خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

امر خدا و نقش آن در ساختار مادی کیهان

مقدمه نوشتار

خداوند احد است و صمد و این دو از صفت ذاتی او نشات میگیرند. قل هو الله احد-الله الصمد-قبل ازایجاد کیهان تنها صفات ذاتی خداوند درمحدوده احدیت و صمدیت حاکم  بود زمان، مکان و ماده وجود نداشت. از نظر تعاریف مادی تنها هیچ  بود. اراده  و خواست خداوند برآن قرارگرفت که امرخود را برای ایجاد کیهان بکارگیرد و فرمود باش و در یک  کسر بسیار کوتاهی انجام شد. إِنَّما أَمْرُهُ إِذا أَرادَ شَیْئاً أَنْ یَقُولَ لَهُ کُنْ فَیَکُون.دراحدیت نورذات خداوند که نورعلی النور بود انرژی ما فوق انرژی ها  که علم فیزیک آنرا  انرژی ناب مینامد  حاکم  بود. این انرژی صمد بود فوق العاده داغ و فشرده و چگال- بدیع السموات والارض واذا قضی امرا فانما یقول له کن فیکون. خداوند ابداع کننده کیهان از هیچ  و هنگامی که  طرح و برنامه خداوند برایجاد امر قرارگرفت، میفرماید باش میشود. در نقطه ای بینهایت  کوچک و داغ و چگال انرژی ناب ازعالم غیب یا عالم ماورائ ماده  بروز کرد و بیگ بانگ نقطه ظهور این رویداد بود. ازلحظه ابداع السموات و الارض تا ابتدای  فطرهن  که  انبساط کیهان است، برزخ بین عالم غیب وعالم شهادت است (با برزخ قیامت اشتباه نشود). محدوده ای است که مختصات هر دو عالم در آن بوده است. ماده خلق نشده، مکان وجود ندارد، چنان کوچک است ده به توان منهای 35 مترکه در تصور نمی گنجد. این را علم  فیزیک محاسبه کرده عملا یعنی متمایل به  هیچ، زمان و مکان درحال ایجاد است از صفر تا ده به توان منهای 43 ثانیه و این محدوده را علم فیزیک دوره پلانک و زینگولاریته کیهانی مینامند به عربی میشود احدیت کیهانی. دانشمندان فیزیک واختر شناسی میگویند احدیت هم ازاحد منشائ شده وخداوند هم در1400 سال پیش خود را احد وتوپروفشرده وچگال مینامد. چرا علم فیزیک به این کلمه اعجاز انگیز قرآن رسیده واعلام کرده که کیهان از احدیت آغاز شد. البته علم نمی دانست  که  قرآن هم احدیت و صمدیت دارد و بدیع السموات والارض یعنی کیهان از عدم یا هیچ ایجاد شد. نمی فرماید کیهان ازعدم خلق شد چرا که  خلق شدن باید از چیزی که  وجود دارد پدید آید میفرماید، خداوند ایجاد کننده  کیهان ازهیچ. خلق بعد ازفطرهن اتفاق می افتد. کلمات خداوند حساب شده انتخاب شده و پر مفهوم است. این وحی و کلام خدا است یا رویای رسولانه به زعم فردی که عقل و خرد خود را بر تخیلات ذهنی گذشتگان بنا کرده است و نه مطالعه و تعقل درآیات. در احدیت  صمدیت حاکم است. یعنی درفضای بینهایت  کوچک همه ذرات بنیادی مکان وفضا و زمان تحت صمدیت، فوق العاده  فشرده  و درهم تنیده شده اند. احدیت وصمدیت از صفات ذاتی خداوند است .چرا خداوند صفات ذاتی خود را فشردگی یا چگالی مطلق  و احدیت اعلام کرده ، برای تعقل ما و بیان اصل پیدایش جهان مادی. انا لله وانا الیه راجعون. همه چیز از خدا آغاز شده وبه خدا برمیگردد.

امر چیست و کی در کیهان جاعل شد

امرخداوند دراین محدوده یعنی محدوده احدیت و درابتدای فطرهن که  کیهان هنوز خلق نشده جاعل میشود و فرماندهی آنها را برعهده میگیرد- إِنّا کُلَّ شَيْ‏ءٍ خَلَقْناهُ بِقَدَروَما أَمْرُنا إِلاّ واحِدَةٌ کَلَمْحٍ بالبصر.کل شیئ یعنی کل ماده که میتواند جهان مادی را که کل شیئ را در بر دارد معنی کرد. قدربا سکون دال و فتحه ق معنی اندازه میدهد ولی قدربا  فتحه ق وفتحه دال معنی تقدیر میدهد نه اندازه. بنابراین معنی آیه میشود ما کیهان را با طرح و برنامه خلق کردیم و امرما در یک واحد کلمح البصراستقرار یلفت. ابتدا اراده خداوند بر برنامه ریزی کیهان قرارمیگیرد و امراو برای خلق کیهان در یک لحظه بسیارکوتاه استقرارمی یابد. در زمان نزول وحی وقرآن کلمات دقیقه و ثانیه هنوزایجاد نشده بود ساعت به مفهوم امروزی هم وجود نداشت. بهترین بیان برای تشریح سرعت استقرار امر کلمه کلمح بالبصر بوده است که معنی کسری از ثانیه هم به مفهوم امروزی از آن استنباط میگردد. این از جمله آیات متشابه است. خداوند طرح و برنامه ریزی دارد. دو قانون کلی مربوط به خلق در نظام خلقت وجود دارد .قدر فسوی وقدر فهدی.

قدرفسوی برنامه ریزی میکند وبعد ساختار شکلی آن را ایجاد میکند یا سر و سامان میدهد. قدرفهدی برنامه ریزی میکند و سپس به سمت هدف نهائی رهنمود میکند. هنوزماده فرصت ابراز وجود پیدا نکرده است یعنی نمی تواند آزاد حرکت کند و در بند  صمد یا فشردگی  گرفتار است و به ناگهان فطرهن رخ میدهد، فاطرالسموات و الارض خداوند بازکننده کیهان است. درابتدای انبساط گرانش و سپس سه قانون اصلی ساختار کیهان که همه از جنس نیرو و انرژی هستند وبه عبارتی هسته ای قوی، هسته ای ضعیف و الکترمغناطیس در آن محدوده جاعل میشوند با گرانش میشوند چهار قاون اصلی فیزیک. ولی هنوز از ماده یعنی  پروتون ها و نوترون ها خبری نیست. ماده بصورت پلاسمای کوارک و گلئون درهم تنیده هستند. امر فرماندهی عملیات خلق ماده را برعهده دارد. ملائکه که نیروهای وصل کننده ساختارماده است یا قوانین طبیعت دراین لحظه وارد این رخ داد میشوند.


الْحَمْدُ لِلّهِ فاطِرِ السَّماواتِ وَ اْلأَرْضِ جاعِلِ الْمَلائِکَةِ رُسُلاً أُولي أَجْنِحَةٍ مَثْني وَ ثُلاثَ وَ رُباعَ يَزيدُ فِي الْخَلْقِ ما يَشاءُ إِنَّ اللّهَ عَلي کُلِّ شَيْ‏ءٍ قَديرٌ- ستايش مخصوص خداوندي است که باز کننده آسمانها و زمين (کیهان ) است که ملائکه را به عنوان پیک درآن قرارداد که برخی داراي بالهاي (قدرت یا نیرو) دو گانه و سه ‏گانه و چهارگانه هستند، اوهرچه بخواهد درآفرينش مي‏افزايد، وبرهرچيزي تواناست.


ابتدا نیروهای مورد نیاز ساختار مادی کیهان درآن محدوده جاعل (خلق نمیشوند زیرا وجود دارند در هم تنیده شده هستند و قرارداده میشوند) میشوند و آنها نیروهای دوگانه و سه گانه و چهار گانه هستند. بازهم یاد آوری میکنم کلمات انرژی، نیرو، انبساط ، چگالی، فشردگی وابدائ ازهیچ حدود کمتر از دو قرن وارد  ادبیات علم فیزیک  و اختر شناسی شده است و قرآن در1400 سال قبل در تمثیل هائی این واقعیت علمی را برای نشان دادن اعجاز قرآن و اثبات وحی کلام خدا است بیان فرموده .بال به پرندگان نیرومیدهد که با آن پرواز کنند. بنابراین بال نیرو معنی میدهد. از نظرعلم اختر شناسی در ابتدای انبساط کیهان و بعد از محدوده پلانک ابتدا  چه چیزی در آن ظاهرمیشود. نیروهای چهار گانه فیزیک. الکترو و مغناطیس دو نیرو است. گرانش نیروی جذب به مرکز است دربرابر خود نیروی گریز از مرکز هم وجود دارد. اگر تنها نیروی گرانش بود جهان مادی هم وجود نداشت .اشاره ایه دقیقا میتواند دراین ارتباط باشد. نیروهای بیشتری وجود دارند که هنوز کشف نشده اند- يَزيدُ فِي الْخَلْقِ ما يَشاءُ - باید توجه داشت که ماده وانرژی تنها حدود 5 الی شش در صد کیهان را تشکیل میدهند .ما ماده  تاریک  و انرژی تاریک داریم. در محدوده  انفجار امیز انبساط کیهان تا آرامش و تثبیت انبساط  به دلیل حرارت  فوق العاده بالا و فشردگی زیاد هنوز ماده  نتوانسته عرض اندام کند. بنابراین هنوزماده خلق نشده ولی مقدمات خلق آن فراهم شده است. این ها قوانین یا نیرو و انرژی پیوند دهنده اجزائ ماده است. بنابراین جهان مادی از ماده  و انرژی تشکیل شده است. حال امر چیست. قدرفهدی وقدرفسوی. خداوند ابتدا برنامه ریزی میکند وسپس آنرا سامان داده وهدایت میکند. امر دستور وفرمان خداوند است در هدایت جهان مادی. اینکه دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که جهان مادی از نظم خارق العاده پیروی میکند امری فرماندهی آن را بر عهده دارد. ایهزیر این مورد را تائید میکند.


ان ربكم الله الذي خلق السموات و الارض في سته ايام ثمّ استوي علي العرش يغشي الليل النهار يطلبه حثيثاً و الشمس و القمر و النجوم مسّخرات بامره، الا اله الخلق و الامر تبارك الله رب العالمين
بدرستی که خدای شما کسی است که کیهان را در شش مرحله خلق کرد وسپس به مدیریت آن پرداخت- ثم الستوی علی العرش-شب وروز (اشاره به زمین است) وخورشید وماه و ستارگان را مسخر امرخود فرمود. بدانید که خلق وامربه او تعلق دارد .تبارک الله رب العالمین .


خلق و امر دو مقوله جدا  ازهم  نیستند و با هم ساختار جهان مادی را به پیش میبرند. عالم خلق و عالم امر بطور جداگانه نداریم بلکه عالم خلق و امر داریم. درآیه تمرکز و تفکر کنیم وازعقل خود هم استمداد بگیریم. البته علم هم مخلوق خدا است و به ما کمک میکند تاویل این ایه را درک کنیم. اشاره کردیم آغاز انبساط شروع خلق ماده است وابتدا نیروها ایجاد شدند و مطابق نظرعلم فیزیک (پرفسور واین برگ فیزیکدان برجسته و برنده جایزه نوبل فیزیک) ماده در زمان کوتاهی حدود چند دقیقه با پائین آمدن حرارت و باز شدن فضا خلق میشود. در این شش دوره نوترون ها به پروتون ها تبدیل و هسته اتم های های ئیدروژن وهلیوم به مقدار 75 درصد ئیدروژن وحدود 24 درصد هلیوم که 99 واندی درصد ساختار مادی کیهان را تشکیل میدهند درشش مرحله خلق شدند به مقاله خلقت کیهان درشش روز مراجعه فرمائید.

کلمه ابداع، فطر، خلق هرکدام دارای معانی خاص خود هستند و دردل خود مفاهیمی را بیان میکنند. ما همه این سه کلمه را بدون توجه به جایگاه آنها در آیات خلق کردن معنی میکنیم. ابداع ایجاد از هیچ  و فطرهن بازکردن و یا انبساط معنی میدهد و خلق هم ایجاد از چیزی که  وجود دارد. ماده از کوارک ها و گلئون ها و بوزون ها تشکیل شدند و تا این ها ایجاد نشده اند خلقی وجود ندارد وبه همین منظوراست که خداوند متعال کیهان را در سه دوره متفاوت ابداع و فطرهن ودرآخر خلق کردن بیان کرده است.

درقرآن هیچ موردی که خداوند بفرماید خالق السموات و الارض وجود ندارد ولی بدیع السموات و الارض و فاطرالسموات و الارض را بیشمار ذکر کرده است و اساس خلقت انسان هم از ابتدای انبساط کیهان رقم میخورد چرا که امر خداوند فرماندهی و مدیریت ماده وانرژی را در دست دارد تا مقدار ئیدروژن وهلیوم دقیقا 75 به حدود 24 باشد تا زمینه ایجاد آب برای حیات در زمین فراهم شود. کلمه عرشه علی المائ بیان گراین موضوع است که خلقت کیهان درشش دوره باید به جائی ختم شود که امکان ایجاد آب فراهم گردد.عرش خداوند برآب وخلقت حیات درزمین . درایه فوق ابتدا ماده درشش دوره خلق میشود و سپس خداوند به مدیریت آن میپردازد و زمین وخورشید وستارگان بعد ازشش دوره خلقت کیهان پدید می آیند و درتسخیر امر خداوند قرارمیگیرند و خداوند سپس اعلام میفرماید ، الا اله الخلق والامر.بنابراین خلق سموات الارض در این آیه  خلق کیهان است که از ماده  و انرژی تشکیل شده و سخت افزارکیهان هستند و امر نرم افزار آن است که فرماندهی و برنامه ریزی را برای ایجاد کهکشانها  و منظومه شمسی برعهده دارد.

هنوزهم درکهکشان ها وهمینطورمنظومه شمسی از این75 درصد ئیدروژن و24 درصد هیلیوم ساخته شده و میشوند. خلقت کیهان از خداوند احد و صمد آغاز شد
امردر قران با معانی دیگری هم آمده مثلا روح هم امر خداوند است که درساختار مادی موجود زنده و در ژن آن مستقراست و اطلاعات موجود زنده را به پیش میبرد به مقاله نفخت فیه من روحی درتک سلولی اولیه حیات رخ داده مراجعه فرمائید


سنگ ها و جمادات روح ندارند ولی نوع دیگری از امر فرماندهی آنها را برعهده دارند. درآیات 9 الی 12 سوره فصلت که چهار آیه است از بدو جدا شده زمین از توده ابر خورشید تا ایجاد پوسته جامید برروی آن و تشکیل اقوات غذای موجودات زنده که قراراست برای اولین بارخلق شوند و تبدیل سمائ زمین به هفت طبقه و درطبقه امرآن درآنها همراه با قوانین مربوطه قرار داده  میشود. بنابراین امر در کنارماده و قوانین آن  که انرژی باشد همان حکم نرم افزار را دارد.

قُلْ أَئِنَّكُمْ لَتَكْفُرُونَ بِالَّذِي خَلَقَ الْأَرْضَ فِي يَوْمَيْنِ وَتَجْعَلُونَ لَهُ أَندَادًا ذَلِكَ رَبُّ الْعَالَمِينَ- وَجَعَلَ فِيهَا رَوَاسِيَ مِن فَوْقِهَا وَبَارَكَ فِيهَا وَقَدَّرَ فِيهَا أَقْوَاتَهَا فِي أَرْبَعَةِ أَيَّامٍ سَوَاء لِّلسَّائِلِينَ- ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاء وَهِيَ دُخَانٌ فَقَالَ لَهَا وَلِلْأَرْضِ اِئْتِيَا طَوْعًا أَوْ كَرْهًا قَالَتَا أَتَيْنَا طَائِعِينَ- فَقَضَاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ فِي يَوْمَيْنِ وَأَوْحَى فِي كُلِّ سَمَاء أَمْرَهَا وَزَيَّنَّا السَّمَاء الدُّنْيَا بِمَصَابِيحَ وَحِفْظًا ذَلِكَ تَقْدِيرُ الْعَزِيزِ الْعَلِيمِ


جمله فقال لها وللارض اتیا طوعا او کرها قالتا اتیا وطائعین-خداوند به زمین وسمائ آن فرمان میدهد دراین وضعیت قرارگیرید چه بخواهید و چه اکراه داشته باشید وآنها اطاعت کردند. حاکی از این است که همه جمادات مطابق  نرم افزار تعبیه شده  که امر باشد ناچارند در تسخیر امر قرار گیرند. دوالی سه ایه دیگردرارتباط عالم غیب السموات والارض را هم نظری بیندازیم. کلام را به پایان بریم.


وَلِلّهِ غَیْبُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ وَمَا أَمْرُ السَّاعَةِ إِلاَّ کَلَمْحِ الْبَصَرِ أَوْ هُوَ أَقْرَبُ -النحل – 77ماورائ جهان مادی در سیطره ذات باریتعالی است و از آنجا  امر الساعه با یک کلمح البصر و حتی  بسیار کمتر از آن در ایجاد کیهان قرارمیگیرد. امری که به بالاترین سرعت مستقر میشوند .امرالساعه  قیامت نیست. قیامت وجود دارد و با  یک نفخ فی الصور وقایعی درآن اتفاق میافتد.


إِنَّ اللَّهَ یَعْلَمُ غَیْبَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاللَّهُ بَصِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ- الحجرات 18-خداوندعلم ماورائ جهان مادی را میداند وبرکارهائی که انجام میدهید بینا است.همه را میبیند
قل لَّا يَعْلَمُ مَن فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ الْغَيْبَ إِلَّا اللَّهُ ۚ وَمَا يَشْعُرُونَ أَيَّانَ يُبْعَثُونَ ( 65 ) .غیب عالم ماورائ ماده را فقط  او میداند، او میداند که جهان مادی درچه زمانی برچیده و قیامت برپا میشود. مقولات روح، امر، وحی، کتاب مبین (مرکز داده های جهان مادی) از سنخ ماورائ ماده است و نمی توان با  تعاریف ماده به آن دست یافت و نمی توان در شتاب دهنده سرن به دنبال روح گشت. این همه نظم خارق العاده و تبعیت از یک الگو درنظام خلقت ارتباط به امر دارد. درمقالات بعد انشائالله به  روح  و وحی و انواع ان با استناد با آیات قرآن می پردازیم. سید محمد تقوی اهرمی آبان 1397

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

020279
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
75
873
948
11408
19279
0
20279

Your IP: 34.232.62.209
Server Time: 2020-05-31 01:13:39
امارگیر سایت