خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

جبل و رواسی در قرآن در دو زمان مختلف خلق شده اند

 جبل و رواسی در قرآن در دو زمان مختلف خلق شده اند 

 
درقسمت اول این مقاله -خلقت زمین از نظرعلوم طبیعی وقرآن بکلمه رواسی به معنی پوسته جامد زمین اشاره رفت. تمامی مفسران محترم این کلمه را کوه استوار معنی کرده اند با توجه به دلائل ذکر شده درقسمت اول مقاله و اینکه درابتدای عمر زمین کوه ها با تعریف علمی وجود نداشته اند و با استناد به برخی دیگراز آیات میتوان به مفهوم واقعی این کلمه دست یافت. همانطور که خوانندگان محترم واقفند کلمات متشابه درقرآن مجید دارای وجوه متعددی هستند، یعنی یک کلمه برحسب قرارگرفتن در آیات با موضوعات متفاوت دارای معانی مختلف اند. بطورمثال الارض به معنی کره زمین است و در برخی آیات به معنی زمین کشاورزی و یا به معنی زمین که ما روی آن ایستاده ایم معنی میدهد. چند  وجهی  بودن کلمات متشابه  برای بیان یک مطالب علمی به عنوان نشانه و آیات خداوند ازمعجزات قران است .

اول زمین به معنی کره زمین 

وَهُوَ الَّذِي مَدَّ الأَرْضَ وَجَعَلَ فِيهَا رَوَاسِيَ وَأَنْهَارًا- رعد 3 " او کسی است که کره زمین را عطا کرد وپوسته جامد ورودها را درآن قرارداد" 

مد درآیات قرانی در پنج وجه با معانی متفاوت بیان شده عطا کردن، فروگذاشتن در گمراهی، مداوم و پی درپی، گستراندن وهموارشدن (فقیه دامغانی-کریم عزیزی نقش) که درمقاله مد الارض انشائالله به وضوح شرح خواهم داد .

دوم زمین به معنی زمین کشاورزی این وجه درآیات بسیارزیادی امده است مانند یحیی الارض بعد موتها و

سوم به معنی زمینی که روی آن ایستاده ایم اسرائ 37-

وَلاَ تَمْشِ فِي الأَرْضِ مَرَحًا إِنَّكَ لَن تَخْرِقَ الأَرْضَ وَلَن تَبْلُغَ الْجِبَالَ طُولًا- "درروی زمین با تکبر گام برمدارچرا که هرگزنمی توانی زمین را بشکافی وبه بلندی کوه ها نمی توانی رسید (بزرگ تراز کوه ها نخواهی شد)"

همینطورسایرکلمات متشابه هم دارای وجوه ومعانی مختلفی هستند که با این روش به سادگی میتوان مفهوم کلمه را استخراج کرد. نمونه بارز آن کلمه السموات والارض است. درجائی به معنی کیهان ودر جای دیگربه مفهوم زمین واسمان آن یا زمین وجوهفت طبقه آن است. بر اساس دستور خداوند روی آیات که نشانه های خداوند است فکرکنید وعقل خود را بکار گیرید تا مفهوم آن برایتان روشن شود. حال با این مقدمه نگاهی موشکافانه برچند آیه که درآن ازرواسی نام برده است بیاندازیم وسپس ایه دیگری را مورد بررسی قرارمیدهیم که فاصله زمانی تشکیل کوه ها با رواسی را بیان داشته است.


خَلَقَ السَّمَاوَاتِ بِغَيْرِ عَمَدٍ تَرَوْنَهَا وَأَلْقَى فِي الْأَرْضِ رَوَاسِيَ أَن تَمِيدَ بِكُمْ وَبَثَّ فِيهَا مِن كُلِّ دَابَّةٍ وَأَنزَلْنَا مِنَ السَّمَاء مَاء فَأَنبَتْنَا فِيهَا مِن كُلِّ زَوْجٍ كَرِيمٍ لقمان-10-

" آسمانها را بی هیچ ستونی که ببینید بیافریدیم و بر روی زمین  رواسی را قراردادیم تا  شما را نلرزاند واز هر گونه جنبنده ای در آن پراکند یم و از آسمان آب فرستادیم و در زمین هر گونه گیاه نیکویی رویانیدیم "

از متن آیه میتوان اینطوراستنباط کرد خلقت آسمان های زمین که هفت طبقه روی همدیگر قرارگرفته اند با عملکرد پوسته جامد زمین به عنوان ایجاد کننده تعادل زمین همزمان است. سموات که همان آسمان زمین است علی الرغم وزن میلیارد ها تنی از بخار آب و گازهای درون آنها بدون ستونی که دیده شوند برافراشته شده در زمانی رخ داده است که زمین دوران نا آرامی وتحولات متغیر پوسته جامد زمین را سپری کرده و پوسته جامد زمین استحکام وتثبیت وازفعالیت آتش فشان ها کاسته میشود. 

سماوات دراینجا ارتباط مستقیم با زمین دارد. پس اسمان ها را باید درهمین دور و برخودمان که قابل رویت هستند جستجو کنیم نه خارج از زمین به عبارتی سماوات متعلق به زمین است.

و القی فی الارض  رواسی ان  تمیدبکم.

پوسته جامد سخت و پایدار زمین در بر گیرنده طبقات مختلف زیرین است و لایه های زیرین هنوزهم پس از حدود 4/6 میلیارد سال از زمان تشکیل زمین نرم ومذاب و دارای حرکتی دایره وار و چرخشی هستند لایه خارجی و زیر لایه های زمین دراثر حرکت وضعی و انتقالی زمین تعادل حرکتی زمین را سبب میشوند. پوسته جامد زمین ضربه های ایجاد شده در اثرحرکت زمین که در لایه های زیرین صورت میگیرد را خنثی میکند. بنا بر این براساس فرموده قرآن و آخرین اکتشافات زمین شناسی پوسته جامد زمین از لرزش زمین جلوگیری میکند وما برروی زمین احساس لرزشی را نمیکنیم. القی فی الارض رواسی ان تمید بکم را باید به عنوان یک مجموعه تعریف کرد تمید بکم وظیفه ای که پوسته جامد باید برای تداوم حیات جانداران ایفائ کند در زمین القی میشود خداوند نفرموده بعد ازخلقت هفت آسمان رواسی را خلق و یا جاعل کردم رواسی درابتدای تشکیل زمین بعد از پایان دو دوره خلقت آن درزمین جاعل میشود دو میلیارد سال میگذرد و پوسته جامد زمین نقش تعادل خود را بدست می آورد. دانستن تاریخچه علمی زمین و تفکر در ایات نکات مهمی را میتوان از آیات متشابه استخراج کرد. زمانی که پوسته جامد تثبیت شد بر روی آن ریز جنبندگان از دریا به خشکی منتقل شدند و بندپایان اولین نسل ازجاندارانی بودند که برخشکی راه یافتند وسپس دوزیستیان و خزندگان راه تکامل خود را طی کردند. گیاهان و درختان امروزی که از بذر و دانه تکثیر یافتند درششصد میلیون سال پیش و در دوران پس ازگسترش قاره ها پدید آمدند. به مقاله دحو الارض با مستند علمی وقرآن گسترش قاره ای زمین است مراجعه فرمائید

نکته جالب دیگرکه ازاین آیه استنباط میکنیم این است، همان سموات که درحال خلق شدن است و ایجاد ان براساس یافته های علمی قریب به دو میلیارد سال به طول میکشد از بدو ایجاد آن باران رحمت را برزمین جاری میکند یعنی برروی رواسی. وبرروی همین رواسی زمین کشاورزی شکل میگیرد. گیاهان متنوع ازآن بیرون می آیند .درآیه دیگری درسوره رعد ایه 3 میفرماید.

اللّهُ الَّذِي رَفَعَ السَّمَاوَاتِ بِغَيْرِ عَمَدٍ تَرَوْنَهَا ثُمَّ اسْتَوَى عَلَى الْعَرْشِ وَسَخَّرَ الشَّمْسَ وَالْقَمَرَ كُلٌّ يَجْرِي لأَجَلٍ مُّسَمًّى يُدَبِّرُ الأَمْرَ يُفَصِّلُ الآيَاتِ لَعَلَّكُم بِلِقَاء رَبِّكُمْ تُوقِنُونَ
"خداوند کسی است که سماوات را از سطح زمین جدا و تفکیک کرد و بالا برد بدون هیچگونه ستون قابل رویت و سپس به برنامه ریزی وطرح ان پرداخت (برای سامان دادن آن ابتدا سقف جو زمین را بالا میبرد وسپس به هفت طبقه آن میپردازد) و خورشید وماه را برمدار تعیین شده  خود تسخیرکرد و همه تا زمان مرگ انها برمدارخود استوارهستند و این چنین امر خود را  تدبیر و آیات خود را بیان میکند." رفع السماوات بالا بردن اینجا بحث کائنات نیست درباره مجموعه زمین وهفت اسمان آن است و بعلاوه چیزی است که برای بشربا چشم غیر مسلح قابل رویت است، بدون هیچ ستونی که دیده شود. دربالا اشاره شد آغاز پیدایش آسمان با پیدایش زمین پیوند خورده است و حدود دو میلیارد سال به نقل ازعلم زمین شناسی ودانشمند معروف ارنست مایر زمان برده تا آسمان زمین به هفت آسمان تبدیل شود و برنامه ریزی و مدیریت صنع آن لازم است.

خداوند پس از جدا کردن وتفکیک زمین و جو آن به برنامه ریزی و مدیریت ساختن آن میپردازد ثم الستوی علی العرش.کلمه ثم استوی علی العرش را به رفع السماوات ارتباط میدهد. هر پدیده  زمان بری عرش خودش را دارد عرش، طرح وبرنامه ریزی از پیش تدوین شده معنی میدهد، ایجاد مجموعه هفت آسما ن و زمین .از نظرخداوند متعال این مجموعه بسیار با اهمیت است و در کل کائنات (کل شیئ) استثنائی است. یک بسته از آیات بارز و عینی خداوند که در آن حیات شکل گرفت وانسان خلق شد و هدف خلقت انسان است که این همه برنامه ریزی ونعمت برایش خلق کرد.

لَخَلْقُ السَّماوَاتِ وَالاْرْضِ أَكْبَرُ مِنْ خَلْقِ النَّاسِ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لاَ يَعْلَمُونَ - سوره مومن "خداوند به پدیده استثنائی مجموعه هفت آسمان وزمین اشاره دارد که درآن حیات وانسان را خلق کرد وخلق این پدیده شاهکار خلقت است وازخلقت انسان برتراست. بدون جو زمین حیاتی شکل نمی گرفت.

بنا براین رواسی همزمان با پیدایش آسمان زمین شکل گرفت و کوه ها حدود 150 الی 300 میلیون سال قبل بر اثر تحولات  گسترش قاره ها به وجود امدند و ارتباطی با هم ندارند. این آیه نیزمطلب ما را اثبات میکند.

أَأَنْتُمْ أَشَدُّ خَلْقًا أَمِ السَّمَاءُ بَنَاهَا -٢٧ رَفَعَ سَمْکَهَا فَسَوَّاهَا -٢٨ وَأَغْطَشَ لَیْلَهَا وَأَخْرَجَ ضُحَاهَا -٢٩- وَالأرْضَ بَعْدَ ذَلِکَ دَحَاهَا -٣٠- أَخْرَجَ مِنْهَا مَاءَهَا وَمَرْعَاهَا -٣١ وَالْجِبَالَ أَرْسَاهَا -٣٢ مَتَاعًا لَکُمْ وَلأنْعَامِکُمْ


"ایا خلقت شما انسان ها  دشوارتر است یا بنای آسمان، آسمانی که برایش سقف تعیین کردیم وبه برنامه ریزی آن پرداختیم و شب وروزش را ازهم تفکیک و آشکارکردیم (شب را تاریک وروز را روشن کردیم )و زمین را پس از آن گسترش دادیم (زمین اینجا معنی کره زمین نمیدهد معنی همان زمینی است که ما روی آن کشاورزی میکنیم وابتدا بصورت یک قاره بهم پیوسته بود و خداوند آنها ازهم باز کرد قاره ها را پدید آورد) وازآنها مراتع و رودخانه ها بیرون آوردیم وکوه ها را ایجاد کردیم واین ها متاعی برای شما وچارپایان شما قراردادیم. عبارت غلطانیدن با کلمه دحاها هم خوانی ندارد .دحا ها به معنی با حرکتی ازهم باز کردن معنی میدهد. این آغازحرکت ازنقطه مبارکی درزمین آغاز شد. مکه مبارکه. جدا شدن قاره ها از شاخ افریقا آغازشد.

طبق بررسی های علمی این نقطه درشمال افریقا وآسیا قرارگرفته بود. والارض بعد ذالک دحاحا -بعد ازآن زمین را باز کردیم (یا گسترش دادیم ) ازآنها ( قاره ها یا زمین گسترش داده شده)، برروی قاره ها کوه ها ایجاد شد وکوه ها باعث به وجود آمدن رودخانها و چشمه ها شد، چشمه ها وآبخیزها ومراتع بیرون آوردیم وکوه ها را محکم و سفت بر روی آنها (بر روی پوسته جامد زمین که قبلا وجود داشت به استناد آیه فوق الاشاره)استوارکرد یم برای بهره برداری شما ودام هایتان ". خلاصه ای از تاریخچه علم زمین شناسی که از مقدمه نشریه علمی تکامل نوشته پرفسور ارنست مایر انتخاب کرده ام اشاره کوتاهی داشته باشیم تا عظمت آیات فوق برایمان روشن شود .

اکنون حدود سه میلیارد سال از پیدایش زمین گذشته ،جو زمین آرام شده. غبارها ی آتش فشان ها و برخورد خورده سیارات وشهاب سنگ ها ازبین رفته اند وجو زمین شفاف شده و روز و شب عیان شده است. اولین موجودات پرسلولی هسته دارزنده اویکاریوت ها پانصد میلیون سال دوره تکامل خود را سپری میکنند. دوره پراکامبریوم به پایان خود نزدیک میشود وآغازدوره جدید کامبریوم که درآن موجودات پرسلولی وگیاهان اولیه شروع به تکامل کردند تا حدود سیصد میلیون سال قبل همچنان تکامل خود را سپری میکنند. حدود سیصد الی صد وپنجاه میلیون سال قبل واقعه عظیمی در زمین رخ میدهد به تعبیر قرآن مجید دحوالارض رخ میدهد.

خشکی های زمین که یکپارچه بودند و تشکیل یک قاره را میدادند ازهم شروع به باز شدن میکنند و گسترش پیدا میکنند و کوه ها ایجاد میشوند. میلیون ها سال رود ها برروی قاره های جدید شکل میگیرند و زمین کشاورزی تشکیل میشوند و مراتع وجنگل های کنونی کمتر از یک میلیون سال قبل به وجود می آیند. حال که تاریخچه تحولات زمین را دانستیم با هم مروری برآیات فوق داشته باشیم. بنای آسمان همزمان با پیدایش زمین شروع میشود. سقف آنرا بالا میبرد وبه ادامه ساخت آن میپردازد-فسوی ها-شب و روز شفاف وپ دیدار میشوند-و بعد از این دوره ها-بعد ذلک –دحو الارض ایجاد میشود و برروی زمین به معنی زمین نه کره زمین (اشتباهی که عامدا و یا سهوا ایجاد شبه کرده وهمچنان به آن دامن زده میشود ازطرف مدافعان ومنکران قرآن، هردو دراین نکته ظریف زمین را کره زمین معنی میکنند) برروی زمین مراتع ،آبخیز ها از زمین بیرون می ایند وبالاخره کوه ها استوار ومحکم بر جای خود قرارمیگیرند والجبال ارسی ها کوه ها ایجاد واستوار میشوند این هدیه ای برای شما وچارپایان شما.

قضاوت با خواننده محترم ،این ایه علمی در1400 سال پیش نازل شده است. بنابراین بر اساس ایات فوق رواسی وکوه با هم فرق دارند و دردو زمان مختلف ایجاد شده اند. اگر ما ذهن را از تصورات کهن که بر اساس علم هزار سال قبل شکل گرفته رها سازیم و درایات متشابه تفکرو تعقل کنیم، اعجازعلمی قرآن را از پس پرده تحجربیرون خواهیم آورد. سید محمد تقوی اهرمی 28 فروردین 1395-ویرایش دوم اسفند 1395 وآخرین ویرایش بهمن 1397

 

 

  

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

017407
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
412
843
4999
2999
16407
0
17407

Your IP: 18.206.13.28
Server Time: 2020-05-27 09:48:41
امارگیر سایت