خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پیدایش حیات از نظر قرآن با استناد به علم روز و به دور از ذهنیات کهن

مقدمه نوشتار

رازچگونگی پیدایش حیات در زمین اولیه دانشمندان زیست شناسی و زمین شناسی را به فعالیت علمی گسترده ای وا داشته است. تاریخچه این فعالیت ها و نظریه های اعلام شده و بحث ها دراین مورد داستان شنیدنی وجالبی را به وجود آورده است وجریان بحث ها به مبحث جدیدی به نام تکامل میکروبیولوژی کشانده است. دانستن این مباحث و روند شکل گرفتن نظریه ها و واژه های کلیدی ایجاد شده ما را در درک بهتر آیات متشابه در باره خلقت انسان کمک میکند واعجاز قرآن را بر ملائ میسازد.

در این نوشتارسعی کرده ام با توجه به موضوع فوق و کلید واژه های علمی که در حقیقت گره اساسی در روند پیدایش حیات است و با استناد به ایات موضوع بحث نظریه ویا بهتر بگوئیم حقایق واقعی خلقت حیات را از مفاهیم آیات بیرون آوریم. ما باید یک جمعبندی از جهان بینی قرآن در باره پیدایش حیات از نظر قرآن را در دست داشته باشیم تا بتوانیم آن را با علم روز محک بزنیم .

جهان بینی قرآن در پیدایش حیات


بر اساس نظریه قرآن درخلقت حیات وبا استناد به آیات مربوطه ازآغاز شروع پیدایش حیات تا خلق نطفه سه مرحله در زمین اولیه صورت گرفته است. شروع خلقت حیات از زمان انبساط کیهان رقم خورده است، این مطلب بسیار مهم است، زیرا هدف خلق کیهان را بیان میکند. تفکرو تعقل درآیات متشابه موکدا دربسیاری از آیات اشاره شده. خداوند آیات را طوری بیان فرموده که با تفکر و تعمق در آنها میتوان با ابزارعلم به مفهوم واقعی آن دست یافت.

امروزه میدانیم که کیهان ازهیچ ابداع و درکسری از ثانیه منبسط شد و با انبساط آن، ماده خلق میشود. از آنجائیکه هدف خلق کیهان پیدایش حیات در زمین بوده است، بنابراین ابتدای خلق ماده میتواند شروع خلق حیات هم باشد. ابتدا آیه ای که به انبساط کیهان اشاره دارد را بیان کنیم.

بَل رَّبُّكُمْ رَبُّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ الَّذِي فَطَرَهُنَّ وَأَنَا عَلَى ذَلِكُم مِّنَ الشَّاهِدِينَ. آری رب و پروردگار شما کسی است که کیهان (سموات والارض اینجا معنی کیهان میدهد، زیرا انبساط فقط درکیهان رخ داده درهفت طبقه جو و زمین که معنی دوم سموات والارض است رخ نداده) را با انبساط ایجاد کرد و من(حضرت ابراهیم) از جمله تصدیق کنندگان هستم.

وَمَا لِيَ لَا أَعْبُدُ الَّذِي فَطَرَنِي وَإِلَيْهِ تُرْجَعُونَ-چرا کسی که من را از انبساط کیهان ایجاد کرد را نپرستم وباز گشت من به او است-

أَوْخَلْقًا مِمَّا يَكْبُرُ فِي صُدُورِكُمْ ۚ فَسَيَقُولُونَ مَنْ يُعِيدُنَا قُلِ الَّذِي فَطَرَكُمْ أَوَّلَ مَرَّةٍ ۚ- اگر ازچیز سخت تری هم خلق شده باشید، همانطور که خیالپردازی میکنید. میگویند چه کسی ما را باز آفرینی میکند بگو آن کسی که شما را درلحظه آغازین ازانبساط کیهان ایجاد کرد فَطَرَكُمْ أَوَّلَ مَرَّةٍ .

این نخستین قسمت ازآغاز حیات است تا خلق زمین در دو دوره تکامل اتمی و سپس تکامل شیمیائی و پیدایش اولین ملکول های حیات که درآیه زیر به آن اشاره شده-

الَّذِي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْءٍ خلقه.تمامی مراحل آماده سازی برای پیدایش حیات را فراهم کرد و

وَبَدَأَ خَلْقَ الإِنسَانِ مِن طِينٍ-وخلقت انسان را درسنگ رس آغاز کرد. اکنون درزمین اولیه تکامل شیمیائی بعد از تکامل اتمی شروع شده و ترکیبات مورد نیازمیخواهد ایجاد شوند. برای درک این دوره که خداوند درآیه دیگری هم به آن تاکید کرده لازم است ذهن خود را به آن زمان ببریم وتحولات شیمیائی احتمالی درآن را بررسی کنیم. ابتدا به آیه اشاره کنیم-

هل أَتَى عَلَى الْإِنسَانِ حِينٌ مِّنَ الدَّهْرِ لَمْ يَكُن شَيْئًا مَّذْكُورًا-آیا دردهر(روزگار) زمانی سپری نشد که انسان چیز قابل ذکری نبود. با توجه به آیات فوق انسان درحال شدن است ولی قابل ذکر نیست، زمانی قابل ذکرمیشود که نطفه آغازین خلق حیات که انسان هم درون آن است خلق شود.

فَإِنَّا خَلَقْنَاكُم مِّن تُرَابٍ ثُمَّ مِن نُّطْفَةٍ.وقتی تحولات درون تراب را گذراند قابل ذکر میشود. این آیه اشاره به ابتدا وانتهای خلقت انسان تا نطفه دارد. تحولات درون رس قبل از نطفه است-

ولَقَدْ خَلَقْنَا الإِنسَانَ مِن سُلاَلَةٍ مِّن طِينٍ-درحقیقت ما انسان را در سلاله از سنگ رس خلق کردیم.


چگونگی خلق انسان در سلاله من طین از نظرعلم شیمیائی


برای پیدایش سنگ رس و ترکیبات مورد نیاز خلقت انسان تا اولین ژن ساختاری موجود زنده که نطفه حاوی ژن است میبایستی اتفاقاتی رخ داده شده باشد. مسلما ترکیبات ایجاد شده خود را آماده میکنند برای مرحله بعدی این ترکیبات که قرآن آنرا نسل بعدی پس از این مینامد. یعنی نسل بعد از بدائ خلق الانسان من طین.

الَّذِي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْءٍ خَلَقَهُ وَبَدَأَ خَلْقَ الإِنسَانِ مِن طِينٍ ثُمَّ جَعَلَ نَسْلَهُ مِن سُلاَلَةٍ مِّن مَّاء مَّهِينٍ. سلاله من مائ مهین تحولات شیمیائی نسل بعد از شروع خلقت ازطین (سنگ رس) است. حال چه رمزی دراین کلمات نهفته است. چیزی که علم هم هنوز به آن نرسیده و ما سعی میکنیم نظر قرآن رابیرون اوریم.


بنابراین چهار مرحله اساسی درخلقت حیات رخ داده است


اول شروع خلقت حیات از ابتدای انبساط کیهان تا بدا خلق الانسان من طین، دقت فرمائید وآن زمانی است که همه چیز برای آغاز خلقت انسان فراهم شده است. 
دوم ازبدائ خلق الانسان من طین شروع و آغاز پروسه ترکیبات شیمیائی پایه حیات همزمان با خلق سنگ رس  ولَقَدْ خَلَقْنَا الإِنسَانَ مِن سُلاَلَةٍ مِّن طِينٍ .آغاز خلق انسان از طین درون زمین مذاب است که هنوز پوسته جامد برآن قرارنگرفته است. بچه دلیل آیه 10 سوره فصلت خلق اقوات را که غذای بیولوژیکی است بر روی پوسته جامد درچهاردوره اعلام فرموده و آن زمانی است که تازه پوسته جامد زمین بعد از پایان دوره دوم خلق زمین ایجاد شده است.
سوم نسل ایجاد شده در سلاله من طین به کمک سلاله من مائ مهین تا خلق نطفه حیات. فَإِنَّا خَلَقْنَاكُم مِّن تُرَابٍ ثُمَّ مِن نُّطْفَةٍ. نطفه یعنی ایجاد اولین تک سلولی حیات جان دار از ماده بی جان. باید ابتدا غذای موجوداتی که قرار است خلق شوند مهیا و سپس نطفه اولیه حیات خلق شود. این دوره تا آغاز اولین دوره چهارگانه اقوات بر روی پوسته جامد زمین اتفاق افتاده است.
چهارم خلق ملکول های پیچیده حیات که به خلق ژن اولیه ختم میشود که طی چهاردوره اقوات یا غذای بیولوژیکی رخ داده است.


مرحله اول از انبساط کیهان تا پلاسمای مذاب  درون زمین بعد از پایان تکامل شیمیائی منظور است چرا که ابتدای خلق سنگ رس و دیگر کانی ها درون پلاسمای مذاب زمین بوده است.الذی احسن کل شیئ خلقه مرحله دوم هم میتواند تحولات شیمیائی درون زمین اولیه که سلاله من طین درآن نقش داشته است و سلاله میتواند رسوب ایجاد شده در سنگ رس باشد. سنگ رس دارد از اجزای خود تشکیل میشود وملکول های پایه حیات هم با شکل گرفتن سنگ رس ایجاد میشوند. مرحله سوم نقش سلاله من مائ مهین درترکیبات پایه حیات است.

آب چکیده ندارد وچکیده آب میتواند دو مفهوم داشته باش اول همان اجزای سازنده ملکول آب است یعنی H,OH. دوعامل تاثیر گذار در پدیده ترکیبات پایه حیات و دوم سلاله به عنوان رسوب ایجاد شده در سنگ رس و در آب کم باشد. دراین سه مرحله با توجه به تاریخه پیدایش زمین و نظرقرآن که زمین دردو دوره جداگانه خلق میشود وعلم هم دو دوره را تکامل اتمی وتکامل شیمیائی نام برده و پایان تکامل شیمیائی هنوزتحولات دردرون زمین مذاب بوده است، حال کدام یک میتواند با سایر آیات قرآن هم آهنگ باشد در ادامه مطلب باید به آن برسیم.

اما مرحله چهارم به استناد آیه 10 سوره فصلت دوره اقوات بر روی لایه خارجی و داغ تازه تشکیل شده که قرآن از آن به رواسی من فوقها نام برده یعنی پوسته جامد که بالای زمین قرارمیگیرد اتفاق می افتد.

کسانی که اطلاعی از تحولات زمین اولیه ندارند نمی توانند این موضوعات قرآن را درک کنند. دانشمندان زمین شناسی و زیست شناسی دراین چهار دوره تمرکز تحقیقاتی خود را دارند انجام میدهند وسئوالات بیشماری جلوی پای آنها قرار دارد. اخیرا روند نظریه های اعلام شده در پیدایش زمین به تحولات درون سنگ رس رسیده است ولی چگونگی این تحولات شیمیائی ناشناخته است.خلق حیات و نقش سنگ رس تحقیق علمی دانشگاه هاروارد

قرآن دو عامل اساسی را نام برده که کلید این تحولات را دردست دارند. دانشمندان زیست شناسی و زمین شناسی مسلمان میتوانند این کلید را رمزگشائی کنند وبه پیشرفت نظرات پیدایش حیات برسند. این دو عامل سلاله من طین وسلاله من مائ مهین است که با تحقیقات گسترده ومطالعه نظرات اعلام شده به عنون جمع بندی نظریه پیدایش حیات در زمین اولیه از نظرقرآن به سمع علاقمندان این مبحث میرسانم.

متاسفانه ما دانشمندان نظریه پرداز زمین شناسی و زیست شناسی که با این موضوعات سروکار داشته باشند نداریم و من مقالات خود را درسایت خودم جهت استحضار علاقمندان نشرمیدهم تا تشهیذ ذهنی برای پایه تحقیقات وزدودن شبهات باشد.

این دو عامل ونقش آنها نیاز به مقاله گسترده تری دارد که انشائالله به محض تدوین دراختیار گذارده میشود.

بنابراین کلید واژه های صلصال، حما مسنون، تراب، طین، قرارمکین، مائ دافق ومائ مهین ،صلب و ترائب، نطفه امشاج ونطفه همه دراین چهار مرحله صورت گرفته است و با هم پیوند ناگسستنی دارند و باید ذهن را از نظر گذشتگان که بر پایه علم روز هزارسال قبل گفته شده و بر باورما نشسته پاک کنیم تا واقعیت های جهان بینی قران دراین زمینه را بتوانیم درک کنیم ومن سعی میکنم با مقالات متعدد و با استناد به علم روز به گسترش این جهان بینی قرآن ادامه دهم و مقالات فراوانی هم درمفاهیم این کلید واژه ها در سایت حما مسنون ارائه داده ام که دست نیاز به همکاری علاقمندان به روز رسانی علمی ایات متشابه قرآن ورها سازی از بند تخیلات ذهنی کهن دراز مینمایم و توفیق دراین راه را از خداوند متعال خواهانیم.

دومقاله سلاله من طین و مفهوم آن درخلقت انسان ودیگری وسلاله من مائ مهین ونقش آن در پیدایش ترکیبات پایه حیات که جنبه استدلال علمی دارد ومقدمات آن فراهم شده وانشائالله بزودی منتشر مینمایم .توفیق همه کسانی که در اصلاح دیدگاه کهن درباره خلقت انسان تلاش میکنند از خداوند متعال خواهانم .وقتی ما یک جهان بینی مدون ازخلقت انسان درقرآن را داشته باشیم میتوانیم بسراغ آخرین نظریات علمی برویم وافتخار کنیم که مسلمان هستیم وراه درست را انتخاب کرده ایم.دیدگاه سید محمد تقوی اهرمی دی ماه 1397

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

017405
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
410
843
4997
2999
16405
0
17405

Your IP: 18.206.13.28
Server Time: 2020-05-27 09:46:15
امارگیر سایت