خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

قرآن و علم زیست شناسی و پیدایش حیات

 

مقدمه نوشتار


اقوات بمعنی غذای موجودات زنده و یا باصطلاح علمی غذای بیولوژیکی تکثیر پذیراست . این دوره از نظر علم زیست شناسی و هچنین نظر قرآن دارای اهمیت ویژه ای است .دراین دوره پایه خلقت انسان و موجودات زنده ریخته میشود .مفاهیم قرآنی خاک، حما مسنون و صلصال کالفخار که پایه خلقت انسان و حیات است در این دوره رخ میدهد. درسوره فصلت آیه 9 الی 12 دوره های متوالی خلقت زمین، اقوات، هفت آسمان را شرح میدهد و تمامی آیات که مطرح میشود مربوط به زمین و جو آن است. این چهار آیه به یک موضوع خاص یعنی خلقت زمین تا پایان هفت جو زمین میپردازد. جدا کردن آیات از هم و بحث در باره آن روش نا پسند و ضربه زدن به آیات قرآن است یعنی آیات قرآن را از اعتبار ساقط کردن است. بسیاری ندانسته و صرفا برای توجیه نظرات گذشتگان که در هزارسال قبل این آیات را براساس علم آن زمان تفسیر کرده اند این روش نا معقول جدا کردن آیات وربط داده به موضوع دیگر را بکار میبرند که باعث شبه شده و تصور میکنند که ابتدا زمین خلق شده و سپس آسمان و آسمان را هم کیهان میدانند. موضوع این نوشتار اقوات است بر روی زمین تازه شکل گرفته. آیات 9 و10 سوره فصلت را مرور میکنیم

خلقت زمین در دو دوره

 

قُلْ أَ إِنَّکُمْ لَتَکْفُرُونَ بِالَّذِی خَلَقَ الْأَرْضَ فِی یَوْمَیْنِ وَ تَجْعَلُونَ لَهُ أَنْدَاداً ذٰلِکَ رَبُّ الْعَالَمِینَ‌-فصلت 9
وَ جَعَلَ فِیهَا رَوَاسِیَ مِنْ فَوْقِهَا وَ بَارَکَ فِیهَا وَ قَدَّرَ فِیهَا أَقْوَاتَهَا فِی أَرْبَعَةِ أَیَّامٍ سَوَاءً لِلسَّائِلِینَ‌-فصلت 10


بگو به کسی کفر میورزید که زمین را در دو دوره آفرید و برای او انداد (شریک) قرار میدهید، اوست که زمین را در دو دوره (روز در قرآن معنی دوره زمانی میدهد) آفرید و از بالای آن رواسی پوسته جامد زمین را قرار داد و در آن برکت نهاد  و اقوات (غذای موجودات) را درچهار دوره برنامه ریزی کرد برای نیاز درخواست کنندگان آن.
زمین در دو دوره خلق شد دوره اول جدا شدن از توده ابر خورشیدی که همزمان با همجوشی هسته ای و مستقل شدن به عنوان یک سیاره با جرم مشخص. پس از پایان دوره همجوشی هسته ای ازهسته های هلیوم و ئیدروژن که دانشمندان آنرا تکامل اتمی نام گذاری کرده اند، تکامل شیمیائی و پیوستن هسته های اتم و تشکیل ملکول ها شروع میشود. قرآن از آن به دو دوره نام برده. انتهای دوره دوم خلقت زمین براساس نظریه قرآن، ایجاد پوسته جامد یا رواسی و قرار گرقتن برکت بر روی رواسی  برای ایجاد حیات است.

پیدایش اقوات به معنی غذای بیولوژیکی است. غذا باید مواد آلی مانند پروتئین ها، قند ها، چربی ها و غیره و خود زنده و تکثیر پذیر باشند .درچهار دوره مقدر میشود تا نیازمندان به آن غذا (تک سلولی های اولیه حیات) نیازشان را بر طرف کنند. رواسی پوشش روی زمین را در مرحله مذاب بودن پوسته بیرونی به عهده دارد ومن فوقها این معنی را میرساند. با سرد شدن تدریجی آن شرایط لازم برای ایجاد حیات فراهم میشود و برکت میتواند ایجاد سنگ رس بر روی رواسی باشد که هم اکنون پایه  کشاورزی بر خاک رس قرار دارد که حدود 80 در صد ساختار خاک  کشاورزی را تشکیل میدهد. پس از ایجاد رواسی اقوات در چهار دوره شروع میشود. آیه بعد  که مکمل دوره اقوات است هم مروری داشته باشیم .

ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاءِ وَ هِیَ دُخَانٌ فَقَالَ لَهَا وَ لِلْأَرْضِ ائْتِیَا طَوْعاً أَوْ کَرْهاً قَالَتَا أَتَیْنَاطَائِعِینَ -فصلت 11.

پس از اتمام دوره ایجاد غذای بیولوژیکی خداوند متعال به سمائ زمین میپردازد زیرا در این آیات همه در باره خلقت زمین است و میفرماید آسمان دودی شکل بود و یک پارچه یک آسمان با ماهیت دودی و سپس امر خود را در آسمان و زمین قرار میدهد و میفرماید خواه ناخواه بر این امر قرارگیرید. فقال لها وللارض مبین این است که سمائ و زمین بهم ارتباط دارند ائْتِیَا طَوْعاً أَوْ کَرْهاً تمثیلی است برای بیان یکپارچه بودن زمین و سمائ آن. هنوز یک سمائ است و به هفت آسمان تبدیل نشده است در این وضعیت زمین تثبیت میشود قَالَتَا أَتَیْنَا طَائِعِینَ. هر دو زمین و جو آن تابع قانون و امر خداوند قرارمیگیرند. اینجاست که خداوند امر خود را به زمین وآسمان آن ابلاغ میفرماید. یعنی قوانین لازمه در آن جاری میشود. زمین باید به عنوان یک  پدیده  طبیعی بر فطرت خود استوار شود تا حیات در آن آغاز شود. آیه 29 سوره البقره تآئید این نظراست. حیات در زمین امر خداوند است که از اسمان مجموعه هفت جو زمین به زمین و بعکس در آن جاری است.


هُوَ الَّذِي خَلَقَ لَكُم مَّا فِي الأَرْضِ جَمِيعًا ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاء فَسَوَّاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ وَهُوَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ . اوست آن كسى كه همه چیز که لازمه حیات در زمين است را خلق فرمود و سپس به (آفرينش) آسمان یا جو آن پرداخت و هفت آسمان را در آن استوار كرد  و او به هر چيزى داناست. ثم استوی الی السمائ بعد از آماده شدن کامل زمین است. یعنی پوسته زمین شکل گرفته، سرد ترشده حرارت پوسته زمین زیر نقطه جوش آب قرارگرفته و دریا ها شکل گرفته اند اقوات خلق شده اند پروبیوت ها یعنی سلولهای غیر هسته ای تکثیر پذیر به وجود آمده اند و حالا نوبت پرداختن به آسمان است که هنوزدخان وتاریک است .

دخان معنی دود میدهد و دود از آتش برمیخیزد بنابراین زمین تا اینجا جو ندارد و بسیار داغ و آتشین است دانشمندان این را جو اولیه مینامند که ناپایدار بوده  و به فضا پرتاب میشده و زمین که دارای جرم مناسب میشود قادربه نگه داشتن جو خود میگردد. این همان مرحله فَقَالَ لَهَا وَ لِلْأَرْضِ ائْتِیَا طَوْعاً أَوْ کَرْهاً قَالَتَا أَتَیْنَاطَائِعِینَ است

پس هفت جو زمین براساس نظریه قران پس از خلق غذای بیولوژیک و دوره طولانی آسمان دخان (دودی و کدر) که منشا حیات موجودات است شکل میگیرد به مقاله علم و هفت آسمان قرآن تحقیق علمی مراجعه فرمائید.


شرایط اولیه ایجاد اقوات بر روی زمین اولیه را براساس نظر قرآن در ایه 9 و10 سوره فصلت ملاحظه فرمودید .حال نظر علم زیست شناسی را در پیدایش حیات که آنهم چهار دوره عنوان شده پی میگیریم. دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که نطفه اولیه حیات میبایستی غذای آماده داشته باشد و گرنه بقائ نطفه عملی نبوده است. از آنجائیکه غذای موجودات زند میبایستی اولا از ملکول های آلی تشکیل شده باشد و دوم قابلیت تکثیر پذیری داشته باشد تا تداوم ان میسر باشد و دقیقا کلمه سوائ السائلین در این رابطه است. اطلاع نداشتن از علم زمین شناسی و زیست شناسی باعث شده که ما این چهار دوره را با شش دوره پیدایش کیهان قاطی کنیم و شبهه بیافرینیم. هدف ما درک و فهم این آیات نیست بلکه توجیه نظر گذشتگان بر اساس علم هزار سال قبل هستیم و برای رسیدن به این منظور از تغییر معانی آیات هم ابا نداریم. حال نظر دانشمندان بنام زیست شناسی در این باره را بدانیم.

پروفسور راین هارد کاپلان زیست شناس معروف آلمانی و مولف کتاب پیدایش حیات ، شکل گیری حیات را با آغاز چهار دوره پیدایش غذای بیولوژیکی مرتبط میداند ودوره ها بشرح زیر تقسیم بندی کرده است (1که عبارت است از:

چهار دوره پیدایش غذای بیولوژیکی یا اقوات

1-تولید غیر بیولوژیکی ملکول های پایه و آلی برای ایجاد پروتئین ها و اسید نوکلئیک.
2-ایجاد ترکیبات زنجیره ای یا پلیمریزاسیون از ملکول های ایجاد شده در دوره اول
3-اتصال ملکول های پلی مریزه شده به یکدیگر و تشکیل ماکرو ملکول ها و تشکیل ساختار ملکولی آلی که توسط غشائ سلولی ناقص پوشیده بودند به عنوان سنگ بنای پروبیونت ها (سنگ بنای حیات و خلقت انسان از صلصال من حما مسنون در این دوره است )
4-تشکیل پروبیونت ها که به عنوان اولین مواد آلی تکثیر پذیر بشمار می آید .(خلقت غذای تکثیر پذیر مورد استفاده موجودات زنده که از باکتری ها شروع شد سَوَاءً لِلسَّائِلِینَ‌ از این دوره به بعد است)

 

دوره پیدایش حیات از دیدگاه پروفسور ریچارد دیکر سان آمریکائی بیو فیزیکدان دانشگاه اکسفورد در پنج دوره است که باین هم اشاره ای داشته باشیم .این دو نفر جزئ معروف ترین دانشمندان بیو شیمی و بیو فیزیک هستند .(2.
1-پیدایش کره زمین با یک اتمسفر که گازهای درون آن به عنوان مواد اولیه ساختار ملکولی آلی بکار گرفته شده ( منظور آمونیاک ومتان وبخار آب)
2- سنتز ملکول های ساده مانند آمینو اسید ها، قند ها و باز های آلی
3- بهم پیوستن این ملکول ها و تشکیل پروتئین و اسید نوکلوئیک
4- تبدیل قطرات سوپ مانند کم غلظت از پروتئین ها و اسید نوکلوئیک ها با مواد شیمیائی آلی ماکرو
5- تشکیل مرحله اول سلول های حیاتی که مکانیسم آنها همانند سلول های زنده قابل تکثیر باشند .


پرفسور ریچارد دی کرسان مرحله اول که مربوط به آسمان جو اولیه زمین است که در آن آمونیاک و متان و بخار آب وجود داشته را به عنوان دوره اول منظور کرده در صورتیکه این گاز ها زمانی که در زمین و در گودال ها و تحت شرایط حرارت خاص قرار میگیرند شروع به واکنش شیمیا ئی میکنند نه قبل ازآن. بنا براین نظریه کاپلان که مرحله اول  و دوم درنظریه دی کرسان را در هم ادغام کرده منطقی تراست در حقیقت ما با چهار دوره سرو کار داریم و این چهار دوره اقوات است که خداوند متعال فرموده بعلاوه نکته ی بسیار ظربف آیه وقدر فیها اقواتها فِي أَرْبَعَةِ أَيَّامٍ سَوَاء لِّلسَّائِلِينَ


و قدرمعنی برنامه ریزی میدهد. چرا؟ قدر با تشدید دال از تقدیر و یا برنامه ریزی وقدر با سکون دال معنی اندازه میدهد و این جا قدر با  تشدید دال است. سوائ للسائلین برای متقاضان این غذای بیولوژیکی است. این غذا باید در اختیار باکتری های هوازی، غیر هوازی و سلول های حیاتی و در حدود چهار میلیارد سال قبل است
پوسته جامد زمین و سفال داغ و پخته صلصال الکفخار و حما مسنون توده رسوب کرده در سفال داغ به زمان زمین اولیه که جو نداشته و جو اولیه دخان داشنه است بر میگردد.


پیدایش اقوات را دوره تکامل شیمیائی مینامند که پس از تکامل اتمی زمین (زمانی که زمین از ابر خورشیدی جداشد و بدلیل حرارت بالا پروسه واکنش های اتمی از اتم های ئیدروژن و هلیوم انجام شد این دوره را تکامل ا تمی زمین می نامند) صورت گرفته است. مدت این دوره حدود پانصد میلیون سال است(ارنست مایر) (3.

یعنی از 3/5 الی 4 میلیون سال پیشَ جو زمین هنوز یک پارچه و مملو از ئیدروژن و متان و بخار آب است. سطح پوسته خارجی زمین داغ است و آب روی آن جمع نمیشود فورا بخار میشود تغییر و تحول درآن بسیار زیاد است شهاب سنگ ها و خورده سیارک ها مرتبا به سطح زمین اصایت میکند و براساس آخرین نظریه های ابراز شده  زمین چند صد میلیون سال توسط خورده سیارک ها و شهاب سنگ ها مورد برخورد قرارمیگرفت و حجم بسیار زیاد آب توسط آنها که بصورت یخ بودند به زمین انتقال داده شد و آیه

وَأَنزَلْنَا مِنَ السَّمَاءِ مَاءً بِقَدَرٍ فَأَسْكَنَّاهُ فِي الْأَرْضِ وَإِنَّا عَلَى ذَهَابٍ بِهِ لَقَادِرُونَ احتمالا دراین ارتباط است. ما اب را به اندازه مشخص از فضا به زمین انتقال ودر آن سکنی دادیم.

اگردرمتن آیه توجه فرمائید خداوند متعال میفرماید از فضا (آسمان) آب را به  اندازه مورد نیاز نازل کردیم و در زمین سکونت دادیم دقت فرمائید این جا قدر با سکون دال است در آیات بسیاری بلافاصله بعد از نازل کردن آب از آسمان زنده کردن زمین مرده را اشاره میکند و اینجا  فقط  آب را در زمین سکنی میدهد. آب فراوان در زمین بوجود آمد. اشعه ماوراد بنفش خورشید بدون هیچ مانعی بر سطح زمین میتابد. آسمان کدر و اشباع از آب و آمونیک متان و خاصیت بازی دارد. یعنی فقط  واکنش های بازی در آن انجام میشود.حتی مقدار کم اکسیژن در آن بسرعت تبدیل به آب میشود .

دراین محیط بازی اکسیژن به آب، ازت به آمونیاک و کربن به متان تبدیل میشوند. این واکنش ها درون جو زمین ایجاد و توسط باران به زمین بر میگردد ( این ها بر اساس آخرین نظریه علم زیست شناسی بیان میکنم ولی قرآن نظر خودش را دارد و زمان انجام این واکنش ها قبل از تشکیل  جو زمین و بارش باران است که بحث بسیار جالب علمی میطلبد وما فعلا همین نظر علمی را یبان میکنیم). حرارت سطح زمین پائین می آید و کمی به زیرنقطه جوش آب میرسد. و آب در برکه ها و گودال ها جمع میشوند در حال غل خوردن و درون آنها آمونیاک و متان و سنگ ها هم به عنوان کاتالیزاتور و انرژی آن از طرف خورشید و اشعه ماوراد بنفش و تخلیه های الکتریکی قوی ناشی از رعد و برق های مداوم تآمین میشود و گودال ها نقش ظروف آزمایشگاهی را بازی میکنند

ملکول های اصلی و پایه حیات در دوره اول اقوات شکل میگیرند زمان طولانی میگذرد میلیون ها سال و آزمایشگاه حیات همچنان بکار خود ادامه میدهد. سراسر زمین مملو از این برکه ها است جدا از هم پروتئین ها و اسید آمینه ها و نوکلئوتید ها شکل گرفته اند.  میلر دانشمند بیو شیمی این آزمایش ها را مطابق شرایط اولیه زمین انجام داد و به نتایجی مشابه رسید ولی نکات ظریف بسیاری در آن صورت گرفت که از دید ها مخفی ماند. میلر در آزمایشگاه خود به مواد آلی دست یافت به اسید امینه های مختلف از یک ملکول خاص. اسید آمینه ها دارای انواع ایزومر هستند. خودتان را در آینه نگاه کنید تصویر شما در آینه یک ایزومر شما است. درست برعکس شما دست راست شما در آینه سمت چپ قرارمیگیرد ولی از نوع مجازی آن ولی در طبیعت بصورت واقعی وجود دارد.

اسید های آمینه  و بسیاری از ملکول های آلی هم در طبیعت ایزومر آلفا و بتا دارند .میلر هر دو را در ظرف آزمایش خود دید در صورتیکه فقط نوع آلفا  در ساختار موجود زنده وجود دارد و نوع بتا کار بردی ندارد. چه حکمتی در خلقت بوده که درست نوع آلفا را انتخاب و بکار برد وچگونه .نوع بتا که آن هم باید بمقدار زیاد تولید شده باشد کجا رفت که مزاحمت ایجاد نکرد. دانشمندان این را می فهمند ولی چون آکثرا به نیروی ماورائ جهان مادی اعتقاد ندارند از موضوع می پرند و از موضوعات بسیار زیادی هم می پرند. این موضوع را ظاهرا میلر مخفی نگه داشته بود و سایر موضوعات مشابه در چند سال اخیر باز شده .قدر فیها اقوات ها دقیقا همین موضوعات را اشاره میکند.

 

پیدایش غیر بیولوژیکی بیو پلیمر ها در مرحله دوم اقوات

آزمایش میلر نشان داد که ترکیب ملکول های متان، آمونیاک و بخار اب در شرایط مشابه جو اولیه زمین میتواند ملکول های اصلی حیات را ایجاد کند این اتفاق میتوانسته در مرحله اول اقوات صورت گرفته باشد. اینکه ایزومر های آلفا در زمین اولیه  در ساختار ملکول حیات نقش داده شده و نوع بتای ان کنار گذاشته شده  معمای بزرگی برای دانشمندان زیست شناس باقی مانده است.  

پلی مریزاسیون از پیوند ملکول های مونومرها مانند پروتئین ها، نوکلئوتیدها و قندها با از دست دادن ملکول آب به وجود می آیند. یک و یا چند ملکول آب بر حسب تعداد ملکول ها ی منومر تبدیل شده به پلی مر ها شده  در محیط  آزاد میشوند. در سلول های زنده آنزیم ها به عنوان کاتالیزاتور عمل میکنند. در پروسه سنتز غیر بیولوژیکی این واکنش عملی نیست. بر اساس آزمایش های انجام شده اگر محلول آبکی رقیق از ملکول های منومر را با  قطره چکان بر روی شن از نوع کانی سیلیکات و یا  خاک رس بسیار داغ یا به عبارتی سفال پخته داغ بچکانیم آب بخار و یک توده سیاه چسبنده باقی میماند و منومرها به پلیمر ها تبدیل میشوند با این روش پروتونوئید ها تشکیل میشوند و این پروسه احتمالا با قرار گرفتن امواج دریا و یا باران حاوی مونومرها بر روی سنگ و سفال داغ ماگما ایجاد شده باشد.

باید توجه داشت حرارت سطح خارجی زمین ابتدا 130 در جه سانتیگراد بود و بخار آب موجود در جو یکپارچه زمین بصورت باران بر گودال های روی سنگ ها و خاک های رس کائولین می بارید به دلیل داغ بودن سطح سنگ ها و کانی ها آب باران ملکول های منومر را در خود حل و با شدت باران محلول های رقیق  در گودال های داغ ایجاد و ملکول های آلی پولیمر بشکل توده چسبناک و سیاه که  متشکل از پروتئین ها و اسید  نوکلوئیک ها است روی آنها باقی میمانند که این همان حما مسنون است که  بر روی صلصال کالفخار قرارمی گرفت. پلیمر ها اساس  و پایه ملکول های آلی DNA هستند. توده سیاه چسبنده  و سفال داغ پخته میبایستی مرحله بسیار مهم در خلقت اولیه نطفه حیات باشد که  قرآن به آن اشاره کرده است.

 وَلَقَدْ خَلَقْنَا الإِنسَانَ مِن صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُونٍ سوره حجر 26.و این در انتهای دوره دوم اقوات است .

در دوره سوم اقوات توده سیاه بر روی سنگ سفال خاک رس داغ شده  و یا پخته شده که حالت سفال را دارد در اثر حرارت و خشکی ماکرو ملکول های آلی تشکیل و سنگ بنای ملکول های ژنتیک گذاشته میشود و در مرحله چهارم پروبیوت ها خلق میشوند که حاوی ملکول های DNA هستند.

این مطالب کاملا علمی و بر اساس آزمایشات تجربی به اثبات رسیده است. البته نکات کلیدی علمی و تحقیقاتی آن در کتاب پیدایش حیات از پرفسور کاپلان ترجمه و عینا نقل گردید و بقیه و تفسیر مطالب از اینجانب است  و رشته تحصیلی من هم فوق لیسانس بیو شیمی از دانشگاه دولتی زاربروکن آلمان این مطالب کاملا علمی و بر اساس آزمایشات توسط میکروبیولوژیست معروف John Desmond Bernal از پیشگامان بلور شناسی با اشعه ایکس و فعال سیاسی و عضو حزب کمونیست بریتانیا است انجام شده است.

از لابلای بحث ها و نتایج آزمایشات او تصادفی مطالب  توده سیاه چسبنده  را استخراج کردم. بعلاوه پرفسور Richard E. Dickerson در مقاله تکامل شیمیائی آغاز حیات در مجله علمی Evolution Spektrum der Wissenschaft Scientific American 1986 به آزمایش ایشان اشاره کرده.

البته پرفسور برنا ل نمی دانست با آزمایش خود که به عنوان ادله ماتریالیسم آنرا بیان میکرد چه خدمتی به بیان اعجاز قرآن نموده و این خود واقعا اعجاز قرآن است. بنابراین پروتئین ها و اسید نوکلوئیک با اتصال زنجیره ای و از دست دادن ملکول آب ایجاد شده اند. این واکنش شیمیائی باید در محیطی که آب بتواند از محیط  واکنش بیرون رانده شود صورت پذیرد. در محیطی که آب فراوان است این واکنش امکان پذیرنیست. ارگانیسم های زنده امروزی از ملکول ATP بعنوان کاتالیزاتور استفاده میکنند که یک انیدرید تری فسفات پایدار در آب است. در زمین اولیه این واکنش در محیط خشک و داغ و با حضور پلی فسفات و مشتقات سیانیدرید و کاربو دی ایمید ها صورت گرفته (5 ،4

فاکس و همکاران از حرارت دادن مخلوط خشک اسید های آمینه در 150 تا 200 درجه و در چند ساعت یک توده سیاه رنگ بدست آوردند که  در آب به خوبی حل و پلی آمینو اسید ها با یک یا دو دوجین عضو تشکبل شده بودند .این ترکیب دارای پیوند پپتید و شبیه پروتئین بود آنرا پروتونئید نامیدند. البته اکثر پیوند ها از نوع ایزومر آلفا نبودند (آزمایشات ترکیب های آلی پلی مریزه انواع ایزومراسید ها ی آمینه یافت میشد. در صورتیکه در بافت موجودات زنده فقط نوع ایزومرآلفا ها به کار رفته) ولی فعالیت آنزیمی از خود نشان دادند. آنها این آزمایش را به مدت چند روز در حرارت 75 درجه سانتیگراد انجام دادند و همان نتیجه را گرفتند .این آزمایش را در حضور پلی فسفات ها ودر 70 درجه سانتیگراد تکرار کردند و زنجیره های بیشتری را بدست اوردند .در حضور سنگ آتش فشانی و سفال و ماسه هم نتایج مشابه بدست آوردند.

بیو شیمی دانان Paecht و Horowitz در آزمایشات متعدد بر روی سفال، پیریت به پلی مریزاسیون پروتئینها واسید نوکلئوتیک ها دست یافتند (4

Bernal J.D در کتاب پیدایش حیات چنین عنوان کرده: ملکول ها ی آلی در محیط خود (درون گودال های زمین اولیه) و در اثر حرارت و خشکی توسط سطح خارجی کانی ها جذب شده و سپس تغلیظ میشد ند و این کانی ها مثلا خاک رس و یا میکا که از قشر سیلیکات با بار منفی تشکیل شده اند یون ها ی، ملکول های مونومر با بار مثبت را به خود جذب میکردند در فضای بین ملکولی قشر سیلیکات وبین آنها ملکولهای آب قرار میگرفتند این کانی ها بخوبی میتوانستند نقش کاتالیزاتور را بازی کنند. در خورده سیارک ها که عمر آنها اندازه عمر زمین است و اطلاعات خوبی از وقایع تشکیل حیات در اختیار دانشمندان قرار داده است توده سیاه چسبنده مشاهده و مورد آزمایش قرار گرفته است. در این توده سیاه ترکیبات پلیمریزه پروتئین و اسید امینه کشف و به اثبات رسیده.(به مقاله سفال وخاک رس در جزوه Spektrum der Wissen schaft 1979 مراجعه شود)-(نقل از مقاله تکامل شیمیائی در پیدایش حیات از دیکر سان) (2.

خاک رس محیط بسیار خوبی برای ایجاد پلیمریزاسیون هاست. نوع غیربیولوژیکی اسید های آمینه و سایر بیومنومرها در محلول رقیق آبکی با گروه های شیمیائی ساختارخاک رس پیوند بر قرارمی کنند و در این نوع پیوند اتم های فلزی به عنوان کاتالیزاتوردر واکنش مونومر ها به پلیمر ها فعالیت می کنند. رس میتواند مونومرها را تنگاتنگ به هم وصل کند .

A.G.Cairns-Smith از دانشگاه Glasgow وDavid C. Mauerzall از دانشگاه راکفلر نیویورک طی تحقیقاتی بر روی کانی های خاک رس Ton mineralien باین نتیجه رسیدند که تکامل شیمیائی بسیاری از ملکول های آلی بر روی کریستال های این کانی ها بصورت یک سیستم بسته عمل کرده اند. این کریستال ها به دلیل بار الکتریکی سطوح خارجی خود ملکول های آلی مانند اسید های آمینه ونوکلئواسیدها را به خود جذب و سنتز ماکرو ملکول ها را کاتالیزیره کرده اند و سبب تشکیل بیوملکول های آلی ماکرو شده اند. ساختار کریستالی ماهیت داده های اطلاعاتی داشته و ماتریکس اولیه را در ملکول های آلی ایجاد کرده اند وهمینطور ماکرو ملکول های آلی پیچیده تر تشکیل تا به خاصیت تکثیر پذیری بدون کمک خاک رس گداخته (خشک شده در اثر حرارت) رسیده اند .

wolfgang Weigand  و Mark Doerr از دانشگاه فریدریش-شیلر Jena این آزمایش را بر روی سولفید آهن آنجام داده است Aharon Katchalassky توانست از محلول آبکی رقیق بکمک کانی خاک رس پروتئین با زنجیره بیش از 50 تکه اسید آمینه وبا صد در صد بازده تولید کند.

آزمایشات متعدد بسیاری در این زمینه انجام شده که چند نموته برای کسانی که تمایل دارند موضوع را پی بگیرند اشاره شد. مطلب مهم این است که تمامی آزمایشات بر روی کانی ها وخاک رس پخته و در حرارت بر روی کانی دوده سیاه رنگ چسبنده بجای مانده  که ماکرو ملکول های آلی را در بر داشته.

وَلَقَدْ خَلَقْنَا الإِنسَانَ مِن صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُونٍ. نقش آب در حیات نیز اشاره کوتاهی داشته باشیم اساس خلقت کیهان بر اساس نظریه قرآن بر آب قرار داشت و عرشه علی المائ مدیریت خلقت بر ایجاد حیات  بود و آب نقش اول را بازی میکرد. مهمترین خاصیت آب در حیات به قرار زیر است .

1- آب در محدوده درجه حرارتی که ملکول های آلی در آن پایدار هستند بصورت مایع است.

2-آب به دلیل قطبی بودن ملکول های آن محیطی مناسب برای واکنش های شیمیائی است و باعث ایجاد محیطی هموگن برای مخلوط شدنش ملکول های شیمیائی میشود.

3-با دراختیار گذاشتن پروتون در پروسه کاتالیزاتور واکنش شیمیائی در بسیاری از فعل النفعالات مستقیما شرکت و سپس خارج میشود. و گرمای ایجاد شده در واکنش های شیمیائی را بخوبی جذب میکند تعادل حراتی را در محیط بطور یکسان ایجاد میکند .

4-بر اساس نظریه Hauke Trinks فیزیک دان، آب محیطی ایجاد میکند که با حل کردن مواد در خود مانند آب دریا در هنگام یخ زدن پوشش یخی در محیط های با غلظت مختلف مواد را به وجود می آورد و آب نه تنها بیو ملکول ها بلکه حیات را ایجاد کرده است.

5-از 3/5 میلیارد سال پس از پیدایش اقوات و یا بهتر بگوئیم پس از ابدائ خلقت انسان از حمامسنون و تشکیل باکتری های غیرهوازی ،باکتری های فتوسنتز غیر هوازی و سیان باکتری های فتوسنتز و Eukaryont ها (تک سلولی های هسته دار) تا یک میلیارد سال پیش یعنی حدود 2/5 میلیارد سال ادامه حیات در آب بود.به عبارتی ادامه بدائ خلق الا نسان من طین دو نیم میلیارد سال در آب قرار داشت .

الَّذِي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْءٍ خَلَقَهُ ۖ وَبَدَأَ خَلْقَ الْإِنسَانِ مِن طِينٍ

وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلاَئِكَةِ إِنِّي خَالِقٌ بَشَرًا مِّن صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُونٍ- وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ مِن سُلَالَةٍ مِّن طِينٍ- واحتمال دارد که مفهوم این آیه . وَهُوَ الَّذِي خَلَقَ مِنَ الْمَاء بَشَرًا فَجَعَلَهُ نَسَبًا وَصِهْرًا وَكَانَ رَبُّكَ قَدِيرًا ﴿۵۴﴾ فرقان.ادامه خلقت حیات در آب باشد .

خلقت انسان از خاک آغاز ودر آب قرار داشت .قرار داشتن ادامه خلقت انسان در آب جز تفکیک ناپذیر از سرنوشت خلقت انسان بوده است .اگر ما به حما مسنون وصلصال که پایه حیات موجودات است بر اساس قرآن اعتقاد داریم باید به سایر سرنوشت خلقتی انسان هم معتقد باشیم .

جو زمین هنوز یک پارچه است .آب بصورت بخار در جو ومایع داغ در دریاها و برکه ها وجود دارد .درجه کم کم کاهش می یابدو به زیر نقطه جوش آب میرسد آب داغ تمامی املاح را در خود حل وغلظت آن در دریا ها و اقیانوس ها بمرور افزایش می یابد حرارت سطح زمین کاهش میابد پروسه پلیمریزاسیون آسید های آمینه و اسید نوکلئوتیک ها پایان میپذیرد و پروبیونیت ها در محیط آبکی تشکیل میشوند و خاصیت تکثیر پذیری دارند .ثابت تعادل شیمیائی آب متان وآمونیاک بسیار بزرگ و بسمت ئیدریدها است از آغاز تکامل شیمیائی پانصد میلیون سال میگذرد و جو زمین همچنان از سه ملکول آب متان و آمونیاک اشباع است با پایان دوره تشکیل مواد غذائی و پیدایش اولین سلول غیر هسته ای تکثیر پذیر، باکتری های غیرهوازی اولیه بد.ن هسته وغشائ هسته ای بمدت حدود پانصد میلیون سال برسطح زمین حاکم بودند و ئیدروژن های آزاد بالای جو زمین بمروربه فضا پرتاب میشدند و غلظت جو زمین از ئیدروژن پائین می آمد. هنوز سمائ زمین یک پارچه است.

ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاء فَسَوَّاهُنَّ سَبْعَ سموات. پس از ایجاد مواد غذائی بیولوؤیکی دوره اقوات پایان میپذیرید. خداوند متعال به سمائ زمین مپردازد و سمائ در سه دوره پانصد میلیون ساله شامل، دوره باکتری های غیر هوازی و باکتری های غیر هوازی فتو سنتز مسیان باکتری ها ادامه داشت. وسمائ به این حالت لازمه به وجود آمدن سلول های تک هسته ای تکثیر پذیر است. (تمامی این دوره ها و مدت آن به نقل از Richard E.Dickersan است(2 به جدول زیر مراجعه فرمائید

 باکتری های غیر هوازی و باکتری های فتو سنتز غیر هوازی هر کدام بمدت حدود پانصد میلیون سال و پس از آن سیان باکتری های فتو سنتز آن هم بمدت پانصد ملیون سال (ارنست مایر) در زمین حاکم بودند. در این مدت اقیانوس ها شکل گرفتند و بمرور غلظت متان و آمونیاک و ئیدوژن در جو زمین کاهش یافت. سیان باکتری های غیر هوازی شروع به تولید اکسیژن کردند و دوره دوم تشکیل هفت جو زمین یا سموات السبع شروع شد تا اینجا جو زمین بازی است اکسیژن ندارد. بنابراین جو زمین در دو دوره بازی که  فاقد اکسیژن و دوره اسیدی که بمرورغلظت اکسیژن در آن افزایش پیدا می کرد ایجاد شد و زمینه برای خلقت موجودات تک سلولی هسته دار و سپس پر سلولی های حیات آغاز شد.

حدود دو ملیلیارد سال از ابتدای تشکیل پروبیوت ها، اولین سلول های حیات میگذرد که یک میلیارد سال آن مربوط به باکتری های غیر هوازی و فتوسنتز غیر هوازی و پانصد میلیون سال مربوط به سیان باکتری های فتوسنتز است که باعث تولید اکسیژن درجو شد و از این زمان خلقت هفت آسمان یعنی هفت جو زمین آغاز میشود -محدوده آبی رنگ در جدول فوق. به مقاله هفت آسمان قرآن در بند ذهنیات ما مراجعه فرمائید. سید محمد تقوی اهرمی آبان 1393-ویرایش جدید 23 اسفند 1395-ویرایش سوم بهمن 1396 آخرین ویرایش اسفند 1397

(1-Reinhard w.Kaplan: Der Sprung derLebens dtv wissenschaftliche Reihe 1978

(2-Richard E.Dickerson, Evolution ,Spektrum der Wissenschaft,verstandliche Forschung, deutsche Ausgaben vonScientific American 1980

3 Ernst Mayer, Evolution ,Spektrum der Wissenschaft,verstandliche -Forschung, deutsche Ausgaben vonScientific American 1980

(4-Paecht-Horowitz,A.Katcalssky,prebiotic Synthesis by heterogeneous Polycondensation of aminoacid adenhylates. Nature (Lond),328(1970) .636-639

5-Nakashima ,T.,J.C.Lacey ,J. Jungck, S.W.Fox: Effects of several factors on chemical condensation of mixed amino acid adenylates . Naturwissenschafften 59,(1970) 67-68

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

020202
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
871
642
7794
2999
19202
0
20202

Your IP: 34.232.62.209
Server Time: 2020-05-30 23:58:00
امارگیر سایت