خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آیات قرآن و تصورات ذهنی ما

آیات قرآن و تصورات ذهنی ما

خداوند در قرآن مطالبی را 1400 سال قبل بیان فرموده که از نظر علمی حدود دو دهه قبل برای دانشمندان روشن شده است. خلقت کیهان در شش دوره و زمین در دو دوره و اقوات در چهار دوره و بالاخره هفت جو زمین در دو دوره ایجاد شده اند. از آنجائی که جهان مادی مخلوق ذات باری تعالی است خداوند برای بیان واقعیت علمی آنها و اعتقاد انسان به وجود خالق آنها به این  مطلب اشاره کرده است. خداوند متعال زمانی که درباره آیات متشابه که درباره  موضوع خاصی بیان می فرماید بر سرنوشت علمی آن  پدیده ها در زمین و آسمان آگاه است چرا که خود آنها را خلق کرده و غیب سماوات و الارض را میداند از این جهت  آیات را با انتخاب کلمات در 1400 سال قبل بیان داشته و ما باید اطلاعات علمی آن پدیده را بدانیم تا بتوانیم  آیه مربوط  را تاویل کنیم. نویسندگانی که درباره مثلا صلب و ترائب و یا سماوات و الارض مطلبی می نویسند از کمبود اطلاعات علمی در تنگنا هستند و معمولا با یک  بینش خاص و قالبی وارد مطالعه  آیات می شوند بنابراین سعی می کنند آیات را با بینش و دیدگاه خودشان تطبیق و توجیه نمایند و نمی توانند آیات را منصفانه درک و تفهیم  نمایند. تمامی کسانی که انتقاد میکنند مبنای انتقاد  خودشان را دیدگاه  گذشتگان قرار میدهند و آیات قرآن را بررسی نمیکنند.

متاسفانه تمامی این موضوعات و خلقت انسان به دلیل ارتباط  ندادن آنها با علم روز ایجاد شبهه کرده است مشکل اساسی عدم  آگاهی ما از علم روز و قاطی کردن مطالب قدیم و کهن که در تصورات ذهنی ما نشسته با علم روز است تا زمانی که کلمات کلیدی به کاربرده شده در آیات متشابه را آن چیزی که قرآن بیان میکند را روشن نه کنیم و اساس تفکرات خود را بر پایه برداشت های ذهنی کهن مربوط به قرن ها سال گذشته بنا نهیم درک مفاهیم واقعی این کلمات دشوار است. در زمانی که فضای مجازی سیطره خود را برافکارعموم گسترش داده  و سر نخ  فضای  مجازی در دست دشمنان اسلام است و سعی میکنند شبهات ایجاد شده را بزرگنمائی کرده و ابزاری  برای نقادی آیات قرآن بدست بدهند ، مبارزه با این پدیده، بدون اصلاح نظرات کهن خودمان کاری بسیار دشوار است. کتاب  خوانی دیگر از رونق افتاده و گوشی های هوشمند دقیقا اهداف برنامه ریزی شده دشمنان را به پیش میبرند و اخیرا شاهد هستیم که سایت هائی با پسوند آی ارعنوان هائی که در باره کلمات متشابه روشنگری میکنند را در ظاهر برای افزودن لینک  بازدید  کنندگان ولی در حقیقت هدف از دسترس خارج کردن آن عنوان که با تفکرات  ذهنی  کهن  نا سازگارند از دید خوانندگان مشتاق به واقعیت قرانی میباشد.

این قبیل کارها را دو گروه مخالف که دارای منافع مشترک هستند انجام میدهند. معاندین و مغرضین در یک طرف و دیگری گروه هائی هستند که مدافع  تفکرات ذهنی کهن هستند و برای آنها باقی ماندن در تارعنکبوتی این ذهنیات بیشتر مورد توجه است تا حیثیت علمی قرآن. در اینجا  قرآن مهجور و مظلوم واقع میشود و عامدا زمین بازی را به معاندین و مغرضین واگذار میکنیم .چه گناه  نابخشودنی .

انشاءالله خداوند نعمت درک واقعیت های آیات متشابه را به همه ما و به خصوص به علمای عزیز ما عنایت فرماید .و فرمایش رهبر معظم انقلاب که باید برای روشن شدن شبهات  تلاش مضاعف شود را نصب العین خود قرار دهند .
این مقدمه ای بود برای ادامه مطلب .

اساس بحث بر یک نکته مهم است. خداوند خالق تمامی پدیده ها است و امراو در درون پدیده های طبیعت همان قوانین طبیعی است بنابراین اگر به خداوند ایمان داریم و قرآن را کلام خدا  می دانیم باید قبول کنیم که آیات قرآن مخالف علم نیست و این تصورات ذهنی و برداشت غلط ما است که شبهه ایجاد میکند نه آیات قرآن. اطلاعات علمی نداریم و میخواهیم پدیده های علمی قرآن را مانند خلقت انسان، هفت آسمان و غیره را تفسیر نماییم و جالب است که برداشت های کهن که بر اساس علم روز آن موقع بیان شده را مبنای تفاسیر خودمان قرار میدهیم .

ما  در قرآن کلماتی مانند ابداع، خلق و انشاء، سماوات والارض به معنی کیهان و سماوات و الارض به معنی هفت جو زمین. نطفه ،ماء مهین، حما مسنون و صلصال، صلب وترائب، حورالعین و فراش،  قاصرات و امثالهم داریم همه این ها در آیات متشابه بیان شده و خداوند مرتبا این کلمات را به عنوان ادله و نشانه های خود برای راهنمائی و هدایت بسوی حقانیت خالق متعال به انسان گوشزد میکند. این کلمات واقعه های بسیار مهم در سرنوشت خلقت انسان است و خداوند از مطرح کردن آنها هدفی دارد. اینکه ما به عنوان مثال فراش را زن معنی کرده ایم و یا حورالعین را زنان چشم مشکی مو سیاه و زیبا تصور کرده ایم آیا با واقعیت قرآن همخوانی دارد یا خیر. گذشتگان در قرن ها سال پیش این  تعریف ها  را بیان کردند و تحویل ما دادند و ما هم بدون تحقیق و بررسی بر باور خود نشاندیم.

تمامی این شبهات از این کلمات منشاء میشوند. این شبهات ابزاری است در دست بیگانگان و احیانا سوالی است که برای یک جوان مسلمان تشنه درک واقعیت ها پیش می آید. چه تلاشی برای تحقیق و بررسی در این موارد انجام داده ایم شاید تاویل و تفسیر دیگری داشته باشد. روش جدید را امتحان کنیم آیات را با علم روز بیان کنیم آن وقت خواهیم دید که اعجاز قرآن در واقعیت های علمی نهفته است و آیات همخوانی بیشتری را نشان میدهند.

بنابراین لازم است نگرشی نو و با اتکا به آیات قرآنی و علوم طبیعی داشته باشیم. این کار مسلما با مقاومت هائی از سوی هر دو گروه اشاره شده در بالا روبرو خواهیم شد. این روش خوبی برای مقابله با هجوم فرهنگی غرب است که نمی خواهند حقایق قرآنی برای نسل جوان و تحصیلکرده  روشن شود. این حمایت جوانان روشن  ضمیر را میطلبد. البته تاکید نمایم ما در قرآن آیات متشابه داریم که دو بعد معانی ظاهری و باطنی دارد و هدف خداوند هم بیان بعد پنهانی آن است که در قالب تمثیل و داستان بیان داشته تا واقعیت آنها در زمان خاص خود روشن شود و دیگری آیات محکمات هستند که  اساس قرآن بر آن قرار دارد. معارف اسلامی احکام وقایع تاریخی و رویداد های  صدر اسلام و اندرزها، معاد، قیامت، توحید و موضوع ظهور حضرت مهدی(ع) وامثالهم در آن قرار گرفته که باید بر روایات و احادیث مراجعه شود که این در دستور کار ما نیست و هدف فقط بیان آیات متشابه قرآن است.

من میخواهم با توجه به تحصیلات دانشگاهی در علم زیست شناسی و فیزیک شیمی از دانشگاه دولتی آلمان و تجربه 40 سال مطالعه  قرآنی و فعالیت در اتحادیه انجمن ها اسلامی دانشجویان در اروپا و آشنائی با بسیاری از جمله با برخی فیلسوفانی که وحی خداوند را خواب تفسیر میکنند و به ناحق به تضعیف قرآن و اسلام می پردازند برداشت های خودم را خدمت نواندیشان برای رفع شبهات بنا به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر تلاش مضاعف برای رفع شبهات آیات متشابه تقدیم دارم. از آنجائیکه تمامی عناوین مقالات من در سایت های فضای مجازی به ترفندهای خاصی از دسترس خارج میکنند تا خوانندگان محترم نتوانند مقالات را پیدا کنند، کسانی که با نهضت نو اندیشی علمی آیات متشابه که یادگار شهید مطهری و شهید بهشتی و مرحوم طالقانی است برای کمک به نسل جوان برای رفع شبهات علمی تلاش میکنند برای همکاری برای مقابله کردن با این جو نقد انگاری مانند کتاب نقد  قرآن و امثالهم  این سایت که مقالات خود را در آن منتشر میکنم را به دوستان و سایرین معرفی نمایند تا با تلاش خود قرآن را از این مهجوریت و غریبی نجات دهیم و از نظرات و انتقادات خود ما را بهره مند نمایند .

موضوعات کلمات متشابه اشاره شده در بالا را در چند مقاله جداگانه انشاء الله خدمت علاقمندان  تقدیم میدارم. موضوعات با استناد به آیات قرآن و علوم طبیعی مربوطه نوشته میشود و دلائل خود را بیان میکنم .فقط به عنوان یک نظر اعلام می شود برای تشحیذ ذهن.  سید محمد تقوی اهرمی ابان 1395 -ویرایش جدید بهمن 1397 ویرایش جدید تیر ماه 1399

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

052403
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
81
1375
6530
37305
9098
21976
52403

Your IP: 34.204.187.106
Server Time: 2020-07-09 01:29:27
امارگیر سایت