خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

خلقت انسان از نطفه در قرآن تصورات ذهنی یا واقعیت قرآنی

 

خداوند متعال درقرآن مرد را برزن ترجیح نداده است ونطفه مرد را عامل پیدایش انسان نمیداند. کلمه نطفه در قرآن معنی آب مرد نمی دهد وقرارمکین هم نمی تواند رحم زن تلقی شود. این برداشت من از آیات قرآن است و دلائل خودم را درزیر خدمت خوانندگان عزیز مقاله عرض میکنم .

 


موقعیت اجتمائی زن نزد اعراب پیش از اسلام از وضعیت خاصی برخودار بود و زن به عنوان کالائی درنظرگرفته شده و خرید و فروش میشد واز حقوق اجتمائی و فردی محروم بود و درشمار لوازم و اثاثیه خانه قرارمیگرفت و این ضرب المثل بین انها رواج داشت که زن حکم ظروفی را دارد که جای نطفه مرد است. وانما امهات الناس اوعیه – مادران حکم ظروف را دارند که فقط برای جای نطفه آفریده شده اند (کتاب فروغ ابدیت –آیت الله جعفر سبحانی – بخش شبه جزیره عربستان )

این ضرب المثل چنان درفرهنگ اعراب پیش ازاسلام رسوخ کرده بود که سالیان دراز بعد از اسلام هم در ذهن بسیاری جا بازکرده است. این یک ذهنیت مرد سالاری است که هنوزهم درجوامع اسلامی و کشورما آثار آن وجود دارد و در تفاسیرهم به  آن مواجه میشویم .

در تفسیر آیه أَلَمْ نَخْلُقكُّم مِّن مَّاء مَّهِينٍ فَجَعَلْنَاهُ فِي قَرَارٍ مَّكِينٍ إِلَى قَدَرٍ مَّعْلُومٍ- فَقَدَرْنَا فَنِعْمَ الْقَادِرُونَ-قرارمکین را همان ظرف دوره جاهلیت درنظرگرفته اند یعنی زن قرارگاه نطفه مرد است درصورتیکه معنی واقعی آیه شریفه قرآن این است" آیا شما را از آب کم و ناچیز نیافریدیم و آنرا در قرارگاه محکم و استوار قرار ندادیم تا زمان مقدر شده بر اساس تقدیر(وبرنامه ریزی الهی) و برتقدیر و برنامه ریزی خود فائق آمدیم و چه برنامه ریزی توانائی انجام دادیم ".مائ مهین آب کم است. همین آب با فرمول H2O که درآفرینش حیات درزمین اولیه نقش اساسی بازی کرده است. مائ دافق هم همین آب است. اینجا کلیک کنید وشرح مفصل آن را مطالعه فرمائید. صحبت از نطفه اولیه حیات است درزمین اولیه و این نطفه امشاج است یعنی قابلیت تکثیر پذیری را دارد ولی هنوزمذکر و مونث یعنی جنسیت نر و ماده درآن ایجاد نشده بود و خداوند این نطفه حیات را درجایگاه استوار و محافظت شده غشائ هسته سلولی- قرارمکین - قرارداد. نطفه امشاج هنوزغشائ هسته ای و هسته ندارد و در اثر تکامل حدود دو میلیارد سال بعد دارای غشائ هسته ای پیشرفته میشود. 

مفسران محترم مائ مهین را نطفه مرد دانسته اند ونطفه نمیتواند درنظام خلقت  آبی پست و بی ارزش باشد بلکه برعکس شاهکار خلقت خداوند است و رحم زن هم قرارمکین نیست چرا که مقام و منزلت زن بسیاربالاتر از این است که خداوند او را قرارمکین برای آب مرد خلق کرده باشد و صبحت از خلقت انسان در زمین اولیه است-این آیه درارتباط با انا خلقناهم من طين لازب است خلقت اولیه و سنگ بنای حیات که انسان هم درآن قراردارد

برای روشن شدن موضوع باید موقعیت زمین اولیه را در نظر مجسم کنیم. این مطالب آخرین یافته های علم زیست شناسی است و قرآن مجید بسیار فراترازعلم سخن میگوید باید درآیات الهی تفکر و تعقل نمائیم. به این چند آیه توجه فرمائید و بعد مطلب را ادامه دهیم.

أَلَمْ يَكُ نُطْفَةً مِّن مَّنِيٍّ يُمْنَى- ثُمَّ كَانَ عَلَقَةً فَخَلَقَ فَسَوَّى- فَجَعَلَ مِنْهُ الزَّوْجَيْنِ الذَّكَرَ وَالْأُنثَى- أَلَيْسَ ذَلِكَ بِقَادِرٍعَلَى أَن يُحْيِيَ الْمَوْتَى- " آیا انسان نطفه تقدیری (برنامه ریزی شده) نبود که مقدر میشود. آیا انسان نطفه تحت برنامه ریزی و نرم افزاری الهی (تقدیرالهی) نبود که مقدر میشود(به بارمینشیند). چقدر زیبا و پرمفهوم یکی از معانی منی تقدیر است. معنای دیگر هم  دارد مرگ، قضا وقدر، آرزو ودرزبان عربی آب مرد هم اصطلاحا منی گویند. مدت های مدیدی است که تمامی معانی دیگر کنار گذاشته شده  وبه معنی آب مرد چسبیده ایم و به رحم زن وصلش کرده ایم آیا با خود فکرنکرده ایم که آب مرد به تنهائی نمیتواند نقش اساسی درایجاد نطفه داشته باشد. آیا خداوند متعال که علم مطلق است آب مرد را اساس خلقت انسان و زن را قرارمکین میداند. 

الم یک نطفه من منی یمنی. ترجمه رایج می نویسد (آیا او نطفه مرد نبود که  در رحم زن ریخته شد ؟) بعد ادامه جریان براساس نظر گذشتگان در درون رحم ادامه می یابد. در صورتیکه با مقایسه ایات دیگر دارای مفهوم کاملا متفاوتی است. این نطفه تقدیری نبود که مقدر میشود و پس آن علقه بود که خلق شد و بسوی هدف برنامه ریزی شده هدایت گردید سپس درآن جنسیت نر و مادینگی قرارداده شد DNA کامل درون هسته که  قابلیت تکثیر پذیری از راه  جنسیت نر و ماده را بدست می آورد قرار داده میشود. کسی که  قادر به این کار است میتواند مرده را نیز در قیامت زنده کند. صحبت از خلق کردن اولیه است. معنی خلق یعنی ایجاد برای اولین بار از چیز دیگر و آن چیزی که خلق  میشود  قبلا وجود نداشته است. به نظر اینجانب در هیچ  جای قرآن هنگام صحبت از نطفه، از آب مرد و رحم زن اشاره ای نشده و این از تصورات ذهنی کهن ما است.

بهتر است با این دید هم آیات را بررسی کنیم شاید زوایای تاریک آن روشن شود –در آیه بعدی میفرماید 

قُتِلَ الْانسَانُ مَا أَكْفَرَهُ مِنْ أَىّ‏ شىَ‏ ءٍ خَلَقَهُ مِن نُّطْفَةٍ خَلَقَهُ فَقَدَّرَهُ ثُمَّ السَّبِيلَ يَسَّرَه ثمُ‏ أَمَاتَهُ فَأَقْبرَهُ

-مرگ براین انسان پوشاننده حقیقت باد -چه چیز او را  کافرساخت (آیا فکر نمی کند از چه خلق شده) از نطفه ای خلق شده که آن را در چهار چوب برنامه ریزی الهی قراردادیم و راهش را هموار کردیم (تا به انسان تبدیل شد) سپس مرگ او را فرا میگیرد و محو میشود "

خداوند متعال در چند آیه دیگر هم میفرماید راه تکاملی نطفه را هموار کردیم .درآیه بالا ثم کان علقه فخلق فسوی وقتی نطفه ایجاد میشود مجددا از خلق بعد از نطفه صحبت می فرماید. سپس علقه بود که خلق شد و سر و سامان گرفت. قضیه نطفه فرا تر از مراحل رشد جنین در رحم مادر است. بعلاوه با خودمان فکر نکرده ایم  که آیا نطفه مرد به تنهائی میتواند  منشائ  جنسیت  نر و ماده  شود و اوول زن نقشی در آن ایفائ نمی کند؟ به معنی متعارفی که در تفاسیر است  توجه نمائیم :

آیا او (انسان) از نطفه ای از منی( مرد) نبود که در رحم( زن) ریخته شد و سپس بصورت خون بسته درآمد و خداوند او را (انسان) را آفرید و موزون ساخت و از او دو جفت مرد و زن آفرید. دراین آیه نقش نطفه زن چه میشود در ثانی خداوند میفرماید از آن علقه جنسیت مذکر و مونث را قرار دادیم نه  دو جفت مرد و زن این مطلب را اگر درباره اش تفکر و تعقل کنیم به سیاق آیه نمی خورد و پس مطلب باید فراتراز این تصورات باشد. باید در آیه  تفکر و تعقل کنیم و چیزی که خداوند متعال مکررا به انسان میفرماید در آیات خداوند فکر کنید. –حال  خلاصه آخرین یافته های علم زیست شناسی را بررسی کنیم و با این آیات مقایسه میکنیم.

پرفسور راین هارد کاپلان زیست شناس معروف آلمانی در کتاب پیدایش حیا ت میگوید. در زمین اولیه میلیون ها سال پس از شکل گرفتن پوسته جامد زمین و سرد شدن آن زمانی که حرارت بالای نقطه جوش آب قرار داشت و سطح زمین هنوز داغ و جو اولیه زمین انباشته از بخار آب و متان و آمونیاک بود، ملکول های اولیه حیات آب، امونیاک و متان درون گودال ها و برکه ها به حالت جوش قرارداشتند و این سه عنصر با یکدیگر ترکیب میشدند و آب بخار میشد و توده سیاه رنگ بر روی کانی های داغ مانند سفال و سنگ پیریت باقی می ماند و مرتبا انباشته میشد. 

أَلَمْ نَخْلُقكُّم مِّن مَّاء مَّهِينٍ فَجَعَلْنَاهُ فِي قَرَارٍ مَّكِينٍ إِلَى قَدَرٍ مَّعْلُومٍ.

آیا ما شما را از (یا در) آب کم و نا چیز خلق نکردیم و سپس آنرا تا  زمان معینی در محفظه استوار و محکم قرار دادیم 

جو زمین دودی شکل و تیره بود و اکسیژن در جو وجود نداشت. عناصر غالب در جو زمین  ئیدروژن، متان، آمونیاک و مقدار بسیار زیاد بخار آب بودند. شکل گیری حیات اولیه از آغاز پیدایش ملکول های ساده تا ایجاد ماکرو ملکول های آلی زنجیره ای در چهار دوره صورت گرفته است که خداوند متعال در سوره فصلت ایه 10 به این چهار دوره اشاره می کند دوره پیدایش اقوات. اقوات غذای  بیولوژیکی تکثیر پذیر است که به نطفه اولیه حیات ختم شده است. عامل اصلی شکل گیری حیات توده سیاه چسبنده  بر روی سفال داغ  و پخته صورت گرفته و این نطفه که قابلیت  تکثیر پذیری را پیدا کرده است سر آغاز حیات برروی کره زمین است این را دانشمندان زیست شناسی اعلام کرده اند. در این نطفه ملکول های DNA ظاهر شده است و اخیرا هم اعلام نموده که سر آغاز حیات از نطفه بوده است 

این نطفه در درون آب ها ی کم و در درون سنگ رس داغ و پخته به دور از نور مستقیم خورشید قرارگرفت. اکسیژن و نور مستقیم خورشید مانع ایجاد نطفه حیات میشد. روز و شب در زمین هنوز شفاف نشده بود، جو زمین مملو از غبار آتش فشان ها و بخار آب و به اصطلاح هوا تیره و تار بود و آسمان دودی بود. این نطفه میلیون ها سال درون آب قرار داشت و از این نطفه نسل انسان و گیاهان و جانوران شکل گرفت. توده سیاه رنگ و چسبنده را خداوند متعال در قرآن حما مسنون نامیده و این حما مسنون بر روی سفال داغ  صلصال کا لفخار یک مجموعه را به  وجود آوردند که حیات از آن سرچشمه گرفت و نطفه هم در درون این توده سیاه رنگ  قابلیت تکثیر پذیری را پیدا کرد و مدت مشخصی در محیط حفاظت شده طبیعت تحت حفاظت تا دوره تکامل در قرار مکین قرار گرفت .

خداوند متعال در سوره فصلت آیات 9 الی 12 پیدایش زمین را شرح میدهد و همه آیات بهم پیوسته هستند و به یک موضوع اشاره دارند که  تائید  کننده این نظریه است میفرماید

قُلْ أَئِنَّكُمْ لَتَكْفُرُونَ بِالَّذِي خَلَقَ الْأَرْضَ فِي يَوْمَيْنِ وَتَجْعَلُونَ لَهُ أَندَادًا ذَلِكَ رَبُّ الْعَالَمِينَ

بگو: آيا شما به آن كسي كه زمين را در دو دوره آفريد كافر هستيد؟ و براي او شریک می تراشید او پروردگار دو عالم است.

وَجَعَلَ فِيهَا رَوَاسِيَ مِن فَوْقِهَا وَبَارَكَ فِيهَا وَقَدَّرَ فِيهَا أَقْوَاتَهَا فِي أَرْبَعَةِ أَيَّامٍ سَوَاء لِّلسَّائِلِينَ

 او در زمين رواسی (پوسته جامد) و برروی آن برکت و (حیات ) را قرار داد و اقوات(غذای بیولوژیکی) را درچهار دوره آفرید. برای رفع نیاز درخواست کنندگان(موجودات زنده که قرار است خلق شوند)

ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاء وَهِيَ دُخَانٌ فَقَالَ لَهَا وَلِلْأَرْضِ اِئْتِيَا طَوْعًا أَوْ كَرْهًا قَالَتَا أَتَيْنَا طَائِعِينَ-

سپس به آسمان زمین که دودی و تیره و تار بود پرداخت و به اسمان زمین و زمین فرمود خواه  نا خواه (برمدار خود) آرام  گیرید و جواب دادند  آرام و مطیع هستیم. مدار زمین به دور خورشیدو جو زمین تثبیت  و آرام گرفت.

- فَقَضَاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ فِي يَوْمَيْنِ وَأَوْحَى فِي كُلِّ سَمَاء أَمْرَهَا وَزَيَّنَّا السَّمَاء الدُّنْيَا بِمَصَابِيحَ وَحِفْظًا ذَلِكَ تَقْدِيرُ

الْعَزِيزِ الْعَلِيمِ –سپس آسمان زمین را در دو دوره ودر هفت طبقه آراست  و امر خود را در کل طبقات آن قرار داد (قوانین مربوطه را در آنها وضع فرمود) و آسمان زمین را زینت بخش ستارگان قرارداد و آنرا محفوظ کرد و این است برنامه ریزی تدوین شده  قادر متعال. خداوند زمین را پس از جدا شدن از ابر خورشیدی در دو دوره آفرید دوره  تکامل  اتمی و دوره تکامل شیمیائی یا تحول اتمی و تحول شیمیائی.

در دوره تکامل اتمی همجوشی هسته ای صورت میگیرد و باعث پیدا شدن عناصر سنگین مانند آهن و سایر عناصر میشود و زمین جرم دار میشود و جاذبه زمین شکل می گیرد و می تواند گازهای موجود درجو خود را نگه دارد که به فضا پرتاب نشوند .

در دوره دوم تکامل شیمیائی است که با پائین آمدن درجه حرارت اتم ها به ملکول ها تبدیل و ملکول های آب و متان و آمونیاک و کانی های آلومینیوم و سلیسیوم و پوسته جامد زمین ایجاد میشوند و بر روی پوسته جامد زمین برکت حیات ( خاک رس) شکل میگیرد و درست در همین زمان است که پوسته جامد زمین سرد میشود و بخار آب فراوان همراه عناصر متان و آمونیاک برروی آن تشکیل ملکول های اولیه حیات را میدهند.

خداوند در چهار دوره غذای بیولوژیکی یعنی پروتئین ها و اسید نوکلئوتیدها و قند ها را خلق فرمود تا شرایط رشد و نمو نطفه اولیه حیات قبلا فراهم شود و این اعجاز قرآن است. این موضوع اخیرا توسط زیست شناسان معروف جهان اعلام شده و غذای بیولوژیکی را سوپ اولیه زمین مینامند .

قران این مطلب را در 1400 سال قبل عنوان کرده است و دقیقا همان مطالبی که علم زیست شناسی میگوید. این کلمات وحی خداوند هستند نه کلام حضرت محمد (ص) رسول گرامی اسلام.

 باید چشم را باز کرد و با بصیرت به کلام خداوند نگریست. اولین پروبیونت ها یا سلول های بدون هسته یا باکتری های غیرهوازی در پایان دوره چهارم اقوات خلق میشوند. پرفسورکاپلان ایجاد غذای بیولوژیکی تکثیر پذیر را شرط اولیه تشکیل حیات میداند و نطفه هم همین پروبیوت های تکثیر پذیر دارای ملکول های DNA است. این ملکول ها باید در شرایطی به وجود آیند که  نور خورشید و اشعه ماورائ  بنفش مانع ایجاد این نطفه حیات نشوند. از این نظر است که خداوند متعال می فرماید پس از اینکه اقوات در پوسته جامد زمین ایجاد شد و نطفه حیات شکل گرفت به آسمان زمین پرداخت در حالی که دودی و تیره و تار بود و یکپارچه و این فرآیند میلیون ها سال طول کشید تا راه نطفه هموار شد.

باید توجه داشت که تا به این لحظه خورشید و زمین مدار ثابت خود را تثبیت نکرده بودند. چرا که زمین هنوز حالت کروی شکل خود را نیافته و مدار آن تثبیت نشده بود و چه زیبا خداوند در تمثیلی برای ما واقعه علمی پیدایش زمین را شرح میدهد .

فَقَالَ لَهَا وَلِلْأَرْضِ اِئْتِيَا طَوْعًا أَوْ كَرْهًا قَالَتَا أَتَيْنَا طَائِعِينَ-

در این لحظه (زمان)آسمان زمین و زمین تثبیت میشوند و به  تعبیر قرآن آرام میگیرند و تسلیم برنامه ریزی هدفمند خالق متعال قرارمی گیرند. چقدرزیبا بیان فرموده است دانشمندان زمین شناسی به واقعیت این پروسه از نظر علمی و زمان ایجاد اقوات و ارتباط آن  با آسمان دودی نرسیده اند و مطالب قرآن کاملا جدید و علمی و برای دانشمندان زمین شناس مسلمان مایه افتخار و عامل طرح در محافل علمی است.

پس از تثبیت زمین و آسمان آن هفت جو زمین شکل میگیرد و لایه  حفاظ  زمین و به تعبیر قرآن سقف محفوظ برای حفاظت از حیات و فیلتر کردن اشعه  ماورائ بنفش ایجاد میشود و هفت  طبقه جو زمین ضامن بقائ  حیات موجودات در زمین شکل میگیرد. جو و هفت طبقه آن در دو دوره بازی و اسیدی، به عبارتی دوره اول عناصر غالب محیط  ئیدروژن است که عنصر غالب جو یک  پارچه در سالیان دراز بود ه و در دوره دوم با ایجاد اکسیژن به محیط  اسیدی  تبدیل میشود. هفت آسمان در بند تصورات ذهنی ما

 هر کدام از این کلمات معنی و مفهوم خاص خود را دارند. در آیات خداوند تفکر و تعقل کنیم تا مطالب نو و علمی از آن بیرون آوریم و هر کلمه خداوند در قرآن دنیائی ازمفاهیم  در خود دارد که باید آنرا درک کرد. سید محمد تقوی اهرمی دی ماه 1394-ویرایش جدید شهریور 1395و آخرین ویرایش خرداد1397

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

020210
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
6
873
879
11408
19210
0
20210

Your IP: 34.232.62.209
Server Time: 2020-05-31 00:03:25
امارگیر سایت