خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

الَمْ تَرَ إِلَى رَبِّكَ كَيْفَ مَدَّ الظِّلَّ وارتباط آن با انرژی هسته ای

 

مقدمه نوشتار


همه میدانیم اگرمانعی دربرابر نور قرار گیرد ایجاد سایه  میکند. بشر از ابتدای آفرینش با  پدیده سایه سر و کار داشته  است و دلیل آن را هم  خورشید میدانسته. قاعدتا  اگر سایه سرجای خود ماندگار بماند این مفهوم  را میرساند که  زمین درجای خود متوقف میشود که  امری است که از نظرعلمی نشدنی  و در زمان  نزول  وحی هم همه بر اساس برداشت آنزمان که خورشید به دور زمین میچرخد و ایستادن سایه یعنی توقف خورشید و به این موضوع آگاهی نسبی داشتند. آیه مد الظل درقرآن را اگر ظاهر آن را در نظربگیریم این مفهوم را میدهد درحالی که این آیه متشابه مطلب بسیار مهم علمی را برای ما بیان میکند که اعجاز قرآن است. این آیه نیزهمانند بسیاری از آیات متشابه به دلیل عدم توانائی دردرک مفاهیم آن دستمایه ایراد وسوئ استفاده مخالفین و معاندین قرارگرفته و برخی آنرا یک دلیل دیگراز دلائل تخیلی بودن وحی میدانند. معاندین کش دارشدن سایه را به حرکت خورشید نسبت داده اند درصورتیکه خداوند دراین آیه دلیل ساکن شدن سایه را در خورشید قرار داده است نه خود سایه را.

 

 آیات45 و46 سوره فرقان میفرماید: 

أَلَمْ تَرَ إِلَى رَبِّكَ كَيْفَ مَدَّ الظِّلَّ وَلَوْ شَاءَ لَجَعَلَهُ سَاكِناً ثُمَّ جَعَلْنَا الشَّمْسَ عَلَيْهِ دَلِيلا ثُمَّ قَبَضْنَاهُ إِلَيْنَا قَبْضاً يَسِيرا - آيا نديده ‏اى كه پرورد گارت چگونه سايه را گسترده است و اگرمی‏خواست آن را ساكن قرار میداد آنگاه خورشيد را بر آن دليل گردانيديم. سپس آن (سايه) را اندك اندك به سوى خود باز مى‏گيريم. این ترجمه آیه است که با  آیه همخوانی ندارد و ایجاد شبهه کرده است در این نوشتار دلائل ماندگار شدن سایه و اثرات آن در زندگی انسان را بیان میکنیم. مفسران و مترجمان هزارسال قبل بر اساس دید  علمی آن زمان به دلیل مشکل بودن درک ماندگاری سایه، سعی نموده اند اول آیه(سایه) را به انتهای آن وصل و معنی کنند (مدالظل را به خورشید وصل کرده اند) و ماندگاری سایه که اصل آیه است را در معانی به  گوشه ای بسپارند و ما هم همان نظرات را پایه  و اساس ترجمه و تفسیرخود قرارداده ایم و سعی نمی کنیم  برداشت علم روز را در تفسیرآن  مد  نظر قرار دهیم، بلائی که متاسفانه تمامی ایات متشابه قرآن به آن مبتلا شده اند.


تاویل این آیه با استناد با سیاق آیه وعلم ماندگاری سایه


چهار موضوع سئوال برانگیز دراین آیه شریفه به چشم میخورد که نیازبه تفکر و تعقل دارد.


اول: مفهوم مدالظل. مد از امداد به معنی عطا کردن و کمک رساندن است که در آیات بسیاری با این معنی برخورد میکنیم مثلا- أَيَحْسَبُونَ أَنَّمَا نُمِدُّهُم بِهِ مِن مَّالٍ وَبَنِينَ- وَيُمْدِدْكُمْ بِأَمْوَالٍ وَبَنِينَ وَيَجْعَل لَّكُمْ جَنَّاتٍ وَيَجْعَل لَّكُمْ أَنْهَارًا-مد الظل ومد الارض به معنی خداوند سایه را عطا کرد، خداوند زمین را عطا کرد وغیره. یکی ازمعانی هم گستراندن معنی میدهد . معنی ما سایه را گستردانیدیم نمی تواند با ماهیت سایه همخوانی داشته باشد. سایه با نور دائم در تغییراست و در یک جا گسترده نمیشود زمانی گسترده میشود که خورشید غروب میکند و دیگرسایه ماهیت خود را ازدست میدهد. سایه ماهیت خود را از نور خورشید میگیرد.


دوم: اگر خدا بخواهد سایه را ماندگار میکند کلمه وَلَوْ شَاءَ اگرخداوند بخواهد در قرآن معنی کاری است شدنی. بنابراین امری است که پیش بینی انجام آن فراهم شده و یا میشود و به خواست خداوند ارتباط دارد. وَلَوْ شَاءَ لَجَعَلَهُ سَاكِناً اگرخدا بخواهد سایه ماندگار یا ساکن میشود. مفسرین این تکه از آیه را به دلیل عدم درک مفهوم آن که در زمان قدیم معنی آن را درک نمی کردند عملا ول میکنند و روی آن مانور نمی دهند  و سایه را به خورشید  وصل میکنند در صورتیکه آیه ساکن بودن  یا ماندگار بودن  سایه را به  خورشید ارتباط  میدهد و نه سایه را.


سوم: از آنجائیکه بلافاصله دلیل ماندگاری را ذکر میفرماید- ثُمَّ جَعَلْنَا الشَّمْسَ عَلَيْهِ دَلِيلا –سپس دلیل ماندگاری سایه را  درخورشید قرار داده ایم. ازاینجا متوجه میشویم سایه ماندگار واقعیت دارد و دلیل ان هم درخورشید باید جستجو کنیم. از آنجائیکه سایه از برخورد نور با مانع ایجاد میشود منظورنورخورشید است  نه خود خورشید. نورخورشید از انوار مختلف تشکیل شده است و این کدام نوراست که  باعث سکون و ماندگاری سایه میشود، موضوعی است که ما باید تجسس کنیم و ایه میفرماید درخورشید این  دلیل قرار داده  شده است.


ومطلب چهارم: این نورخورشید را به مرورزمان قبض میکنیم یعنی جمع میکنیم .ثم قبضنا به سایه برنمی گردد. سایه قبض شدنی نیست و استمرار دارد به  نور خورشید که ایجاد سایه ماندگار میکند برمیگردد.-ثُمَّ قَبَضْنَاهُ إِلَيْنَا قَبْضاً يَسِيرا-سپس آنرا بسوی خود قبض میکنیم و برای خداوند قبض کردن نورخورشید آسان است. نورخورشید مرتبا و درهر24 ساعت میلیون ها تن بصورت انرژی از آن جدا میشود. اندک اندک نور آن قبض میشود و همه چیز ازجمله خورشید به آغاز آفرینش برمیگردند. الیه ترجعون. واذا الشمس کورت و اذا النجوم انکدرت موید این نظراست .حال به اصل مطلب ماندگاری سایه که خداوند برای عظمت و اعجاز قرآن برای رسیدن به حقانیت وجود خداوند ( درعصرشکوفائی علم تا دانشمندان به حقانیت و وحی بودن قرآن ایمان بیاورند) برای ما نقل میکند چیست.

بنابراین ترجمه این ایه میتواند بشرح ذیل باشد.

آ یا ندیده اید که چگونه خداوند سایه را عطا فرمود اگر میخواست آن را ساکن و ماندگارمیکرد ودلیل سایه ساکن را درخورشید قرارداد سپس آنرا (نور را که در خورشید قرارداده است و عامل سایه ماندگاراست) بسوی خود به مرور قبض میکند.

سایه ماندگار و ساکن و علم فیزیک هسته ای


سایه ماندگار و ساکن تعبیری است در قرآن برای اشاره به  استفاده از دو فن آوری هسته ای که  ارتباط مستقیم با انرژی هسته ای و نوردر خورشید دارد . شاید این عبارت برای خوانندگان ارجمند تعجب آور باشد و تداعی این موضوع نمایند که این ها تعابیر من درآوردی است ولی ازنظر من و با استناد به علم انرژی هسته ای و سیاق آیه فوق به واقعیت تاویل این آیه نزدیک تر است .

فن آوری هسته ای وسایه ماندگار

درجنگ جهانی دوم آمریکا برای غلبه بر ژاپن از سلاح هسته ای استفاده کرد و انسان های بیگناهی قربانی این آزمایش هسته ای قرارگرفتند و از همانجا پایه بهره وری از این انرژی هسته ای و تولید برق گذارده شد. بمب هسته ای هیروشیما  مدارک و مستنداتی به جای گذارده است از جمله سایه ماندگار و ساکن که در اثر ب رخورد نورتشعشعات هسته ای بر بدن انسان و اشیائ و ایجاد سایه ماندگار روی دیوار بجای مانده است. به تصاویر زیر نگاهی داشته باشیم. این نورکه عامل ایجاد این سایه شده  در درون خورشید بصورت واکنش های هسته ای درحال فعالیت است بنابراین دلیل ایجاد سایه ساکن و ماندگار طبق آیه فوق الذکر درخورشید  قرار داده  شده (اشاره به فعالیت های هسته ای درون مرکزیت خورشید). از این حادثه میتوان رابطه مستقیم سایه ساکن و ماندگاربا خورشید و واکنش های هسته ای را استنباط کرد. آیات متشابه وقایع علمی را د رقالب تمثیل بیان میکند که تفکر و تعقل و علم روز آن را عیان میکند. تمامی حوادث و وقایع مهم عصرما که با علوم طبیعی سر وکار دارند.

فردی کنار نردبان و دیوارایستاده است که نورانفجارهسته ای براو میتابد وسایه او بر دیواربصورت ساکن و ماندگار باقی میماند ولی ان دو نفردر جا خاکستر میشوند.

 

فن آوری هسته ای وسایه ماندگار دررادیولوژِی


اشعه ایکس منبع ایجاد سایه ماندگار برروی فیلم عکاسی است و استفاده آن درعلم پزشکی نیاز به تشریح نیست .اجسام رادیو اکتیو در اثر تحریک پذیری ازخود اشعه آلفا، بتا یا گاما صادرمیکنند. این اشعه ها و پرتو ماورائ بنفش در نور خورشید و در طوفان های خورشیدی به  وفور یافت میشوند. فعالیت هسته ای درون یا مرکزیت خورشید عامل اصلی صدوراین اشعه ها است که توسط کمربند مغناطیسی حفاظ  زمین تعدیل و برای زندگی انسان در کره زمین بی خطرمیشود .

بنابراین واکنش های هسته ای را خداوند در درون خورشید قرارداده است. هر دقیقه مقادیر عظیمی از وزن خورشید کاسته میشود و کم کم و به مرور زمان به واذالشمس کورت نزدیک میشود. نور آن مشمول ثُمَّ قَبَضْنَاهُ إِلَيْنَا قَبْضاً يَسِيرا میشود. این چنین خداوند واقعیت های علمی را برای ما در قالب تمثبل بیان میکند و این ازجمله آیات متشابه است که ما ظاهرآن را نگاه میکنیم واز مفهوم باطنی آن غافل هستیم. برخی به دلیل عدم درک واقعیت این قبیل آیات آنرا مورد تمسخر قرارداده  و نتیجه میگیرند که وحی خواب وخیال رسول اکرم (ص) بوده نه گفتارخداوند.

امروزه با پیشرفت علم و دانش تاویل آیات متشابه بر اساس علم روز ضرورت دارد. نظرات هزارسال  قبل گذشتگان نمی تواند معمای ایات متشابه را روشن کند با  ابزارعلم روزعملی است- سید محمد تقوی اهرمی مهر ماه 1396 ویرایش جدید بهمن 1397

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

022377
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
308
740
3046
11408
1048
20329
22377

Your IP: 34.204.193.85
Server Time: 2020-06-02 11:57:08
امارگیر سایت