خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سجده ملائکه به بشر و آدم در دو مرحله زمانی


مقدمه نوشتار


ملائکه در بدو خلقت انسان و در مرحله نفخت من روحی به فرمان خداوند به بشر ساختار انسان در حال شدن سجده می کند و جزء فطرت ذاتی او قرار می گیرد. سجده به معنی تسلیم امر خداوند قرار گرفتن است. وقتی در آیات قرآن در موضوع سجده  تمامی اشیاء به خداوند نگاه کنیم این مفهوم را در می یابیم که هرچه بر فطرت خدائی استوار باقی مانده در تسلیم امر خدا است در حقیقت سجده او را به جای می آورد و سجده نمای تسلیم  خواسته باری تعالی است. زمانی که خداوند به ملائکه فرمان میدهد به بشر سجده کنید یعنی در ذات او  و جزئ فطرت او قرار گیرید. ملائکه اسباب و قوانین و امر خدا هستند که ساختار مادی شیی را برپا میدارند. پیوند مولکول ها که بر اساس نیروهای مختلف صورت می گیرند  از جنس انرژی هستند یا به کلمه تمثیلی قرآن از مارج من نار هستند در ذات انسان نهادینه می شوند و میلیارد ها ملائکه ساختار جسمی انسان را نگه میدارند. ساختار انسان از ماده و انرژی تشکیل شده و انرژی هم نیرو های نگه دارنده ساختار ماده است دو پدیده مهم از بدو مرحله سویته به امر خداوند و همزمان با نفخ من روحی در ذات انسان قرار می گیرند.

و النفس و ما سویها، فالهما فجورها و تقویها، فجور و تقوا می شود جزء خصیصه ذاتی نوع بشر ولی همراه تکامل جسمی بشر راه  رشد و تکامل را می پیماید تا در انسان تکامل یافته بروز دهد یا به عبارتی فعال شود. این برنامه ریزی خداوند است. این دو جزء نفس انسان قرار می گیرند. تقوا باز گشت به فطرت خدایی و فجور مقابل تقوی فرار از فطرت خدایی است. قسم به نفس هنگامی که سویته می شود و در آن روح خداوند قرار می گیرد.

سوی وسویته  از نظر قرآن یک مرحله مهم در سرنوشت خلقتی انسان است. به آیات 9 الی 11 سوره سجده  توجه فرمایید


الَّذِي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْءٍ خَلَقَهُ وَبَدَأَ خَلْقَ الإِنسَانِ مِن طِينٍ - ثُمَّ جَعَلَ نَسْلَهُ مِن سُلالَةٍ مِّن مَّاء مَّهِينٍ - ثُمَّ سَوَّاهُ وَنَفَخَ فِيهِ مِن رُّوحِهِ وَجَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ وَالأَبْصَارَ وَالأَفْئِدَةَ قَلِيلا مَّا تَشْكُرُونَ

خداوند کلیه شرایط را برای خلقت انسان فراهم و خلق کرد و سپس خلقت او را از طین آغاز نمود و نسل بعد از آن را از آب کم قرار داد و سپس آن را سویته کرد و از روح خود در آن نهاد و بعد از آن گوش و چشم و قلب را برای او در آن قرار داد. اولین نطفه کامل حیات را خداوند نفس واحده نامیده که کلیه جانداران از آن ایجاد شده اند. نفس که سوی می شود روح  در آن نهاده می شود فالهما فجورها و تقویها به مقاله نفس واحده اولین تک سلولی خلق شده در زمین مراجعه فرمایید. علقه نفس واحده است که سویته می شود و هم زمان با تکامل ژن و شروع توارث روح به عنوان امر خداوند در آن قرارمی گیرد. 

أَیَحْسَبُ الْإِنسَانُ أَن یُتْرَکَ سُدًى أَلَمْ یَکُ نُطْفَةً مِّن مَّنِیٍّ یُمْنَى ثُمَّ کَانَ عَلَقَةً فَخَلَقَ فَسَوَّى فَجَعَلَ مِنْهُ الزَّوْجَیْنِ الذَّکَرَ وَالْأُنثَى-ایا انسان گمان میکند بی هدف رها میشود آیا او نطفه تقدیری نبود که مقدرمیشود و سپس علقه بود، پس خلق میشود و سوی(در دوره زمان بر تکامل سر و سامان می گیرد) می گردد پس در آن جنسیت نر و مادینگی  قرار می گیرد. ذکر وانثی معنی نر و ماده میدهد که ظهور آغاز توارث درعلقه را میرساند. بنابراین کلمه سوی و سویته یک مرحله خاصی در خلقت انسان است و بهتر است از خود کلمه در بیان خلقت انسان استفاده شود. بنابراین سویته مرحله شکل گرفتن حیات در کره زمین است و از آنجائیکه هدف ایجاد حیات در زمین از نظر قرآن خلقت انسان است، سویته یک مرحله مهم  در سرنوشت خلقتی انسان است. علقه در جنین وجود ندارد، علقه و مضغه مراحل روند  تکامل حیات در زمین اولیه است. این از تصورات کهن بر باور ما نشسته است و با علم روز مطابقت ندارد. به مقاله  مراحل رشد جنین و واقعیت قرآنی مراجعه فرمایید.

تکامل ژن و نهادینه شدن جنسیت نر و ماده برای امر توارث که همزمان است با نفخه من روحی روح خدا در علقه نهادینه میشود برای کنترل تکامل موجودات تا آدم انسان تکامل یافته. حال زمان سویته از نظر علم زیست شناسی که مقارن است با سجده ملائکه به  بشر چه موقع است.

زمانی است که امر خداوند در سماء زمین یا هفت طبقه جو زمین که پایه و اساس حیات است استقرار می یابد. یعنی شروع تکامل موجودات پرسلولی از علقه یا تک سلولی هسته دار با غشاء سلولی و DNA کامل. سماء زمین که هفت جو زمین است خلق می شود و آرامش در زمین حکمفرما و درجه حرارت زمین تثبیت و جو شفاف می شود که برای رشد موجودات پرسلولی لازم است. آیات 9 الی 12 سوره فصلت  وقوع این حادثه را دقیقا اعلام کرده است. به مقاله خلقت انسان با نگاهی جدید و مطابقت با علم روز- پیش نطفه مراجعه فرمائید

فاصله زمانی سجده ملائکه به بشر و به آدم

 قرآن در دو سری آیات به سجده ملائکه و امتناع ابلیس از فرمان خداوند اشاره شده. کمتر کسی به این مورد توجه  کرده است. ابتدا فرمان سجده  به  بشر و دوم  فرمان سجده به آدم آن هم در دو فاصله زمانی بسیار طولانی در حدود یک و نیم میلیارد سال. این موضوع را می توان براحتی از آیات فهمید. مرحله نفخه من روحی یک مرحله مهم در خلقت انسان است. نطفه و علقه (هر دو نطفه اولیه حیات هستد اولی ساده و دارای ژن تک رشته ای تکامل نیافته RNA  و دومی دارای ژن  تکامل یافته DNA . اولین نطفه تک سلولی از حما مسنون و در صلصال که نطفه امشاج است با ژن ناقص RNA بیرون می آید که نیاز به تکامل تا ظهور DNA دارد و اولین تک سلولی هسته دار با غشائ هسته ای و ژن کامل علقه است که روح و امر خداوند برای فرماندهی ژن در آن قرار میگیرد. این مطالب دقیقا از آیات قرآن استنباط میشود که شرح میدهم.


مرحله اول سجده ملائکه به بشر وزمان وقوع ان


آیات 5 الی 8 سوره سجده پروسه خلقت انسان از یدبرا لامر من السماء الی الارض شروع میشود و تا نفخ من روحی ادامه می یابد و در سوره ص هم در همین مرحله به ملائکه خطاب می شود به بشر سجده کنید .هنوز آدم مطرح نیست. در تمامی مراحل خلقت انسان در قرآن هیچ اشاره ای به آدم نمی شود، تنها  در زمان تکامل و بیرون آمدن از ذریه قوم الاخرین به او به عنوان اولین انسان تکامل یافته از ذریه قبل اشاره میشود.


یدبِّرُ الْأَمْرَ مِنَ السَّمَاءِ إِلَى الْأَرْضِ ثُمَّ يَعْرُجُ إِلَيْهِ فِي يَوْمٍ كَانَ مِقْدَارُهُ أَلْفَ سَنَةٍ مِمَّا تَعُدُّونَ –امرخداوند از سمائ به زمین تدبیر میشود و این امر در روزی که مقدارش هزارسال از سال هایی که شما محاسبه میکنید بر گشت داده میشود. سماء در این آیه آسمان زمین است و امر خداوند  فرمان الهی است که قوانین طبیعی هستند که حیات در زمین را به وجود آورده اند. (پایان حیات در زمین یک دوره هزارساله است ،همین سال که ما حساب میکنیم) روزهای هزار و پنجاه هزاردر جهان مادی است.

الَّذِي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْءٍ خَلَقَهُ وَبَدَأَ خَلْقَ الْإِنْسَانِ مِنْ طِينٍ –خداوند است که همه چیز را به نحو احسن خلق کرد و سپس خلقت انسان را از سنگ رس آغاز کرد و سپس نسل بعد از آن (بعد از بداء  خلق من طین ) را از مشتقات و یا رسوب در آب کم قرارداد ( که همان حما مسنون در صلصال است)- ثُمَّ سَوَّاهُ وَنَفَخَ فِيهِ مِنْ رُوحِهِ وَجَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ وَالْأَبْصَارَ وَالْأَفْئِدَةَ قَلِيلًا مَا تَشْكُرُونَ-سپس آنرا سوی کرد و در آن روح خود را استقرار داد و برای شما گوش و چشم و قلب در آن قرار داد  ولی کمتر کسی شکرگذاراو است. زمان این آیات از یدبر الامر من السماء الی الارض شروع می شود و تا سویته و نفخ من روحی ادامه داشته است. براساس آیات 9 الی 12 سوره فصلت حیات در کره زمین از خلقت زمین در دو دوره و ایجاد پوسته جامد رواسی بر آن  و پیدایش اقوات یا غذای بیولوژیک در چهار مرحله روی پوسته جامد و سپس ثم الستوی الی السمائ تا وَأَوْحَى فِي كُلِّ سَمَاءٍ أَمْرَهَا که همان - یدَبِّرُ الْأَمْرَ مِنَ السَّمَاءِ إِلَى الْأَرْضِ است، ادامه مییابد. ابتدای خلقت هفت جو زمین و قبل از-َزَيَّنَّا السَّمَاءَ الدُّنْيَا بِمَصَابِيحَ-یعنی شفاف شدن  جو زمین که براحتی نورستارگان از روی زمین قابل مشاهده شدند، بشرمراحل اولیه خلقت خود را میگذراند و درمرحله سوی یا سویته روح خداوند در آن قرارمی گیرد. اعضاء بدن گوش و چشم  و قلب بعد از نفخ من روحی و در زمان طولانی پروسه تکامل در آن قرار داده  میشود. به آیات زیر توجه فرمایید.


قُلْ أَئِنَّكُمْ لَتَكْفُرُونَ بِالَّذِي خَلَقَ الْأَرْضَ فِي يَوْمَيْنِ وَتَجْعَلُونَ لَهُ أَندَادًا ذَلِكَ رَبُّ الْعَالَمِينَ
وَجَعَلَ فِيهَا رَوَاسِيَ مِن فَوْقِهَا وَبَارَكَ فِيهَا وَقَدَّرَ فِيهَا أَقْوَاتَهَا فِي أَرْبَعَةِ أَيَّامٍ سَوَاء لِّلسَّائِلِينَ
ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاء وَهِيَ دُخَانٌ فَقَالَ لَهَا وَلِلْأَرْضِ اِئْتِيَا طَوْعًا أَوْ كَرْهًا قَالَتَا أَتَيْنَا طَائِعِينَ
فَقَضَاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ فِي يَوْمَيْنِ وَأَوْحَى فِي كُلِّ سَمَاءٍ أَمْرَهَا وَزَيَّنَّا السَّمَاءَ الدُّنْيَا بِمَصَابِيحَ وَحِفْظًا ذَلِكَ تَقْدِيرُ الْعَزِيزِ الْعَلِيمِ


آیات 9 الی 12 سوره فصلت پیدایش زمین از جدا شدن از توده ابر خورشیدی را شرح میدهد تا ایجاد هفت آسمان از سماء یکپارچه  آن ( در زمین اولیه). مراحل زمانی این آیات بر اساس آخرین یافته های علم زیست شناسی حدود سه میلیارد سال طول میکشد. ابتدا اولین نطفه که نطفه امشاج است یا تک سلولی اولیه حیات که دارای RNA  ژن ناقص بوده ایجاد و پس از سه دوره ظلمات پانصد میلیون ساله در زمین اولیه حاکم می گردد که برای حیات ضروری بوده است و سپس نخستین تک سلولی هسته دار با DNA کامل که به تعبیر قرآن علقه است خلق میشود به مقاله خلقت انسان با نگاهی جدید و مطابقت باعلم روز- پیش نطفه مراجعه فرمایید. آغاز پیدایش تمامی موجودات زنده از این علقه بوده است و در این مرحله فرمان خداوند به عنوان روح یا امر خدا در ژن حیات موجودات زنده استقرار می یابد. علقه نفس واحده است. 

ثُمَّ سَوَّاهُ وَنَفَخَ فِيهِ مِن روحه و این مرحله بسیار مهم درسرنوشت خلقتی انسان است که خداوند به ملائکه فرمان میدهد به این هسته اولیه خلقت بشر سجده نمائید. علقه یا تک سلولی هسته دار با DNA کامل در پایان پیدایش هفت آسمان جو زمین و شفاف شدن و آرامش و اکسیژن دار شدن آن که لازمه ادامه حیات این تک سلولی تا تکامل بسوی بشر تکامل یافته که آدم باشد یعنی حدود 1/5 میلیارد سال بعد که خداوند ملائکه را مجددا خطاب میکند من میخواهم در زمین خلیفه ای برای خودم  قرار دهم. نمی فرماید میخواهم آدم را خلق کنم. آدم خلق شده، تکامل یافته و در بهشت بی  خیالی  روزگار خوشی را میگذراند و این جا با یک جهش تکامل فکری و عقلی علم آگاهی و اختیار را دریافت میکند که از اسماء الهی است. به آدم اولین انسان تکامل یافته تبدیل می شود. یک جفت انسان تکامل یافته از ذریه آخرین قوم برگزیده  می شوند و این نشاء آخری در تکامل انسان است. آدم انسان تکامل یافته است مرد و زن نیست پیامبر نیست. انسان تکامل یافته با همسرش برگزیده شده از ذریه آخرین نسل و خداوند شاهکار خلقت خود را برمیگزیند هنوز هیچ نمی دانند، طرز لباس پوشیدن، رفتار و کردار آنها را تذکر میدهد و شرمگاه خود را به پوشانید .شیطان که همان عامل اختیار است در درون آنها قرار داده شده و در تمثیلی آنها را از این نفس وسوسه گر برحذر میدارد.آیت »ـشابه و سمبولیک هستند. ظاهر آیات تشبیه است نیاز به تاویل دارد.

در این آیات مرحله اول و تمامی آیات خلقت انسان از نطفه، ماء مهین، حما مسنون و صلصال اشاره ای به آدم نیست (یعنی وجود نداشته است و در حال خلق شدن بوده) ومیفرماید قصد دارم بشری خلق کنم وقتی آنرا سامان دادم  و از روح خودم در آن دمیدم آن را سجده کنید .اینجا ابلیس امتناع میکند و در مرحله دوم هم امتناع میکند. آیه اول سوره دهر به این واقعیت اشاره می فرماید که انسان در حال خلق شدن است.

هَلْ أَتَى عَلَى الْإِنسَانِ حِينٌ مِّنَ الدَّهْرِ لَمْ يَكُن شَيْئًا مَّذْكُورًا- إِنَّا خَلَقْنَا الْإِنسَانَ مِن نُّطْفَةٍ أَمْشَاجٍ نَّبْتَلِيهِ فَجَعَلْنَاهُ سَمِيعًا بَصِيرًا.براساس شیوه بیان آیات خلقت انسان شروع خلقت همان خلقت است. خداوند ابتدا خلق میکند و سپس سوی یا پرداختن به آن، خلق فسوی خلق می کند و سپس به آن می پردازد. قدر فهدی قدر با فتحه و تشدید دال برنامه ریزی معنی میدهد. برنامه ریزی می کند و سپس آن را به مقصود راهنمائی میکند. همه این ها معنی عامل زمان در پروسه خلقت است. نظرات کهن هزار سال در باره خلقت انسان و آدم پرده بر فهم و ادراک ما از آیات قرآن انداخته و راه تفکر و تعقل را مسدود کرده است. در دنباله آیه شریفه یدبرالامرمن السمائ الی الارض آیات زیر آورده شده. حال با این دید به آیات نگاه کنیم.


یدبِّرُ الأَمْرَ مِنَ السَّمَاء إِلَى الأَرْضِ ثُمَّ يَعْرُجُ إِلَيْهِ فِي يَوْمٍ كَانَ مِقْدَارُهُ أَلْفَ سَنَةٍ مِّمَّا تَعُدُّونَ - ذَلِكَ عَالِمُ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ الْعَزِيزُ الرَّحِيمُ- یدبر الامر از سماء تا زمین حیات است که در یک دوره هزار ساله برچیده میشود


الَّذِي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْءٍ خَلَقَهُ وَبَدَأَ خَلْقَ الإِنسَانِ مِن طِينٍ- ثُمَّ جَعَلَ نَسْلَهُ مِن سُلالَةٍ مِّن مَّاء مَّهِينٍ - ثُمَّ سَوَّاهُ وَنَفَخَ فِيهِ مِن رُّوحِهِ وَجَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ وَالأَبْصَارَ وَالأَفْئِدَةَ قَلِيلا مَّا تَشْكُرُونَ خدای دانای غیب و شهاده و او کسی است که همه چیز را برای خلقت حیات فراهم و خلق کرد و خلقت انسان را از طین آغاز کرد و سپس نسل بعد از آن را از رسوب آب چکیده ای و درآب کم قرار داد و سپس آن را سویته کرد ( سر و سامان داد از ویروس اولیه که از لایه سنگرس بیرون آمد به تک سلولی تکامی یافته تبدیل کرد این سویته کردن است) و روح خود را در آن مستقر کرد و برای شما اعضای بدن در آن قرار داد. 


مرحله سواه و نفخ من روحی یک مرحله مهم در خلقت انسان است و در زمان خاصی اتفاق افتاده است. بنابراین در آیاتی که سویته و نفخ من روحی آمده در یک زمان خاص رخ داده است. از جمله آیات زیر26 الی 31 سوره حجر


وَلَقَدْ خَلَقْنَا الإِنسَانَ مِن صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُونٍ- وَالْجَآنَّ خَلَقْنَاهُ مِن قَبْلُ مِن نَّارِ السَّمُومِ- وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلاَئِكَةِ إِنِّي خَالِقٌ بَشَرًا مِّن صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُونٍ- فَإِذَا سَوَّيْتُهُ وَنَفَخْتُ فِيهِ مِن رُّوحِي فَقَعُواْ لَهُ سَاجِدِينَ- فَسَجَدَ الْمَلآئِكَةُ كُلُّهُمْ أَجْمَعُونَ- إِلاَّ إِبْلِيسَ أَبَى أَن يَكُونَ مَعَ السَّاجِدِينَ-


در حقیقت  انسان را در صلصال و از حما مسنون خلق کردیم و جان را قبل از آن از آتش بی دود آفریدیم و خداوند به ملائکه فرمود من بشری را از حما مسنون و در صلصال خلق میکنم (قصد دارم خلق کنم)- پس وقتی او را سویته کردم و از روح خودم در آن قرار دادم به او سجده کنید. تمامی ملائکه سجده کردند. اینجا نفس بشر سواها می  شود همان نفسی که تمامی موجودات زنده و خود انسان از آن پدید می آیند. کلمات سوی، سواها وسویته به معنی شکل گرفتن نفس واحده است.8 آیه اول سوره شمس هم این موضوع را اثبات میکند.


وَالشَّمْسِ وَضُحَاهَا- وَالْقَمَرِ إِذَا تَلَاهَا- وَالنَّهَارِ إِذَا جَلَّاهَا- وَاللَّيْلِ إِذَا يَغْشَاهَا- وَالسَّمَاء وَمَا بَنَاهَا- وَالْأَرْضِ وَمَا طَحَاهَا- وَنَفْسٍ وَمَا سَوَّاهَا- فَأَلْهَمَهَا فُجُورَهَا وَتَقْوَاهَا


قسم به خورشید و نورافشانی آن و به ماه که از نورافشانی خورشید تبعیت میکند و قسم به روز که نور خورشید را آشکار می سازد و به شب که آن نور را می پوشاند  و قسم به آسمان که آنرا بنا ساخت(سماء زمین) و قسم به زمین که آن را بگستراند(برای ایجاد حیات) و قسم به نفس که آن را شکل دادیم (سواها ) و سپس در آن تقوی و فجور را نهادینه  کردیم. تمامی قسم ها به نفس و قراردادن تقوا و فجور در آن برمیگردد. در این نفس که می تواند بر اساس آخرین یافته های علم زیست شناسی تک سلولی هسته دار با غشاء هسته ای کامل( قرار مکین) و DNA تکمیل شده که روح  خداوند در آن قرار می گیرد و فرمان بسوی تکامل  برتر را نظارت میکند. روح دستور نرم افزاری خداوند در ژن اولیه موجودات است که خلق کرد و فسوی کرد قدر فهدی برنامه ریزی کرد و هدایت آن را  بر عهده گرفت. هدایت موجودات به سوی تکامل برتر است. از آیات زیر چنین برمی آید که در نفس واحده هنوز اعضاء بدن موجودات درست نشده. 

ثُمَّ سَوَّاهُ وَنَفَخَ فِيهِ مِن رُّوحِهِ وَجَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ وَالأَبْصَارَ وَالأَفْئِدَةَ.اینجا سمع وابصاروافئده اعضای بدن هستند که بعدا در ان جاعل می شود. اگر نفس واحده را آدم  فرض کنیم. با آیه انا خلقناکم من ذکر و انثی در تناقض است ما شما را از نر و ماده  آفریدیم. اگر ما از آدم خلق شده باشیم باید آیه بفرماید ما شما را از یک نر آفریدیم؟ به مقاله نفس واحده اولین تک سلولی خلق شده در زمین مراجعه فرمائید. حال به مرحله دوم می پردازیم .در مرحله دوم آدم جای بشر را میگیرد.

مرحله دوم سجده ملائکه به آدم


آیات سوره بقره 29 الی 38


در مرحله اول و دوم سجده ملائکه هر کدام با یک آیه مهم شروع می شود که  اصلا مورد توجه تمامی مفسران قرار نگرفته در صورتی که این آیات نکات مهم کلیدی این وقایع سرنوشت ساز درسرنوشت خلقتی انسان است. شرایط زمانی و مکانی را اعلام می فرماید. به آیات زیر توجه فرمایید.

وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلاَئِكَةِ إِنِّي جَاعِلٌ فِي الأَرْضِ خَلِيفَةً قَالُواْ أَتَجْعَلُ فِيهَا مَن يُفْسِدُ فِيهَا وَيَسْفِكُ الدِّمَاء وَنَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِكَ وَنُقَدِّسُ لَكَ قَالَ إِنِّي أَعْلَمُ مَا لاَ تَعْلَمُونَ

وَعَلَّمَ آدَمَ الأَسْمَاء كُلَّهَا ثُمَّ عَرَضَهُمْ عَلَى الْمَلاَئِكَةِ فَقَالَ أَنبِئُونِي بِأَسْمَاء هَؤُلاء إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ

قَالُواْ سُبْحَانَكَ لاَ عِلْمَ لَنَا إِلاَّ مَا عَلَّمْتَنَا إِنَّكَ أَنتَ الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ

قَالَ يَا آدَمُ أَنبِئْهُم بِأَسْمَآئِهِمْ فَلَمَّا أَنبَأَهُمْ بِأَسْمَآئِهِمْ قَالَ أَلَمْ أَقُل لَّكُمْ إِنِّي أَعْلَمُ غَيْبَ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ وَأَعْلَمُ مَا تُبْدُونَ وَمَا كُنتُمْ تَكْتُمُونَ

وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلاَئِكَةِ اسْجُدُواْ لآدَمَ فَسَجَدُواْ إِلاَّ إِبْلِيسَ أَبَى وَاسْتَكْبَرَ وَكَانَ مِنَ الْكَافِرِينَ

وَقُلْنَا يَا آدَمُ اسْكُنْ أَنتَ وَزَوْجُكَ الْجَنَّةَ وَكُلاَ مِنْهَا رَغَدًا حَيْثُ شِئْتُمَا وَلاَ تَقْرَبَا هَذِهِ الشَّجَرَةَ فَتَكُونَا مِنَ الْظَّالِمِينَ

فَأَزَلَّهُمَا الشَّيْطَانُ عَنْهَا فَأَخْرَجَهُمَا مِمَّا كَانَا فِيهِ وَقُلْنَا اهْبِطُواْ بَعْضُكُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ وَلَكُمْ فِي الأَرْضِ مُسْتَقَرٌّ وَمَتَاعٌ إِلَى حِينٍ

فَتَلَقَّى آدَمُ مِن رَّبِّهِ كَلِمَاتٍ فَتَابَ عَلَيْهِ إِنَّهُ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ

آیات فوق با آیه 29 شروع می شود که می فرماید: هُوَ الَّذِي خَلَقَ لَكُم مَّا فِي الأَرْضِ جَمِيعًا ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاء فَسَوَّاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ وَهُوَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ- خداوند است که در زمین تمامی شرایط برای (خلقت حیات را فراهم کرد) و سپس به آسمان زمین  پرداخت و از آن هفت آسمان بیرون آورد و او به تمام جهان مادی دانا است. این آیه کلید رمز آیات بعدی است که متاسفانه مورد توجه مفسرین محترم قرار نمیگیرد. چرا خداوند قبل از شروع سجده ملائکه به این آیه پرداخته است در متن آن توجه فرمایید. همه امکانات حیات را خداوند در زمین مهیا و خلق میکند و سپس به سماء زمین می پردازد و آن سماء را به هفت سماء تبدیل میکند، زمان از ابتدای خلقت زمین تا برنامه ریزی ایجاد هفت آسمان زمین و تکامل موجودات نزدیک به 3/5 میلیارد سال گذشته است. 

زمین مراحل اولیه خود را در 3/5 میلیارد سال طی کرده حیات شکل گرفته هفت آسمان خلق شده و این جو زمین تا دوره ما انسان ها ادامه داشته است حدود یک میلیارد سال بعد از آن و آدم در این دوره یعنی در آخر آن حدود پنجاه هزار سال قبل از نسل قبل از خود که بشر بودند و فساد می کردند و خون می ریختند با جهش تکاملی قابلیت دریافت اسماء الهی را پیدا میکند و عنصر اختیار بوی عطا میشود و در بوته آزمایش الهی قرار می گیرد.اینجا تکامل آدم در شرایط جوی مساعد انجام میشود.

خداوند ملائکه را خطاب قرار میدهد که من میخواهم  در زمین جانشینی قرار دهم گفتند کسی را در زمین جانشین قرار می دهی که ظلم و فساد و خونریزی می کند. در صورتی که ما تو را تسبیح می کنیم خداوند فرمود من چیزی میدانم که شما نمی دانید. سپس خداوند از علم خود به آدم آموخت و این اسماء را به ملائکه ارائه داد و فرمود اگر راست می گویید این اسماء را بمن بگویید ملائکه گفتند منزهی تو ما  فقط همان دستوری که به ما یاد داده ای چیز دیگری نمی دانیم. پس از آن خداوند به ملائکه امر می فرماید به آدم سجده کنید همه سجده کردند جز ابلیس که از کافران بود یک بار هم در مرحله اول امتناع کرده بود.


خطاب شد به آدم که با جفت خود در بهشت سکنی کنید و بهره مند شوید ولی به این درخت نزدیک نشوید و شیطان آنها را گول زد و از بهشت اخراج و در زمین جای گرفتند. اشاره آیات به تکامل یافتن او است که با یک جهش تکاملی آگاهی و اختیار در او قرار گرفت. آگاهی علم است، خلاقیت است مدیر بودن است، قدرت بیان است و خواندن و فکر کردن و تعقل ورزیدن همه  اینها از صفات ذات باری تعالی است که به جانشین خود عطا فرمود و برای نخستین آزمایش فرمان داد وارد بهشت شوید. خلیفه خداوند قرار گرفتن مربوط به بنی آدم تا به امروز است. قبل از آن در زمین بود ولی مسئولیت نداشت علم نداشت و به صورت تکامل نیافته همراه همنوعان خود با زندگی طبیعی مانند هر جانور دیگر به شکار و کشتن یکدیگر می پرداختند. اشاره ملائکه تاریخچه زندگی  بشر را قبل از جهش تکاملی بیان می فرماید.

.کلمه آدم فقط در زمان جهش تکاملی از بشرهای قبل بکار برده می شود و دیگر از آدم نام برده نمی شود و به جای آن بنی آدم مورد خطاب قرار میگیرد. در سوره اعراف بلافاصله بعد از هبوط آدم خداوند با بنی آدم پیمان می بندد و در چندین آیه راه رسیدن به تقوا و پرهیز از فجور را به بنی آدم تذکر میدهد. آیات 24 الی 34 اعراف مراجعه فرمایید.

انسان می توانست تا آخر بقای انسانیت در بهشت مادی بدون گرفتاری های معنوی از نعمت های الهی بهره مند شود ولی از اولین آزمایش سالم بیرون نیامد و عامل اختیار با ابزار خواسته نفسانی او را متمرد کرد و خود را از آن بهشت مادی محروم کرد و در زمین همان جایی که بود روش زندگی او در زمین تغییر کرد. اینجا ابلیس همنشین او میشود. حسد ورزی، منافع طلبی، حق کشی، ظلم برای منافع شخصی، دروغگوئی و غیبت، دشمن یکدیگر بودن، اختلاس، چپاول بیت المال، شایع پراکنی، مقام و ثروت اندوزی و بلاخره اسراف که خشم خدا را در پی دارد عواملی هستند که ابلیس در خواسته نفسانی او تزریق و او را از صراط مستقیم و راه تقوی دور میکند.


ملائکه اعتراض می کنند که این بشر که تو می خواهی خلیفه خودت قراردهی وحشی است خون ریخته و فساد کرده. جمله زیبایی پر از مفهوم علمی. آدم  از درون این  بشرهای تکامل نیافته با جهش تکاملی فکری و عقلی برانگیخته میشود. در تمثیل فوق ابتدا خداوند به آدم اسماء الهی را یاد میدهد ( در جهش فکری به قدرت خداوند پایه علم و آگاهی و اختیار در او نهاده میشود) و همین را به ملائکه عرضه میدارد و می فرماید حال بگویید این اسماء چه بود ملائکه فقط علم آن ماموریتی که انجام میدهند را دارند ولا غیر. باید توجه داشت این آیات متشابه است و ظاهر آیه معنی آیه نیست تاویل آن را باید بیرون آورد. ما ظاهر آیه را چسبیده و اصل آن را به فراموشی سپرده ایم.


وَإِذْ أَخَذَ رَبُّكَ مِن بَنِي آدَمَ مِن ظُهُورِهِمْ ذُرِّيَّتَهُمْ وَأَشْهَدَهُمْ عَلَى أَنفُسِهِمْ أَلَسْتَ بِرَبِّكُمْ قَالُواْ بَلَى شَهِدْنَا أَن تَقُولُواْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ إِنَّا كُنَّا عَنْ هَذَا غَافِلِينَ- و هنگامى را كه پروردگارت از پشت فرزندان آدم ذريه آنان را بر گرفت و ايشان را بر خودشان گواه ساخت كه آيا پروردگار شما نيستم  گفتند چرا گواهى داديم تا مبادا روز قيامت بگوييد ما از اين (امر) غافل بوديم.

إِنَّ اللّهَ اصْطَفَى آدَمَ وَنُوحًا وَآلَ إِبْرَاهِيمَ وَآلَ عِمْرَانَ عَلَى الْعَالَمِينَ- ذُرِّيَّةً بَعْضُهَا مِن بَعْضٍ وَاللّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ.در این آیه به وضوح می فرماید آدم و نوح و ابراهیم و همه از ذریه بعضی دیگر بیرون آمدند. مسلما شامل آدم هم می شود یعنی آدم هم مانند نوح  وآل عمران و آل ابراهیم از ذریه دیگری به وجود آمد ند که در قرآن میفرماید-

کَما أَنْشَأَکُمْ مِنْ ذُرِّیَّهِ قَوْمٍ آخَرینَ. این ایات دلیل محکمی است که آدم از بشر قبل از خود به وجود آمده و طرفه العین به وجود نیامده.


نتایج بحث فوق


آیات 10 الی 26 سوره اعراف نکات ظریفی دارد که به همین مرحله دوم تعلق دارد و ابلیس و شیطان را از هم  تفکیک کرده و تمامی این آیات حالت سمبولیک دارند و در قالب تمثیل بیان شده است. مطالب مهم و کلیدی در این آیات عبارتند از. 


وَلَقَدْ مَكَّنَّاكُمْ فِي الأَرْضِ وَجَعَلْنَا لَكُمْ فِيهَا مَعَايِشَ قَلِيلاً مَّا تَشْكُرُونَ


در زمین جای گاهتان دادیم-تمامی این اتفاقات در خلقت انسان در زمین بوده است اینکه برخی تصور میکنند که آدم در بهشت خارج از زمین بوده و بعد از هبوط به زمین آمده درست نیست و آیه بعدی میفرماید


وَلَقَدْ خَلَقْنَاكُمْ ثُمَّ صَوَّرْنَاكُمْ ثُمَّ قُلْنَا لِلْمَلآئِكَةِ اسْجُدُواْ لآدَمَ فَسَجَدُواْ إِلاَّ إِبْلِيسَ لَمْ يَكُن مِّنَ السَّاجِدِينَ-در حقیقت ما شما را در زمین سکنی دادیم و شما را خلق کردیم (در مرحله اول زمان سویته و نفخ من روحی) و سپس صورتگری کردیم (اعضای بدن تکامل یافتند و صورتگری شدند) و پس از آن به ملائکه خطاب شد به آدم سجده کنید و ابلیس امتناع کرد. اینکه خداوند ابلیس را از مقام خود خلع می کند و ابلیس هم میگوید حال که مرا معزول کردی من هم تمام بندگان تو را (بنی آدم را) اغفال می کنم و اکثر انسان ها را گمراه میکنم ،ابلیس نیرویی است که در درون انسان قرار می گیرد و انسان را از صراط مستقیم راه تقوا دور میکند . بعد از این  واقعه یعنی نهادینه شدن اختیار در بنی آدم به آدم و زوج او ابلاغ می شود در بهشت سکونت کنید و از نزدیک شدن به درختی منع می شوند. اینجا شیطان آنها را وسوسه میکند و به درخت نزدیک می شوند و در می یابند که لخت هستند. این همان اسماء الهی است که در آدم با جهش تکاملی هویدا و آشکار میشود و در می یابند که شرمگاهشان پوشیده نیست. عنصر آگاهی، فهم و شعور یا جهش تکامل فکری را میرساند. خواسته نفسانی و اختیار باعث سرپیچی از دستور خداوند است. هدف خداوند گزینش انسان با اختیار و آگاهی که راه رسیدن به  تقوا را طی کند. خداوند با بنی آدم پیمان میبندد که برخی کارها را انجام ندهد که در آیات 26 الی 38 سوره اعراف مفاد این پیمان نامه آورده شده که توسط بنی آدم نقض میشود.

تمامی آیات به صورت تمثیل و متشابه بیان شده باید مفهوم را از آن استخراج کرد البته با ابزار علم روز و مقایسه با آن. سید محمد تقوی اهرمی-اول فروردین 1397- ویرایش جدید خرداد 1399

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

148017
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
1891
2949
13991
115269
41744
29024
148017

Your IP: 3.235.137.159
Server Time: 2020-09-18 19:10:25
امارگیر سایت