خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

طارق سیستم حفاظتی تک سلولی های اولیه حیات است

 


طارق دوره  آسمان  تیره و تاریک پس از خلقت نطفه است و نقش حفاظتی اولین نطفه حیات را بر عهده داشته است.
کلمات در قرآن هر کدام معنی خاص خود را دارد و خداوند با این کلمات اعجاز قرآن را بیان میکند. رویداد های بسیار مهم در سرنوشت  خلقت انسان و آفرینش کیهان نکات مهمی هستند که خداوند به عظمت آنها سوگند یاد میکند و اهمیت علمی  آن را برای ما تذکر می دهد و می فرماید در آیات تفکر و تعقل کنید و مفهوم واقعی آن را بیرون آورید. تفکر و تعقل در آیات  متشابه قرآن یک اصل است که به آن کمتر توجه شده است. کلمات را باید با علم روز مقایسه کرد و حقایق را از آن بیرون آورد. نکات علمی و ظریفی در قرآن وجود دارند که توجه به آنها  می تواند به سوالات علمی محققین زمین شناسی و زیست شناسی که در حال حاضر یک معضل است پاسخ دهد. کلمه طارق یکی از این نمونه ها است .


والسماء والطارق

قسم به آسمان و ظلمت حفاظت کننده آن. وَمَا أَدْرَاكَ مَا الطَّارِقُ- تو چه دانی طارق چیست. النَّجْمُ الثَّاقِبُ-نور ستاره نفوذ کننده  در آن- توصیف تاریکی است که  نور ستاره  به راحتی  در آن نفوذ میکند و دل ظلمات را میشکافد. إن كُلَّ نَفسٍ لمّا علَیها حافظٌ- هیچ نفسی نیست مگر برای آن حفاظی قرارداده یم این آیه نقش حفاظتی طارق را گوشزد میکند. نفس واحده که سر منشاء حیات در زمین اولیه است نیاز به این حافظ داشته است.

فَلیَنظُر الإنسانُ مِمَّ خُلِقَ- خلق من ماء دافق- یَخرُجُ مِن بَینِ الصُّلبِ وَ التَّرائِبِ-إنَّه عَلی رَجعِهِ لَقادر-

پس انسان بنگرد از چه چیزیی خلق شده در آبی دفع شونده که از بین صلب جسم سخت و ترائب جسم  نرم بیرون رفته است و خداوند قادر است آن را برگرداند. خداوند به طارق قسم یاد میکند تا موضوع مهمی از تاریخچه پیدایش حیات را بیان کند تا این  رویداد مهم در سرنوشت آغازین خلقتی انسان را تذکر دهد. بسیاری از مفسرین در کلمه طارق توقف کرده اند و ارتباط این قسم را با خلقت انسان ذکر نمی کنند و آیات بعدی را نادیده انگاشته اند. (من معنی در هم  میدهد و در برخی آیات به معنی در آمده است با مقایسه با علم زیست شناسی پیدایش زمین نقش ماء دافق بحث گسترده ای ایجاد کرده و "در" با علم روز همخوانی عجیبی دارد)

باید ارتباط تنگاتنگی بین طارق و خلق من ماء دافق  وجود داشته باشد. پس انسان بنگرد که از چه آفریده شده ، در آبی بیرون رونده که  از بین  جسم سخت و جسم نرم حادث شده است. آیه بعدی را ملاحظه فرمایید. ما به برگرشت آن قادریم  إنَّه عَلی رَجعِهِ لَقادر. آیا خداوند متعال می فرماید ما آبی که نطفه مرد است و خارج شده را قادر هستیم بر گردانیم یا حیات را در ابتدای خلقت انسان آفریدیم  قادر هستیم آن را برگردانیم. حیات در آب کم و آب بیرون رونده ایجاد شد. عامل حیات در سنگ رس به چه چیزی مهمی ارتباط داشته است و بحث علمی بسیار جالبی است. به همین ماء دافق که با برگشت آن حیات امکان نمی یافت.

يَبْدَأُ الْخَلْقَ ثُمَّ يُعِيدُهُ. چرا در آیات الهی تفکر نمی کنیم این یک موضوع است که  نشان میدهد که تصورات ذهنی گذشتگان درباره این آیات نمی تواند واقعیت موضوع را بیان کند و دوم می فرماید خلق من ماء دافق، ما خلق کرده ایم، نمی فرماید ما خلق میک نیم که استمرار داشته باشد. خداوند خلقت انسان را از طین که خاک رس است آفرید.

وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ مِن سُلاَلَةٍ مِن طِينٍ-ما انسان را از مشتقات (یا رسوب ) ایجاد شده در طین آفریدیم-

وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ مِن صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُون-انسان از توده نرم و سیاه و در سفال سخت و خشک و حرارت دیده آفریدیم. بنابراین صلب و ترائب همین صلصال و حما مسنون است. علاقمندان می توانند به مقاله حمامسنون و صلصال در قرآن بنیان و اساس حیات در زمین است مراجعه فرمایند. امروزه دانشمندان زیست شناسی به این واقعیت قرآنی که منشاء خلقت انسان در زمین اولیه سفال و توده نرم سیاه است رسیده اند و این موضوع یکی از کلید های مهم معمای خلقت انسان است که خداوند در 1400 سال پیش بیان کرده.

گذشتگان برای فهم این موضوع به تصورات ذهنی روی آورده بودند و این تصورات ذهنی را بر باور خود نشاندیم و سعی نمی کنیم این نوع آیات زیبا و علمی قرآن را بررسی و با علم روز زیست شناسی تطبیق دهیم. خداوند در سوره نجم آیه 27 صراحتا  تصورات ذهنی که بر علم  یک موضوع استوار نیست را نفی کرده و درعبارتی زیبا فرموده  

وَمَا لَهُم بِهِ مِنْ عِلْمٍ إِن يَتَّبِعُونَ إِلَّا الظَّنَّ وَإِنَّ الظَّنَّ لَا يُغْنِي مِنَ الْحَقِّ شَيْئًا-آنها علم اینکه ملائکه چیست را ندارند و برپایه تخیلات ذهنی خود مطالبی را بیان میکنند در حالی که تصورات ذهنی برای رسیدن به واقعیت علمی راه به جائی نمی برد.


إِنَّ الَّذِينَ لَا يُؤْمِنُونَ بِالْآخِرَةِ لَيُسَمُّونَ الْمَلَائِكَةَ تَسْمِيَةَ الْأُنثَى- وَمَا لَهُم بِهِ مِنْ عِلْمٍ إِن يَتَّبِعُونَ إِلَّا الظَّنَّ وَإِنَّ الظَّنَّ لَا يُغْنِي مِنَ الْحَقِّ شَيْئً.

حال به موضوع طارق و نقش آن در پیدایش حیات اشاره ای داشته باشیم. در آیات 9 الی 12 سوره فصلت زمان آغاز پیدایش حیات را شرح میدهد.

آغاز پیدایش حیات از دید قرآن


قُلْ أَئِنَّكُمْ لَتَكْفُرُونَ بِالَّذِي خَلَقَ الْأَرْضَ فِي يَوْمَيْنِ وَتَجْعَلُونَ لَهُ أَنْدَادًا ذَلِكَ رَبُّ الْعَالَمِينَ آورید.
وَجَعَلَ فِيهَا رَوَاسِيَ مِنْ فَوْقِهَا وَبَارَكَ فِيهَا وَقَدَّرَ فِيهَا أَقْوَاتَهَا فِي أَرْبَعَةِ أَيَّامٍ سَوَاءً لِلسَّائِلِينَ.
ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاء وَهِيَ دُخَانٌ فَقَالَ لَهَا وَلِلْأَرْضِ اِئْتِيَا طَوْعًا أَوْ كَرْهًا قَالَتَا أَتَيْنَا طَائِعِينَ


بگو به خداوندی که زمین را در دو مرحله  آفرید کفر میورزید و برای او شریک میتراشید. خداوند زمین در دو مرحله خلق کرد و در پایان مرحله دوم و
برروی آن- من فوقها- پوسته جامد را قرار داد و برکت را در آن قرار داد (برکت ایجاد سنگ رس است که حیات گذشته و حال انسان به آن بستگی دارد) و غذای بیولوژیکی را در آن طی چهار مرحله برنامه ریزی کرد برای رفع نیاز طالبین آن (نطفه اولیه حیات)

اقوات غذای موجودات زنده است و غذا بایستی دارای پروتئین، اسید آمینه، قندها و غیره باشد. اول بایستی مواد آلی باشد و دوم نیاز موجودات زنده را برطرف کند توجه فرمایید غذای موجودات زنده باید تکثیر پذیر باشد و خود موجود زنده باشد و تکثیر پذیری یکی از صفات موجود زنده است. این رویداد دقیقا پس از پیدایش پوسته جامد بر روی زمین اتفاق افتاده است به مقاله چگونگی پیدایش حیات از دید علم و قرآن مراجعه فرمایید.


براساس بررسی های علم زمین شناسی و زیست شناسی برای حفاظت از تک سلولی های حیات که مسلما در یکی از این چهار دوره اقوات صورت گرفته باید اولین نطفه حیات در برابر اشعه ماوراء نور خورشید حفاظت شود و اکسیژن در آن محیط وجود نداشته باشد. دانشمندان به این دلیل حدس احتمال می دهند که حیات باید در اعماق اقیانوس ها تشکیل شده باشد. قرآن این معما را در آیه بعد حل کرده و می فرماید . ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاء وَهِيَ دُخَانٌ -پس از خلقت اقوات به سامان دادن آسمان زمین میپردازد در حال که دودی وتیره و تار بود. براساس نظریه های پیدایش حیات و زمان وقوع  این رویداد به جدول زمانی پیدایش زمین از ارنست مایر و دی کر سان دو دانشمند زیست شناسی و تکامل زمین نگاهی داشته باشیم .

جدول زمانبندی زمین شناسی ارائه شده توسط ارنست مایر که با تغییرات جزئی مورد تائید زمین شناسان قرار گرفته است نقل از مقاله تکامل نوشته ایشان

زمان پیدایش زمین از نظر علم

زمین 4.6 میلیارد سال پیش از توده ابر خورشیدی جدا شد و طی دو دوره تکامل اتمی و تکامل شیمیایی شکل گرفت و در آن پوسته جامد قرار گرفت. یک میلیارد سال گذشت تا اولین تک سلولی حیات که یک باکتری غیر هوازی بدون هسته بود پا به عرصه وجود گذاشت. دانشمندان این تک سلولی را نطفه (که اخیرا با کشف RNA آن را پیش نطفه نامیدند ) ، زیرا هنوز غشاء هسته ای نداشته است فقط ماکرو مولکول های ژن اولیه-RNA- که برخی ویژگی های ماکرو مولکول های DNA را دارا نبوده است در محیط  قرار داشته است و غشاء سلولی که آن را از محیط اطراف جدا سازد تکامل یافته نبوده است. نطفه ای است خاص که علائم حیات را داشته و میتوانسته تکثیر یابد. قرآن مجید این نطفه را نطفه امشاج مینامد که در بوته آزمایش روند تکامل خلقت انسان قرار می گیرد. دانشمندان درباره  چگونگی تشکیل غشاء هسته ای که این نطفه را از محیط اطراف جدا می کرده اطلاعی ندارند. این نطفه دارای خاصیت تکثیر پذیری بوده و میتوانسته  پروتئین های مورد نیاز خود را سازماندهی کند. بنابراین باید محیط حفاظت شده باشد. جو زمین شروع به تشکیل شدن میکند. ابتدای شروع بارش در زمین پس از سرد شدن پوسته جامد زیر نقطه جوش آب بوده است .اینکه این تک سلولی قبل از بارش در زمین اولیه بوده یا در آبهای اولیه زمین ایجاد شده اتفاق نظری وجود ندارد. قرآن اشاره به این غشاء سلولی دارد و آن را قرار مکین می نامد.

وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ مِنْ سُلَالَةٍ مِنْ طِینٍ ثُمَّ جَعَلْنَاهُ نُطْفَةً فِی قَرَارٍ مَکِینٍ .انسان را از مشتقات یا رسوب در رس خلق کردیم و سپس آنرا در جایگاه استواری قرار دادیم

أَلَمْ نَخْلُقكُّم مِّن مَّاء مَّهِينٍ فَجَعَلْنَاهُ فِي قَرَارٍ مَّكِينٍ إِلَى قَدَرٍ مَّعْلُومٍ- فَقَدَرْنَا فَنِعْمَ الْقَادِرُونَ –آیا شما را از آب کم و ناچیز نیافریدیم و آنرا در قرارگاه محکم و استوار قرار ندادیم تا زمان مقدر شده بر اساس تقدیر  و برنامه ریزی الهی) و بر تقدیر و برنامه ریزی خود فائق آمدیم و چه برنامه ریزی توانائی انجام دادیم .


آسمان زمین یک پارچه و تیره و مملو از غبار آتشفشان ها و ابرهای تیره و جو اشباع از بخار آب، آمونیاک، متان، هیدروژن بوده است. دوره تکامل تک سلولی اولیه پانصد میلیون سال و پس از آن باکتری های فتوسنتز غیر هوازی  حاکیت زمین را در اختیار خود داشته اند که آنهم پانصد میلیون سال طول کشیده است تا 2.5 میلیارد سال پیش سپس جای خود را به باکتری های فتوسنتز سیانو باکتریها میدهند که تا 2 میلیارد سال پیش در زمین حاکم بوده اند. جو زمین همچنان در این سه دوره پانصد ساله تیره و تاریک است و فاقد اکسیژن و مملو از هیدروژن. این سه دوره سه دوره ظلمات حیات در زمین بوده است و قرآن آن را ظلمات  ثلاثه نامیده است.


خَلَقَكُم مِّن نَّفْسٍۢ وَٰحِدَةٍۢ ثُمَّ جَعَلَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَأَنزَلَ لَكُم مِّنَ ٱلْأَنْعَٰمِ ثَمَٰنِيَةَ أَزْوَٰجٍۢ ۚ يَخْلُقُكُمْ فِى بُطُونِ أُمَّهَٰتِكُمْ خَلْقًۭا مِّنۢ بَعْدِ خَلْقٍۢ فِى ظُلُمَٰتٍۢ ثَلَٰثٍۢ ۚ ذَٰلِكُمُ ٱللَّهُ رَبُّكُمْ لَهُ ٱلْمُلْكُ ۖ لَآ إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ ۖ فَأَنَّىٰ تُصْرَفُونَ
شما را از نفس واحده (تک سلولی اولیه که همان نطفه است ) و سپس از آن زوج ها را قرار دادم و برای شما هشت جفت چهارپایان خلق کردم و همه شما را (شما انسان و چهارپایان را) از شکم مادرانتان (نیای گذشته شما) خلقی پس از خلق دیگر در ظلمات سه گانه ایجاد کردم (بیرون آوردم یا خلق کردم). این آیه با توجه به آوردن فعل ماضی ارتباطی با رحم زن ندارد. بعلاوه در رحم خلقا من بعد خلق وجود ندارد. خلق فقط یک بار صورت می گیرد دوره تحولات در نطفه دوره رشد آن است نه خلق مراحل آن. علاوه بر آن ظلمات ثلاثه در رحم معنی و مفهوم خاصی ندارد. این سه دوره در آسمان زمین که هنوز یکپارچه و تاریک است صورت گرفته و این ظلمات دوره حافظ باکتری های سه گانه است که خداوند به طارق از آن یاد کرده است. بعد از این سه دوره طی پانصد میلیون سال سیانو باکتری ها به تولید اکسیژن می پردازند و جو زمین آرام میشود و هفت طبقه جو زمین خلق میشود و شرایط برای تک سلولی های هسته دار که سنگ بنای پر سلولها و جانوران روی خشکی تکامل آنها نهاده میشود.

مولکول های آلی زنجیره ای DNA تکامل یافته می شود و اطلاعات در آن نهادینه می شود و در درون هسته جای میگیرد. آیه زیر را اگر توجه نمائیم و بر روی آن  تدبیر کنیم نکات مهمی دستگیرمان میشود که تائید کننده آیه فوق است.

وَاللَّهُ أَخْرَجَكُم مِّن بُطُونِ أُمَّهَاتِكُمْ لَا تَعْلَمُونَ شَيْئًا وَجَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ وَالْأَبْصَارَ وَالْأَفْئِدَةَ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ 12. سورة الدخان-

خداوند شما را از شکم مادرانتان بیرون آورد در حالی که هیچ نمی دانستید، گوش و چشم و قلب شما شکل نگرفته بود. بعد از آن برای شما این ارگان ها را قرار دادیم. جَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ وَالْأَبْصَارَ وَالْأَفْئِدَةَ  بعد از بیرون آمدن از شکم مادران و در پروسه تکاملی حیات قرارداده میشود. اگر این آیه به رحم ارتباط داشته باشد طفلی که بیرون می آید علم دارد، گریه میکند و میتواند احساسات خود را با گریه ابراز کند و علم آن ناچیز است و در حال تکامل بعلاوه  گوش و چشم و قلب طفل کامل است. پس این آیه ارتباطی با رحم ندارد. دوران خلقت و تکامل در زمین را یاد  آور می شود و آیه بعد 12 سوره فصلت چنین می فرماید.


 ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاء وَهِيَ دُخَانٌ –دوره قبل از پیدایش هفت جو زمین است. 


فَقَضَاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ فِي يَوْمَيْنِ وَأَوْحَى فِي كُلِّ سَمَاءٍ أَمْرَهَا وَزَيَّنَّا السَّمَاءَ الدُّنْيَا بِمَصَابِيحَ وَحِفْظًا ذَلِكَ تَقْدِيرُ الْعَزِيزِ الْعَلِيمِ –پس از آن آسمان دودی زمین را به هفت اسمان در دو دوره برنامه ریزی کرد (دوره بازی جو و دوره اسیدی یا دوره هیدروژن دار و دوره اکسیژن دار) و در هر آسمان قوانین خاص آنرا وحی کرد و آسمان زمین را به زینت ستارگان آراست (آسمان شفاف شد و برای ناظر زمینی ستارگان قابل مشاهده گردید و آن هفت آسمان (جو زمین ) را محفوظ قرارداد و این برنامه ریزی خداوند دانا و عزیز است. این چهار آیه سوره فصلت یک مجموعه بهم  پیوسته آیات است. از خلقت زمین شروع میشود، اقوات در آن در چهار دوره برنامه ریزی میشوند و سپس به آسمان زمین می پردازد و آن آسمان را در دو دوره به هفت طبقه تقسیم میکند  و در هر طبقه  قوانین خاص خود را در آن قرار میدهد. این سرگذشت پیدایش زمین است.

چرا عده ای ندانسته و برای توجیه نظرات گذشتگان و عدم آگاهی از تحولات زمین و علم آن دو دوره ایجاد زمین و چهار دوره ایجاد  اقوات و دو دوره ایجاد هفت آسمان جو زمین را با  شش دوره خلقت زمین قاطی میکنند و آیات قرآن را فدای تصورات ذهنی خود می کنند که گناهی نابخشودنی است. اقوات در چهار دوره برنامه ریزی میشود و نه خلق. انشاءالله علمای شیعه  پیش  قدم شوند و بانی خیر شوند و تصورات ذهنی کهن را  درباره این چهار آیه کنار بگذارند و حقیقت قرآنی را بیان کنند . هفت جو زمین شکل می گیرد و هوا شفاف میشود و آرام اکسیژن مورد لزوم موجودات زنده فراهم می شود و از تاریخ زمین 3.1 میلیارد سال گذشته است.

Eukaryot ها اولین تک سلولی های هسته دار و غشائ سلولی کامل وDNA تکامل یافته پا به عرصه وجود میگذارند و تکامل پر سلولی ها از این جا آغاز میشود این به تعبیر قرآن مجید علقه نامیده میشود- أَلَمْ يَكُ نُطْفَةً مِّن مَّنِيٍّ يُمْنَى- ثُمَّ كَانَ عَلَقَةً فَخَلَقَ فَسَوَّى - فَجَعَلَ مِنْهُ الزَّوْجَيْنِ الذَّكَرَ وَالْأُنثَى - آیا انسان نطفه تقدیری نبود که مقدر میشود. آیا انسان نطفه تحت برنامه ریزی و نرم افزاری الهی (تقدیر الهی) نبود که مقدرمیشود (به بار نشست ). سپس علقه را از نطفه خلق کرد و آن را سامان داد و سپس در آن زوجیت نر و مادینگی را در آن قرار داد. به مقاله زوجین ذکر و الانثی در قرآن واقعیتی که مسخ شده است جدید بحث مفصلی دارد و آیات فراوان.انشاءالله خداوند توفیق عنایت فرماید مقاله جالب آن را خدمت علاقمندان ارائه دهم-سید محمد تقوی اهرمی مرداد 1396 ویرایش جدید اسفند 1397 ویرایش و اصلاحیه جدید خرداد 1399

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

246227
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
2426
3084
8434
224799
38207
36852
246227

Your IP: 3.237.66.86
Server Time: 2020-11-24 20:06:40
امارگیر سایت