خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

عظمت انسان در کیهان از نظرعلم و قرآن

مقدمه نوشتار

فیلم ویدوئی عظمت کیهان که توسط ناسا تهیه شده و در سایت های مختلف به  نمایش در می آید و سعی میکنند عظمت انسان را در برابر کیهان  بینهایت کوچک و ناچیز جلوه دهند از ابتکار کسانی است که اعتقادات مذهبی را به سخره میکشند. این ایده و نتیجه گیری که به خواننده  تماشگرفیلم القائ میکنند  که انسان در برابرعظمت کیهان حقیر و نا چیز است. ناسا با این دید  به کیهان نگاه نمیکند. آنها فیلم را برای عظمت کیهان از نظر علمی نشان داده اند و دیگران آنرا برای اهداف ایجاد تردید در ایمان بکار گرفته اند. اصل کلام سوئ استفاده کنندگان از این فیلم عبارت زیر است."تامل درباره گستردگی کیهان و کوچکی زمانی و مکانی ما درآن، اغلب تصوراتی تیره وتار را پیش چشم ما می آورد. آیا از اینکه عالم هستی تا این اندازه بزرگ و ما تا این اندازه کوچک و گذرا هستیم، آیا نمی توان نتیجه گرفت که ما انسان ها در مقیاس کیهان مطلقا بی اهمیت و بی ارزش هستیم". چه سخن مسخره و گزافی که ناشی از نا آگاهی علمی است. 

ایا واقعا چنین است.


از دیدگاه  قرآن کیهان برای خلق حیات ایجاد  شد. انبساط کیهان نقطه آغاز پیدایش انسان است. انسان اصل است و کیهان فرع . بنابراین انسان در کیهان از نظرمقیاس ریاضی میبایستی جایگاه  بس رفیع داشته باشد. خداوند کیهان وانسان را بی هدف نیافریده است. أَفَحَسِبْتُمْ أَنَّمَا خَلَقْنَاكُمْ عَبَثًا وَأَنَّكُمْ إِلَيْنَا لَا تُرْجَعُونَ –آیا پنداشتید که شما را (انسان) بیهوده آفریدیم و بسوی ما برگردانده نمیشوید.

قُلْ مَن رَّبُّ السَّمَاوَاتِ السَّبْعِ وَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ - بگو پروردگار آسمانهاى هفتگانه (جو زمین و زمین که حیات در آن قرار دارد) و پروردگار عرش بزرگ (مدیریت کل کائنات) كيست. خداوند ابتدا میفرماید بگو خداوند خالق هفت جو زمین و زمین و همچنین کیهان کیست. اول حیات و سپس کیهان. خداوند کیهان را در شش روزآفرید در حالی که طرح وبرنامه او بر آب (ایجاد حیات) قرار داشت. بنابراین ما باید دلیل این کلام خداوند را  کشف کنیم.

کیهانی که ما فیلم عظمت کهکشانها را در آن ملاحظه میکنیم درمحدوده اندازه انسان عظمت خودش را از دست میدهد. این نظرمن با استناد برآیات قران است. دلیل علمی آنرا ارائه میدهم. مذهبیون براساس بینش اعتقادی خود عظمت انسان را بزرگ میدانند، یعنی خداوند جایگاه انسان را بسیار رفیع دانسته. حیات از نظر قرآن تنها در زمین ایجاد شده است. کلمه لیس کمثله شیئ به حیات زمین برمیگردد- اینجا کلیک کنید. این موضوع که کیهان در محدوده مقیاس انسان  حقیر میشود واقعیت علمی دارد. این اعجاز قرآن است.

آیات فراوانی در قرآن است که انسان را با عظمت توصیف میکند. خداوند انسان را  خلیفه خود در زمین معرفی میکند و روح خود را در او قرارمیدهد. آیا محدوده خلقت خداوند فقط زمین است و کیهان مخلوق خدا نیست. بچه دلیل خداوند این انسان و زمین بسیار ناچیز در مقیاس کیهانی را انتخاب کرده است. مطلب مهم و پنهانی باید از دید  ما وجود داشته باشد وما  ظاهر امر را  میبینیم  و دیدگاه ما در مورد کیهان یک سو نگریستن است. ما یک بعد قضیه را میبینیم. آیات زیر که خداوند انسان مومن را که هدف غائی خلقت انسان است را در تمثیلی زیبا مانند کلمه طیبه تشبیه میکند که مانند درختی است که اصل ان در زمین استوار وفرع ان درسمائ است دارای مفهوم والائی است. ابتدا ایات را بررسی و سپس دلائل علمی را بیان میکنم.

دانشمندان مقیاس ها را اندازه گیری کرده اند و درباره ان مقالات زیادی نوشته شده  ولی موضوعی که من میخواهم نتیجه گیری کنم کاملا جدید است. تا پایان مقاله با ما باشید و سپس مفهوم این تمثیل قرآن را به خاطر آورده و در آن تفکر کنید  نکته جالبی از آن بیرون می اید.


وَأُدْخِلَ الَّذِينَ آمَنُواْ وَعَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ تَحِيَّتُهُمْ فِيهَا سَلاَمٌ-
أَلَمْ تَرَ كَيْفَ ضَرَبَ اللّهُ مَثَلًا كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرةٍ طَيِّبَةٍ أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَفَرْعُهَا فِي السَّمَاء
تُؤْتِي أُكُلَهَا كُلَّ حِينٍ بِإِذْنِ رَبِّهَا وَيَضْرِبُ اللّهُ الأَمْثَالَ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَذَكَّرُونَ


آیه اول در توصیف انسان مومن است و در آیه  بعد میفرماید، نمی بینی که خداوند چگونه مثل میزند. کلمه طیبه مانند درختی است که  اصل آن ثابت  و استواراست (اصل انسان مانند درخت ریشه در زمین دارد) و فرع آن در فضا  ولی میوه آن باذن خدا  بیرون میآید (میوه انسان مومن است) و این مثالها برای مردم میزند تا  در باره آن تفکر کنند و کلمه طیبه انسان مومن و کلمه خبیثه هم تمثیلی برای انسان کافر، پوشاننده حق است. هدف خلقت انس و جن عبادت پروردگار است-اینجا کلیک کنید. عبادت تسلیم برنامه ریزی حق شدن است. انسان مانند همه پدیده های طبیعی بر فطرت ذاتی خود آفریده شده  ولی برای آزمایش او عنصر اختیار را در او نهادینه کرده تا انسان مومن و کافر را از هم تفکیک  کند. این یک برنامه ریزی الهی است. این ایدئولوژی قرآن است که بحث مفصل میطلبد. منظور و برداشت ما  از ایه عظمت انسان است  که خداوند دراین کیهان با  عظمت این چنین برای انسان ارزش قائل است. باید جایگاه  این انسان را در عظمت کیهان کشف کنیم. موضوع این مقاله مقایسه اندازه کیهان و انسان است. این اندازه  کلید اصلی بحث ما است باید  به ارقام ریاضی روی آوریم و ثابت کنیم درست برعکس کیهان در محدوده اندازه انسان حقیر است.


کیهان و ساختار مادی آن


براساس نوشته دانشمند بزرگ فیزیک پرفسور واین برگ، "کیهان در ثانیه های آغازین خود که هنوز منبسط نشده بود از ذرات بنیادی الکترون ها، پوزیترون ها، ونوترینوزها که درهم ادغام  بودند و مرتبا از انرژی ناب خلق میشدند و بلافاصله نابود میشدند  تا حرارت آن تا درجه ثبات الکترون ها پائین آمد واین لحظه ای بود که کیهان به یکباره  منبسط میشود. فرایند خلق و نابودی از انرژی ناب  قبل از انبساط بوده است." بنابراین الکترون ها و پوزیترون ها یا ضد الکترون ها در کنار نوترینوزها ماده  اولیه کیهان هستند و یا نطفه آغازین خلقت کیهان و کیهان این نطفه اولیه خود را در درون خود دارد. از نطفه اولیه خلق و بازآفرینی میشود و رشد میکند و سپس به همان نقطه آغازین برمیگردد اللَّهُ يَبْدَأُ الْخَلْقَ ثُمَّ يُعِيدُهُ ثُمَّ إِلَيْهِ تُرْجَعُونَ –خداوند خلقت را ایجاد میکند (ابداع کردن یعنی از هیچ خلق کردن ) و سپس آن را باز آفرینی میکند وسپس به همان نقطه آغازین (از خدا شروع شد و به خدا برمیگردد) برمیگردد.انبساط کیهان برگشت پذیراست.

نقطه آغاز اول مره یک وجه و مقیاس بزرگ یا مقیاس کلان هم  وجه دیگر است. بنابراین برای شناخت کیهان باید  دو وجه آن را مد نظر قرار داد.


ما تنها یک وجه آن را مشاهده میکنیم و به وجه دیگرآن نمی پردازیم. کیهان در درون خود مقیاس گوناگونی دارد. بزرگی کیهان را از نور دور ترین  ستاره به  مقیاس سال نوری اندازه میگیرند وجه  اول یعنی صفر به بالا را ما میبینیم و ذهن خودمان در منظومه شمسی، کهکشان راه شیری و سایر کهکشان ها و اندازه اعجاب انگیز آن ما را مجذوب خود میکند  و ارقام را بیرون می آوریم و خود را درمقیاس با آن خوار و ذلیل و ناچیز میپنداریم. در حالی که واقعیت چیز دیگری است. کیهان از 75 درصد اتم ئیدرژن و حدود24 در صد اتم هلیوم ایجاد شد. از دیدگاه قرآن خلق کیهان برنامه از پیش تدوین شده دارد و این برنامه ایجاد آب است وخلقت حیات درآن. زمین مسئولیت پذیرش حیات را در درون خود پذیرفت و خلقت حیات را ازهمین اتم های اولیه خلقت کیهان یعنی اتم های ئیدروژن وهلیوم آغاز کرد. زمین مقیاس های نجومی را دردل خود دارد که عظمت آنها با عظمت کهکشان ها برابری میکند ولی در دنیای پائین صفر. عظمت کیهان را که مشاهده میکنیم از نقطه صفر به بالا شروع شده است.

اندازه محاسبه شده کیهان

یک میلی  متر از صفر میلیمتر شروع میشود  و سپس متر و بعد کیلومتر. کیلومترمبنای محاسبه اندازه کیهان است. ازآنجائیکه فاصله منظومه شمسی و ستارگان زیاد است معیار سنجش میشرد سرعت نور که حدود 300000 کیلومتربرثانیه است. خودتان میتوانید حساب کنید که نور در یک سال چند کیلومتر طی میکند  و آن مبنای معیاراختر شناسان است. نوردریک سال این مسافت را طی میکند و میشود. 9.454.254.000.000 کیلومتر به عبارت ساده تر 9.45.1012 و یا به مقیاس متر میشود .0.945.1015 متر. طبق برآورد پرفسور Neil J.Cornish از دانشگاه مونتانا و پرفسور ULRICH WALTER براساس محاسبه اغلب مدل های اختر شناسی قطر کیهان 78 میلیارد سال نوری است .اینجا کلیک کنید.


اندازه کیهان را محاسبه کنیم


نوردر مدت یک سال مسافت 9,454.1012 کیلو متر را طی میکند. آن را دررقم 78 میلیارد(9 78.10) سال ضرب کنیم، میشود 737.1 ضربدر 1024 متر یا 0.737.1027 متر. این مقیاس بزرگی کیهان است و معیارهم از عدد  صفر شروع شده است. این عدد که اندازه کیهان است را  داشته باشیم و وارد سیاره زمین شویم.

زمین گهواره حیات در کیهان


زمین درخودش حیات را دارد و درحیات موجودات ریز با مقیاس بسیار کوچک وجود دارند. همان عظمت بزرگ کیهان که ما را در بزرگی خود حیرت زده کرده  تا آنجائیکه خود  را  حقیر بدانیم با  مقیاس منفی و به همان عظمت و اعداد و ارقام دراین زمین کوچک  که مسکن آن انسان با عظمت است ( از دید آنها حقیر) است دیده میشود  و دقیقا  در پایان به همان عدد شگفت انگیز و حیرت انگیز اندازه کیهان میرسیم  با این تفاوت که توان آن منفی است.

اصل انسان دراین زمین و از ملکولهای آلی حیات خلق شد که هنوز استوار و پویا است و مرکز ثقل بحث ما هم بر انسان است با اندازه حدود یکمتر و شصت سانت. ما به دو مقیاس برخورده ایم  مقیاس اندازه کنونی کیهان و مقیاس اندازه خود انسان و یک مقیاس دیگر هم لازم داریم تا به نتیجه کلی برسیم و آن هم مقیاس نطفه اولیه حیات آغازین کیهان از الکترونها و میون ها .چرا ما فوتون ها را  مبدائ خلق کیهان نمی دانیم. فوتون ها رابط جهان مادی و جهان کوانتوم است و از برهم کنش الکترونها و اتم ها بروز میدهد و ماهیت موجی ذره ای دارد. بعلاوه کوچکترین ذره پایدار است.


اندازه نطفه اغازین کیهان


کیهان از نقطه ای بسیار فشرده و بینهایت ریز و به تعبیر فیزیک دانان از هیچ به یک باره ایجاد شد. پرفسور واین یرگ فیزیکدان برجسته  و برنده جایزه نوبل فیزیک این فشردگی بینهایت ریز را انرژی ناب می نامد.

الکترون ها، پوزیترون ها، نوترینوزها و میون ها ذرات بنیادی هستند که در برهم کنش های قوی شرکت نمیکنند. پوزیترون ها ضد الکترون هستند و با انبساط کیهان ، البته بقول فیزیک دانان تمامی الکترون ها توسط ضد خودشان  نابود میشوند (مقداری بسیار کم هم اضافه میماند که جهان مادی را ایجاد میکند و دلیلی بسیارغیرمنطقی و غیرعلمی وتخیلی است ) بلکه این احتمال دارد که ماده کیهان را تشکیل میدهد و ضد ماده کیهان موازی را –اینجاکلیک کنید- نظر قرآن براین اصل است.

فرض میکنیم همان الکترون اضافی کیهان را درست کردند. الکترون ها و میون ها و فوتون ذرات پایداری هستند که اساس ساختار مادی را بنا گذاشتند . ما باید اندازه الکترون ها را محاسبه کنیم. دانشمندان اندازه پروتون ها را بدست آوردند و ما این اندازه را از مقاله  میون ها از ویکی پدیا نقل میکنیم- اینجاکلیک کنید. الکترون ها سبک ترین ذره بنیادی جرم دارهستند. همه خواص شیمیائی اتم ها، ملکول ها بر اساس برهم کنش های الکتریکی الکترون ها با اتم هاایجاد شده است .

دانشمندان فیزیک انستیتو پاول شرر توانستند درسال 2010 براساس سنجش معیار QED و با استفاده از هسته ئیدروژن میونیزه شده شعاع پروتون را دقیقا اندازه گیری کنند و اندازه زیر را اعلام کردند.18-10*841,84

 شعاع پروتون به متر و قطرآن میشود 18-1683.10 که میتوانیم بصورت زیرهم بنویسیم 22-0,1683.10 متر.این عدد اندازه  پروتون است که مبنای محاسبه الکترون است.


اندازه الکترون به دلیل عدم  وضعیت سکون این ذره  در زمان مشخص دارای فرمول پیچیده ای است. ولی پرفسورورنربرهفلد فیزیک دان آلمانی مقایسه جالبی انجام داده که ما ازآن میتوانیم اندازه حدودی الکترون را بدست آوریم. وی اظهار میدارد "اتم ئیدروژن تنها یک پروتون درهسته دارد و یک الکترون در مدار و فرض می کنیم ما پروتون را هزار بیلیون بار بزرگ تر کنیم یعنی یک میلیون میلیارد بار بزرکتر میشود تقریبا گلوله ای یک متر و هفتاد سانت در وسط زمینی الکترون با اندازه حدود یک دهم میلیمتر است در فاصله پنجاه کیلومتری پروتون بدور هسته میچرخد."منبع سایت آن لین -اینجا کلیک کنید-به زبان المانی است میتوانید با ترجمه گوگل به انگلیسی آن را ملاحظه فرمائید


اندازه الکترون نسبت به پروتون میشود.


1,78 متر برابر است با 178 سانتی متر و برابر است با 1780 میلی متر و بالاخره برابراست با 17800 دهم میلیمتر و در نتیجه الکترون 1,78 ضربدر ده به توان 4 برابر کوچک تر از پروتون است. این عدد را در اندازه پروتون ضرب میکنیم میشود:


0,1683.10-22.1,8.10-4 مساوی است با رقم  26-0,003.10 متر(ده به توان منهای 26). این عدد را میتوانیم اینطور هم بنویسیم. 27-0,0300.10 متر. حال اندازه الکترون را هم داریم و با عدد بزرگی کیهان که در بالا محاسبه کردیم مقایسه میکنیم. ازآنجائیکه ما معیاررا اندازه انسان در نظر گرفته ایم و میگوئیم انسان در برابر اندازه بزرگی کیهان هیچ است باید جای انسان را در کیهان بدانیم و بعد قضاوت کنیم.


اندازه کیهان به متر: 0.737.1027   سقف بزرگی کیهان
اندازه الکترون به متر: 27-0,0300.10  سقف کوچکی کیهان


بنابراین  بر اساس محاسباتی که علم اندازه آنها را بیرون آورده به عدد شگفت انگیزی میرسیم. کیهان دارای اندازه از الکترون تا مقیاس بزرگی خودش است. این دو عدد را با هم جمع میکنیم تا اندازه واقعی کیهان را بدست آوریم از نظرعلم ریاضیات نتیجه حاصله میشود:0,737+0,0300=0,767 متر. ده به توان بعلاوه 27 با ده به توان منهای 27 همدیگررا خنثی میکنند و کیهان میشود کمتراز یک متر با در نظر گرفتن هر دو بعد کیهان. ما نگاه خودمان را به بالا داریم و اندازه کیهان و ابعاد آن به پائین را نمی بینیم.

درنتیجه خودمان را بسیار حقیر و پست و کوچک تصورمیکنیم درحالی که عظمت انسان از نظر اندازه (یک متر و شصت سانتی متر) در مقیاس متر با  کیهان (767 سانتی متر) بزرگتر است. انسان دقیقا در وسط ابعاد بزرگ و کوچک کیهان قراردارد. اعجاز خلقت کیهان را مشاهده کنید  آیا این ارقام تصادفی به رقم فوق رسیده اند یا دقیقا طرح و برنامه تدوین شده در کار خلقت کیهان بوده است. حال آیات بالا را مجددا به خاطر آورید. خداوند انسان را که هدف خلقت حیات است را در تمثیلی به کلمه طیبه تشبیه کرده و به درختی مثال زده که ریشه در زمین دارد و آنچه در فضا است فرع بر اصل انسان است و میوه این انسان هم انسان مومن است.

کیهان تنها مقدمه خلقت انسان است و خداوند متعال حیات را در زمین قرارداد و انسان را  از همان عنصر اول مره  پیدایش کیهان یعنی مثقال ذره یعنی از ذره یا اتم  کوچک تر که میتواند تشبیه به الکترون باشد و اکنون میتوانیم تصور کنیم چرا خداوند انسان را در کیهان و در زمین آفرید و معنی خلیفه خداوند در زمین روشن میشود. آیات متشابه همه ریشه درعلم دارند. معارف اسلامی و فلسفه راهی به علم تجربی ندارند. آیات علمی خداوند را باید با علم روز سنجید، همانطورکه گذشتگان درهزار سال قبل با علم روز آن زمان تفسیر کردند وبه ما تحویل دادند و ما نظر کهن انها را برباور خود نشانده ایم و شبه خلق میکنیم و خوراک معاندین و مخالفین را در اختیارمیگذاریم. خداوند از سر تقصیر ما بگذرد که آیات متشابه را ازعلم خود جدا کردیم و قرآن را مهجورقرارداده ایم. سید محمد تقوی اهرمی مرداد 1397.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

022342
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
273
740
3011
11408
1013
20329
22342

Your IP: 34.204.193.85
Server Time: 2020-06-02 11:11:33
امارگیر سایت