خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مراحل تکاملی انسان در قرآن منطبق بر علم روز

 

مقدمه نوشتار


خلقت انسان در قرآن و آیات مربوطه که کاملا واضح و روشن و مطابق علم روز زیست شناسی بیان شده به دلیل مقایسه آن با تصورات ذهنی سیزده سال قبل دچار توهمات و نارسائی های زائیده فکرغلط ما شده است. اگر این تصورات را کنار بگذاریم و آیات را با علم روز مقایسه کنیم  تمامی شبهات و سئوالات بر طرف میشود. متاسفانه تصورات ذهنی پرده ای بر افکار و تعقل ما انداخته و ما سعی میکنیم آیات را با تفکرات کهن مقایسه و مطابق خواست نفسانی خود برداشت نمائیم.

کلمات نطفه، مائ دافق، قرارمکین وبسیاری دیگر بازیچه تفکرات غلط ذهنی ما شده و تمامی تحولات تکاملی انسان در طبیعت را در درون رحم قرار داده  و مرتبا سئوالات بیشماری که به وجود آمده اند را با  توجیهات غلط خود پوشانده ایم. گذشتگان با برداشت های ذهنی منطبق بر علم روز آیات را تفسیر کرده اند. امروزه که علم دوران شکوفائی خود را سپری میکند و بسیاری از موضوعات علم زیست شناسی و زمین شناسی و تکامل موجودات زنده با مستندات و دلائل بیان شده است. باید سعی کنیم همچون گذشتگان آیات متشابه قرآن را به خصوص در موضوع خلقت انسان با علم روز مقایسه کنیم کاری که گذشتگان کردند و سیزده قرن است که  بدون تغییر بر باور نشسته و حاضر نیستیم تفکرات کهنه را به نفع آیات قرآن کنار بگذاریم.

دو گروه براین تصورات ذهنی کهن پافشاری میکنند. گروه اول کسانی هستند که نظر گذشتگان را مبنای فکری خود قرار داده اند و قبل از تفکر در آیات قرآن سراغ آن نظرات میروند و سعی میکنند آیات قرآن را مطابق آن تصورات تفسیر کنند و

گروه دوم که متوجه شبهات و خلاف علم بودن این تفکرات کهن درخلقت انسان شده اند آن را به قرآن نسبت میدهند و در قالب بظاهر خیرخواهانه ولی مغرضانه آنرا بسط  و گسترش میدهند تا  نا رسائی های علمی آن را بیشتر عیان شود و ذهن مومنین را مشوش کنند.

کسانی که واقعا خواستار درک مفاهیم و واقعیت وقایع خلقت انسان هستند که به نظر اینجانب کاملا منطبق  بر علم روز است، خود را از تفکرات کهن رها سازند و این آیات را با علم روز مقایسه کنند. مقالات متعددی در باره خلقت انسان از نظر علم روز تا کنون در سایت حما مسنون منتشر کرده ام که مطالعه آن را به علاقمندان توصیه میکنم .


آغاز خلقت انسان از رس (سنگ رس-صلصال کالفخار)


الَّذِي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْءٍ خَلَقَهُ وَبَدَأَ خَلْقَ الإِنسَانِ مِن طِينٍ-خداوند شرایط خلقت (حیات)را به بهترین وجه فراهم نمود و خلقت انسان را از سنگ رس آغاز کرد.

ثم جَعَلَ نَسْلَهُ مِن سُلالَةٍ مِّن مَّاء مَّهِينٍ
ونسل ایجاد شده بعد از طین را درمشتقات (رسوبات منشعب شده در آب کم) آب کم قرار داد

ثُمَّ سَوَّاهُ وَنَفَخَ فِيهِ مِن رُّوحِهِ وَجَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ وَالأَبْصَارَ وَالأَفْئِدَةَ قَلِيلا مَّا تَشْكُرُونَ

و سپس اورا پروراند یا به مرحله سواه یا سویته رساند و روح خود را درآن قرار داد.بعد از نفخ من روحیه گوش و چشم وقلب را در آن قرار داد ( درزمانهای طولانی). اما کمتر کسی واقعیت موضوع را درک میکنند وشکر گذار خداوند هستند.

نکات ظریفی در این آیات است. ابتدا نقش سنگ رس در خلقت انسان و شرایط آمادگی برای آغاز خلقت انسان مسلما این شرایط در زمین اولیه فراهم شد. انسان در شروع خلقت از حما مسنون و در سنگ رس داغ نسل اندر نسل به مراحل بالائی تکامل خود صعود میکرده است ثُمَّ جَعَلَ نَسْلَهُ مِن سُلالَةٍ مِّن مَّاء مَّهِينٍ .نسل دراینجا نسل بعد از طین است که از مشتقات رسوب شده در آب کم و در چهار دوره اقوات که در آیه 10 سوره فصلت به آن اشاره شده به وجود آمد و تا مرحله سویته که روح یا امر خداوند در نهاد نسلی از این نسل ها مانند علقه نهادینه شد و این مرحله آغاز قرار گرفتن امر خداوند در سرنوشت شدن انسان بوده است. کلمات رسوب مشتق شده در آب کم معانی والای علمی دارد. دانشمندان پیدایش اولین نطفه حیات را در دریا و اقیانوس وجو اولیه زمین میدانند ولی قرآن اولین نطفه حیات  را در سنگ رس داغ  و در محیط  بدون آب و تنها در بخار آب که در دل سنگ رس همراه با ملکول های پایه حیات و درزمانی که جوی در زمین اولیه وجود نداشت خلق کرد. دانشمندان به این نظریه نزدیک تر شده اند خلق حیات و نقش سنگ رس تحقیق علمی دانشگاه هاروارد

انسان هنوز درحال شدن است به زبان علم زیست شناسی دوره تکامل را میگذراند و تکامل این مرحله قرارگرفتن DNA در تک سلولی هسته دار هوازی است که بنیان و اساس سنگ تکامل پرسلولیها وارتباط هدایتی نور خداوند در قالب روح از اینجا اغاز میشود.

در این جا است که خداوند به ملائکه خطاب میکند.حجر 28 و29


وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلآئِكَةِ إِنِّى خَالِقٌ بَشَراً مِّن صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُونٍ فَإِذَا سَوَّيْتُه وَنَفَخْتُ فِيه مِن رُّوحِى فَقَعُواْ لَه سَاجِدِينَ-هنگامی که خداوند تو به ملائکه فرمود من خلق کننده بشری از توده سیاه حما مسنون در صلصال( سفال پخته شده و داغ ) هستم پس وقتی او را سویته کردم و از روح خودم در آن  دمیدم به او سجده کنید. خداوند هنوز انسان را در صلصال و از حما مسنون خلق نکرده ولی به ملائکه اعلام میکند. ملائکه اسباب و قوانین جاریه در جهان مادی هستند و در حیات زمین هم این قوانین وجود دارند و لازم است در اختیارساختار تشکیلاتی نسل های بعد از خلق در صلصال ونسل های بیشمار دیگر خلق من بعد خلق قرارگیرند. سجده کردن به معنی با تمام وجود در اختیار سرنوشت خلقتی بشر قرار گرفتن تا به انسان کامل یعنی آدم برسد و نسل تمامی انسان های تکامل یافته از آدم و زوج اواست.


ابتدا نطفه از حما مسنون و در آغوش صلصال و در چهار دوره اقوات خلق میشود. اولین تک سلولی غیرهوازی بدون هسته که نطفه امشاج است یعنی درآن جنسیت نر و مادینگی قرارداده نشده ولی در آن بصورت ادغام شده یا مختلط  وجود دارد و میتواند خود تکثیر پذیر باشد ولی هنوزغشائ هسته ای ندارد و بدون حفاظ است. ژن اولیه حیات که دارد به مرحله تکامل و رسیدن به ژن کامل است در آن نهادیته میشود.غشائ هسته ای که در قرآن به قرارمکین نام برده شده هنوز برایش درست نشده  دانشمندان زیست شناسی هنوز به رمزایجاد غشائ هسته ای و چگونگی قرار گرفتن آن دور نطفه پی نبرده اند و بحث بسیار داغ زیست شناسی است موضوع خلق نطفه اولیه از توده سیاه برروی سفال  یا سنگ رس پخته شده تقریبا پذیرفته شده است و قرآن دقیقا این مراحل را ذکر کرده است به مقاله حمامسنون و صلصال در قرآن بنیان و اساس حیات در زمین است مراجعه فرمائید.

سه دوره پانصد میلیون ساله نیاز بوده تا قرارمکین پوشش یا غشائ نطفه بی حفاظ شود و این سه دوره درتاریکی های سه گانه اولیه زمین بوده که هنوز جو زمین دودی و تاریک و ظلمات است و سپس علقه اولین تک سلولی هسته دار هوازی که  در آن ژن کامل قرار داده میشود و جنسیت نر و مادینگی یا عامل توارث در آن قرارداده میشود خلق میشود و این مرحله سویته است که (برنامه نرم افزاری رشد و ارتباط مدیتریتی با خالق متعال) روح و امر خداوند درهسته سلولی و درژن های آن نهادینه میشود واز این پس فرمان خداوند یا روح او هدایت تکاملی بشر را بسوی انسان شدن وذطبق برنامه ریزی تعیین شده به پیش میبرد.

وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ مِنْ سُلَالَةٍ مِنْ طِینٍ ثُمَّ جَعَلْنَاهُ نُطْفَةً فِی قَرَارٍ مَکِینٍ.انسان را از مشتقات در رس خلق کردیم و سپس نطفه را درجایگاه استواری قرار دادیم. سلاله معنی خاص خود را دارد که مفهوم علمی وسیعی دارد. به مقاله سلاله من طین و نقش آن در پیدایش حیات در زمین اولیه مراجعه فرمائید.


أَلَمْ يَكُ نُطْفَةً مِّن مَّنِيٍّ يُمْنَى- ثُمَّ كَانَ عَلَقَةً فَخَلَقَ فَسَوَّى - فَجَعَلَ مِنْهُ الزَّوْجَيْنِ الذَّكَرَ وَالْأُنثَى -

آیا انسان نطفه تقدیری نبود که مقدر میشود. آیا انسان نطفه تحت برنامه ریزی ونرم افزاری الهی (تقدیرالهی) نبود که مقدر میشود(به بار مینشیند-استفاده از ماضی شروع پروسه است ومضارع پایان پروسه بعد از زمان طولانی و در گذشته است آینده در گذشته). سپس علقه را از نطفه خلق کرد و آنرا سامان داد و سپس زوجیت نر ومادینگی را در آن قرار داد.


وبعد از علقه تکامل به روند خود ادامه داد و از علقه پرسلولی ها خلق شدند و در ادامه غضروفیان که همان مضغه است در زمین حاکم میشوند. سپس مضغه که مرحله غضروفی بودن جانداران که در اثر گذشت زمان این غضروف به استخوان تبدیل و سپس ماهیچه ها بر روی استخوان قرارگرفتند. جانوران تکامل یافته تری به وجود آمدند و سپس خداوند خلقت آخری انسان را از آنها بیرون آورد ثم انشاناه خلقا آخر. همه این مراحل در زمین اولیه شروع و طی میلیارد ها سال هدف نهائی خلقت که آدم انسان تکامل یافته است در زمین پا به عرصه وجود گذاشت. حال با این دید به آیات زیر نظری بیاندازیم.


وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ مِن سُلَالَةٍ مِّن طِينٍ-ثُمَّ جَعَلْنَاهُ نُطْفَةً فِي قَرَارمَّكِينٍ -ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظَامًا فَكَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَكَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِينَ.-درحقیقت ما انسان را از ترکیباتی در رس خلق کردیم و سپس نطفه ایجاد شده را درمحفظه یا غشائ سلولی قراردادیم و ازاین نطفه علقه را خلق کردیم و از علقه  مضغه را آفریدیم و از مضغه استخوان را آفریدیم و استخوان را گوشت یا ماهیچه پوشاندیم و سپس خلق آخری را از آن انشائ کردیم فتبارک الله احسن الخالقین.

این آیه دقیقا روند تکامل انسان را در مراحل مختلف سرنوشت خلقتی او بیان میکند. آنچه در رحم ها ی انسان و حیوانات اتفاق می افتد و شبیه هم هستند. باز آفرینی خلقتی است که صورت گرفته. همه این مراحل در زمان های پیشین اتفاق افتاده نه اکنون و در رحم. در رحم خلق صورت نمیگیرد خلق فقط یکبار است نطفه از عمل لقاح نرو مادینگی ایجاد میشود و نطفه ساختار اولیه یا میکروسکپی موجود زنده است که رشد میکند. اعضائ بدن در نطفه از ابتدای عمل لقاح طرح ریزی شده. خلق دررحم معنی ندارد. همه باز آفرینی خلق اولیه است.

انا انشائکم من الارض-إِذْ أَنشَأَكُم مِّنَ الْأَرْضِ وَإِذْ أَنتُمْ أَجِنَّةٌ فِي بُطُونِ أُمَّهَاتِكُمْ-ما شما را در زمین انشائ کردیم در حال بارآوری آن بودیم  و این اتفاق درشکم های نیای شما آنهم  زمانی که بصورت جنین در شکم نیای خود بودید. 

قُلْ سِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانظُرُوا كَيْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ يُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِير-بگو در زمین سیر کنید و بررسی ونگاه کنید چگونه خلق حیات را شروع کردیم و سپس خداوند نشائ آخری را از آن بیرون آورد که خداوند قادر متعال است که همه چیز را با برنامه ریزی انجام میدهد.


أَوَلَمْ يَرَوْا كَيْفَ يُبْدِئُ اللَّهُ الْخَلْقَ ثُمَّ يُعِيدُهُ إِنَّ ذَلِكَ عَلَى اللَّهِ يَسِير-آیا نمی نگرید که چگونه خداوند خلقت را آغاز کرد وسپس آنرا باز آفرینی میکند و این کار برای او آسان است. مفسرین محترم یعیده را بازگشت به قیامت تفسیر میکنند در صورتیکه باز آفرینی معنی میدهد و رشد جنین باز آفرینی خلقت انسان است و در تمامی جنین پستانداران از یک الگوی همانند و مستقل تبعیت میکنند. حتی درتخم مرغ هم نطفه ایجاد و رشد میکند ومراحل رشد تقریبا با رشد جنین انسان شباهت دارد و این دلیل محکمی است که تمامی موجودات زنده از یک سلول نیای مشترک خلق شده اند که نفس واحده در قرآن نام گذاری شده.


وَأَنَّهُ خَلَقَ الزَّوْجَيْنِ الذَّكَرَ وَالْأُنثَى- مِن نُّطْفَةٍ إِذَا تُمْنَى- وَأَنَّ عَلَيْهِ النَّشْأَةَ الْأُخْرَى-خداوند است که زوجیت نر ومادینگی را خلق کرد از نطفه ای که مقدر شد- و اوست که نشائ آخری هم بر عهده داشته است .

 لَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَةٍ ثُمَّ جَعَلَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَأَنْزَلَ لَكُمْ مِنَ الْأَنْعَامِ ثَمَانِیةَ أَزْوَاجٍ یخْلُقُكُمْ فِی بُطُونِ أُمَّهَاتِكُمْ خَلْقًا مِنْ بَعْدِ خَلْقٍ فِی ظُلُمَاتٍ ثَلَاثٍ ذَلِكُمُ اللَّهُ رَبُّكُمْ لَهُ الْمُلْكُ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ فَأَنَّى تُصْرَفُونَ. (زمر، 39/ 6)

خداوند شما را از نفس واحده خلق کرد (تمامی موجودات زنده اعم از گیاهی و جانوری از نفس واحده خلق شدند) و از همان نفس زوج آن را آفرید واز چارپایان هم هشت زوج برای شما نازل کرد همه شما انسان و انعام خلق میشوید در شکم امهاتکم (نیای مادری شما). خلق پس از خلق و در ظلمات ثلاثه این توسط خداوند شما ایجاد میشود و همه چیز به او تعلق دارد هیچ خالقی جز او نیست و باز گشت بسوی او است .به مقاله ظلمات ثلاثه در قرآن و خلقت انسان مراجعه فرمائید.

با آیه زیر بحث خود را به پایان مبیریم در ارتباط یا کلمات حما مسنون و صلصال، مائ مهین وموضوعات فوق الاشاره قبلا مقالاتی درسایت حمامسنون منتشر کرده ام تا درک این مفاهیم با مقایسه با آخرین دست آورد های علم زمین شناسی و تکامل موجودات آسان تر شود لیست این مقالات در پایان نوشتار برای علاقمندان آورده ام.


وَ رَبُّکَ الْغَنِیُّ ذُو الرَّحْمَهِ إِنْ یَشَأْ یُذْهِبْکُمْ وَ یَسْتَخْلِفْ مِنْ بَعْدِکُمْ ما یَشاءُ کَما أَنْشَأَکُمْ مِنْ ذُرِّیَّهِ قَوْمٍ آخَرینَ

خداوند بی نیار و صاحب رحمت بی پایان است و اگر بخواهد شما را میبرد و کسانی دیگر را جایگزین شما میکند همانطور که شما را از نسل آخرین قوم بیرون آورد. براساس این آیه آدم به عنوان انسان تکامل یافته و زوجش را از آخرین قوم بیرون آورد. آیا این آیه شبه ای باقی میگذارد که قبل از آدم قوم های دیگر میزیسته اند که آدم از بین آنها و با جهش تکاملی بیرون آورده شد .سید محمد تقوق اهرمی دی ماه 1396 ویرایش جدید اسفند 1397

صلب و ترائب وخطای برداشت قدما وموخرین

مائ دافق ونقش ان در پدیده خلقت حیات

خلقت انسان با نگاهی جدید ومطابقت با علم روز- پیش نطفه

خلقت انسان در قرآن با نگاهی جدید ومطابق علم روز

 طارق سیستم حفاظتی تک سلولی های اولیه حیات است

نفس واحده اولین تک سلولی خلق شده در زمین

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

017340
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
345
843
4932
2999
16340
0
17340

Your IP: 18.206.13.28
Server Time: 2020-05-27 08:42:58
امارگیر سایت