهان در اثر اتفاق  آنی و سریع و به  تعبیر قرآن با  یک نفخه فی الصور ایجاد شد و تمامی مراحل بیگ بنگ  از زمان سینگولاریته  تا انبساط  و خلق  کیهان بوضوح اشاره شده است. البته اشارات قرآن به مراحل پیدایش جهان مادی نیاز به  فهم مفاهیم قرآنی دارد. قرآن درباره موضوعات خلقت کیهان و برچیده  شدن آن و آمدن  قیامت دارای یک جهان بینی و به عبارتی ایدئولوژی خاصی است که همگی با هم یک ارتباط همگون و منظمی دارند. اگر آیات را سلیقه ای و براساس برداشت های نسنجیده و مقطعی تفسیرکنیم  نمی توانیم به مفاهیم واقعی دست یابیم. تمامی آیات مربوط به یک موضوع خاص علمی زنجیر وار به هم ارتباط دارند  پاره کردن این زنجیره مفاهیم  قرآنی باعث سر در گمی و غیر علمی شدن آنها میشود. بسیاری با ذوق و شوق فراوان آیه ای را از سیاق آن جدا میکنند و به  تفسیر آن میپردازند و کلام خداوند را فراموش میکنند  که  فرموده در آیات تفکر و تعقل کنید. جزء جزء کلمات بکار رفته در یک آیه با هم ارتباط  تنگاتنگ دارند و حساب شده انتخاب شده اند اگر سعادت دریافت کلید فهم آیات قرآنی را داشته باشیم، کشفیات علمی معجزه آسایی از قرآن را بدست می آوریم.

آیه 30 سوره انبیاء یک مجموعه آیات بهم پیوسته است که با آیه 30 شروع میشود و تا چهار آیه بعد از آن ادامه دارد و در ارتباط  با یک موضوع خاص است. یک پدیده علمی پیدایش زمین و هفت آسمان جو زمین. خداوند متعال تمامی مظاهر مادی را آیات خود مینامد و در قرآن مرتبا به  آیاتی که مربوط به پدیده های جهان مادی و در معرض دید ما هستند اشاره می فرماید و آنها را مرتبا به رخ انسان میکشد و به تفکر و تعقل در آنها دعوت می کند و می فرماید اینها نشانه های وجود خداوند هستند به این چهار آیه سوره انبیاء 30 الی 34 توجه  فرمایید.

أَوَلَمْ يَرَالَّذِينَ كَفَرُوا أَنَّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ كَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَاهُمَا وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاء كُلَّ شَيْءٍ حَيٍّ أَفَلَا يُؤْمِنُونَ- آیا نمی بینند که سموات و الارض بهم پیوسته (یکپارچه) بودند و آن دو را از هم جدا ساختیم و هر چیز زنده را در آب پدید آوردیم، باز هم ایمان نمی آورید

وَجَعَلْنَا فِي الْأَرْضِ رَوَاسِيَ أَن تَمِيدَ بِهِمْ وَجَعَلْنَا فِيهَا فِجَاجًا سُبُلًا لَعَلَّهُمْ يَهْتَدُونَ- و در زمین  پوسته جامد را قرار دادیم تا  تعادل بر قرار شود (تا زمین نلرزد) و بر روی رواسی راهها قرار دادیم تا راه یابند.

وَجَعَلْنَا السَّمَاء سَقْفًا مَّحْفُوظًا وَهُمْ عَنْ آيَاتِهَا مُعْرِضُونَ- و برای آسمان (زمین) سقف  محفوظ  قرار دادیم ولی آنها این نشانه ها را روی بر میگردانند.

وَهُوَ الَّذِي خَلَقَ اللَّيْلَ وَالنَّهَارَ وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ كُلٌّ فِي فَلَكٍ يَسْبَحُونَ- و اوست که شب و روز، خورشید وماه را خلق کرد که هر کدام درمدار خود در حال حرکت تکراری و شناورند. خداوند در همه آیات زمین را شب و روز مینامد. ماهیت زمین به شب و روز آن است از این جهت میفرماید هر سه  در مدار خود شناورند. شب و روز را یک پدیده مستقل از خورشید و ماه  نام برده و برای آن حرکت تکرار شونده یا چرخشی در نظر گرفته که مفهوم خاص خود را دارد، شب و روز در همه آیات به عنوان زمین آورده شده.

اگر به سیاق این چهار آیه نگاه کنیم صحبت از زمین و هفت آسمان دور آن که جو آن است به میان آمده است. کلمه  اولم یر به معنی آنها نمی بینند است. پس به پدیده ای اشاره میکند که در معرض دید آنها (منکران واقعیت ها) قراردارد. همین زمین و آسمان آن که مربوط به هم هستند. زمین و جو اطراف آن پس از جدا شدن از توده  ابر خورشیدی  یک توده داغ  دودی متشکل از گاز و غبار کیهانی و البته یکپارچه و بهم پیوسته  بودند. در آن توده گازی زمین و جو اطراف آن شکل نگرفته بودند. به مرور زمان با سرد شدن این توده و پایین  آمدن حرارت آن شرایط برای همجوشی هسته ای فراهم می شود و این دوره تکامل هسته ای زمین است که اتم های سنگین مانند  آهن و سایر عناصر سنگین تشکیل  و هسته مرکزی زمین ایجاد و زمین جرم دار میشود و گازهای  سبکتر اطراف هسته مرکزی را فرا می گیرند و با پایین آمدن حرارت  توده گازی زمین در دوره دوم که تکامل شیمیایی آن است باعث ایجاد مولکول های هیدروژن ، متان و بخار آب و سایر عناصر سبک میشود و بدین طریق  زمین از جو خود تفکیک می شود و در قرآن به این دو دوره اشاره شده طبق آیه 9 سوره فصلت-

قُلْ أَئِنَّكُمْ لَتَكْفُرُونَ بِالَّذِي خَلَقَ الْأَرْضَ فِي يَوْمَيْنِ وَتَجْعَلُونَ لَهُ أَندَادًا ذَلِكَ رَبُّ الْعَالَمِينَ

"آیا کافران به خالق متعال که زمین را در دو دوره خلق کرد کفر می ورزند وبرای او شریک میتراشند "

آیات بیشماری در قرآن وجود دارد که هفت آسمان منظورهفت جو زمین است. اشاره آب  و حیات بلافاصله بعد ازكَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَاهُمَا موید این است که این اتفاق در زمین رخ داده  و نه در کیهان. رواسی یا  پوسته جامد دور زمین تشکیل و سقف محفوظ  هم برای جو زمین ایجاد میشود و درست بعد از آن شب و روز شفاف میشود(چرا روز و شب بعد از تفکیک زمین و جو آن ایجاد میشود بحثی است علمی و بسیار زیبا که نیاز به مبحث جداگانه ای دارد) و خورشید و ماه  بر مدار ثابت  خود قرار می گیرند. آیات 9 الی 12 سوره فصلت هم در این رابطه است و چگونگی  پیدایش زمین و هفت آسمان جو زمین است که نکات علمی بسیار جالبی در آن نهفته است برای اطلاع  بیشتر به مقاله خلقت اقوات (غذای بیولوژیکی) چگونگی روند  پیدایش حیات در زمین اولیه از نظر قرآن مراجعه  فرمایید.

مطلب مهمی که در هر دو دسته آیات سوره انبیاء و فصلت به آن اشاره شده خلقت زمین و سپس آسمان زمین که همان جو زمین است و بسیاری که توجه به سیاق  آیات ندارند به غلط چنین برداشت کرده اند که ابتدا زمین خلق شد و سپس آسمان و آسمان را هم به معنی کائنات گرفته اند. درحالی که اگردرست به مفهوم آیات توجه کنیم و برداشت گذشتگان را معیار تفسیر آیات قرار ندهیم و آیات را با علم روز مقایسه کنیم، اعجاز علمی  قرآن عیان میشود. کسانی که آیه 30 سوره انبیاء را به بیگ بنگ و آغاز کیهان مقایسه میکنند باید توجه فرمایند بر اساس نظریه بیگ با نک کیهان از هیچ پدید آمد، از نقطه  بی نهایت کوچک مایل به صفر و هنوز ماده خلق  نشده بود  و در حقیقت چیزی نبود که از هم جدا شوند. به آیه قرآن توجه فرمایید.

بدیع السموات والارض واذا قضی امرا فانما یقول له کن فیکون-اینجا سماوات و الارض به معنی کیهان است چرا که ازهیچ ابداع میشود بدیع السموات و الارض خداوند متعال ایجاد کننده سماوات و الارض از عدم و از هیچ است به تفسیر المیزان معنی این آیه مراجعه  فرمایید. واذا قضی امرا فانما یقول له کن فیکون .هنگامی که اراده ذات باری تعالی بر ایجاد( سماوات و الارض ) امری قرار گیرد می فرماید باش میشود. یعنی آنی و بسیار سریع. بعلاوه در تمامی آیاتی که کلمه أَوَلَمْ يَرَ الَّذِينَ-بکار برده شده از مظاهر مادی قابل رویت برای انسان نام میبرد. به مقاله  خلقت کیهان از هیچ  نظرعلوم طبیعی و قرآن مراجعه فرمایید.

سماوات والارض در قرآن به دو مفهوم بیان شده اول کیهان و دوم هفت آسمان که منظور هفت طبقه جو زمین است.

مشکل اساسی در درک مفهوم هفت آسمان نظریه منسوخ شده  تفکر بطلمیوسی است که بر افکار گذشتگان حاکم بوده است و متاسفانه هنوز هم بسیاری نتوانسته اند از بند این تفکرات ذهنی آزاد شوند. در کیهان هیچ ادله و شواهدی علمی که در آن طبقاتی وجود داشته باشد و یا  آسمان یعنی مجموعه کیهان دارای سقف محفوظی باشد نداریم و این نظریه علمی گذشته بوده که مدت ها علم آن را کنار گذاشته است و تنها طبقاتی که برای ما در کیهان شناخته شده است طبقات جو زمین است (شاید در ستاره های دیگر هم جوی باشد ولی در قرآن صحبت از زمین و اطراف آن است).

این طبقات بر اساس فاکتورهای مختلفی مانند درجه حرارت طبقه بندی شده و 5 طبقه  تفکیک شده است و مهمترین لایه حفاظتی زمین که لایه  ازن است در یکی از این طبقات گذاشته  شده و به عنوان لایه مستقل در نظر گرفته  نشده و کمربند  مغناطیسی که عامل بسیار مهم و حیاتی در حفاظت از زمین است هم  منظور نشده. بنابراین ما هفت آسمان در قرآن را باید اطراف خودمان و در جائی که با حیات موجودات در کره زمین در ارتباط است و جزء آیات مشهود  خداوند است باید  جستجو کنیم نه در ماوراء کهکشان ها که از آن اطلاعی نداریم. به این آیه توجه  فرمایید، آیا اقطار سماوات و الارض جو زمین است یا طبقات غیر واقعی و ناشناخته  کیهان .

یا مَعْشَرَ الْجِنِّ وَالْإِنسِ إِنِ اسْتَطَعْتُمْ أَن تَنفُذُوا مِنْ أَقْطَارِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ فَانفُذُوا لَا تَنفُذُونَ إِلَّا بِسُلْطَانٍ

ای گروه جن وانس اگر می توانید به طبقات سماوات و الارض نفوذ کنید شما نمی توانید مگر با تسلط  بر ابزار آن تسلط بر ابزار نفوذ در طبقات  جو زمین معنی این می دهد که برای انسان این امر امکان پذیر بوده است و این یک  پیشگوئی علمی خداوند در قرآن است و امروز ما شاهد هستیم که  انسان با تسلط بر علم و غلبه بر نیروهای  ناشناخته قبلی از طبقات جو زمین عبور کرد. ذهنیت سماوات و الارض و تفکرات بطلمیوسی که بر باور بسیاری نشسته مانع از رسیدن به مفاهیم علمی قرآن است در آیات خداوند تفکر و تعقل کنیم که بسیار راهگشا است. سید محمد تقوی اهرمی دی ماه-1394 ویرایش جدید بهمن 1397 و خرداد 1399

 

 

 

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

148328
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
2202
2949
14302
115269
42055
29024
148328

Your IP: 3.235.137.159
Server Time: 2020-09-18 20:09:04
امارگیر سایت