خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پیدایش-حیات-قرآن-و-علم-زیست-شناسی

 

مقدمه نوشتار


اقوات بمعنی غذای موجودات زنده و یا باصطلاح علمی غذای بیولوژیکی تکثیر پذیر است . این دوره از نظر علم زیست شناسی و همچنین نظر قرآن دارای اهمیت ویژه ای است .در این دوره پایه خلقت انسان و موجودات زنده ریخته میشود .مفاهیم قرآنی خاک، حما مسنون و صلصال کالفخار که پایه خلقت انسان و حیات است در این دوره رخ میدهد. در سوره فصلت آیه 9 الی 12 دوره های متوالی خلقت زمین، اقوات، هفت آسمان را شرح میدهد و تمامی آیات که مطرح میشود مربوط به زمین و جو آن است. این چهار آیه به یک موضوع خاص یعنی خلقت زمین تا پایان هفت جو زمین می پردازد. جدا کردن آیات از هم و بحث درباره آن روش ناپسند و ضربه زدن به آیات قرآن است یعنی آیات قرآن را از اعتبار ساقط کردن است. بسیاری ندانسته و صرفا برای توجیه نظرات گذشتگان که در هزار سال قبل این آیات را براساس علم آن زمان تفسیر کرده اند این روش نامعقول جدا کردن آیات و ربط داده به موضوع دیگر را بکار میبرند که باعث شبه شده و تصور می کنند که ابتدا زمین خلق شده و سپس آسمان و آسمان را هم کیهان میدانند. موضوع این نوشتار اقوات است بر روی زمین تازه شکل گرفته. آیات 9 و10 سوره فصلت را مرور میکنیم

خلقت زمین در دو دوره

قُلْ أَ إِنَّکُمْ لَتَکْفُرُونَ بِالَّذِی خَلَقَ الْأَرْضَ فِی یَوْمَیْنِ وَ تَجْعَلُونَ لَهُ أَنْدَاداً ذٰلِکَ رَبُّ الْعَالَمِینَ‌-فصلت 9
وَ جَعَلَ فِیهَا رَوَاسِیَ مِنْ فَوْقِهَا وَ بَارَکَ فِیهَا وَ قَدَّرَ فِیهَا أَقْوَاتَهَا فِی أَرْبَعَةِ أَیَّامٍ سَوَاءً لِلسَّائِلِینَ‌-فصلت 10


بگو به کسی کفر میورزید که زمین را در دو دوره آفرید و برای او انداد (شریک) قرار میدهید، از بالای آن رواسی پوسته جامد زمین را قرار داد و در آن برکت نهاد و اقوات (غذای موجودات) را در چهار دوره برنامه ریزی کرد برای نیاز درخواست کنندگان آن. ( غذا برای اولین تک سلولی حیات ابتدا غذا و بعد موجود زنده نظری که دانشمندان زیست شناسی مطرح میکنند و قرآن در 1400 سال قبل بر این نکته مهم پیدایش حیات اشاره فرموده)


زمین در دو دوره خلق شد دوره اول جدا شدن از توده ابر خورشیدی که همزمان با همجوشی هسته ای و مستقل شدن به عنوان یک سیاره با جرم مشخص. پس از پایان دوره همجوشی هسته ای از هسته های هلیوم و هیدروژن که دانشمندان آن را تکامل اتمی نام گذاری کرده اند، تکامل شیمیایی و پیوستن هسته های اتم و تشکیل مولکول ها شروع می شود. قرآن از آن به دو دوره نام برده. انتهای دوره دوم خلقت زمین براساس نظریه قرآن، ایجاد پوسته جامد یا رواسی و قرار گرقتن  برکت  بر روی رواسی  برای ایجاد حیات است.

پیدایش اقوات به معنی غذای بیولوژیکی است. غذا باید مواد آلی مانند پروتئین ها، قند ها، چربی ها و غیره و خود زنده و تکثیر پذیر باشند. در چهار دوره مقدر می شود تا نیازمندان به آن غذا (تک سلولی های اولیه حیات) نیازشان را برطرف کنند. رواسی پوشش روی زمین را در مرحله مذاب بودن پوسته بیرونی به عهده دارد ومن فوقها این معنی را میرساند. با سرد شدن تدریجی آن شرایط لازم برای ایجاد حیات فراهم میشود و برکت میتواند ایجاد سنگ رس بر روی رواسی باشد که هم اکنون پایه  کشاورزی بر خاک رس قرار دارد که حدود 80 در صد ساختار خاک  کشاورزی را تشکیل میدهد. پس از ایجاد رواسی اقوات در چهار دوره شروع میشود. آیه بعد  که مکمل دوره اقوات است هم  مروری داشته باشیم 

ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاءِ وَ هِیَ دُخَانٌ فَقَالَ لَهَا وَ لِلْأَرْضِ ائْتِیَا طَوْعاً أَوْ کَرْهاً قَالَتَا أَتَیْنَاطَائِعِینَ -فصلت 11.

پس از اتمام دوره ایجاد غذای بیولوژیکی خداوند متعال به سماء زمین می پردازد زیرا در این آیات همه در باره  خلقت زمین است و می فرماید آسمان دودی شکل بود و یک پارچه یک آسمان با ماهیت دودی و سپس امر خود را در آسمان و زمین قرار میدهد و می فرماید خواه ناخواه بر این امر قرارگیرید. فقال لها وللارض مبین این است که سماء و زمین بهم ارتباط دارند ائْتِیَا طَوْعاً أَوْ کَرْهاً تمثیلی است برای بیان یکپارچه بودن زمین و سماء آن. هنوز یک سماء است و به هفت آسمان تبدیل نشده است در این وضعیت زمین تثبیت میشود قَالَتَا أَتَیْنَا طَائِعِینَ. هر دو زمین و جو آن تابع قانون و امر خداوند قرارمی گیرند. اینجاست که خداوند امر خود را به زمین و آسمان آن ابلاغ  می فرماید. یعنی قوانین لازمه در آن جاری میشود. زمین باید به عنوان یک  پدیده  طبیعی بر فطرت خود استوار شود تا حیات در آن آغاز شود. آیه 29 سوره بقره تایید این نظر است. حیات در زمین امر خداوند است که از اسمان مجموعه هفت جو زمین به زمین و بعکس در آن جاری است.


هُوَ الَّذِي خَلَقَ لَكُم مَّا فِي الأَرْضِ جَمِيعًا ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاء فَسَوَّاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ وَهُوَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ . اوست آن كسى كه همه چیز که لازمه حیات در زمين است را خلق فرمود و سپس به (آفرينش) آسمان یا جو آن پرداخت و هفت آسمان را در آن استوار كرد  و او به هر چيز داناست. ثم استوی الی السمائ بعد از آماده شدن کامل زمین است. یعنی پوسته زمین شکل گرفته، سردتر شده حرارت پوسته زمین زیر نقطه جوش آب قرار گرفته و دریا ها شکل گرفته اند اقوات خلق شده اند پروبیوت ها یعنی سلولهای غیر هسته ای تکثیر پذیر به وجود آمده اند و حالا نوبت پرداختن به آسمان است که هنوز دخان و تاریک است .

دخان معنی دود میدهد و دود از آتش برمیخیزد بنابراین زمین تا اینجا جو ندارد و بسیار داغ و آتشین است دانشمندان این را جو اولیه مینامند که ناپایدار بوده  و به فضا پرتاب می شده و زمین که دارای جرم مناسب می شود قادر به نگه داشتن جو خود می گردد. این همان مرحله فَقَالَ لَهَا وَ لِلْأَرْضِ ائْتِیَا طَوْعاً أَوْ کَرْهاً قَالَتَا أَتَیْنَاطَائِعِینَ است

پس هفت جو زمین بر اساس نظریه قرآن پس از خلق غذای بیولوژیک و دوره طولانی آسمان دخان (دودی و کدر) که منشا حیات موجودات است شکل میگیرد به مقاله علم و هفت آسمان قرآن تحقیق علمی مراجعه فرمایید.


شرایط اولیه ایجاد اقوات بر روی زمین اولیه را  بر اساس نظر قرآن در آیه 9 و 10 سوره فصلت ملاحظه فرمودید .حال نظر علم زیست شناسی را در پیدایش حیات که آنهم چهار دوره عنوان شده پی میگیریم. دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که نطفه اولیه حیات می بایستی غذای آماده داشته باشد و گر نه بقاء نطفه عملی نبوده است. از آنجائیکه غذای موجودات زنده می بایستی اولا از مولکول های آلی تشکیل شده باشد و دوم قابلیت تکثیر پذیری داشته باشد تا تداوم آن میسر باشد و دقیقا کلمه سواء للسائلین در این رابطه است. اطلاع نداشتن از علم زمین شناسی و زیست شناسی باعث شده  که ما این چهار دوره را با شش دوره پیدایش کیهان قاطی کنیم و شبهه بیافرینیم. هدف ما درک و فهم این آیات نیست بلکه توجیه نظر گذشتگان بر اساس علم هزار سال قبل هستیم و برای رسیدن به این منظور از تغییر معانی آیات هم  ابا نداریم. حال نظر دانشمندان بنام زیست شناسی در این باره را بدانیم.

پروفسور راینهارد کاپلان زیست شناس معروف آلمانی و مولف کتاب پیدایش حیات ، شکل گیری حیات را با آغاز چهار دوره پیدایش غذای بیولوژیکی مرتبط میداند و دوره ها بشرح زیر تقسیم بندی کرده است (1 که عبارت است از:

چهار دوره پیدایش غذای بیولوژیکی یا اقوات

1-تولید غیر بیولوژیکی مولکول های پایه و آلی برای ایجاد پروتئین ها و اسید نوکلئیک.
2-ایجاد ترکیبات زنجیره ای یا پلیمریزاسیون از مولکول های ایجاد شده در دوره اول
3-اتصال مولکول های پلیمریزه شده به یکدیگر و تشکیل ماکرومولکول ها و تشکیل ساختار مولکولی آلی که توسط غشاء سلولی ناقص پوشیده بودند به عنوان سنگ بنای پروبیوت ها (سنگ بنای حیات و خلقت انسان از صلصال من حما مسنون در این دوره است )
4-تشکیل پروبیوت ها که به عنوان اولین مواد آلی تکثیر پذیر بشمار می آید .(خلقت غذای تکثیر پذیر مورد استفاده موجودات زنده که از باکتری ها شروع شد سَوَاءً لِلسَّائِلِینَ‌ از این دوره به بعد است)

 

دوره پیدایش حیات از دیدگاه پروفسور ریچارد دی کرسان بیوفیزیکدان دانشگاه  آکسفورد در پنج دوره است که به این هم اشاره ای داشته باشیم .این دو نفر جزء معروف ترین دانشمندان بیوشیمی و بیو فیزیک هستند .(2.

1-پیدایش کره زمین با یک اتمسفر که گازهای درون آن به عنوان مواد اولیه ساختار مولکولی آلی بکار گرفته شده ( منظور آمونیاک و متان و بخار آب)
2- سنتز مولکول های ساده مانند آمینو اسید ها، قند ها و باز های آلی
3- بهم پیوستن این مولکول ها و تشکیل پروتئین و اسید نوکلئیک
4- تبدیل قطرات سوپ مانند کم غلظت از پروتئین ها و اسید نوکلئیک ها با مواد شیمیایی آلی ماکرو
5- تشکیل مرحله اول سلول های حیاتی که مکانیسم آنها مانند سلول های زنده قابل تکثیر باشند .


پروفسور ریچارد دی کرسان مرحله اول که مربوط به آسمان جو اولیه زمین است که در آن آمونیاک و متان و بخار آب وجود داشته را به عنوان دوره اول منظور کرده در صورتی که این گاز ها زمانی که در زمین و در گودال ها و تحت شرایط حرارت خاص قرار می گیرند شروع به واکنش شیمیایی می کنند نه قبل از آن. بنا براین نظریه کاپلان که مرحله اول  و دوم درنظریه دی کرسان را در هم ادغام کرده منطقی تراست در حقیقت ما با چهار دوره سرو کار داریم و این چهار دوره اقوات است که خداوند متعال فرموده بعلاوه نکته ی بسیار ظربف آیه وقدر فیها اقواتها فِي أَرْبَعَةِ أَيَّامٍ سَوَاء لِّلسَّائِلِينَ


و قدر معنی برنامه ریزی میدهد. چرا؟ قدر با تشدید دال از تقدیر و یا برنامه ریزی و قدر با سکون دال معنی اندازه میدهد و این جا قدر با  تشدید دال است. سواء للسائلین برای متقاضیان این غذای بیولوژیکی است. این غذا باید در اختیار باکتری های هوازی، غیر هوازی و سلول های حیاتی و در حدود چهار میلیارد سال قبل است
پوسته جامد زمین و سفال داغ و پخته صلصال الکلفخار و حما مسنون توده رسوب کرده در سفال داغ به زمان زمین اولیه که جو نداشته و جو اولیه دخان بوده بر می گردد.


پیدایش اقوات را دوره تکامل شیمیایی می نامند که پس از تکامل اتمی زمین (زمانی که زمین از ابر خورشیدی جدا شد و به دلیل حرارت بالا پروسه واکنش های اتمی از اتم های هیدروژن و هلیوم انجام شد این دوره را تکامل اتمی زمین می نامند) صورت گرفته است. مدت این دوره حدود پانصد میلیون سال است(ارنست مایر) (3.

یعنی از 3/5 الی 4 میلیون سال پیشَ جو زمین هنوز یک پارچه و مملو از هیدروژن و متان و بخار آب است. سطح پوسته خارجی زمین داغ است و آب روی آن جمع نشده و فورا بخار می شود تغییر و تحول در آن بسیار زیاد است شهاب سنگ ها و خرده سیارک ها مرتبا به سطح زمین اصابت میکنند و براساس آخرین نظریه های ابراز شده  زمین چند صد میلیون سال توسط خرده سیارک ها و شهاب سنگ ها مورد برخورد قرار می گرفت و حجم بسیار زیاد آب توسط آنها که به صورت یخ بودند به زمین انتقال داده شد و آیه

وَأَنزَلْنَا مِنَ السَّمَاءِ مَاءً بِقَدَرٍ فَأَسْكَنَّاهُ فِي الْأَرْضِ وَإِنَّا عَلَى ذَهَابٍ بِهِ لَقَادِرُونَ احتمالا دراین ارتباط است. ما آب را به اندازه مشخص از فضا به زمین انتقال و در آن سکنی دادیم.

اگر در متن آیه توجه  فرمایید خداوند متعال می فرماید از فضا (آسمان) آب را به  اندازه مورد نیاز نازل کردیم و در زمین سکونت دادیم دقت فرمایید این جا قدر با سکون دال است در آیات بسیاری بلافاصله بعد از نازل کردن آب از آسمان زنده کردن زمین مرده را اشاره میکند و اینجا  فقط  آب را در زمین سکنی میدهد. آب فراوان در زمین بوجود آمد. اشعه ماوراء بنفش خورشید بدون هیچ مانعی بر سطح زمین می تابد. آسمان کدر و اشباع از آب و آمونیاک متان است و خاصیت بازی دارد. یعنی فقط  واکنش های بازی در آن انجام میشود. حتی مقدار کم اکسیژن در آن  به سرعت تبدیل به آب میشود .

در این محیط بازی اکسیژن به آب، ازت به آمونیاک و کربن به متان تبدیل میشوند. این واکنش ها درون جو زمین ایجاد و توسط باران به زمین بر می گردد ( این ها بر اساس آخرین نظریه علم زیست شناسی بیان میکنم ولی قرآن نظر خودش را دارد و زمان انجام این واکنش ها قبل از تشکیل  جو زمین و بارش باران است که بحث بسیار جالب علمی می طلبد و ما فعلا همین نظر علمی را بیان می کنیم). حرارت سطح زمین پایین می آید و کمی به زیر نقطه جوش آب می رسد. و آب  در برکه ها و گودال ها جمع میشوند در حال غل خوردن و درون آنها آمونیاک و متان و سنگ ها هم به عنوان کاتالیزاتور و انرژی آن از طرف خورشید و اشعه ماوراء بنفش و تخلیه های الکتریکی قوی ناشی از رعد و برق های مداوم تامین میشود و گودال ها نقش ظروف آزمایشگاهی را بازی میکنند. این آخرین نظریه علمی در پیدایش زمین است.

مولکول های اصلی و پایه حیات در دوره اول اقوات شکل میگیرند زمان طولانی می گذرد میلیون ها سال و آزمایشگاه حیات همچنان بکار خود ادامه میدهد. سراسر زمین مملو از این برکه ها است جدا از هم پروتئین ها و اسید آمینه ها و نوکلئوتید ها شکل گرفته اند.  میلر دانشمند بیوشیمی این آزمایش ها را مطابق شرایط اولیه زمین انجام داد و به نتایجی مشابه رسید ولی نکات ظریف بسیاری در آن صورت گرفت که از دید ها مخفی ماند. میلر در آزمایشگاه خود به مواد آلی دست یافت به اسید آمینه های مختلف از یک مولکول خاص. اسید آمینه ها دارای انواع ایزومر هستند. خودتان را در آینه نگاه کنید تصویر شما در آینه یک ایزومر شما است. درست برعکس شما دست راست شما در آینه سمت چپ قرار می گیرد ولی از نوع مجازی آن ولی در طبیعت بصورت واقعی وجود دارد.

اسید های آمینه  و بسیاری از مولکول های آلی هم در طبیعت ایزومر آلفا و بتا دارند. میلر هر دو را در ظرف آزمایش خود دید در صورتی که  فقط نوع آلفا  در ساختار موجود زنده وجود دارد و نوع بتا کار بردی ندارد. چه حکمتی در خلقت بوده که درست نوع آلفا را انتخاب و بکار برد و چگونه نوع بتا که آن هم باید به مقدار زیاد تولید شده باشد کجا رفت که مزاحمت ایجاد نکرد. دانشمندان این را می فهمند ولی چون اکثرا به نیروی ماوراء جهان مادی اعتقاد ندارند از موضوع می پرند و از موضوعات بسیار زیادی هم می پرند. این موضوع را ظاهرا میلر مخفی نگه داشته بود و سایر موضوعات مشابه در چند سال اخیر باز شده .قدر فیها اقوات ها دقیقا همین موضوعات را اشاره میکند.

 

پیدایش غیر بیولوژیکی بیو پلیمر ها در مرحله دوم اقوات

آزمایش میلر نشان داد که ترکیب مولکول های متان، آمونیاک و بخار آب در شرایط مشابه جو اولیه زمین می تواند مولکول های اصلی حیات را ایجاد کند این اتفاق می توانسته در مرحله اول اقوات صورت گرفته باشد. اینکه ایزومر های آلفا در زمین اولیه  در ساختار مولکول حیات نقش داده شده و نوع بتای ان کنار گذاشته شده  معمای بزرگی برای دانشمندان زیست شناس باقی مانده است.  

پلی مریزاسیون از پیوند مولکول های مونومرها مانند پروتئین ها، نوکلئوتیدها و قندها با از دست دادن مولکول آب به وجود می آیند. یک و یا چند مولکول آب بر حسب تعداد مولکول های مونومر تبدیل شده به پلیمر ها شده  در محیط  آزاد می شوند. در سلول های زنده  آنزیم ها به عنوان کاتالیزاتور عمل می کنند. در پروسه سنتز غیر بیولوژیکی این واکنش عملی نیست. بر اساس آزمایش های انجام شده اگر محلول آبکی رقیق از مولکول های مونومر را با  قطره چکان بر روی شن از نوع کانی سیلیکات و یا  خاک رس بسیار داغ یا به عبارتی سفال پخته داغ بچکانیم آب بخار و یک توده سیاه چسبنده باقی می ماند و مونومرها به پلیمر ها تبدیل می شوند با این روش پروتونوئید ها تشکیل میشوند و این پروسه احتمالا با قرار گرفتن امواج دریا و یا باران حاوی مونومرها بر روی سنگ و سفال داغ ماگما ایجاد شده باشد.

باید توجه داشت حرارت سطح خارجی زمین ابتدا 130 درجه سانتیگراد بود و بخار آب موجود در جو یکپارچه زمین بصورت باران بر گودال های روی سنگ ها و خاک های رس کائولین می بارید به دلیل داغ بودن سطح سنگ ها و کانی ها آب باران مولکول های مونومر را در خود حل و با شدت باران محلول های رقیق  در گودال های داغ ایجاد و مولکول های آلی پلیمر بشکل توده چسبناک و سیاه که  متشکل از پروتئین ها و اسید  نوکلئیک ها است روی آنها باقی می مانند که این همان حما مسنون است که  بر روی صلصال کالفخار قرارمی گرفت. پلیمر ها اساس  و پایه مولکول های آلی DNA هستند. توده سیاه چسبنده  و سفال داغ پخته می بایستی مرحله بسیار مهم در خلقت اولیه نطفه حیات باشد که  قرآن به آن اشاره کرده است.

 وَلَقَدْ خَلَقْنَا الإِنسَانَ مِن صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُونٍ سوره حجر 26.و این در انتهای دوره دوم اقوات است .

در دوره سوم اقوات توده سیاه بر روی سنگ سفال خاک رس داغ شده  و یا پخته شده که حالت سفال را دارد در اثر حرارت و خشکی ماکرو مولکول های آلی تشکیل و سنگ بنای مولکول های ژنتیک گذاشته میشود و در مرحله چهارم  پروبیوت ها خلق می شوند که حاوی مولکول های DNA هستند.

این مطالب کاملا علمی و بر اساس آزمایشات تجربی به اثبات رسیده است. البته نکات کلیدی علمی و تحقیقاتی آن در کتاب پیدایش حیات از پروفسور کاپلان ترجمه و عینا نقل گردید و بقیه و تفسیر مطالب از اینجانب است  و رشته تحصیلی من هم فوق لیسانس بیوشیمی از دانشگاه دولتی زاربروکن آلمان این مطالب کاملا علمی و بر اساس آزمایشات توسط میکروبیولوژیست معروف John Desmond Bernal از پیشگامان بلورشناسی با اشعه ایکس و فعال سیاسی و عضو حزب کمونیست بریتانیا است انجام شده است.

از لابلای بحث ها و نتایج آزمایشات او تصادفی مطالب  توده سیاه چسبنده  را استخراج کردم. بعلاوه پروفسور Richard E. Dickerson در مقاله تکامل شیمیائی آغاز حیات در مجله علمی Evolution Spektrum der Wissenschaft Scientific American 1986 به آزمایش ایشان اشاره کرده.

البته پروفسور برنا ل نمی دانست با آزمایش خود که به عنوان ادله ماتریالیسم آن را بیان می کرد چه خدمتی به بیان اعجاز قرآن نموده و این خود واقعا اعجاز قرآن است. بنابراین پروتئین ها و اسید نوکلئیک با اتصال زنجیره ای و از دست دادن مولکول آب ایجاد شده اند. این واکنش شیمیایی باید در محیطی که آب بتواند از محیط  واکنش بیرون رانده شود صورت پذیرد. در محیطی که آب فراوان است این واکنش امکان پذیر نیست. ارگانیسم های زنده امروزی از مولکول ATP به عنوان کاتالیزاتور استفاده می کنند که یک انیدرید تری فسفات پایدار در آب است. در زمین اولیه این واکنش در محیط  خشک و داغ و با حضور پلی فسفات و مشتقات  سیان هیدرید و کربودی ایمید ها صورت گرفته (5 ،4

فاکس و همکاران از حرارت دادن مخلوط خشک اسید های آمینه در 150 تا 200 درجه و در چند ساعت یک توده سیاه رنگ بدست آوردند که  در آب به خوبی حل و پلی آمینو اسید ها با یک یا دو دوجین عضو تشکیل شده بودند. این ترکیب دارای پیوند پپتید و شبیه پروتئین بود آن را پروتونئید نامیدند. البته اکثر پیوند ها از نوع ایزومر آلفا نبودند (آزمایشات ترکیب های آلی پلیمریزه انواع  ایزومر اسیدها ی آمینه یافت می شد. در صورتیکه در بافت موجودات زنده فقط نوع ایزومر آلفا ها به کار رفته) ولی فعالیت آنزیمی از خود نشان دادند. آنها این آزمایش را به مدت چند روز در حرارت 75 درجه سانتیگراد انجام دادند و همان نتیجه را گرفتند. این آزمایش را در حضور پلی فسفات ها و در 70 درجه سانتیگراد تکرار کردند و زنجیره های بیشتری را بدست آوردند. درحضور سنگ آتشفشانی و سفال و ماسه هم نتایج مشابه بدست آوردند.

بیوشیمی دانان Paecht و Horowitz در آزمایشات متعدد بر روی سفال، پیریت به پلیمریزاسیون پروتئین ها و اسید نوکلئیک ها دست یافتند (4

Bernal J.D در کتاب پیدایش حیات چنین عنوان کرده: مولکول های آلی در محیط خود (درون گودال های زمین اولیه) و در اثر حرارت و خشکی توسط سطح خارجی کانی ها جذب شده و سپس تغلیظ می شدند و این کانی ها مثلا خاک رس و یا میکا که از قشر سیلیکات با بار منفی تشکیل شده اند یونها ی، مولکول های مونومر با بار مثبت را به خود جذب می کردند در فضای بین مولکولی قشر سیلیکات و بین آنها مولکولهای آب قرار می گرفتند این کانی ها به خوبی می توانستند نقش کاتالیزاتور را بازی کنند. در خرده سیارک ها که عمر آنها اندازه عمر زمین است اطلاعات خوبی از وقایع تشکیل حیات در اختیار دانشمندان قرار داده و توده سیاه چسبنده در آن ها مشاهده و مورد آزمایش قرار گرفته است. در این توده سیاه ترکیبات پلیمریزه پروتئین و اسید آمینه  کشف و به اثبات رسیده. (به مقاله سفال و خاک رس در جزوه Spektrum der Wissen schaft 1979 مراجعه شود)-(نقل از مقاله تکامل شیمیایی در پیدایش حیات از دی کرسان) (2.

خاک رس محیط بسیار خوبی برای پلیمریزاسیون مولکول های ساده آلی است. نوع غیر بیولوژیکی اسید آمینه و سایر بیو منومرها در محلول رقیق آبکی با گروه های شیمیایی ساختار درون سنگ رس پیوند بر قرار می کنند و در این نوع پیوند اتم های فلزی به عنوان کاتالیزاتور در واکنش مونومر ها به پلیمرها فعالیت دارند. سنگ رس می تواند مونومرها را تنگاتنگ به هم وصل کند .

A.G.Cairns-Smith از دانشگاه Glasgow وDavid C. Mauerzall از دانشگاه راکفلر نیویورک طی تحقیقاتی بر روی کانی های خاک رس Ton mineralien به این نتیجه رسیدند که تکامل شیمیایی بسیاری از مولکول های آلی بر روی کریستال های این کانی ها بصورت یک سیستم بسته عمل کرده اند. این کریستال ها به دلیل بار الکتریکی سطوح خارجی خود مولکول های آلی مانند اسید های آمینه و نوکلئو اسیدها را به خود جذب و سنتز ماکرومولکول ها را کاتالیزه کرده اند و سبب تشکیل بیو مولکول های آلی ماکرو شده اند. ساختار کریستالی ماهیت داده های اطلاعاتی داشته و ماتریکس اولیه را در مولکول های آلی ایجاد کرده اند و همین طور ماکرو مولکول های آلی پیچیده تر تشکیل تا به خاصیت تکثیر پذیری بدون کمک خاک رس گداخته (خشک شده در اثر حرارت) رسیده اند .

wolfgang Weigand  و Mark Doerr از دانشگاه فریدریش-شیلر Jena این آزمایش را بر روی سولفید آهن انجام داده است Aharon Katchalassky توانست از محلول آبکی رقیق به کمک کانی خاک رس پروتئین با زنجیره بیش از 50 تکه اسید آمینه و با صد در صد  بازده تولید کند.

آزمایشات متعدد بسیاری در این زمینه انجام شده که چند نمونه برای کسانی که تمایل دارند موضوع را پی بگیرند اشاره شد. مطلب مهم این است که تمامی آزمایشات  بر روی کانی ها و خاک رس پخته و در حرارت بر روی کانی دوده سیاه رنگ چسبنده بجای مانده  که ماکرو مولکول های آلی را در برداشته.

وَلَقَدْ خَلَقْنَا الإِنسَانَ مِن صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُونٍ. نقش آب در حیات نیز اشاره کوتاهی داشته باشیم اساس خلقت کیهان بر اساس نظریه قرآن بر آب قرار داشت و عرشه علی الماء مدیریت خلقت بر ایجاد حیات  بود و آب نقش اول را بازی میکرد. مهمترین خاصیت آب در حیات به قرار زیر است .

1- آب در محدوده درجه حرارتی که مولکول های آلی در آن پایدار هستند بصورت مایع است.

2-آب به دلیل قطبی بودن مولکول های آن محیطی مناسب برای واکنش های شیمیائی است و باعث ایجاد محیطی همگن برای مخلوط شدن مولکول های شیمیایی می شود.

3-با در اختیار گذاشتن پروتون در پروسه کاتالیزاتور واکنش شیمیایی در بسیاری از واکنش ها مستقیما شرکت و سپس خارج می شود و گرمای ایجاد شده  در واکنش های شیمیایی را به خوبی جذب و تعادل حراتی را در محیط بطور یکسان ایجاد میکند .

4-بر اساس نظریه Hauke Trinks فیزیکدان، آب محیطی ایجاد میکند که با حل کردن مواد در خود مانند آب دریا در هنگام یخ زدن پوشش یخی در محیط های با غلظت مختلف مواد را به وجود می آورد و آب نه تنها بیو مولکول ها بلکه حیات را ایجاد کرده است.

5-از 3/5 میلیارد سال پس از پیدایش اقوات و یا  پس از ابتدای  خلقت انسان از حما مسنون و تشکیل باکتری های غیرهوازی، باکتری های فتوسنتز غیر هوازی و سیانوباکتری های فتوسنتز و Eukaryot ها (تک سلولی های هسته دار) تا یک میلیارد سال پیش یعنی حدود 2/5 میلیارد سال ادامه حیات در آب بود. به عبارتی ادامه بدائ خلق الا نسان من طین دو نیم میلیارد سال در آب قرار داشت .

الَّذِي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْءٍ خَلَقَهُ ۖ وَبَدَأَ خَلْقَ الْإِنسَانِ مِن طِينٍ

وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلاَئِكَةِ إِنِّي خَالِقٌ بَشَرًا مِّن صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُونٍ- وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ مِن سُلَالَةٍ مِّن طِينٍ- و احتمال دارد که مفهوم این آیه  وَهُوَ الَّذِي خَلَقَ مِنَ الْمَاء بَشَرًا فَجَعَلَهُ نَسَبًا وَصِهْرًا وَكَانَ رَبُّكَ قَدِيرًا ﴿۵۴﴾ فرقان. ادامه خلقت حیات در آب باشد.

خلقت انسان در خاک آغاز و در آب قرار گرفت. قرار داشتن ادامه خلقت انسان در آب جز تفکیک ناپذیر از سرنوشت خلقت انسان بوده است. اگر ما به حما مسنون و صلصال که پایه حیات موجودات است بر اساس قرآن اعتقاد داریم باید به سایر سرنوشت خلقتی انسان هم معتقد باشیم.

جو زمین هنوز یک پارچه است. آب به صورت بخار در جو و مایع داغ در دریاها و برکه ها وجود دارد. درجه حرارت کم کم کاهش می یابد و به زیر نقطه جوش آب می رسد آب داغ تمامی رسوبات توده سیاه در سنگ رس را  خود حل  و نطفه اولیه حیات بیرون آمده از سنگ رس در آب قرار می گیرند و حیات در آب روند تکامل را ادامه میدهد. با پایان دوره تشکیل مواد غذائی و پیدایش اولین سلول غیر هسته ای تکثیر پذیر، باکتری های غیر هوازی اولیه بدون هسته و غشاء هسته ای بمدت حدود پانصد میلیون سال بر سطح زمین حاکم بودند و هیدروژن های آزاد بالای جو زمین به مرور به فضا پرتاب می شدند و غلظت جو زمین از هیدروژن پایین  می آمد. هنوز سماء زمین یکپارچه است.

ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاء فَسَوَّاهُنَّ سَبْعَ سموات. پس از ایجاد مواد غذای بیولوژیکی دوره اقوات پایان می پذیرید. خداوند متعال به سماء زمین می پردازد و سماء در سه دوره پانصد میلیون ساله شامل، دوره باکتری های غیر هوازی و باکتری های غیر هوازی فتوسنتز و سیانو باکتری ها ادامه داشت. وسماء به این حالت لازمه به وجود آمدن سلول های تک هسته ای تکثیر پذیر است. تمامی این دوره ها و مدت آن به نقل از Richard E.Dickersan است(2 به جدول زیر مراجعه فرمائید.

 باکتری های غیر هوازی و باکتری های فتوسنتز غیر هوازی هر کدام به مدت حدود پانصد میلیون سال و پس از آن سیانو باکتری های فتوسنتز آن هم به مدت پانصد میلیون سال (ارنست مایر) در زمین حاکم بودند. در این مدت اقیانوس ها شکل گرفتند و به مرور زمان غلظت متان و آمونیاک و هیدروژن در جو زمین کاهش می یابد. سیانو باکتری های غیر هوازی شروع به تولید اکسیژن کردند و دوره  دوم تشکیل هفت جو زمین یا سماوات السبع شروع شد تا اینجا جو زمین بازی است اکسیژن ندارد. بنابراین جو زمین در دو دوره بازی که  فاقد اکسیژن و دوره اسیدی که به مرور غلظت اکسیژن در آن افزایش پیدا می کرد ایجاد شد و زمینه برای خلقت موجودات تک سلولی هسته دار و سپس پر سلولی های حیات آغاز شد.

حدود دو میلیارد سال از ابتدای تشکیل پروبیوت ها، اولین سلول های حیات می گذرد که یک میلیارد سال آن مربوط به باکتری های غیر هوازی و فتوسنتز غیر هوازی و پانصد میلیون سال مربوط به سیانو باکتری های فتوسنتز است که باعث تولید اکسیژن در جو شدند و از این زمان خلقت هفت آسمان یعنی هفت جو زمین آغاز می شود -محدوده  آبی رنگ در جدول  فوق. به مقاله هفت آسمان قرآن در بند ذهنیات ما مراجعه فرمایید. سید محمد تقوی اهرمی آبان 1393-ویرایش جدید 23 اسفند 1395-ویرایش سوم بهمن 1396 آخرین ویرایش اسفند 1397ویرایش جدید تیرماه 1399

(1-Reinhard w.Kaplan: Der Sprung derLebens dtv wissenschaftliche Reihe 1978

(2-Richard E.Dickerson, Evolution ,Spektrum der Wissenschaft,verstandliche Forschung, deutsche Ausgaben vonScientific American 1980

3 Ernst Mayer, Evolution ,Spektrum der Wissenschaft,verstandliche -Forschung, deutsche Ausgaben vonScientific American 1980

(4-Paecht-Horowitz,A.Katcalssky,prebiotic Synthesis by heterogeneous Polycondensation of aminoacid adenhylates. Nature (Lond),328(1970) .636-639

5-Nakashima ,T.,J.C.Lacey ,J. Jungck, S.W.Fox: Effects of several factors on chemical condensation of mixed amino acid adenylates . Naturwissenschafften 59,(1970) 67-68

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

246269
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
2468
3084
8476
224799
38249
36852
246269

Your IP: 3.237.66.86
Server Time: 2020-11-24 20:18:40
امارگیر سایت