خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

وَ إِذَا البحار سجرت و اعجاز علمی قرآن

 

مقدمه نوشتار

درخلقت کیهان از بدوا ایجاد ازمه بانک تا پیدایش زمین ومنظومه شمسی و حیات وانسان بر روی آن، رخ داد های سرنوشت سازی درآن به  وقوع پیوسته که با پیشرفت علم اختر شناسی و زمین شناسی برای علم وانسان روشن شده است. درقرآن به مهمترین این رخ دادها اشاره شده است. هدف خداوند از خلقت جهان مادی ایجاد حیات درزمین و خلقت انسان بوده است. زمانی که خلقت کیهان درشش دوره انجام شد مدیریت و طرح و برنامه خداوند برایجاد اب قرارداشت و جمله کان عرشه علی المائ بیان گراین موضوع است. درمقاله خلقت کیهان درشش روز از نظرعلم و قرآن مشروحا به آن پرداخته ام. قرآن درمورد خلقت کیهان از بدوا ابداع ازهیچ و انبساط و سپس خلق ماده، خلقت زمین وحیات و انسان درون آن، دارای یک جهان بینی خاص خود است واین جهان بینی بر واقعیت های ایجاد این رویداد ها بنا شده چرا که خداوند متعال خود خالق کل شیئ (جهان مادی) است. ابتدا باید نظر قرآن را بدانیم و آیات متشابه ای که درباره آنها بیان شده براساس وقوع رویدادها ومطابق نظرقرآن ردیف بندی کنیم ومطلب مورد نظر قرآن را ازآنها بیرون آوریم.

برای نمونه درخلقت کیهان ابتدا کیهان ابداع میشود و سپس فطرهن یا انبساط رخ میدهد و درنهایت کیهان یا جهان مادی خلق میشود. کیهان و انسان درون آن مشمول خلق و انشائ میشوند وانشائ از زمان شروع خلق تا رسیدن به هدف مورد نظر ذات باریتعالی است. این زمان بندی دقیقا درقرآن رعایت شده است به مقاله خلقت کیهان ازهیچ ازنظرعلم وقران مراجعه فرمائید. از آنجائیکه قرآن دارای سبک نگارش مخصوص به خود است وآیات درباره یک موضوع به مناسبت های مختلفی درسوره های قرآن به آنها اشاره شده است دانستن زمان بندی و ترتیب ایات براساس وقایع مورد بحث ما را برای رسیدن به مفاهیم عالیه آیات رهنمود میکند. بحث خلقت کیهان وبرچیده شدن حیات درزمین وانقباض کیهان وقیامت درقرآن درقالب ایات متشابه ودقیقا مطابق علم اختر شناسی مطرح شده وما باید ابتدا مفهوم کلمات را کشف کنیم وآن را با وقایع ارتباط دهیم مثلا کلمات امرالساعه و واقعه در تمامی تفاسیر به  قیامت ترجمه شده اند که با سیاق آیات جور در نمی آید. دلیل ان هم تفکر و تعقل نکردن در آیات الهی است. ما برای مفاهیم کلمات به نظر گذشتگان مراجعه میکنیم و جالب است که برخی کلمات درلغت نامه سایت ها همان نظر گذشتگان است و به ریشه کلمات و معنی دیگران نمی پردازیم. باید توجه داشت نشانه های مشهود خلقت و قوانین طبیعت همه آیات خداوند هستند. علم هم مخلوق خد است و مانند سایر آیات قرآن میتواند ادله اثبات یک موضوع درقرآن باشد. درروند سرنوشت کیهان تا ظهورقیامت دوره های زیردرقرآن اشاره شده است.


1-ایجاد کیهان ازهیچ و سپس انبساط ان و پس ازآن خلق ماده (کیهان) درشش دوره - خلقت کیهان از خداوند احد وصمد آغاز شد- خلق زمین و هفت جو وحیات بر روی پوسته جامد و داغ آن-پیدایش حیات از دیدعلم و قرآن
2- برچیده شدن حیات درزمین هنگامی که هنوز انسان هائی درآن زندگی میکنند. روزهای هزاروپنجاه هزاردرجهان مادی است یا قیامت
3-برچیده شدن خورشید و زمین واثرات آن برزمین یعنی برپوسته جامد زمین که واذ البحار سجرت دراین مرحله است که دراین نوشتار به آن میپردازیم
4-برچیده شدن کیهان وبرگشت به اول مره و احدیت وپدیدار شدن جهنم ، فضا چون فلز گداخته درمی اید- یَوْمَ تَکونُ السَّماءُ کَالمُهلِ- اشاره به زمانی است که واذالنقرفی الناقوراتفاق می افتد و فضا کوبیده و فشرده میشود و کیهان به مرحله زمان پلانک وحرارت آن به ده به توان سی و دو درجه میرسد.عدد نوزده وعلم کونتوم درقرآن
5- قیامت درزمینی که این زمین نیست اتفاق می افتد و بهشت را برای نیکوکاران نزدیک میآورند. قیامت ازدیدگاه علم وقرآن


قبل از وارد شدن به بحث درباره ایات مرحله سوم به ترتیب آیات درباره یک موضوع که درسوره های مختلف نازل شده میپردازیم.به آیات 1الی7 سوره تکویر توجه فرمائید


اذالشَّمْسُ کُوِّرَتْ وَإِذَا النُّجُومُ انْکَدَرَتْ - وَإِذَا الْجِبَالُ سُیِّرَتْ- وَإِذَا الْعِشَارُ عُطِّلَتْ- وَإِذَا الْوُحُوشُ حُشِرَتْ- وَإِذَا الْبِحَارُ سُجِّرَتْ- وَإِذَا النُّفُوسُ زُوِّجَتْ-هنگامیکه خورشید درهم پیچیده شود وستارگان نورخود را ازدست میدهند وهنگامی که کوه ها روان شوند و آنگاه که شتران باردار بار خود را مینهند وهنگامی که وحوش محشور شوند و آنگاه که دریا ها افروخته گردند و هنگامی که نفسها درهم ادغام شون.


آیات فوق را میتوان با استناد به نظرعلامه طباطبائی هنگام بررسی و بحث به ترتیب زمان وقایع مورد توجه قرارداد. علامه دراین مورد در تفسیرالمیزان نظر خاصی دارد. نقل ازسایت مرکز پاسخگوئی به سئوالات دینی


"ایشان با اين كه معتقد به توقيفى بودن ترتيب آيات دراكثر سوره‏ هاى قرآن كريم است، درعين حال تعداد سوره‏ هايى را كه تنظيم بعضى از آيات درآنها به اجتهاد و راى صحابه صورت گرفته ‏است، اندك نمى ‏داند. به نظر ایشان وقوع برخى از آياتى كه به صورت متفرق نازل شده درجايى كه فعلا قرار دارند، خالى ازمداخله اجتهادى صحابه نبوده است و اين مساله از ظاهر روايات جمع اول قرآن (درزمان خليفه اول) به دست مى‏ آيد. بنا بر این، علامه به توقيفى نبودن ترتيب گروهى از آيات در جمع ‏آورى قرآن پس از رحلت پیامبر(ص) معتقد است، اما در زمان حيات پيامبر اكرم(ص)، كه خود آن حضرت ناظر درامر كتابت قرآن بوده اند، معتقد است بدون شک، ترتيب آیات، توقيفى بوده است. ایشان دراین زمینه بطور مفصل در المیزان، ج 12، ص 126 ـ 132؛ و ترجمه المیزان ج 12، ص 183 ـ 192 راجع به این موضوع سخن گفته است " 

بنابراین با مقایسه علم اختر شناسی ترتیب آیات میتواند براساس برداشته شدن حیات درزمین، اثرات بزرگی خورشید برزمین، و برچیده شدن خورشید و ستارگان و بالاخره محوشدن دراحدیت نوشته شود.


1-وَإِذَا الْعِشَارُ عُطِّلَتْ
2-وَإِذَا الْوُحُوشُ حُشِرَتْ
3-وَإِذَا الْبِحَارُ سُجِّرَتْ
4-وَإِذَا الْجِبَالُ سُیِّرَتْ
5-واذالشَّمْسُ کُوِّرَتْ وَإِذَا النُّجُومُ انْکَدَرَتْ
6-وَإِذَا النُّفُوسُ زُوِّجَت


آیات اول ودوم درارتباط با حادثه برچیدن حیات و یوم العذاب است. آیات سوم و چهارم درمورد تاثیر بزرگ شدن خورشید بر زمین و آیه پنجم جمع شدن خورشید و ستارگان یا انقباض کیهان و آیه ششم زمانی است که ماده ازهویت ونفس ساقط وهمه نفس ها درهم ادغام میشوند. تمامی تعینات مادی برنفس ذات خود استوارهستند. اتم تعریف دارد وهویت آن برنفس متعلقه استواراست و زمانی که جهان مادی به احدیت میپیوندد دیگر نفسی وجود ندارد وهمه نفس ها درهم ادغام میشوند. دقیقا دوره پلانک در زمان ده به توان منهای 43 ثانیه بعد از بیگ بانگ که ماده و اجزای آن و قوانین چهارگانه فیزیک در نقطه بینهایت چگال یا صمد و بسیار داغ درهم ادغام وهنوز نفس ها جدا نشده بودند.این نفس نفس انسان نیست وهنوز قیامت اتفاق نیفتاده.


واذالبحار سجرت


این ایه از جمله آیاتی است که ابزار دست معاندین و مخالفین وحی بودن قرآن قرارگرفته و دلیل ان را هم غیرمعقول وغیرعلمی بودن آن توصیف کرده اند.یکی ازادله اقای سروش در وحی رویا ی رسولانه است بزعم ایشان غیرمعقول بودن این آیه، مشارق ومغارب ، هفت آسمان، عرش خدا برهشت ونوزده نگهبان جهنم وبسیاری ازآیات علمی دیگرکه اتفاقا همه اعجاز قرآن هستند. ایشان به نظرگذشتگان درهزارسال قبل اسنتاد کرده که غیرعلمی وغیر منطقی و حاکی ازغرض ورزی او با اسلام است. ازاسلام برگشته ای که باا بزار فلسفه بافی به جنگ با اسلام برخزیده است. البته به استناد ومکرومکروالله والله خیرالماکرین عمل ایشان باعث شده که مومنین برای رفع شبهات به قرآن روی آورند و به حقایق ایات اشنا شوند.

اخرین نظریه های علمی در سرنوشت پایانی خورشید و زمین


برای روشن شدن مفهوم علمی این این آیه باید تحولات خورشید درآینده از نظر تئوری های علمی را بررسی کنیم. خلاصه مطالبی ازسایت Zeit Online انتخاب کرده ام که ذیلا تقدیم میشود.

خورشید در 4/6 میلیارد سال پیش ایجاد شد وحدود 6 میلیارد سال دیگر مانند یک ستاره نرمال به فعالیت خود ادامه میدهد. مانند اغلب ستارگان از ئیدروژن فراوان و هلیوم تشکیل شده است. حرارت درمرکزآن 15 میلیون درجه است که درآن ئیدروژن تحت همجوشی هسته ای به هلیوم تبدیل میشود. هلیوم درمرکز خورشید تجمع کرده و محیطی گازی متراکم ایجاد میکند. خورشید به مرور زمان روشن تر و داغ ترمیشود. اززمان پیدایش تا کنون حدود 40 درصد به نورافشانی آن افزوده شده است. در1.1 میلیارد سال دیگر ده درصد به روشنائی آن افزوده میشود و زمین گرم تر میشود(حیات درزمین مدت ها قبل برداشته شده) در 3.5 میلیارد سال بعد خورشید حدود 40 درصد درخشان تر میشود وحرارت بر زمین چنان افزوده میشود که  آب دریاها بخارمیشوند ( واذالبحار فجرت دریا کانون انفجار آمیز تبخیر آب میشود) و ذخیره ئیدروژن درمرکز خورشید تمام و مرکزیت آن فشرده تر میشود. درپوسته خورشید هنوزمقادیر ئیدروژن باقی مانده که همجوشی هسته ای درلایه خارجی آن شروع وباعث داغ ترو بزرگ شدن اندازه آن میگردد و در 1.3 میلیارد سال دیگر اندازه خورشید 100 الی 150 برابراندازه کنونی وبه غول داغ وسرخ تبدیل میشود وبه مدار سیارات نزدیک تر خود تیر و ناهید میرسد و آنها را در خود میبلعد. خورشید به نزدیکی زمین میرسد و پوسته جامد زمین دارای حرارت حدود 1400 درجه سانتیگراد میگردد و دراین حرارت دریاها جائی که در آنها آب قرار داشت ابتدا گداخته وسپس مذاب میشوند وَإِذَا الْبِحَارُ سُجِّرَتْ -و کوه ها ذوب وروان میگردند- وَإِذَا الْجِبَالُ سُیِّرَتْ-.در7.7 میلیاردسال بعد یعنی 12.3 میلیارد سال بعد از تولد خورشید مرکز خورشید چنان داغ و چگال میشود وهلیوم درون ان با همجوشی هسته ای به عناصر شیمیائی سنگین تر یعنی اکسیژن، کربن و سایر تبدیل میشود و رو به سردی میگذارد و درچند میلیارد سال بعد خورشید وستارگان خاموش وتاریکی مستولی میشود.

 به تصاویر زیر توجه فرمائید.اقتباس ازسایت .-www.businessinsider.de

واذالبحار سجرت-جای دریاها واقیانوس ها آتش شعله ورشده  واذالجبال سیرت-سطح زمین صاف ومذاب میشود
خورشید به زمین نزدیک میشود وَجُمِعَ الشَّمْسُ وَالْقَمر-خورشید ماه را برچیده

نتیجه نوشتار

دریا جائی است که درآن آب جمع شده و خشکی جائی است که آبی وجود ندارد. دریا اب نیست ظرف آب است و بسیاری دریا را مترادف با آب گرفته اند و در تفسیر آیه علمی واذالبحار سجرت دنبال توجیه هستند که چگونه آب آتش میگیرد و به اتم های اب میپرازند که به دو گاز اکسیژن و ئیدروژن تبدیل و سپس شعله ورمیشوند. پیوند ملکولی اب بسیار مستحکم است ودر بالای حرارت هزار درجه همچنان درحالت بخار است و در صورت تجزیه به ئیدروؤن و اکسیژن بصورت یونیزه باقی میمانند. بعلاوه آب های اقیانوس ها ودریا ها دراثر نزدیک شدن خورشید در چند صد درجه بخار میشوند و جو زمین سیستم حرارتی بین طبقات هفت گانه خود را از دست میدهد و جومتلاشی و بخار اب به فضا پرتاب میشوند و هنگامی که حرارت بالا تر از 1400 درجه برسد آبی وجود ندارد که تجزیه شود.

دراثرگرمای خورشید ابتدا آب داخل ظرف بخارمیشود واذالبحار فجرت دریا محتوی خود را بسرعت تخلیه میکند.

حالت انفجارگونه تخلیه میشود واذالسمائ کشطت رخ میدهد و سمائ زمین باز و حفاط ان برداشته میشود و درفضای بیرون ازجو تخلیه میشود. دریای خالی از اب به محیطی گداخته آتشین وسپس ومذاب بدل میشود واذالجبال سیرت وکوهها به دلیل مذاب بودن روان یا جابجا میشوند-وَإِذَا الْجِبَالُ سُیِّرَتْ. ازنظر قرآن خورشید باندازه ای بزرگ میشود که زمین را درخود ادغام میکند. به آیات زیر توجه فرمائید. خورشید و ماه با هم جمع میشوند.- يَسْأَلُ أَيَّانَ يَوْمُ الْقِيَامَةِ- فَإِذَا بَرِقَ الْبَصَرُ- وَخَسَفَ الْقَمَرُ- وَجُمِعَ الشَّمْسُ وَالْقَمر. آیه آخرکه اشاره دارد به اینکه خورشید و ماه بهم میپیوندند ( درحقیقت خورشید ماه  زمین را میبلعد )را درنظربگیرید. این کلام در 1400 سال پیش به عنوان یک رخ داد علمی بیان شده و اخیرا دانشمدان اختر شناسی به اینموضوع رسیده اند آیا این رویای رسولانه است یا وحی خداوند. مطلب زیررا عینا از ویکی پدیا نقل میکنم و تصویرمربوطه هم ملاحظه فرمائید.

سرنوشت زمین 

اگر خورشید به یک غول سرخ دگرگون شود، ممکن است شعاعی بزرگتر از مدار گردش زمین به دور خورشید پیدا کند و شعاع آن ۱ AU یا ۱٫۵×۱۰۱۱ متر شود، این عدد ۲۵۰ برابر شعاع کنونی خورشید است. در این هنگام خورشید در شاخهٔ مجانب غول‌ستاره‌ ها جای گرفته و می‌توان گفت که نزدیک به ۳۰ درصد از جرمش را به دلیل باد های خورشیدی از دست داده‌ است. درگذشته باور این بود که به دلیل کاهش جرم خورشید، سیاره‌ های پیرامونی درمدارهای بزرگتر و دورتری نسبت به خورشید به گردش می‌ پردازند و زمین جدا از خورشید باقی می‌ماند اما پژوهش‌های تازه نشان داده‌است که زمین توسط خورشید بلعیده می‌شود.


بنابراین ایاتی که عقل معاندین و آقای سروش توان فهم علمی آن را نداشته اند منطبق برآخرین نظریه های علمی سرنوشت پایانی زمین و خورشیداست و خداوند دقیقا میداند که چه میفرماید و این یعنی اثبات وحی به عنوان کلام خداوند است و اعجازعلمی قرآن .سید محمد تقوی اهرمی مهر ماه 1397 .

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

022341
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
272
740
3010
11408
1012
20329
22341

Your IP: 34.204.193.85
Server Time: 2020-06-02 11:10:40
امارگیر سایت