خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ژنتیک و اشاره قرآن به دو رشته ساختاری و وظائف محوله آن

مقدمه نوشتار

انسان و سایر موجودات زنده دارای ساختار مادی هستند و از ملکول های آلی شیمیائی ساخته شده اند ولی این ساختار مادی به تنهائی قادر نیست ماهیت زنده بودن را دراختیار آنها قراردهد. بنابراین عوامل و فاکتورهای دیگری باید وجود داشته باشند تا حیات در درون آنها تداوم یابد. ماده و انرژی تواما لازم و ملزوم یکدیگرند تا بقائ حیات را تضمین نمایند. موجود زنده بدون سوخت و ساز که یک واکنش انرژی زا است و متابولیسم موجود زنده را هدایت میکند وهمچنین تبادل اطلاعات که در امر توارث و ساختن ترکیبات مورد نیاز بدن بر اساس برنامه  تدوین شده عامل اساسی است نمی تواند ادامه حیات دهد.

امروزه ما مفهوم نیرو و انرژی را در تبادل اطلاعات درفضای مجازی و اینترنت و انتقال داده های عظیم را به خوبی درک میکنیم. سخت افزارها بدون برنامه ریزی نرم افزاری که بر پایه انرژی و نیرو بنا شده نمی توانند مفهومی داشته باشند. این یک واقعیت انکار ناپذیر درعصر شکوفائی علم است. ترکیبات آلی ساختاری بدن موجود زنده حکم سخت افزار را دارد که بدون نیرو و انرژی و برنامه ریزی تدوین شده که در نهاد موجود زنده قرار داده شده عملا ماهیت خود را از دست میدهند.

این برنامه با انتقال داده های موجود زنده از طریق توارث به جانشین او میرسد. خیل عظیم بند پایان که 80 درصد موجودات زنده را تشکیل میدهند، ماموریت دارند تا براساس برنامه ریزی تدوین شده در ژن آنها که بدون کم و کاست به نسل بعدی منتقل میشود فعالیت خود را که بقای حیات در کره زمین است انجام دهند. درقران درآیات 49 و59 سوره نحل فعالیت بند پایان (ریز جنبندگان) را امری است که در وجود آنها نهاده شده و با ملائکه  که  قوانین طبیعت هستند مامورند کار محوله را انجام دهند .اینجا کلیک کنید.


وَلِلّهِ يَسْجُدُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأَرْضِ مِن دَآبَّةٍ وَالْمَلآئِكَةُ وَهُمْ لاَ يَسْتَكْبِرُونَ- يَخَافُونَ رَبَّهُم مِّن فَوْقِهِمْ وَيَفْعَلُونَ مَا يُؤْمَرُونَ- و آنچه در آسمانها (هفت جو زمین و اشاره به موجودات زنده است من دابه موید این موضوع است) و آنچه در زمين از جنبندگان و ملائکه هستند براى خدا سجده مى‏كنند ( برفطرت ذاتی خود باقی ماندن تسبیح خالق متعال است) وتكبرنمی‏ورزند- از پروردگارشان كه حاكم برآنهاست خوف دارند و آنچه را ماموریت دارند انجام میدهند.

یک حشره نرو ماده به محض بیرون امدن از لارو خود جفت گیری میکنند و نوع نرمیمیرد و ماده میداند که تخم های خود را درکجا بگذارد تا نوزادان بتوانند بدون حضور مادرتغذیه و رشد کنند و نوزاد بدون حضوروالدین بر اساس برنامه ریزی ژنتیکی منتقل شده دقیقا روش زندگی خود را میداند. قرآن این برنامه ریزی را امر و وحی خداوند میداند که هدایت تمامی موجودات زنده را که در نهاد آنها قرارداده است برعهده دارد. مثال وحی به زنبورعسل نمونه بارزی است که درقالب تمثیل و زنبورهم نمونه تمثیلی از بند پایان برای ما تشریح داده است. دو ایه 68 و67 سوره نحل به این موضوع میپردازد. خداوند به زنبور عسل وحی فرموده و شیوه زندگی و روش بر چیدن گرده گل و تولید عسل را یاد آوری میکند و تاکید میفرماید روش زندگی زنبورعسل امر وحی خداوند درنهاد او است، به ایات توجه فرمائید


وَأَوْحَى رَبُّكَ إِلَى النَّحْلِ أَنِ اتَّخِذِي مِنَ الْجِبَالِ بُيُوتًا وَمِنَ الشَّجَرِ وَمِمَّا يَعْرِشُونَ
خداوند به زنبورعسل وحی نمود که در کوهستان و درختان مشجر و داربست های چوبی لانه درست کنید-شیوه ساختن و محل ساختن لانه برنامه تدوین شده خداوند در ژن زنبورعسل گذارده شده است و زنبور نمونه ای از یک پدیده زنده طبیعی است.


ثُمَّ كُلِي مِن كُلِّ الثَّمَرَاتِ فَاسْلُكِي سُبُلَ رَبِّكِ ذُلُلًا يَخْرُجُ مِن بُطُونِهَا شَرَابٌ مُّخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ فِيهِ شِفَاء لِلنَّاسِ إِنَّ فِي ذَلِكَ لآيَةً لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ


پس از ساختن لانه بر اساس رهنمودی که خداوند داده است و در نهاد آنها گذارده- فَاسْلُكِي سُبُلَ رَبِّكِ(راهی که خداوند شما پیش پای شما نهاده را بپیمائید، مفهوم وحی به زنبوردراین جمله نهفته است)- ازثمرات گیاهان بهره جوئید ، این چنین از درون آنها عسل با رنگ های متنوع حاصل میشود که در آنها برای مردم درمان و شفائ مقررشده إِنَّ فِي ذَلِكَ لآيَةً لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ.

این آیه (پدیده طبیعی) برای آنهائی که درآن تعقل میکنند نشانه ای است. وحی امر خداوند است. امرخداوند به رسولان الهی هم وحی است از سنخ دیگر- فیزیک وشیوه نزول وحی درقرآن- قران درتمامی موارد پدیده های طبیعی درقالب تمثیلی کوتاهی و صرفا برای یاد آوری و تذکر به انها اشاره کرده است. دربالا اشاره شد ساختار بدن انسان از ماده و انرژی ساخته شده است. سوخت و ساز نیرو و انرژی است که با ماده که ترکیبات آلی ساختار بدنی انسان یک مجموعه بهم  پیوسته را  تشکیل میدهند. ماهیت سوخت وساز واکنش سوختن است. آتش درچوب قرارداده شده تا هر وقت ما بخواهیم ان را برای نیاز خود بیرون آوریم.


الَّذِي جَعَلَ لَكُم مِّنَ الشَّجَرِ الْأَخْضَرِ نَارًا فَإِذَا أَنتُم مِّنْهُ تُوقِدُونَ-خداوند است که در نهاد درخت سبز برای شما آتش را قرارداد که هر وقت نیاز داشتید آن را بیرون می آورید. شرایط را برای بیرون آوردن آتش باید فراهم کرد درختی که خشک شد و آب درون آن بخارشد آماده است که شما عمل سوختن را انجام دهید و سوختن واکنش شیمیائی است با اکسیژن هوا وقتی ما نفت را که درجه احتراق آن بالا دارد را برروی چوب میریزیم و آتش میزنیم این واکنش شیمیائی شروع میشود وئیدراتهای کربن موجود در چوب با اکسیژن هوا ترکیب میشوند و انرژی آزاد میشود وما با حرارت و نور و شعله ان را (انرژی را که آزاد میشود) حس میکتیم.

آیا این تمام موضوع سوختن است، عاملی که این تظاهرات سوختن را بیرون میدهد واکنش شیمیائی است که از دید ما پنهان است. حال سوختن کند داریم و تند و فوق العاده سریع ، حرارت و انرژی آنهم متفاوت است و د ربدن موجود زنده کند است و شعله ندارد و آنزیم ها نقش نفت را بازی میکنند و ئیدرات های کربن، پروتئین ها، چربی ها را واداربه سوختن میکنند و انرژی مورد نیاز بدن تامین میشود.


یکی ازعلائم سوختن کند درمثلا انسان حرارت بدن او است که روی درجه 37 بقدرت خداوند متعال وبا دخالت اسباب و قوانین طبیعت که ملائکه هستند ثابت میمانند و بقیه انرژی دربدن صرف انواع فعالیت های جسمی بکار گرفته میشود و اگر مازاد داشته باشد بصورت چربی دربدن ذخیره میشود. موجودات زنده از دوعامل ماده و انرژی تشکیل شده اند عناصر و ترکیبات شیمیائی ساختار جسمی را به وجود می آورند.

درترکیبات شیمیائی دیگرهم نیرو بکاررفته مانند سنگ ها ولی فرقی که موجود زنده و سنگ دارد درعمل سوخت و ساز دردرون ساختار بدن موجود زنده است که همین سوختن است که بدون آن موجود زنده مفهومی ندارد.


حال این انرژی که درسوختن ازاد میشود از کجا می آید. ملکول های شیمیائی از پیوستن اتم ها به یکدیگرایجاد شده اند. این اتم ها با اشتراک گذاشتن الکترون های مدار خارجی خود بصورت اشتراکی یا رد وبدل کردن آن پیوند ملکولی را ایحاد میکنند .نیرو و انرژی دراین پیوند ها دخالت مستقیم دارند. این پیوند ها که  از هم گسسته میشوند انرژی را آزاد یا از محیط میگیرند. این پیوند ها درطبیعت بی جان مانند سنگ ها بدون تغییر باقی میمانند مگر اینکه برخی از ترکیب شیمیائی آن با اکسیژن واکنش داشته باشند و اکسید بشوند. درموجودات زنده این پیوند ها درسلول ها ودیگر اعضای بدن دائم درتغییر وتبدیل هستند وانرژی میگیرند وآزاد میکنند .هرترکیب شیمیائی دربدن دارای یک واسطه است بنام آنزیم ها است. این انرژی سوخت سازمدت های مدیدی ازدید انسان پنهان بودند. به عبارتی جن بودند، وجود داشتند و درکنار ما بودند و با ما زندگی میکردند و میکنند و اولاد انسان انس وجن تواما است. هم اولاد جن بشمارمی اید وهم انس .کافر ومسلمان دارند و ولی ما آنها را کشف نکرده بودیم .اکنون برای ما روشن شده است .به نوشتار جن و جان از خرافات تا واقعیت قرآنی-قسمت دوم جن وانس- مراجعه فرمائید.
خداوند متعال در ایات ذیل نوید روشن شدن موضوعات علمی را برای ما بیان میکند که یکی امروحی درژن زنبورعسل، جن وانس وبسیاری موضوعات دیگر که اگرما خود را از تصورات کهن که نظر گذشتگان از حدود هزار سال به این طرف است وبر باور ذهنی ما فرو رفته رها سازیم وپرده ابهام را از روی آیات متشابه قرآن کنار بزنیم ،حقایق علمی ان روشن میشود. این مقدمه طولانی برای تشهیذ ذهن عرض شد تا به موضوع ژنتیک برسیم. مسئله مهمی که در مقدمه بیان شد درحقیقت سه عامل اساسی موجود زنده است

جهان بینی زیست شناسی قرآن

اول ساختار مادی که انسان از آن درست شده ودوم انرژی یا تبادل انرژی که سوخت و ساز رابر عهده دارد و اطلاعات ساختاری بدن را ایجاد میکند وعامل سوم واصلی نرم افزارفرماندهی ژن موجود زنده که همان امر ووحی خداوند است که هدایت موجود زنده را برعهده دارد. این سه عامل جهان بینی زیست شناسی قرآن را بیان میکند.علم عامل سوم را کار ندارد، زیرا مقوله ماورائ جهان مادی است 


خُلِقَ الْإِنسَانُ مِنْ عَجَلٍ سَأُرِیكُمْ آیَاتِی فَلَا تَسْتَعْجِلُونِ -انبیا ۳۷ ذات انسان برعجول بودن خلق شده، بزودی آیاتی را به شما نشان داده میشود عجول نباشید.

برخی این ایه را به DNA ربط میدهند که درست نیست. میتواند حما مسنون و یا صلصال و یا صلب و ترائب ویا نطفه امشاج ویا مائ مهین و.. باشد که ادله های علمی انها روشن شده است. برای دانستن دلائل علمی آن روی کلمات کلیک کنید. ایه معروف دیگری هم ذیلا تقدیم میشود.


سَنُرِيهِمْ آيَاتِنَا فِي الْآفَاقِ وَفِي أَنفُسِهِمْ حَتَّى يَتَبَيَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ أَوَلَمْ يَكْفِ بِرَبِّكَ أَنَّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ شَهِيد
بزودی آیات (نشانه های) خود را در کائنات و در نفس وجودی خودتان نشان خواهیم داد تا واقعیت حقانیت خداوند برای شما روشن شود .آیا این شما کفایت نمیکند که تمامی جهان مادی برحقانیت او شهادت میدهند.

نشانه های فراوانی دردو قرن اخیر کشف شده که بسیاری از آیات متشابه را میتوان به کمک آن علوم تاویل نمود.

ژنتیک اساس تداوم حیات وانتقال خصیصه موجودات زنده است


ازجمله موضوعی که میتواند منظور آیه فوق باشد که بزودی نشانه های خود را در آفاق و درنفس خودشان را به آنها نشان میدهیم ژنتیک در وجود انسان است. دراین آیه از درون خود انسان نام برده و این احتمال میرود که منظوراشاره به DNA باشد. ما موارد بسیاردیگری درقران داریم که به خلق ژن بصورت ژن اولیه RNA درپروکاریونت ها که قرآن به آن نطفه امشاج نامیده اشاره کرده که ازسیاق آیات و زمان و مکان بروز آن و مقایسه با علم زیست شناسی و تاریخچه حیات در زمین اولیه میتوان فهمید –اینجا کلیک کنید- وDNA بصورت علقه که زمان نفخت من روحی است و روح امر نهاده شده درDNA است. اینجا کلیک کنید. بعلاوه براساس آیات قران در 9 و10 سوره فصلت و برنامه ریزی اقوات یاغذای بیولوژیکی در چهار دوره برای موجوداتی که قراراست خلق شوند- باکتری های اولیه حیات-و دردوره چهارم اقوات و بر اساس علم زیست شناسی ماده زنده که دارای ژن اولیه RNA است از ماده بی جان خلق میشود. به مقاله حما مسنون وصلصال پایه و اساس اولیه حیات مراجعه فرمائید.


ژن و اشاره به ساختار و وظائف آن در قرآن


جالب است که قران صراحتا به DNA و ماهیت ذخیره اطلاعات فردی انسان اشاره کرده است. تمثیلی است زیبا و درارتباط با دو رشته ژن. آیات ذیل را ملاحظه فرمائید.

سوره ق آیات 16 الی 18


وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ وَنَعْلَمُ مَا تُوَسْوِسُ بِهِ نَفْسُهُ وَنَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِيدِ –16
إِذْ يَتَلَقَّى الْمُتَلَقِّيَانِ عَنِ الْيَمِينِ وَعَنِ الشِّمَالِ قَعِيدٌ -۱۷
مَا يَلْفِظُ مِن قَوْلٍ إِلَّا لَدَيْهِ رَقِيبٌ عَتِيدٌ-18


درحقیقت ما انسان را خلق کردیم و تمامی وسوسه ها ی نفسانی او را میدانیم و ما از رگ گردن او به او نزدیک تریم-زیرا که يَتَلَقَّى الْمُتَلَقِّيَانِ – دو راست و چپ درهم تلاقی کننده متوالی ( متلقیان یعنی یتلقی را تکرار کردن ) در وجود انسان نشانده شده-هیچ سخنی گفته نمیشود یا هیچ عملی از انسان سرنمیزند مگر اینکه رقیب میگیرد وعتید  ضبط میکند. درتفسیر المیزان نکات و معانی ظریفی اشاره شده که ابتدا به آن اشاره میکنم و سپس بحث را ادامه میدهیم."کلمه تلقی وتلقن به معنای گرفتن است و مراد از متلقیان بطوریکه از سیاق آیات استفاده میشود دو فرشته است موکل برانسان و عمل او را تحویل گرفته آن را با نوشتن حفظ میکنند" و در چند جمله پائین تر میفرماید.به مقاله سجده ملائکه به نطفه علقه مراجعه فرمائیید

"و جمله عن الیمین وعن الشمال قعید می خواهد موقعیتی را که ملائکه نسبت به انسان دارند را تمثیل کند و دو طرف خیر وشر انسان را که حسنات و گناهان منسوب به آن دو جهت است به راست و چپ محسوس انسان تشبیه نماید و گر نه فرشتگان موجوداتی مجردند که در جهت قرارنمی گیرند."  یک مطلب دیگر را هم علامه اشاره فرموده که کوتاه اشاره کنم." لفظ به معنی پرتاب کردن است و اگر سخن گفتن را لفظ نامیده اند به نوعی تشبیه است وکلمه رقیب به معنی محافظ (حفظ کننده اعمال) و عتید به معنای کسی است که فراهم کننده مقدمات ان ضبط  و حفظ است. خلاصه مطلب علامه  موضوع رقیب وعتید است. یکی مقدمات را فراهم میکند ودیگری ضبط میکند. 

فرشته نامیدن یتلقی المتلقیان از نظرات کهن در تفاسیر نقش بر بسته که علامه هم ازآن استفاده کرده که البته دراین دو کلمه هیچ اشاره ای به فرشته یا ملائکه یا مامور نشده و با آیات همخموانی ندارد و تصورات ذهنی ما است. علامه آنرا تمثیلی میداند برای فهماندن مطالبی. خود کلمات معانی خود را دارند. دو ملاقات کننده و بهم رسیده و با هم برخورد کرده و یا درهم فرو رفته معنی میدهد. دو راست و چپ که با هم تلاقی میکنند و این تلاقی مکرر در آن انجام میشود. مفهومی است که از خود کلمه استنباط میشود همه اینها در درون انسان قعید شده اند، قرارداده شده اند یا نشسته اند. 

 حال چرا خداوند در این تمثیل زیبای علمی از کلمه یتلقی المتلقیان استفاده کرده است و مفهوم علمی آن چیست نیاز داریم مقداری در باره ساختار ملکول اسید دی اکسی ریبو نوکلئیک که همان ملکول DNA است مطلبی بنویسم.

مطالبی که نقل میکنم از کتاب ارزشمند مبانی ژنتیک ملکولی مرحوم دکتر یزدی و مقاله DNA پرفسورفن گراری فلزنفلد-Von Grary Felsenfeld در مجله –Spektrum der Wissenschaft: die Molekuele des Lebens 1986 انتخاب شده است.


ساختار ملکولی DNA


ملکول DNA از دو زنجیره یا رشته که در سمت راست و چپ محور میانی قرار گرفته اند مانند یک نردبان که دو پایه دارد و بوسیله پلکان این دو پایه بهم وصل شده اند. اساس این ساختار بر روی نوکلئوتیدها قراردارد و یک نوکلئوتید از یک قند ساده بنام ریبوز و یک عامل فسفات و یک باز آلی تشکیل شده است که بهم وصل شده اند. تصویر(1 قند ریبوز را نشان میدهد. فرمول قند ساده و نام گذاری اتم های کربن آنها که درعلم ژنتیک کاربرد وسیع دارد. سمت چپ ریبوز و سمت راست یک عامل هیدروکسیل درکربن ،2(دو پریم) با عامل ئیدروژن جایگزین شده و دی اکسی ریبوز را نشان میدهد. DNA قند هایش دی اکسی ریبوز و RNA قندهایش ریبوز است. دو فرمول را با هم مقایسه فرمائید که اختلاف آنها در چیست؟تصویر شماره 1


عامل فسفات بر روی کرین های شماره ،5 (پنج پیریم) و،3 قند ریبوز مینشیند و از هر نشستن یک ملکول آب از محیط خارج میشود. محل اتصال فسفات در همین جا ها مرتبا تکرار میشود و با از دست دادن ملکول های آب فرمول زنجیره ای طویل درست میشود. در اتم های،ا (یک پریم کربن) قند، یک باز از چهار باز تیمین، آدنین، سیتوزین وگوانین مطابق تصویر شماره (2) مینشینند وتکرارمیشوند.تصویر3 (اشاره کوتاه برای تشهیذ ذهن آبی که خارج میشود همان مائ دافق است که اساس تشکیل نطفه آعازین حیات است)تصویر شماره 2                                      تصویرشماره 3


نوکلئوتیدها مطابق تصویر شماره 3 بصورت ماکرو ملکول زنجیره ای بصورت عمودی توالی پیدا میکنند. این نکلئوتیدها پشتشان به پروتین ها وصل است. یعنی دو پایه نردبان از پروتئین ها وDNA و RNA ساخته شده اند و طرف داخلی نردبان که به پله ها وصل است DNA و RNA مقابل هم قرار گرفته اند که بازهای چهار گانه T،G،C،Aمطابق شکل های 2 و3 حکم پله ها را دارند. تصویر4 ساختار دو بعدی و تصویر شماره 5 ساختار سه بعدی DNA را نشان میدهد.

تصویر شماره5                                                                                  تصویر شماره 4


اساس ملکول DNA از نوکلئوتیدها، بازها و پروتئین ها بنا شده. طرز قرارگرفتن بازها و نوع پروتینی که باز ها به آن وصل میشوند تشکیل کودن یا رمز گذاری ژن میدهند که بحث مفصلی دارد. مطلب مهمی که ما میخواهیم از آن استنباط  خود را بیرون آوریم تاب خوردن دو رشته DNA و محل های تکرار کدینگ ژن ها است. ژنها توالی وطرز قرارگرفتن بازها در زنجیره دو رشته است. همانطور که در تصویر شماره 5 ملاحظه میفرمائید هر سه باز تشکیل یک کودن میدهند و مقابل هر کدون هم یک پروتئین خاصی از 20 نوع پروتئین ساختار موجود زنده قرار گرفته است. رشته سمت راست قرمز رنگ DNA پیک نامیده میشود که حامل ژن ملکولی است.

ترتیب قرارگرفتن بازهای ملکول اسید ریبونوکلئیک RNA مکمل بازهای یکی از دو رشته یا زنجیره DNA است. یعنی مکمل زنجیره ای که از روی ان ملکول جدید RNA ساخته میشود بنام زنجیره الگو یا حساس.

بنابراین دو زنجیره هرکدام ماهیت کاری خود را دارند. زنجیره ای که روی آن رونویسی انجام نمیشود را زنجیره ضد الگو مینامند. درملکول DNA تمامی ژن ها الزاما روی یک زنجیره قرار ندارند بلکه در هر دو توالی الگو و ضد الگو وجود دارد .دو رشته درهم پیچ خورده هستند و در نقاطی مثلا در ه رده جفت باز یک تاب خوردگی 360 درجه وجود دارد که شیار بزرگ و شیار کوچک نامیده میشوند. این تلاقی ها درهر چند جفت باز تکرارمیشود و برای رونویسی اهمیت ویژه ای دارد. این مفهوم را میرساند که دو رشته در مکان هائی بهم میرسند یا تلاقی میکنند و یا همدیگر را ملاقات میکنند. این محل ها برای دانشمندان علم زیست شناسی برای رمز گشائی بسیار با اهمیت است. این مطلب اول بود و مطلب دوم دربحث رونویسی رونوشت یا کپی برداری ازDNA سه نوع اسید ریبونوکلئیک پیام، ناقل و ریبوزومی  نقش دارند. زنجیره RNA پیک حامل رموز ژنتیک یعنی لغات سه حرفی و جمله های رمز ژنتیک است (تصویر5) ملکول اسید نوکلئوتیک ناقل اسید آمینه های مخصوص خود را به شیوه خاص جذب و با خود به جایگاه حمل میکند. اصطلاحا به داخل کارگاه  و اسید ریبونوکلئیک های ریبوزومی که در ساختمان DNA قراردارند- رشته چپ درتصویر شماره 4 آنها را در ساختار ژن بعد از شناسائی قرار میدهند. بازها و ملکولهای مورد نیازرا منتقل و مقدمات ذخیره سازی را فراهم میکند.

بنابراین با مطالب عنوان شده این دو رشته راست و چپ درمحل هائی خاص و تکرارشونده درهم تلاقی میکنند و دوم RNA ریبوزومی با تحویل گرفتن اسیدهای آمینه و نوکلئوتیدها مقدمات کپی برداری را فراهم میکند.


حال که تا اندازه ای به سیستم ژنتیک آشنا شدیم مجددا به آیات اشاره شده بالا نگاهی می اندازیم و در باره آنها تفکر وتعقل میکنیم .سوره ق 16 الی 18


وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ وَنَعْلَمُ مَا تُوَسْوِسُ بِهِ نَفْسُهُ وَنَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِيدِ 
إِذْ يَتَلَقَّى الْمُتَلَقِّيَانِ عَنِ الْيَمِينِ وَعَنِ الشِّمَالِ قَعِيدٌ 
مَا يَلْفِظُ مِن قَوْلٍ إِلَّا لَدَيْهِ رَقِيبٌ عَتِيدٌ


خداوند در درون انسان از رگ گردن به او نزدیک تر است، زیرا دو راست و چپ درهم تلاقی کننده متوالی ( متلقیان یعنی یتلقی را تکرار کردن ) در درون بدن انسان نشانده شده، عملی انجام نمیشود مگر اینکه رقیب مقدمات را فراهم و عتید آن را ضبط میکند. رقیب و عتید دو رشته DNA هستند که خداوند متعال در تمثیلی بیان فرموده. خداوند با روح خود در این تبادل اطلاعات امر خود را اجرا میکند و تمامی مکانیسم گرفتن داده ها و ضبط آن را هدایت میکند و نمونه آن در وحی به زنبور عسل اشاره شد. حال معنی یتلقی المتلقان معنی علمی خود را پیدا میکند.دو متلقی کننده با عمل تکراری متلقیان درچپ و راست در بدن انسان نهاده شده که عمل ملاقات کننده تکراری را با هم دارند. این تاویل علمی و واقعی این آیات متشابه است که ما باید با ابزارعلم آن را کشف کنیم نه درتخیلات ذهنی گذشتگان .


حدود چند میلیارد سلول در بدن انسان وجود دارد که در درون هسته آنها ژن قرارداده شده و این چند میلیارد ژن با هم رابطه ای سازمان یافته دارند. تصور کنیم اگر کوچکترین عملی را انسان انجام دهد در ژن ضبط میشود و همزمان در یک آن درهمه سلول ها این تغییر اطلاعات ضبط میشود. علم زیست شناسی این موضوع را بر گردن واکنش های شیمیائی انداخته است ولی درحقیقت هنوزعلم رمز و راز مدیریت آن را کشف نکرده  و سرعت پخش داده در تمامی چند میلیارد سلول در یک ان انجام میشود و امری محیر العقول است که علم از روی آن میپرد. دنیائی از واقعیت های نهفته علمی درآیات قرآن وجود دارد که تنها با تفکر و تعقل و مقایسه با علم مربوطه فهمیدنی است نه با نظر گذشتگان. آیات زیر را نگاه کنیم و با علم روز قیاس کنیم-به مقاله راجرز پنروز دانشمند فیزیک نظرقرآن را تائید کرد مراجعه فرمائید.


کتاب مبین مرکز ضبط داده های ساختارمادی واعمال انسان و تمامی موجودات زنده است


إِنَّا نَحْنُ نُحْيِي الْمَوْتَى وَنَكْتُبُ مَا قَدَّمُوا وَآثَارَهُمْ وَكُلَّ شَيْءٍ أحْصَيْنَاهُ فِي إِمَامٍ مُبِينٍ-بدرستیکه ما مرده را زنده میکنیم و کلیه آثار وجودی گذشته و حال اورا در امام مبین (همان کتاب مبین است) هارد دیسک عظیم جهان خلقت می نویسیم. مرده ای که پوسیده و زمین آثار مادی او را بر باد داده و اثری از آن نیست تنها با اطلاعاتی که از بدن موجود زنده درهنگام حیات به مرکز داده های کتاب مبین منتقل شده  زنده میشود. این با علم فیزیک کوانتوم و عالم غیب قابل درک است .قیامت وعلم کوانتوم


آیات 1 الی 4 آن سوره توجه فرمائید.

ق وَالْقُرْآنِ الْمَجِيدِ-- بَلْ عَجِبُوا أَن جَاءهُمْ مُنذِرٌ مِّنْهُمْ فَقَالَ الْكَافِرُونَ هَذَا شَيْءٌ عَجِيبٌ- أَئِذَا مِتْنَا وَكُنَّا تُرَابًا ذَلِكَ رَجْعٌ بَعِيدٌ- قَدْ عَلِمْنَا مَا تَنقُصُ الْأَرْضُ مِنْهُمْ وَعِندَنَا كِتَابٌ حَفِيظٌ
"قسم به قرآن مجید کافران میگویند اینکه ما مردیم و بدن ما خاک شد دو باره زنده شویم بسیاربعید است، بعبارتی میگویند چیزی و اثاری از بدن ما دیگر وجود ندارد چگونه ما دو باره زنده میشویم، خداوند میفرماید بله میدانم که زمین چیزی از شما باقی نمیگذارد اما نزد ما یک کتاب حفیظ است."


کتاب حفیظ  تمامی داده های اطلاعاتی مورد نیاز برای زنده شدن انسان درآن محفوظ نگه داری شده و به زبان امروزی ذخیره شده است. نوشته های محفوظ، یا به زبان امروزی اطلاعات ذخیره شده،

بنابراین زنده شدن انسان با همین بدن مادی و بوسیله همین اطلاعات اتفاق می افتد. کتاب حفیظ درقرآن درارتباط با کتاب مبین است که درآیات دیگری نیز به آن اشاره شده است. کتاب مبین دربسیاری از آیات مرکز داده های جهان آفرینش هم نامبرده شده و این کتاب حفیظ داده های مخصوص انسان است و میتواند یکی از فایل های آن بشمارآید.

روح ماموریت انتقال داده ها را بر عهده دارد و در ارتباط تنگاتنگ با ملکول های ژن موجود زنده است. روح من امرربی است. موجود زنده از زمانی که  از ماده بی جان به جان دار تبدیل میشود ژن اولیه درآن ایجاد میشود. باکتری های غیرهوازی بدون غشائ هسته و هسته اولین نفس حیات در زمین اولیه است و نفس واحده تک سلولی تکامل یافته با ژن کامل این تک سلولی اولیه است که حدود دو میلیارد سال بعد از آن خلق میشود که تمامی موجودات زنده از این نفس اولیه نشات میگیرند. این علقه است.

برای تداوم حیات موجود زنده باید ابتدا غذای فراوان خلق شود وسپس سلول اولیه حیات درآن مستقر شود .این را علم زیست شناسی یکی از موارد و شرایط ایجاد حیات میداند .قران بر روی پوسته جامد و داغ اولیه زمین اقوات غذای بیولوژیکی موجودات زنده را در چهار دوره برنامه ریزی کرد. براساس نظریه دانشمندان معروف تکامل و زیست شناسی نطفه اولیه حیات که تنها از ژن تشکیل شده بود در چهار مرحله ایجاد شد- اقوات ترکیبات آلی از چربی ها، نوکلئوتیدها، اسید های آمینه، قندها در چهار مرحله از ساده ترین ملکول های آلی تا ماکرو ملکول های زنجیره ای ژن ها درچهار دوره ایجاد شدند و در دوره آخر حیات در ملکول های ژن خلق الساعه ایجاد میشود.ماده بی جان به جان دار تبدیل میشود.اینجا کلیک کنید


قرآن دمیدن روح را در ژن را در آیات زیر بیان فرموده است.سوره سجده


الَّذي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْ‏ءٍ خَلَقَهُ وَ بَدَأَ خَلْقَ الْإِنْسانِ مِنْ طينٍ (7) ثُمَّ جَعَلَ نَسْلَهُ مِنْ سُلالَةٍ مِنْ ماءٍ مَهينٍ (8) ثُمَّ سَوَّاهُ وَ نَفَخَ فيهِ مِنْ رُوحِهِ وَ جَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ وَ الْأَبْصارَ وَ الْأَفْئِدَةَ قَليلاً ما تَشْكُرُونَ-سجده-خداوند است که کل شیئ (کل جهان مادی ) را به  نحو نیکو آفرید وخلقت انسان را از طین آغاز کرد و سپس نسل بعد از آن را از سلاله (ترکیبات مشتق شده ازآب کم)  قرار داد و سپس آنرا سویته کرد و روح خود در آن نهادینه  کرد و بعد از شکل دادن به اولین نفس حیات روح خود را درآن دمید.

دراین مرحله نسل ایجاد شده بعد از نفخ من روحی هنوز اعضای بدن ندارد. باکتری هوازی هسته دار با ژن DNA کامل که همان علقه است. اقرائ بسم ربک الذی خلق خلق الانسان من علق 

این علق تک سلولی هسته دار با غشائ هساه ای وغشائ سلولی کامل که بعد از ایجاد هفت آیمان جو زمین خلق شد و دارای توارث است وب ه طریق ژنتیکی و جنسیت تکثیر میپذیرد. هنوز اعضائ ندارد حتی قلب هم ندارد در پروسه تکاملی حیات در چند صد میلیون سال بعد صاحب اعضائ میشود .این را از آیات قرآن در آورده ام که به صراحت بیان کرده است.صلب و ترائب و داستان علمی این رخداد در سه و نیم میلیارد سال قبل.

اگر این پروسه را به دورن رحم زن تصور کنیم، وقتی که نطفه مرد و نطفه زن به لقاح میرسند از ترکیب دو نطفه موجود زنده خلق میشود و هسته اولیه ایجاد شده بعد از لقاح تمامی اعضای بدن را در مقیاس کوچک دارد و رشد ان شروع میشود و قلب نوزاد دو الی سه هفته کامل و شروع به ضربان زدن میکند. بنابراین این پروسه درزمین اولیه رخ داده است. تحولات درون رحم باز افرینی خلق انجام شده است. برای شما گوش و چشم و قلب قرارداد. خداوند تمامی زمینه ایجاد حیات را فراهم میفرماید که خود مفهوم بسیار گسترده ای دارد. سپس خلقت انسان را از طین آغاز کرد. پروسه خلقت انسان از شروع آن از طین تا ایجاد ترکیبات آلی شیمیائی حیات و ملکول های ژن در چهار مرحله اقوات برنامه ریزی میکند. بعد ازبدائ خلق الانسان من طین، نسل بعداز آن را که واکنش ها شیمیائی حیات است را از عوامل ساختاری آب که سلاله آب است (عامل ئیدروژن وهیدروکسیدیا رسوب ایجاد شده در رس داغ) قرارداد و سپس ان را سویته کرد یا آراست و یا شکل داد. شکل دادن یعنی ابتدا ساختار ملکولی ژن یا نطفه اولیه را برنامه ریزی و مدیریت کرد ( قدر فیها اقواتها فی اربعه ایام) وسپس روح خود را درآن نفخه کرد. با نفخ فیه روحی درماکرو ملکول زنجیرهای ژن، ژن بی جان به جاندار تبدیل میشود.بعد از ایجاد نطفه اولیه حیات که اعضائ ندارد .طی دوره تکامل زمان برگوش وچشم وقلب در آن جاعل کرد ولی اندکی شکرگذارهستند.

بنابراین ژن با روح خداوند پیوند ناگسستنی دارد.روح فرماندهی ژن را بر عهده دارد.


این نطفه اولیه همان نطفه امشاج است که از RNA حلقوی تشکیل شده وعلم زیست شناسی آنرا DNA ناقص میداند واخیرا علم کشف کرده که ابتدای تکامل DNA از RNA حلقوی و در باکتریهای اولیه بدون هسته وغشائ هسته ای بوده است .به مقاله نفخ من روحی درکدام جایگاه خلقت انسان رخ داده است مراجعه فرمائید. سید محمد تقوی اهرمی شهریور 1397

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

022360
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
291
740
3029
11408
1031
20329
22360

Your IP: 34.204.193.85
Server Time: 2020-06-02 11:30:06
امارگیر سایت