خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اشاره قرآن به ماده و انرژی تاریک

اشاره قرآن به ماده و انرژی تاریک

مقدمه نوشتار

تاریک و روشن، نور و ظلمات دو مفهوم از تظاهر ماده است. کلمات نورو ظلمات درقرآن دارای مفاهیم خاصی است خداوند درایه نورمیفرماید الله نورالسموات والارض ودرآیه الحمد لله الذى خلق السماوات والارض وجعل الظلمات والنور،ازمفهوم نوردراین دوایه متوجه میشویم که نوردارای مفاهیم متعددی از نظر قرآن است. اگرخداوند نورکائنات است آیا به این مفهوم است هنگامی که کیهان را خلق میکند خودش را درکیهان قرارمیدهد. ازطرف دیگرخداوند میفرماید با نورخود هدایت جهان مادی وانسان را برعهده دارد. این نورها دارای چه ماهیتی هستند. مسلما ازنظر ماهیتی باید با یکدیگر فرق داشته باشند. هدف این نوشتار تعریف نور و ظلمات از دید قرآن ودرک مفاهیم و منظور آیات متشابه دراین باره است.


نورخداوند چه ماهیتی دارد


آیه نوردرتمثیلی بسیارزیبا نورخداوند را تعریف میکند.


اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ كَمِشْكَاةٍ فِيهَا مِصْبَاحٌ الْمِصْبَاحُ فِي زُجَاجَةٍ الزُّجَاجَةُ كَأَنَّهَا كَوْكَبٌ دُرِّيٌّ يُوقَدُ مِن شَجَرَةٍ مُّبَارَكَةٍ زَيْتُونِةٍ لَّا شَرْقِيَّةٍ وَلَا غَرْبِيَّةٍ يَكَادُ زَيْتُهَا يُضِيءُ وَلَوْ لَمْ تَمْسَسْهُ نَارٌ نُّورٌ عَلَى نُورٍ يَهْدِي اللَّهُ لِنُورِهِ مَن يَشَاءُ وَيَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ لِلنَّاسِ وَاللَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ آیه سوره نور35


خداوند نورخود را دراین تمثیل چنین بیان میفرماید :خدا نورکائنات است، نور او از جنس نورستاره كَوْكَبٌ دُرِّيٌّ است نه ازجنس نوری است که از آتش چراغی که با روغن زیتون روشن میشود و بعلاوه نوری است که  برای نورافشانی به آتش نیازندارد. فرا تر از نوری است که از شعله آتش برمی خیزد. ازجنس انرژی است (ستاره پرفروغ کوکب الدری نورش از واکنش هسته ای سرچشمه میگیرد بنا براین انرژی است) نه آتش که با روغن زیتون روشن میشود. ولی نورخدا درست است که از انرژی است ولی انرژی خاصی است و ما فوق این انرژی مثل ستاره کوکب الدری است نورعلی النور است. انرژی ناب ما  فوق انرژی معمولی است بعلاوه لاشرقیه است ولا غربیه یعنی لا مکان است، مکان خاصی اورا فرا نمیگیرد.

خداوند متعال این مثال ها را برای روشن شدن ذهن انسان ها میزند که او به تمامی علم کیهان آگاه است(کل شیئ دراینجا مجموعه جهان مادی را میرساند). خداوند با نورخود هدایت آنچه را بخواهد انجام میدهد. بنابراین:

اول نورخداوند ازجنس نوری است که درستاره درخشان کوکب دری وجود دارد. به زبان علمی امروزی انرژی.

دوم نورخداوند انرژی ما فوق انرژی است که به زبان علمی انرژی ناب است.

سوم خداوند با نورخود هدایت کل جهان مادی را برعهده دارد. يَهْدِي اللَّهُ لِنُورِهِ مَن يَشَاءُ کلی است همه چیز توسط  نور خداوند هدایت میشود. خداوند وجهه ای از نور را برای کنترل وهدایت جهان مادی وانسان بکار گرفته است مثلا فوتون ها و در چهارچوب علم کوانتوم.

کیهان ازنورناب خداوند خلق شد. این نوربسیار فشرده و چگال است و به  تعبیر خداوند  صمد است چرا که خداوند خود را نور کائنات معرفی کرده و ضمنا خود را صمد هم نامیده است که ارتباط بسیار نزدیکی با فشردگی وچگالی مطلق دارد. داستان حضرت موسی وتقاضای دیدن خداوند را به خاطربیاورید. حضرت ازخداوند درخواست میکند خداوندا من میخواهم برای اطمینان قلبم تو را ببینم. خداوند جواب داد تو هرگز نمی توانی مرا ببینی (ساختار بدنی تو اجازه نمی دهد) به کوه نگاه کن. سپس جلوه ای ازنورخود را برکوه مقابل حضرت موسی نازل کرد وکوه با عظمت دربرابرجلوه نورخدا خورد و متلاشی شد. این نور، نورناب است که درلحظات اولیه خلقت جهان مادی در بیگ بانگ بروز کرد و بسیارچگال و توپر بود. این تعریف نورخدا است. این واقعه میخواهد مطلب علمی بسیار مهم را بیان کند.

حال چرا خداوند نورکائنات است

اللَّهُ نُورُالسَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ-اساس و پایه جهان مادی برفوتون ها استواراست. فوتون تنها  ذره بنیادی است که پایدار ومستقل است و میتواند دردرون هسته اتم وکل شیئ نفوذ کند و جالب است که  فوتون ضد خود را دردرون خود دارد وتنها ذره بنیادی است که با ضد خود کنار آمده است. هرذره بنیادی که ساختارآن ازهم پاشیده شود به فوتون تبدیل میشود. جهان مادی برپایه فوتون تشکیل شده و انرژی ناب ازذات خداوند سرچشمه گرفت ودرحقیقت جهان مادی منشائ ازنوراست. جهان از نوریا ماده و انرژی تاریک و ماده تاریک  تشکیل شده است و ماده تاریک و انرژی تاریک فضای بین ستاره ها را پرمیکنند و با ماده از طریق گرانش برهم کنش دارند وهنوز برای علم ناشناخته است. قرآن کائنات را ازنور و ظلمات ایجاد کرد و ظلمات  در قرآن همان ماده تاریک و انرژی تاریک است. به آیه زیرتوجه فرمائید.


الحمد لله الذى خلق السماوات والارض و جعل الظلمات و النور ثم الذين كفروا بربهم يعدلون-سپاس مخصوص خداوند است و اوست که  کائنات را که خلق کرد درآن نور و ظلمات را قرارداد. سماوات والارض درقرآن دو معنی دارد اول کیهان و دوم هفت آسمان زمین و زمین. دراین جا منظور کیهان است چرا؟ نور و ظلمات درابتدای خلق کیهان درآن جاعل شد. اگربه مفهوم آسمان زمین و زمین باشد حدود ده میلیارد سال قبل ازایجاد جو زمین نور و ظلمات درکیهان وجود داشت. حال با استناد به آیات الله نورالسموات والارض وآیه اول سوره فاطرکه میفرماید


الْحَمْدُ لِلّهِ فاطِرِالسَّماواتِ وَاْلأَرْضِ جاعِلِ الْمَلائِکَةِ رُسُلاً أُولي أَجْنِحَةٍ مَثْني وَ ثُلاثَ وَ رُباعَ يَزيدُ فِي الْخَلْقِ ما يَشاءُ إِنَّ اللّهَ عَلي کُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدير- سپاس مخصوص خداوند انبساط کننده کیهان یا باز کننده آن است او است که درهنگام انبساط کیهان ملائکه یا اسباب وقوانین اساسی کیهان را درآن قرارداد که برخی دوتا دوتا وسه تا سه تا وچهار تا چهارتا نیرو وقدرت دارا میباشند وپیام رسان درکیهان هستند. زمان ومکان-الکترو و مغناطیس –چهار قانون اصلی طبیعت. گرانش، هسته ای قوی وهسته ای ضعیف والکترومغناطیس .و يَزيدُ فِي الْخَلْقِ ما يَشاءُ ونیروهای ناشناخته دیگری هم وجود دارند که خواست خداوند بر ایجاد آن قرار گرفته ولی علم هنوز آنرا کشف نکرده

خلقت کیهان اززمان انبساط آن شروع میشود. ابتدا الکترو مغناطیس و سپس گرانش وهسته ای قوی وضعیف در آن قرارداده میشود جاعل میشود وبا ایجاد این قوانین همزمان که کیهان درشش دوره خلق میشود نورو ظلمات هم درآن قرارداده میشود. دراین زمان نورماده است و ظلمات انرژی وماده تاریک است. دراینجا نورو ظلمات دو پدیده با ماهیت متفاوت هستند وزمان خلق کیهان درآن قرارداده شد. جائی که نورنباشد ظلمات است ولی دراین جا نورو ظلمات هر دو و با هم درکیهان قرارداده میشوند. در ابتدای خلق کیهان فقط نورحاکم بود ومانعی دربرابرنورنبود که ظلمات به مفهوم تاریکی ایجاد شده باشد. ظلماتی که در اثرمانع جلوی نورایجاد میشود را قرآن چنین تعریف کرده است.

تعریف ظلمات از دید قرآن

ظلمات جائی است که نورمرئی نمی تواند به دلیل موانع به آن نفوذ کند. البته این ظلمات با ظلمات ابتدای کیهان که خلق شد تفاوت دارد .به آیه زیر توجه فرمائید


كَظُلُمَاتٍ فِي بَحْرٍ لُّجِّيٍّ يَغْشَاهُ مَوْجٌ مِّن فَوْقِهِ مَوْجٌ مِّن فَوْقِهِ سَحَابٌ ظُلُمَاتٌ بَعْضُهَا فَوْقَ بَعْضٍ إِذَا أَخْرَجَ يَدَهُ لَمْ يَكَدْ يَرَاهَا وَمَن لَّمْ يَجْعَلِ اللَّهُ لَهُ نُورًا فَمَا لَهُ مِن نُّور-کارهای کافران مانند ظلمات است وآن تاریکی های درون دریا است هنگامی که موج روی موج سطح دریا را میپوشاند وبالای سطح دریا ابر تیره که لایه ای بر روی لایه دیگر قراردارند که نوری وجود ندارد واگر کسی بخواهد دست خود را ببیند تاریکی مطلق مانع از دیدن اوست وکافران این چنین ازبرکت نور بهره ای ندارند، خداوند به کسی نوری نداده باشد درتاریکی مطلق است.

این تمثیل درقرآن برای تعریف ظلمات است. پس ظلمات تاریکی مطلق است. نوروظلمات دراین جا معنی هدایت و گمراهی میدهد. اما ظلمات درآغاز خلقت کیهان معنی ماده  تاریک و انرژی تاریک میدهد. سید محمد تقوی اهرمی دی ماه 1396 ویرایش جدید بهمن 1397

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

017331
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
336
843
4923
2999
16331
0
17331

Your IP: 18.206.13.28
Server Time: 2020-05-27 08:36:34
امارگیر سایت