خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

طارق سیستم حفاظتی تک سلولی های اولیه حیات است

 


طارق دوره آسمان تیره وتاریک پس از خلقت نطفه است و نقش حفاظتی اولین نطفه حیات را بر عهده داشته است.
کلمات در قرآن هر کدام معنی خاص خود را دارد و خداوند با این کلمات اعجاز قرآن را بیان میکند. رویداد های بسیار مهم در سرنوشت خلقت انسان و آفرینش کیهان نکات مهمی هستند که خداوند به عظمت آنها سوگند یاد میکند و اهمیت علمی ان را برای ما تذکر میدهد و میفرماید در آیات تفکر و تعقل کنید ومفهوم واقعی آ نرا بیرون آورید. تفکر و تعقل در آیات  متشابه قرآن یک اصل است که به آن کمتر توجه شده است. کلمات را باید با علم روز مقایسه کرد و حقایق را از آن بیرون آورد. نکات علمی و ظریفی درقرآن وجود دارند که توجه به آنها میتواند به سئوالات علمی محققین زمین شناسی و زیست شناسی که در حال حاضر یک معضل است پاسخ دهد. کلمه طارق یکی از این نمونه ها است .


والسمائ والطارق

قسم به آسمان و ظلمت حفاظت کننده آن. وَمَا أَدْرَاكَ مَا الطَّارِقُ- تو چه دانی طارق چیست. النَّجْمُ الثَّاقِبُ-ستاره نفوذ کننده درآن- توصیف تاریکی است که  نورستاره براحتی درآن نفوذ میکند و دل ظلمات را میشکافد. إن كُلَّ نَفسٍ لمّا علَیها حافظٌ- هیچ نفسی نیست مگر برای آن حفاظی قرارداده یم این آیه نقش حفاظتی طارق را گوشزد میکند. نفس واحده که سر منشائ حیات در زمین اولیه است نیاز به این حافظ داشته است.

فَلیَنظُر الإنسانُ مِمَّ خُلِقَ- خلق من ماء دافق- یَخرُجُ مِن بَینِ الصُّلبِ وَ التَّرائِبِ-إنَّه عَلی رَجعِهِ لَقادر-

انسان بنگرد از چه چیزیی خلق شده در آبی دفع شونده که در بین صلب جسم سخت و ترائب جسم  نرم بیرون رفته است و خداوند قادر است آنرا بر گرداند. خداوند به طارق قسم یاد میکند تا موضوع مهمی از تاریخچه پیدایش حیات را بیان کند تا این  رویداد مهم در سرنوشت آغازین خلقتی انسان را تذکر دهد. بسیاری از مفسرین در کلمه طارق توقف کرده اند و ارتباط این قسم را با خلقت انسان ذکر نمیکنند و آیات بعدی را نادیده انگاشته اند. (من معنی در هم میدهد و در برخی آیات به معنی در آمده است با مقایسه با علم زیست شناسی پیدایش زمین نقش مائ دافق بحث گسترده ای ایجاد کرده و "در" با علم روز همخوانی عجیبی دارد)

باید ارتباط تنگاتنگی بین طارق و خلق من ماء دافق  وجود داشته باشد. پس انسان بنگرد که از چه آفریده شده ، در آبی بیرون رونده که  در بین جسم سخت و جسم نرم حادث شده است. آیه بعدی را ملاحظه فرمائید. ما به برگرداندن آن قادریم  إنَّه عَلی رَجعِهِ لَقادر. آیا خداوند متعال میفرماید ما آبی که نطفه مرد است و خارج شده را قادرهستیم برگردانیم یا حیات را در ابتدای خلقت انسان آفریدیم  قادر هستیم آن را برگردانیم. حیات در آب کم و آب بیرون رونده ایجاد شد.

يَبْدَأُ الْخَلْقَ ثُمَّ يُعِيدُهُ. چرا درآیات الهی تفکر نمی کنیم این یک موضوع است که  نشان میدهد که تصورات ذهنی گذشتگان درباره این آیات نمی تواند واقعیت موضوع را بیان کند و دوم میفرماید خلق من مائ دافق، ما خلق کرده ایم، نمی فرماید ما خلق میکنیم که استمرار داشته باشد. خداوند خلقت انسان را از طین که خاک رس است آفرید.

وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ مِن سُلاَلَةٍ مِن طِينٍ-ما انسان را از مشتقات (یا رسوب ) ایجاد شده در طین آفریدیم-

وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ مِن صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُون-انسان از توده نرم و سیاه و در سفال سخت و خشک و حرارت دیده آفریدیم. بنابراین صلب و ترائب همین صلصال و حما مسنون است. علاقمندان میتوانند به مقاله حمامسنون و صلصال در قرآن بنیان و اساس حیات در زمین است مراجعه فرمایند. امروزه دانشمندان زیست شناسی به این واقعیت قرآنی که منشائ خلقت انسان در زمین اولیه سفال و توده نرم سیاه است رسیده اند و این موضوع یکی از کلید های مهم معمای خلقت انسان است که خداوند در1400 سال پیش بیان کرده.

گذشتگان برای فهم این موضوع به تصورات ذهنی روی آورده بودند و این تصورات ذهنی را برباور خود نشاندیم و سعی نمیکنیم این نوع آیات زیبا وعلمی قرآن را بررسی و با علم روز زیست شناسی تطبیق دهیم. خداوند درسوره نجم آیه 27 صراحتا تصورات ذهنی که برعلم یک موضوع استوار نیست را نفی کرده و درعبارتی زیبا فرموده  

وَمَا لَهُم بِهِ مِنْ عِلْمٍ إِن يَتَّبِعُونَ إِلَّا الظَّنَّ وَإِنَّ الظَّنَّ لَا يُغْنِي مِنَ الْحَقِّ شَيْئًا-آنها علم اینکه ملائکه چیست را ندارند و برپایه تخیلات ذهنی خود مطالبی را بیان میکنند در حالی که تصورات ذهنی برای رسیدن به واقعیت علمی راه به جائی نمی برد.


إِنَّ الَّذِينَ لَا يُؤْمِنُونَ بِالْآخِرَةِ لَيُسَمُّونَ الْمَلَائِكَةَ تَسْمِيَةَ الْأُنثَى- وَمَا لَهُم بِهِ مِنْ عِلْمٍ إِن يَتَّبِعُونَ إِلَّا الظَّنَّ وَإِنَّ الظَّنَّ لَا يُغْنِي مِنَ الْحَقِّ شَيْئً.

حال به موضوع طارق و نقش آن در پیدایش حیات اشاره ای داشته باشیم. درآیات 9 الی12 سوره فصلت زمان آغاز پیدایش حیات را شرح میدهد.

آغاز پیدایش حیات از دید قرآن


قُلْ أَئِنَّكُمْ لَتَكْفُرُونَ بِالَّذِي خَلَقَ الْأَرْضَ فِي يَوْمَيْنِ وَتَجْعَلُونَ لَهُ أَنْدَادًا ذَلِكَ رَبُّ الْعَالَمِينَ آورید.
وَجَعَلَ فِيهَا رَوَاسِيَ مِنْ فَوْقِهَا وَبَارَكَ فِيهَا وَقَدَّرَ فِيهَا أَقْوَاتَهَا فِي أَرْبَعَةِ أَيَّامٍ سَوَاءً لِلسَّائِلِينَ.
ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاء وَهِيَ دُخَانٌ فَقَالَ لَهَا وَلِلْأَرْضِ اِئْتِيَا طَوْعًا أَوْ كَرْهًا قَالَتَا أَتَيْنَا طَائِعِينَ


بگو به خداوندی که زمین را در دو مرحله  آفرید کفر میورزید و برای او شریک میتراشید. خداوند زمین در دو مرحله خلق کرد و در پایان مرحله دوم و
برروی آن- من فوقها- پوسته جامد را قرار داد و برکت را درآن قرار داد (برکت ایجاد سنگ رس است که حیات گذشته و حال انسان به آن بستگی دارد) وغذای بیولوژیکی را در آن طی چهار مرحله برنامه ریزی کرد برای رفع نیازطالبین آن (نطفه اولیه حیات)

اقوات غذای موجودات زنده است و غذا بایستی دارای پروتئین، اسید آمینه، قندها وغیره باشد. اول بایستی مواد آلی باشد و دوم نیاز موجودات زنده را برطرف کند توجه فرمائید غذای موجودات زنده باید تکثیر پذیر باشد و خود موجود زنده باشد و تکثیر پذیری یکی از صفات موجود زنده است. این رویداد دقیقا پس از پیدایش پوسته جامد بر روی زمین اتفاق افتاده است به مقاله چگونگی پیدایش حیات از دید علم و قرآن مراجعه فرمائید.


براساس بررسی های علم زمین شناسی و زیست شناسی برای حفاظت از تک سلولی های حیات که مسلما دریکی از این چهار دوره اقوات صورت گرفته باید اولین نطفه حیات در برابراشعه ماورائ نورخورشید حفاظت شود و اکسیژن در آن محیط وجود نداشته باشد. دانشمندان به این دلیل حدس می زنند که حیات باید دراعماق اقیانوس ها تشکیل شده باشد. قرآن این معما را در آیه بعد حل کرده و میفرماید . ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاء وَهِيَ دُخَانٌ -پس از خلقت اقوات به سامان دادن آسمان زمین میپردازد در حال که دودی وتیره و تار بود. براساس نظریه های پیدایش حیات و زمان وقوع  این رویداد به جدول زمانی پیدایش زمین از ارنست مایر ودیکر سان دو دانشمند زیست شناسی و تکامل زمین نگاهی داشته باشیم .

جدول زمانبندی زمین شناسی ارائه شده توسط ارنست مایر که با تغییرات جزئی مورد تائید زمین شناسان قرار گرفته است نقل از مقاله تکامل نوشته ایشان

زمان پیدایش زمین ازنظر علم

زمین 4.6 میلیارد سال پیش از توده ابر خورشیدی جدا شد و طی دو دوره تکامل اتمی و تکامل شییمیائی شکل گرفت و درآن پوسته جامد قرار گرفت. یک میلیارد سال گذشت تا اولین تک سلولی حیات که یک باکتری غیر هوازی بدون هسته بود پا به عرصه وجود گذاشت. دانشمندان این تک سلولی را نطفه (که اخیرا با کشف RNA آن را پیش نطفه نامیدند ) ، زیرا هنوز غشائ هسته ای نداشته است فقط ماکرو ملکول های کروموزم یا ژن اولیه-RNA- که برخی ویژگی های ماکرو ملکول های DNA را دارا نبوده است در محیط قرارداشته است وغشائ سلولی که آن را از محیط اطراف جدا سازد تکامل یافته نبوده است. نطفه ای است خاص که علائم حیات را داشته و میتوانسته تکثیر یابد. قرآن مجید این نطفه را نطفه امشاج مینامد که در بوته آزمایش روند تکامل خلقت انسان قرارمیگیرد. دانشمندان در باره چگونگی تشکیل غشائ هسته ای که این نطفه را از محیط اطراف جدا میکرده اطلاعی ندارند. این نطفه دارای خاصیت تکثیر پذیری بوده و میتوانسته پروتین های مورد نیاز خود را سازماندهی کند. بنابراین باید محیط حفاظت شده باشد. جو زمین شروع به تشکیل شدن میکند .ابتدای شروع بارش در زمین پس از سرد شدن پوسته جامد زیر نقطه جوش آب بوده است .اینکه این تک سلولی قبل از بارش در زمین اولیه بوده یا در آبهای اولیه زمین ایجاد شده اتفاق نظری وجود ندارد. قرآن اشاره به این غشائ سلولی دارد وآن را قرار مکین مینامد-

وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ مِنْ سُلَالَةٍ مِنْ طِینٍ ثُمَّ جَعَلْنَاهُ نُطْفَةً فِی قَرَارٍ مَکِینٍ .انسان را از مشتقات یا رسوب در رس خلق کردیم و سپس آنرا درجایگاه استواری قرار دادیم

أَلَمْ نَخْلُقكُّم مِّن مَّاء مَّهِينٍ فَجَعَلْنَاهُ فِي قَرَارٍ مَّكِينٍ إِلَى قَدَرٍ مَّعْلُومٍ- فَقَدَرْنَا فَنِعْمَ الْقَادِرُونَ –آیا شما را از آب کم و ناچیز نیافریدیم و آنرا در قرارگاه محکم و استوار قرار ندادیم تا زمان مقدر شده براساس تقدیر  و برنامه ریزی الهی) و بر تقدیر و برنامه ریزی خود فائق آمدیم و چه برنامه ریزی توانائی انجام دادیم .


آسمان زمین یک پارچه و تیره و مملو از غبار آتش فشان ها و ابرهای تیره و جو اشباع از بخار آب، آمونیاک، متان، ئیدروژن بوده است. دوره تکامل تک سلولی اولیه پانصد میلیون سال و پس از آن باکتری های فتو سنتز غیر هوازی حاکیت زمین را در اختیار خود داشته اند که آنهم پانصد میلیون سال طول کشیده است تا 2.5 میلیارد سال پیش سپس جای خود را به باکتری های فتوسنتز سیان باکتریها میدهند که تا 2 میلیارد سال پیش در زمین حاکم بوده اند. جو زمین همچنان در این سه دوره پانصد ساله تیره و تاریک است و فاقد اکسیژن و مملو از ئیدروژن. این سه دوره سه دوره ظلمات حیات در زمین بوده است وقرآن آن را ظلمات  ثلاثه نامیده است.


خَلَقَكُم مِّن نَّفْسٍۢ وَٰحِدَةٍۢ ثُمَّ جَعَلَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَأَنزَلَ لَكُم مِّنَ ٱلْأَنْعَٰمِ ثَمَٰنِيَةَ أَزْوَٰجٍۢ ۚ يَخْلُقُكُمْ فِى بُطُونِ أُمَّهَٰتِكُمْ خَلْقًۭا مِّنۢ بَعْدِ خَلْقٍۢ فِى ظُلُمَٰتٍۢ ثَلَٰثٍۢ ۚ ذَٰلِكُمُ ٱللَّهُ رَبُّكُمْ لَهُ ٱلْمُلْكُ ۖ لَآ إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ ۖ فَأَنَّىٰ تُصْرَفُونَ
شما را ازنفس واحده (تک سلولی اولیه که همان نطفه است ) وسپس از آن زوج ها را قرار دادم و برای شما هشت جفت چارپایان خلق کردم وهمه شما را (شما انسان و چارپایان را) از شکم مادرانتان (نیای گذشته شما) خلقی پس از خلق دیگر درظلمات سه گانه ایجاد کردم (بیرون آوردم یا خلق کردم). این آیه با توجه به آوردن فعل ماضی ارتباطی با رحم زن ندارد. بعلاوه دررحم خلقا من بعد خلق وجود ندارد. خلق فقط یک بار صورت میگیرد دوره تحولات در نطفه دوره رشد آن است نه خلق مراحل آن. علاوه برآن ظلمات ثلاثه در رحم معنی و مفهوم خاصی ندارد. این سه دوره در آسمان زمین که هنوز یکپارچه و تاریک است صورت گرفته و این ظلمات دوره حافظ باکتری های سه گانه است که خداوند به طارق از آن یاد کرده است. بعد از این سه دوره طی پانصد میلیون سال سیان باکتری ها به تولید اکسیژن میپردازند و جو زمین آرام میشود وهفت طبقه جو زمین خلق میشود و شرایط برای تک سلولی های هسته دارکه سنگ بنای پر سلولها و جانوران روی خشکی تکامل آنها نهاده میشود.

ملکول های آلی زنجیره ای DNA تکامل یافته میشود واطلاعات در آن نهادینه میشود و در درون هسته جای میگیرد. آیه زیر را اگر توجه نمائیم و بر روی آن  تدبیر کنیم نکات مهمی دستگیرمان میشود که تائید کننده آیه فوق است.

وَاللَّهُ أَخْرَجَكُم مِّن بُطُونِ أُمَّهَاتِكُمْ لَا تَعْلَمُونَ شَيْئًا وَجَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ وَالْأَبْصَارَ وَالْأَفْئِدَةَ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ 12. سورة الدخان-

خداوند شما را از شکم مادرانتان بیرون آورد در حالی که هیچ نمیدانستید، گوش و چشم و قلب شما شکل نگرفته بود .بعد از آن برای شما این ارگان ها را قرار د ادیم. جَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ وَالْأَبْصَارَ وَالْأَفْئِدَةَ  بعد از بیرون آمدن از شکم مادران و در پروسه تکاملی حیات قرارداده میشود. اگر این آیه به رحم ارتباط داشته باشد طفلی که بیرون می آید علم دارد، گریه میکند و میتواند احساسات خود را با گریه ابراز کند وعلم آن ناچیز است و در حال تکامل بعلاوه گوش و چشم و قلب طفل کامل است. پس این آیه ارتباطی با رحم ندارد. دوران خلقت و تکامل در زمین را یاد آور میشود و آیه بعد 12سوره فصلت چنین میفرماید.


 ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاء وَهِيَ دُخَانٌ –دوره قبل از پیدایش هفت جو زمین است. 


فَقَضَاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ فِي يَوْمَيْنِ وَأَوْحَى فِي كُلِّ سَمَاءٍ أَمْرَهَا وَزَيَّنَّا السَّمَاءَ الدُّنْيَا بِمَصَابِيحَ وَحِفْظًا ذَلِكَ تَقْدِيرُ الْعَزِيزِ الْعَلِيمِ –پس از آن آسمان دودی زمین را به هفت اسمان در دو دوره برنامه ریزی کرد (دوره بازی جو ودوره اسیدی یا دوره ئیدروژن دار و دوره اکسیژن دار) و در هر آسمان قوانین خاص آنرا وحی کرد و آسمان زمین را به زینت ستارگان آراست (آسمان شفاف شد و برای ناظر زمینی ستارگان قابل مشاهده گردید و آن هفت آسمان (جو زمین ) را محفوظ قرارداد و این برنامه ریزی خداوند دانا و عزیز است. این چهار آیه سوره فصلت یک مجموعه بهم  پیوسطه آیات است. از خلقت زمین شروع میشود، اقوات در آن در چهار دوره برنامه ریزی میشوند و سپس به آسمان زمین میپردازد و آن آسمان را در دو دوره به هفت طبقه تقسیم میکند  و در هر طبقه قوانین خاص خود را در آن قرارمیدهد. این سرگذشت پیدایش زمین است.

چرا عده ای ندانسته و برای توجیه نظرات گذشتگان و عدم آگاهی از تحولات زمین وعلم آن دو دوره ایجاد زمین و چهار دوره ایجاد اقوات و دو دوره ایجاد هفت آسمان جو زمین را با  شش دوره خلقت زمین قاطی میکنند و آیات قرآن را فدای تصورات ذهنی خود میکنند که گناهی نابخشودنی است. اقوات در چهار دوره برنامه ریزی میشود ونه خلق. انشائالله علمای شیعه پیش قدم شوند و بانی خیر شوند و تصورات ذهنی کهن را در باره این چهار آیه کنار بگذارند و حقیقت قرآنی را بیان کنند . هفت جو زمین شکل میگیرد وهوا شفاف میشود و آرام اکسیژن مورد لزوم موجودات زنده فراهم میشود واز تاریخ زمین 3.1 میلیارد سال گذشته است.

Eukaryot ها اولین تک سلولی های هسته دار و غشائ سلولی کامل وDNA تکامل یافته پا به عرصه وجود میگذارند و تکامل پر سلولی ها از این جا آغاز میشود این به تعبیر قرآن مجید علقه نامیده میشود- أَلَمْ يَكُ نُطْفَةً مِّن مَّنِيٍّ يُمْنَى- ثُمَّ كَانَ عَلَقَةً فَخَلَقَ فَسَوَّى - فَجَعَلَ مِنْهُ الزَّوْجَيْنِ الذَّكَرَ وَالْأُنثَى - آیا انسان نطفه تقدیری نبود که مقدر میشود. آیا انسان نطفه تحت برنامه ریزی و نرم افزاری الهی (تقدیرالهی) نبود که مقدرمیشود (به بار نشست ). سپس علقه را از نطفه خلق کرد و آنرا سامان داد و سپس در آن زوجیت نر و مادینگی را در آن قرار داد. بحث مفصلی دارد و آیات فراوان .انشائالله خداوند توفیق عنایت فرماید مقاله جالب آن را خدمت علاقمندان ارائه دهم-سید محمد تقوی اهرمی مرداد1396 ویرایش جدید اسفند 1397

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

020185
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
854
642
7777
2999
19185
0
20185

Your IP: 34.232.62.209
Server Time: 2020-05-30 23:37:17
امارگیر سایت