خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ماهیت ملائکه در قرآن و تصورات ذهنی

 


الْحَمْدُ لِلَّهِ فَاطِرِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ جَاعِلِ الْمَلَائِكَةِ رُسُلاً أُولِي أَجْنِحَةٍ مَّثْنَى وَثُلَاثَ وَرُبَاعَ يَزِيدُ فِي الْخَلْقِ مَا يَشَاءُ إِنَّ اللَّهَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ»‏ فاطر1-سپاس مخصوص خدای منبسط یا باز کننده کیهان است که هنگام انبساط کیهان ملائکه را در آن به صورت نیرو های دو گانه و سه گانه و چهارگانه قرار داد و خواست خداوند بر افزایش این نیرو ها است خداوند بر هر چیزی قادر است. 


اعراب پیش از اسلام کافر نبودند و اعتقاد به خداوند یکتا داشتند و کعبه را خانه خدا می دانستند. آباء و اجداد حضرت رسول اکرم (ص) همه موحد بودند. جامعه دچار شرک و بت پرستی شده بود. بت ها را در کعبه جای داده بودند و هر قبیله ای برای خود سمبلی داشتند و آنها را در صفات شریک خدای یکتا قرار داده  بودند. جامعه ضمن اعتقاد به خداوند بر پایه تصورات ذهنی باقی مانده از گذشتگان مشرک شده بود و عقاید شرک آلود بر جامعه مستولی بود و مجسمه های لات وعزی را واسطه تقرب به خدا میدانستند و برای آنها از نام الله و عزیر استفاده می کردند و آنها را دختران خدا می پنداشتند و ملائکه را فرشته به شمائل زن تصور می کردند با بال دو گانه. کلمه فرشته و فرشتگان هم از همان تصورات ذهنی غلط اقوام قبل از اسلام در فرهنگ عامیانه مردم رسوخ کرده بود متاسفانه امروزه هم در کشور ما در ترجمه قرآن ملائکه را فرشته ترجمه میکنند. آیات 15 الی 22 سوره زخرف به این مورد اشاره کرده است. خداوند متعال برای زدودن تخیلات ذهنی غلط  درباره ملائکه و استفاده از تصورات ذهنی برای توجیه یک مطلب در قرآن بدون استناد به علم آن در آیات زیر تذکر لازم را به ما میدهد

 در آیات 152 الی 157 سوره صافات و 27 سوره نجم در عبارتی بسیار جذاب و علمی به عنوان مثالی برای تصورات ذهنی غلط به انسان تذکر می دهد. ابتدا آیات 19 الی 23 سوره نجم را ملاحظه نماییم.


أَفَرَأَيْتُمُ اللَّاتَ وَالْعُزَّى- وَمَنَاةَ الثَّالِثَةَ الْأُخْرَى- أَلَكُمُ الذَّكَرُ وَلَهُ الْأُنثَى- تِلْكَ إِذًا قِسْمَةٌ ضِيزَى- إِنْ هِيَ إِلَّا أَسْمَاء سَمَّيْتُمُوهَا أَنتُمْ وَآبَاؤُكُم مَّا أَنزَلَ اللَّهُ بِهَا مِن سُلْطَانٍ إِن يَتَّبِعُونَ إِلَّا الظَّنَّ وَمَا تَهْوَى الْأَنفُسُ وَلَقَدْ جَاءهُم مِّن رَّبِّهِمُ الْهُدَى.

به آن دو لات و عزی بنگرید و دیگری منات- برای شما پسر و برای خدا  دختر در نظر گرفته اید. چه تقسیم بندی ناجوری. اینها اسامی است که پدران شما و شما نامگذاری کرده اید. ما برای این اسم ها دلیل و برهانی نازل نکرده ایم و از تخیلات ذهنی گذشتگان به شما رسیده و شما از تصورات ذهنی خود تبعیت می کنید، در حالی که خداوند برای شما هدایت آورده (شما را به واقعیت هدایت میکند).

أَمْ لِلْإِنسَانِ مَا تَمَنَّى مگر انسان هر چه را در تصورات ذهنی خود بپروراند صاحبش میشود. انسان با تصورات ذهنی به حقیقت آن موضوع نمی رسد. همان تصورات ذهنی کهن در باره صلب و ترائب که و بال گردن آیات متشابه قرار گرفته است.


وَكَم مِّن مَّلَكٍ فِي السَّمَاوَاتِ لَا تُغْنِي شَفَاعَتُهُمْ شَيْئًا إِلَّا مِن بَعْدِ أَن يَأْذَنَ اللَّهُ لِمَن يَشَاءُ وَيَرْضَى. چه بسا اسبابی (ملائکه) در آسمان ها وجود دارند که شفاعتی نمی توانند بکنند یا شفاعتشان به کاری نیاید.(در حیطه کاری آنها شفاعت قرار داده نشده). مگر پس از آنکه اراده خداوند بر رضایت و خشنودی قرار گیرد به کسی اذن دهد. ماهیت کاری ملک در مدیریت آسمان شفاعت نیست.هر ملکی یک ماموریت خاصی برعهده دارد. جاذبه زمین یک امر و قانون خداوند است و یک ملک مامور دارد.

إِنَّ الَّذِينَ لَا يُؤْمِنُونَ بِالْآخِرَةِ لَيُسَمُّونَ الْمَلَائِكَةَ تَسْمِيَةَ الْأُنثَى. کسانی که به آخرت ایمان ندارند ملائکه را با اسامی که تداعی زن بودن در آن مستتر است خطاب میکنند (مانند فرشته خواندن ملائکه متاسفانه گویی در مفهوم این آیه هیچکدام از ما تا کنون تفکر نکرده ایم علی الرغم اشاره خداوند است که ملائکه را فرشته نامگذاری نکنید)-

وَمَا لَهُم بِهِ مِنْ عِلْمٍ إِن يَتَّبِعُونَ إِلَّا الظَّنَّ وَإِنَّ الظَّنَّ لَا يُغْنِي مِنَ الْحَقِّ شَيْئًا-و شما علم آن را ندارید و از تصورات ذهنی خود تبعیت میکنید - وَإِنَّ الظَّنَّ لَا يُغْنِي مِنَ الْحَقِّ شَيْئًا-تصورات ذهنی برای رسیدن به واقعیت علمی یک موضوع راه به جائی نخواهید برد و سودی برای کشف واقعیت برای شما ندارد. حال آیه اول سوره فاطر را بررسی و با علم روز مقایسه می کنیم تا مفهوم والا و علمی ملائکه را در یابیم و به عظمت اعجاز قرآن ایمان بیاوریم. اینکه برخی می گویند در قرآن تعریفی از ملائکه نشده این آیه را مرور کنند.


الْحَمْدُ لِلَّهِ فَاطِرِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ جَاعِلِ الْمَلَائِكَةِ رُسُلاً أُولِي أَجْنِحَةٍ مَّثْنَى وَثُلَاثَ وَرُبَاعَ يَزِيدُ فِي الْخَلْقِ مَا يَشَاءُ إِنَّ اللَّهَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ»‏ فاطر1
سپاس مخصوص خداوند باز کننده کائنات است (انبساط کیهان اولیه). او کسی است که زمانی که جهان مادی را باز کرد ملائکه ها در آن قرار داد به عنوان پیام آوران خداوند یا مجری دستورات خداوند در جهان مادی. آنها دارای قدرت های دوگانه، سه گانه و چهارگانه هستند. این قدرت ها را هنگامی که اراده کند و بخواهد افزایش میدهد. بدرستی که خداوند در کل جهان مادی قدرت برتر را دارد .

چرا کلمه ملائکه ها را بکار بردم برای اینکه ترجمه فارسی به فرشته به استناد این آیات غلط است. ملائکه جمع است، از مفهوم این کلمه در قرآن چنین استنباط میشود که یک گروه از ملائکه مسئولیت یک موضوع خاصی را برعهده دارند. جبرئیل، میکائیل و اسرافیل از ملائکه نیستند ملائکه تحت فرمانروائی آنهایند. خداوند ملائکه را از آنها جدا میداند.

مَن کَانَ عَدُوّا لِّلّهِ وَ مَلآئِکَتِهِ وَرُسُلِهِ وَجِبْرِیلَ وَمِیکَالَ فَإِنَّ اللّهَ عَدُوٌّ لِّلْکَافِرِینَ -هرکس با خداوند و کارگذاران او، ملائکه،رسولان، جبرئیل و میکال دشمن باشند خداوند هم با آنها دشمن است. 


بدیع السموات والارض واذا قضی امرا یقول له کن فیکون.ابداع کردن یعنی از هیچ ایجاد کردن. خداوند ابداع کننده کیهان از هیچ است. هنگامی که اراده اش بر ایجاد آن قرار گیرد می گوید باش و می شود .فطرهن معنی باز کردن یا شکافتن و گسترش دادن را میدهد. علامه طباطبائی در تفسیر المیزان در مورد فاطر السموات و الارض اشاره میکند." گویا خدای متعال عدم را پاره کرد و از درون آن کائنات را خلق (باز) کرد فاطر همان معنی را میدهد که بدیع و مبدع دارد ". دقت شود فاطر بعد از بدیع قرار دارد فاطر باز کردن چیزی که از قبل وجود دارد کیهان ابتدا از هیچ ابداع میشود و سپس فطرهن صورت میگیرد.

خداوند کلمه السموات والارض را بسیار بکار برده که بر حسب توجه به متن آیه و سیاق آن، دارای دو معنی است اول کائنات و دوم مجموعه زمین و هفت آسمان که جو زمین است. بَدِيعُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ وَإِذَا قَضَى أَمْرًا فَإِنَّمَا يَقُولُ لَهُ كُن فَيَكُون او پديد آورنده آسمان ها و زمين (کیهان) است و چون به كارى اراده فرمايد فقط می گويد  باش پس می‏ شود بنابراین سموات والارض که ابداع میشود معنی کیهان میدهد. ابداع پدید آمدن از هیچ است بعد از ابداع کیهان انبساط آن صورت میگیرد.

درست لحظاتی پس از بازشدن کیهان ذرات بنیادی امکان وجود می یابند. قبل ازآن به دلیل فشرده بودن محدوده پلانک و داغ بودن (ده بتوان سی درجه کلوین ) ماده خلق نشده بود. قوانین چهارگانه فیزیک هم وجود نداشت به محض باز شدن کیهان قوانین فیزیک هم در ان جاری می شوند. در لحظه انبساط کیهان خداوند ملائکه که اسباب ساختار و مدیریت جهان مادی هستند را در آن جاعل میکند، قرارمیدهد. جَاعِلِ الْمَلَائِكَةِ رُسُلاً . پیام و امر خداوند در ابتدای کیهان قرار داده میشوند و سپس خلق السموات والارض در شش دوره انجام میشود.

این نظریه قرآن کاملا با آخرین نظریه علم فیزیک و اخترشناسی مطابقت دارد. قوانین فیزیک و ماده با باز شدن یا انبساط  کیهان خلق شدند. چهارقوانین اصلی طبیعت که به قوانین چهارگانه معروف هستند چهار نیرو یا قدرت هستند که جهان مادی بر اساس آنها پا برجا است. الکترومغناطیس دو نیرو، ما زمان داریم مکان داریم حرارت و فضا داریم گرانش، نیروی هسته ای قوی و ضعیف داریم که همه اسباب مدیریت جهان هستند. ماده تاریک و انرژی تاریک داریم که هنوز ماهیت آنها  برای انسان روشن نشده يَزِيدُ فِي الْخَلْقِ مَا يَشَاءُ همین معنی را میدهد.

همه اینها پیام و دستور الهی است که در کیهان نهادینه میشوند. کلمات قدرت نیر، انرژی، قوانین طبیعت کلماتی هستند که در دو دهه اخیر وارد فرهنگ علمی بشر شده است خداوند در تمثیلی بال را به عنوان قدرت در نظر گرفته است. پرندگان با قدرت بال های خود پرواز میکنند. قوانین چهارگانه فیزیک امر خداوند هستند. تمامی امر و پیام الهی توسط ملائکه که  طیف گسترده ای هستند صورت میپذیرد.

جبرئیل مسئول رساندن وحی است و برای رساندن  وحی از ملائکه استفاده میکند هر کدام مامور امری خاص هستند که خداوند به آنها واگذار کرده است به مقاله فیزیک و شیوه نزول وحی در قرآن مراجعه فرمایید.

هویت ملائکه از نوع روح است و روح هم امر خداوند است و امر خداوند نیرو و از جنس نور است. خداوند جبرئیل را هنگامی که وحی به حضرت رسول اکرم(ص) نازل میکند شدید القوی مینامد. نیروی قوی و فشرده آیه 30 سوره بقره خداوند در تمثیلی زیبا علم ملائکه را روشن کرده است.

هر کدام از ملائکه اسباب و علل یک امر خاصی هستند و جز آن امر، علم چیز دیگری را ندارند. به آیه 30 سوره بقره توجه فرمایید-،

وَعَلَّمَ آدَمَ الأَسْمَاء كُلَّهَا ثُمَّ عَرَضَهُمْ عَلَى الْمَلاَئِكَةِ فَقَالَ أَنبِئُونِي بِأَسْمَاء هَؤُلاء إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ - و (خدا) همه (معانى) نامها را به آدم آموخت‏ سپس آنها را بر فرشتگان عرضه نمود و فرمود اگر راست مى‏گوييد از اسامى اينها به من خبر دهيد- ملائکه جواب دادند-

قَالُواْ سُبْحَانَكَ لاَ عِلْمَ لَنَا إِلاَّ مَا عَلَّمْتَنَا إِنَّكَ أَنتَ الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ- گفتند منزهى تو ما را جز آنچه (خود) به ما آموخته ‏اى هيچ  علمی  نيست  تو داناى  حكيم هستی –ملائکه فقط به کاری که میکنند و خداوند در هویت آنها گذاشته آگاه هستند. نیروی هسته ای ضعیف یک سبب یا ملائکه است.


بنابراین ذهنیت خود را درباره برخی کلمات خداوند مانند ملائکه، نطفه، ماء مهین، قرار مکین، صلب و ترائب و بسیاری از آیات متشابه اصلاح کنیم و رابطه علم با آنها را را فدای تصورات ذهنی گذشتگان و خود نکنیم و بین آنها  و علمشان فاصله نی اندازیم و با علم آن پیوند دهیم  و سپس تفسیر کنیم. این دستور خداوند است. ابزار کار دانشمندان. اول دیدن  دوم اندیشیدن و سوم تدبیر کردن است. در تدبیر علم کمک میکند. خداوند در قرآن در 1400 سال پیش بر روی کلمات اولم یروا، افلا تعقلون و افلا یتدبرون تاکید فراوان کرده که ما دستور خداوند را اجرا نمی کنیم.


تفکر در آیات خداوند و خالی کردن تصورات ذهنی باعث کشف حقایق قرآن میشود. موضوعات علمی که با علوم طبیعی سر وکار دارند را با علم روز مقایسه کنیم همانطور که خداوند میفرماید- وَمَا لَهُم بِهِ مِنْ عِلْمٍ إِن يَتَّبِعُونَ إِلَّا الظَّنَّ - آنها علم موضوع را ندارند و از تصورت ذهنی خود تبعیت میکنند - وَإِنَّ الظَّنَّ لَا يُغْنِي مِنَ الْحَقِّ شَيْئًا- و تبعیت از تصورات ذهنی برای کشف حقایق سودی نمی رساند- سید محمد تقوی اهرمی مرداد 1396ویرایش جدید تیر ماه 1399

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

081403
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
75
583
4154
63292
4154
33944
81403

Your IP: 3.228.220.31
Server Time: 2020-08-06 01:35:17
امارگیر سایت