خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

حما مسنون و صلصال و نقش کلیدی آن در خلقت حیات

حما مسنون و صلصال و نقش کلیدی آن در خلقت حیات  

در پروسه تشکیل حیات در کره زمین مراحل حساس و کلیدی وجود دارد که در قرآن به نحوی از انحاء از آن نام برده می شود. حما مسنون توده  سیاه رنگ و نرم است که  بر روی سفال داغ و پخته نقش بسیار پررنگی در پیدایش حیات موجودات زنده بازی کرده است. از آنجائی که تمامی پدیده های طبیعی در کره زمین که محل استقرار حیات  موجودات زنده است همه به  تعبیر قرآن  آیات خداوند هستند و در کنار آیات قرآن مجید مرتبا به عنوان نشانه های قدرت خداوند به انسان یاد آوری  می شوند می توانند ادله و دلائلی باشند برای تاویل آیات متشابه و کلمات کلیدی حیات در قرآن. اطلاعات علمی درباره پیدایش زمین و آغاز حیات در آن می تواند کمک به سزائی به روشن شدن مفاهیمی مانند حما مسنون و صلصال کالفخار، اقوات، ماء مهین، قرار مکین و غیره نماید.

علم زیست شناسی تاریخچه  حیات در زمین را  در پوشش تئوری های مختلفی بیان داشته است که شواهد موجود در فسیل ها و تجسس بر روی شهاب سنگ هائی  که در طی سالیان دراز به  زمین اصابت کرده اند به علمی بودن این تئوری ها کمک کرده است. به مقاله حما مسنون بنیان و اساس حیات است.

تشکیل  زمین  اولیه و جدا  شدن از توده  ابر خورشیدی

از زمان جدا شدن زمین از توده  ابر و غبار خورشیدی تا  امروز حدود 4/6 میلیارد سال میگذرد. حدود 3/6 میلیارد سال آن در هاله ای از ابهام استپروفسور ارنست مایر در جدول زمین شناسی خود تاریخچه  زمین را شرح داده است آغاز حیات  پس از تشکیل پوسته جامد زمین تا سرد شدن آن کمی بالاتر از نقطه جوش آب را 1/1 میلیارد سال بعد از جدا شدن زمین از خورشید عنوان کرده است. بعلاوه  وی و پروفسور کاپلان بیوشیمیست  معروف آلمانی آغاز حیات را از این تاریخ به بعد اعلام کرده اند. اولین نطفه حیات یا اولین باکتری های غیرهوازی که به  پروبیوت ها معروفند در این زمان در زمین اولیه ایجاد شدند. با بررسی های صورت گرفته بر روی شهاب سنگ ها که عمری به اندازه زمین دارند، متوجه وجود توده سیاه رنگی بر روی آنها  شدند که با آزمایش های انجام شده  مخلوطی از ماکروملکول های اولیه حیات را در آن  تشخیص دادند. با تداوم بررسی های انجام شده  این توده سیاه  را بر روی سنگ های  پیریت و رس سفال مانند را عامل اصلی احتمالی ایجاد حیات معرفی کردند.

قرآن در آیات 9 الی 12 سوره فصلت پیدایش زمین را از زمان آغاز تولد تا ایجاد هفت طبقه جو زمین بطرز زیبائی بیان داشته است و تمام این 4 آیه همه درباره زمین است و جو هفت طبقه آن. چرا برخی اصرار دارند  یکی از آیات را به  کیهان ارتباط  دهند تا  به  منویات ذهنی خود برسند حتی اگر ایجاد شبهه کنند و لطمه به قرآن بزنند. در آن آیات پس از ایجاد پوسته جامد زمین  و بر روی آن در چهار دوره اقوات را که غذای موجودات زنده بشمار می آید را بیان داشته است. غذای قابل مصرف موجودات برای اولین موجود حیات است که باید خلق شوند و به آن نیاز دارند. باید از مواد آلی تکثیر پذیر تشکیل شده باشند. علم میگوید ابتدا باید شرایط اولیه حیات ایجاد شود و غذای موجودات زنده  فراهم شود و این آغاز حیات است و قرآن در آیات  فوق به ترتیب می فرماید ابتدا زمین طی دو دوره خلق شد و بر روی پوسته جامد  آن در چهار دوره اقوات ایجاد شدند و بعد از آن به خلقت حیات و ایجاد نطفه اولیه و سپس اسمان  زمین و هفت طبقه می پردازد. بنابراین اولین نطفه حیات در درون این  چهار دوره اقوات بوده .حما مسنون که همان  توده سیاه و نرم است  در این چهار دوره اقوات خلق شده و راز پیدایش اولین نطفه حیات و زمان آن را بر ملاء  می نماید. در قرآن در سه آیه حما مسنون و صلصال با هم آمده  بصورت صلصال من  حما  مسنون. حما مسنون در سنگ رس پخته و داغ  و این دو با هم آمده اند. یکی صفت  نرم را دارد و دیگری سخت و حما مسنون در درون سنگ رس ایجاد شده و حیات از حما مسنون شکل گرفته و سنگ رس به  تشکیل حیات  کمک کرده است. بنابراین حما مسنون و صلصال یک مجموعه واحد بودند که  نطفه اولیه حیات در آن شکل گرفت یکی نرم است و دیگری سخت.

1- وَلَقَدْ خَلَقْنَا الإِنسَانَ مِن صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُونٍ- درحقیقت ما انسان را در سنگ رس و از حما مسنون خلق کردیم

2- وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلاَئِكَةِ إِنِّي خَالِقٌ بَشَرًا مِّن صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُونٍ-هنگامی که خداوند ملائکه را خطاب میکند و اطلاع رسانی که من خالق بشری هستم در صلصال و از حما مسنون

3- قَالَ لَمْ أَكُن لأَسْجُدَ لِبَشَرٍ خَلَقْتَهُ مِن صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُونٍ-خداوند ابلیس را خطاب می کند چرا به بشری که او را از حما مسنون و در صلصال خلق کردم سجده نکردی

4-خَلَقَ الإِنسَانَ مِن صَلْصَالٍ كَالْفَخَّارِ-انسان در سنگ رس پخته و داغ خلق شد

در سه آیه اول صحبت از رسوب سیاه رنگ که در سنگ رس اتفاق افتاده اشاره شده  و در آیه 4 ماهیت ساختاری صلصال را بیان کرده که مثل سفال پخته است. این دو کلمه در حقیقت یک مجموعه  بهم چسبیده است سنگ رس که  درون لایه  آن  توده  سیاه  قرار گرفته است. سفال خشک و سفت و سخت و حما مسنون توده  نرم است. دقت فرمائید نکته مهم این دو کلمه روشن کننده بسیاری از شبهات در خلقت انسان است.

جسم سخت و توده نرم هر دو در کنار یکدیگر عامل اصلی خلقت انسان است. خلقت انسان از این مجموعه آغاز شده است. در حقیقت آغاز حیات آغاز خلقت انسان است .خلق الانسان من صلصال کالفخار و خلق الانسان من طین هر دو یک ماهیت دارند که طین (خاک رس در ابدای  خلقت حیات به  صورت سنگ بوده و خاک نرم پی از میلیارد ها  سال بعد ایجاد شد) هستند منتهی در آیه اول ساختار این خاک را برای ما روشن میکند وخلق الانسان من طین هم ماهیت صلصال را که از طین است روشن میکند. طین خاک هست ولی خشک و پخته شده و لایه نرم در قیاس با سفال سخت در آن قرار دارد. براساس بررسی های علمی توده سیاه رنگ و نرم که درآب بخوبی حل میشود بر روی سفال یا پیریت سنگ بنای اولیه حیات است به مقاله قرآن و علم زیست شناسی و پیدایش حیات وهمچنین مقاله اقوات غذای بیولوژیکی در قرآن و علم زیست شناسی مراجعه فرمائید.

 نظریه های علمی معتبر می گویند (ارنست مایر، دیکر سان و کاپلان سه دانشمندان اصلی زیست شناسی و تکامل حیات) زمانی که حرارت پوسته جامد زمین به مقداری بالای نقطه جوش آب رسید و باران های سیل آسا شروع به باریدن  کردند در جو زمین بخار آب همراه با آمونیاک و متان و فسفید ها و سولفورها بصورت باران بر زمین و روی سنگ های داغ و پخته (تازه از حالت گداخته در آمده بودند) قرار می گرفتند و درون گودال ها جمع و واکنش شیمیائی تبدیل مولکول های آلی به مولکول های اولیه حیات رقم میخورد و آب بخار و رسوب بر روی سنگ ها به جای می ماند و به این طریق مولکول های اصلی و لازم برای ساختار اولین تک سلولی حیات فراهم میشد. این را علم زیست شناسی بیان کرده است. میلرو اوری  دو  شیمیدان جوان بر این اساس آزمایش معروف خود را انجام دادند  که اولین تلاش برای کشف واقعیت چگونگی پیدایش حیات بود. با گذشت زمان نظریات جدید تری اعلام شد که در مقاله چگونگی روند پیدایش حیات در زمین اولیه از نظرقران مفصلا شرح داده شده.

آخرین تجسس های علمی چنین می گوید که اولین  تک سلولی حیات از نطفه ایجاد شد. نطفه ای که دارای ژن ناقص بود و در درون لایه های سنگ رس و بر روی پوسته  گداخته و سرد شده که حرارت آن بالای نقطه جوش آب قرار داشت. بخار آب که مولکول های آلی اولیه حیات را در خود به صورت محلول داشت در درون لایه های سنگ رس با از دست دادن آب رسوب سیاه و نرم و محلول در آب را ته نشین می کرد. سنگ رس به عنوان کاتالیزاتور مولکول های مونومر را به پلی مر تبدیل و مولکول ساختار اولیه ژن RNA ایجاد میشدند. دانشمندان به این  لحظه ایجاد اولین نطفه حیات رسیده اند و اینکه چگونه این مولکول ساختار اولیه حیات جاندار شدند.  معضل بزرگی است  که علم  تا  کنون نتوانسته به آن جواب دهد و مسلما هم نخواهد توانست جواب دهد، حیات امری است از طرف خدا در ماده بی جان. تا اینجا علم و قرآن به این لحظه اساسی پاسخ داده اند. قرآن دقیقا بیان می دارد که آغاز حیات از رسوب سیاه نرم بنام  حما مسنون که ترجمه آن میشود  توده سیاه نرم  در درون سنگ رس سخت  صلصال ایجاد شده است این رسوب چگونه حیات را گرفت و روند  بعدی تکامل آن چه سرنوشتی داشته علم نتوانسته جواب دهد و قرآن بسیار زیبا و پر مفهوم برای ما بیان کرده که لحظات این پروسه حیات هر کدام به نوشتاری دیگر نیازمند است که علاقمندان می توانند به مقالات زیر مراجعه فرمایند. در آغاز انتشار این نوشتار مقالات زیر به رشته  تحریر نیامده بود  و از آنجائی که برخی اصطلاحات مانند  صلب و ترایب و ماء دافق با حما مسنون و صلصال پیوند ناگسستنی دارند مقالات زیر برای تکمیل این نوشتار خدمت خوانندگان ارجمند ارائه می گردد. بعلاوه در این چند سال نکات اساسی دیگری را از آیات  قرآن کشف کردم که باعث اصلاحات و ویرایش اساسی این  نوشتار گردید.

صلب وترائب و داستان علمی این رخداد در سه و نیم میلیارد سال قبل

ماء مهین وماء دافق و فرق آنها از نظرعلم زیست شناسی و قرآن

خلق حیات و نقش سنگ رس تحقیق علمی دانشگاه هاروارد

صلب و ترائب و خطای برداشت قدما و موخرین

اگر ما  در آیات متشابه خلقت انسان تفکر و تعقل کنیم و ذهن را از تصورات کهن که بر اساس دید علمی 1300 سال قبل نوشته شده و اساس منابع  تفاسیر بر آنها قرار دارند  را رها سازیم، مطالب بسیار با ارزش علمی در آیات خداوند وجود دارند. قرآن حتی  فراتر از علم و با  صراحت تاریخ  دقیق پیدایش اقوات را بیان داشته (از آیات میتوان آنها را و با مقایسه علم زمین شناسی بیرون آورد)..سید محمد تقوی اهرمی 27 مرداد1395-ویرایش جدید بهمن 1397

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

148054
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
1928
2949
14028
115269
41781
29024
148054

Your IP: 3.235.137.159
Server Time: 2020-09-18 19:15:28
امارگیر سایت