خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دنیای ار.ان.آ جدید ترین نظریه پیدایش حیات

 

مقدمه نوشتار


یکی ازهیجان بر انگیز ترین تحقیقات امروزی دانشمندان کشف چگونگی ایجاد حیات در زمین اولیه واز ملکول های پایه حیات است. پیدایش حیات و تکامل ساختاری آن از ساده ترین شکل حیات تا موجودات با ساختار پیچیده مانند انسان دارای تاریخچه تکاملی وسیعی بوده است از پیدایش زمین و واکنش های شیمیائی و ایجاد ملکول های آلی پایه حیات تا سلول های ساده اولیه و ادامه آن. دانشمندان نظریه های متفاوتی ارائه داده اند که طی زمان و مرحله به مرحله به واقعیت های چگونگی ایجاد ساختار مادی سلول اولیه نزدیک شده اند ولی حیات امر پیچیده ای است که ارتباط با واقعیت های مادی ندارد و دانشمندان نخواهند توانست به آن دست یابند وآن امر و روح خدا است که فرماندهی هدایت حیات را بر عهده دارد.

تئوری های پیدایش حیات و روند تحول آنها

اوری ومیلر ثابت کردند که ساختار مادی موجود زنده درهمین زمین و با واکنش های مادی صورت گرفته و در ادامه نظریه سوپ اولیه حیات مطرح شد محیطی که غلظت مواد غذائی یا ملکول های اولیه حیات  باندازه ای بوده که با برخورد با یکدیگر تصادفی چند اسید آمینه بتوانند تشکیل شوند. سپس ایجاد ملکول اولیه حیات در اقیانوس و در کناره دهانه آتش فشان های زیر دریا و در روی سنگ های پیریت به عنوان کاتالیزاتور. هنوز هم در عمق اقیانوس ها واطراف دهانه های آتشفشان ها موجودات ریز ذره بینی هستند که با آن شرایط زندگی میکنند و تصورات دانشمندان را به این موضوع جلب کرد که امکان دارد سلول های اولیه حیات در کف اقیانوس ها شکل گرفته باشند. با پیشرفت علم ژنتیک و کشف ساختار ملکول پیچیده  دکسی ریبو نوکلئواسید DNA و چگونگی ایجاد ساختار شیمیائی آن از مونو مرها به پلی مر ها که لازمه اش محیط بدون آب بوده تا ملکول های آب ایجاد شده در اثر پیوستن مونومر ها به پلی مرها بتوانند فورا محیط واکنش را ترک کنند و درحقیقت باید آبی بیرون رونده باشد و غیر اینصورت تعادل شیمیائی به سمت مونومر ها برمیگردد و امکان تشکیل ماکرو مولکول های ساختار حیات فراهم نمیشد. بعلاوه انرژی لازم باید در اختیار باشد مانند همان نظریه کناره آتش فشان های زیر دریا که انرژی لازم را در اختیار میگذاشت. نظریه ها از درون آب به خشکی سوق داده شد. آزمایشات متعددی توسط دانشمندان انجام شد که در مقاله چگونگی پیدایش حیات شرح داده ام. آخرین نظریه ها به ایجاد حیات در سنگ رس و پیریت ختم شد و سنگ رس توانست نقش خود را در ایجاد اولین ملکول ساده حیات با ژن ساده نزد دانشمندان باز کند. تعریف نطفه در خلقت انسان جای خود را در نظریه های پیدایش حیات باز کرد و قرآن در 1400 سال قبل پیدایش انسان را از نطفه بیان داشته که به علت عدم درک مفاهیم علمی آن نطفه را آب مرد معنی کردند و هنوز هم بر این باور غلط کهن پافشاری میکنند. تمرکز دانشمندان روی ایجاد کدینگ اولیه موجود زنده قرار گرفت. با بررسی و تحقیق روی باکتری های ساده اولیه که خوشبختانه هنوز حیات دارند و انواع از آنها را مورد شناسائی ژنتیکی قرار داده اند. نظریه ها بسوی این اجداد اولیه انسان و موجودات زنده جلب میشود. برخی از این اجداد اولیه که در 3/5 میلیارد سال قبل ما از آن به وجود آمدیم در روده های ما جا خوش کرده اند و در بقائ ما نقش ایجاد میکنند و برخی هم ما را ناخوش میکنند.


دانشمندان حدود 20 سال است که روی این باکتری ها کار میکنند و البته برای دستیابی به ژن برتر برای برنامه های تحقیقاتی علمی خاص خود و جدیدا دانشمندان علوم زیست شناسی و ژنتیک به این نکته مهم دست یافتند که باکتریها میتوانند اطلاعات مهمی در چگونگی خلقت حیات را در اختیار بگذارند. این باکتری ها کلید چگونگی پیدایش ملکول های اولیه حیات را با خود دارند. این نظریه به عنوان تئوری دنیای RNA جای پای خود را در تحقیقات پیدایش حیات باز کرد. قابل ذکر است که براساس یافته های فسیلی و تحقیقات دانشمندان زیست شناسی و زمین شناسی باکتری های غیر هوازی بدون هسته و غشائ هسته ای پرکاریوت ها در سه نوع مختلف که به سیان باکتری های تولید کننده اکسیژن ختم شده اند هر کدام پانصد میلیون سال حاکمیت زمین را در محیطی تاریک و بدون جوی مانند جو کنونی در دست داشته اند تا شرایط تکامل فراهم شود. ساختار ژنتیکی همه آنها برRNA استوار بوده است. ملکول RNA جزئ ساختار ملکول د.ان.آ یا ژن کامل دارای وطائف خاصی است در تصویر زیردر سمت راست رنگ قرمز یک زنجیره از RNA را نشان میدهد و زنجیره دیگر زنجیره ماتریکس است که این دو زنجیره بوسیله چهار باز آلی مانند نردبان بهم وصل میشوند. ژنتیک و اشاره قرآن به دو رشته ساختاری و وظائف محوله آن

این ملکول درساختار ژن کامل DNA نقش اساسی بازی میکند. بطور مستقل در حقیقت نوع تکامل نیافته DNA است. تئوری دنیای RNA میتواند این سئوال را برای دانشمندان روشن کند که کدام ملکول شیمیائی اولین اطلاعات توارثی را توانسته اند ذخیره و منتقل کند. امروزه سلول های زنده اطلاعات ژنتیکی خود را در DNA ذخیره میکنند و برای این منظور آنزیم ها دست اندر کار میشوند واین ژن را درست میکنند. چگونه این آنزیم ساخته میشود اطلاعاتش در DNA است. حال کدام یک از آنها اول درست شده اند باصطلاح مرغ یا تخم مرغ. عقیده دانشمندان چنین است نه آزیم ها ونه DNA در حیات اولیه نقش داشته اند بلکه ترکیب شیمیائی RNA.


تاریخچه تئوری دنیای ریبو نکلئوتید اسید


والتر گیلبرت برنده جایزه نوبل در سال 1986 این تئوری را پیشنهاد داد وبیان داشت که مهمترین اتفاق در پیدایش ملکول حیات دارا بودن خاصیت تکثیر پذیری یا ایجاد کپی خودش از راه خود تکثیر پذیری و این خصوصیات ملکول RNA در مکانسیم ژن کامل یعنی DNA به اثبات رسیده است و از آنجائیکه ساختار آن ساده تر از ژن DNA است میتواند منشائ ایجاد ارگانیسم های زنده بوده باشد. ژن کامل در موجودات زنده نطفه کامل است واز آنجائیکه ملکول های RNA حامل ژن ناقص هستند نطفه اولیه حیات بشمار میرود باصطلاح پیش نطفه.

هنگامی که عملکرد این ملکول که در ژن کامل DNA ضبط و ذخیره وانتقال اطلاعات و همچنین توان کاتالیزاتوری ریبوزوم مشخص گردید نظر ها به تئوری دنیای RNA جلب شد. از آنجائیکه این ملکول در ساختار تشکیلاتی به عنوان جزئی از DNA بشمار میرود وعملکرد آن تولید پروتئین البته به کمک آنزیم ها شناخته شد. این خاصیت را دانشمندان را به این موضوع کشاند که RNA از DNA قدیم تر است. بعلاوه ریبوز(قند موجود در RNA) بر خلاف د ی اوکسی ریبوز( قند موجود در DNA )بوسیله تراکم آلدولی ساخته میشود. تراکم آلدولی واکنشی است بین یک انول یا یون انولات و یک گروه کربونیل که به تشکیل آنون پس از بیرون دادن یک ملکول آب (این آب که قرآن آن را مائ دافق مینامد در واکنش تراکمی مونومر ها به پلی مر ها نقش تعیین کننده ایجاد ملکول های حیات را بازی کرده و اشاره خداوند به این آب جهنده از اهمیت خاصی بر خوردار است). نقطه آغاز تکامل ملکول RNA خود تکثیر پذیری این ملکول بوده است. به مرور زمان برخی از این ملکول ها خاصیت کاتالیزاتوری سنتز پروتئین را کسب میکنند (دانشمندان موضوع را از دید تصادفی بودن تشکیل این ملکول میدانند واعتقاد دارند که این ملکول ها ابتدا زیاد تولید شدند و برخی در پروسه زمان بر حیات بطور خود جوش عامل تکثیر پذیری را کسب کرذند و من فعلا نظریه دانشمنداان را بیان میکنم که برای مقایسه نظر قرآن لازم دارم) که منجر به ساخت خود ملکول RNA میشود. در حقیقت بگفته دانشمندان در مراحلی از تکامل این ملکول خودشان نقش کاتالیزاتوری خود را برای تولید خود به عهده میگیرند و در پروسه تکامل برخی از ملکول های RNA بهم چسبیده و دو رشته پلی مری DNA را به وجود آوردند و در نهایت توارث وانتقال اطلاعات ژنتیکی به وجود آمد. محدودیتی که در این نظریه وجود داشت این بود که خود تکثیر پذیری ملکول RNA به عنوان پایه واساس ایجاد ملکول حیات در مونو نوکلئوتید نهفته نیست بلکه وجود اولیگونوکلئوتید ها و یک ماده کمکی ضرورت دارد. ماده کمکی در موجدات زنده همان آنزیم ها هستند که نقش کاتالیزاتور ها بازی میکنند ولی در زمین اولیه و برای اولین بار این ماده  کمکی چه بوده است دانشمندان را به تفکر و تلاش تجربی کشاند.


دانشمندان در سال 2001 کشف کردند که اساس عملکرد کاتالیزاتوری ریبو زوم ها در RNA نهفته و نه در پروتئین ها که قبلا تصورمیشد. از آنجائیکه ریبوزوم ها به عنوان پایه سلول های اولیه برای دانشمندان جا افتاده است و درسلول های مشابه و زنده این عملکرد به اثبات رسیده ، این کشف به عنوان یک موضوع اساسی در تئوری دنیای RNA جای خود راباز کرد. این موضوع که ملکول RNA قادرند  اسید های آمینه را به پروتئین تبدیل کند به یقین رسیده است. ملکول PNA پپتید نوکلئیک اسید به عنوان گزینه احتمالی پیش ملکول RNA مورد توجه و علاقه دانشمندان قرارگرفته است. در نهایت نظریه های گذشته در چگونگی پیدایش حیات مورد بازبینی قرارگرفت و به دنبال کاتالیزاتوری هستند که توانسته نقش این ماده کمکی را بازی کند. لایه های درون سنگ رس در محیط داغ که بتواند انرژی لازم را در دسترس قراردهد مورد توجه دانشمندان قرارگرفت. ملکول اولیه RNA که ایجاد شد چگونه غشائ دوراین نطفه قرارگرفت. تشکیل غشائ سلولی بدور این نطفه لخت که باید از محیط اطراف جدا شود تا بتواند غذای اطراف را جذب و مواد زائد را دفع کند یک معضل بزرگ برای دانشمندان شده است. قرآن این غشائ را قرار مکین نامیده است. اخیرا دانشمندان دانشگاه هاروارد روی خاصیت کاتالیزاتوری سنگ رس که احتمال میدهند نقش این غشائ را بازی کرده است تحقیقاتی انجام داده اند و نظر داده اند که:

تحقیقات دانشکاه هاروارد در پیدایش غشائ دور نطفه اولی


سنگ Montmorillonit یکی ازانواع سنگ رس از مدت ها پیش به عنوان درا بودن خاصیت کاتالیزه کردن ملکول های آلی مورد توجه قرارگرفته بود. رس میتواند تشکیل غشائ از چربی ها را آسان و نوکلئوتیدها را به ماکروملکول های آلی DNA به هم پیوند دهد. قطرات کوچک چربی میتوانند به یکدیگر بپیوندند و ساختار یزرکتری را تشکیل دهند. ولی نمیتوانند خود را از آن حباب ها با پوشش رس خارج سازند.


Howard A Stone محقق قبلی دانشگاه هاروارد و پرفسورکنونی دانشگاه Princeton اظهار میدارد که این یک راه طبیعی است که میتواند ملکول های پایه حیات را برای تشکیل ژن اولیه، انتخاب و خود ساماندهی برساند. البته اینکه رس نقش اصلی در ایجاد حیات دارد هنوز روشن نشده ولی قدم اول که میتواند این عمل را کاتالیزه کند مورد تائید قرارگرفته. مقاله ایشان در نشریه Soft Matter تحت شماره Harvard University, 08.02.2011 – NPO به چاپ رسیده است.

این گزارش توسط دکتر آناند بالا سوبر ما نیام درباره موضوع رابط کلوئیدی: الگوی گلیکان محدوده غشای چربی و مسدود سازی برای تشخیص زیست پزشکی ارائه گردید که در مقاله خلق حیات و نقش سنگ رس تحقیق علمی دانشگاه هاروارد شرح داده ام . دکتر آناند بالا سوبر مانیام آزمایش خود را یرای دستیابی به فیلترسنگ رسی انجام داده بود و نظریه داده بود که در زمین اولیه هم میتوانسته در سنگ رس سلول اولیه حیات شکل گرفته باشد و نظریه ایجاد حیات در اقیانوس را رد کرده است. اشتباهی که ایشان به آن توجه نکرده بود این بود که آزمایش را در خاک رس کنونی انجام داده بود که قطرات حباب آب که از زیر خاک رس بیرون می آمدند غشائی از گل رس دور آن را پوشانده بود و ایشان آن را به سنگ رس اولیه در زمین ربط داده اند در صورتیکه در سنگ رس اولیه خاک رس کنونی که در طول میلیارد ها سال بر اثر فرسایش ایجاد شده اند هنوز وجود نداشته است. به تصویر زیر نگاه کنید این تصویر را شخصا برای گرفتن عکس مگس در گل و لای گرفتم و بعد متوجه اهیمت این عکس که اساس یک نظریه علمی قرار گرفته است شدم. پوشش رس دور حباب آب که از درون خاک رس بیرون می آید واضح است. این پوشش رسی دور حباب آب میتوانسته نقش غشائ سلول اولیه حیات در حفاظت از اولین نطفه حیات باشد.

این موضوع به نظر جناب آقای دکتر قلی بیگیان استاد محترم فیزیک دانشکاه امیر کبیر رساندم و با همکاری ایشان چکیده مطلب تهیه و به انجمن فیزیک آمریکا اعلام شد و مورد توجه قرارگرفت و خواستار پر کردن فرم شرکت در کنفرانس سالانه آن انجمن شدند که نتیجه پذیرفته شدن در لیست یا عدم آن را اعلام کنند که به دلیل محضورات بلا جواب گذاشته شد. تصویری که من تصادفا از تشکیل این حباب وغشائ رسی دور آن گرفته بودم همان موضوع نظریه ایشان است . در چکیده مطلب نظر قرآن منعکس شده. حهت اطلاع علاقمندان به باز نگری آیات علمی و متشابه قرآن در خلقت انسان در زیر آورده شده است.

American Physical Society Sites|APS|Journals|PhysicsCentral|Physics

APS Meetings Home|Help|Contact APS Meetings

Bulletin of the American Physical Society
APS April Meeting 2019
Saturday–Tuesday, April 13–16, 2019; Denver, Colorado
Session S01: Poster Session III (14:00-17:00)

2:00 PM, Monday, April 15, 2019
Sheraton Room: Plaza Foyer
Abstract: S01.00004 : Origin of the Life on the Primeval Earth
Abstract
Presenter:
Seyed Mohammad Taghavi Ahrami
(Daar Bruken University)
Authors:
Seyed Mohammad Taghavi Ahrami
(Daar Bruken University)
Hassan Gholibeigian
(AmirKabir University of Technology)

Abstract
It seems that the Si. Stone may have been the key to the origin of the first protocells on the primeval Earth. On the other hand, on the following arguments the semipermeable layer water-filled by air bubbles covered by soft clay can’t be the origin of the life.
The first is that, there was no soft clay on the Earth for enveloping the water-filled air bubbles. There is still no erosion of the stone materials in that time. Producing the soft clay from erosion of stones occur during few billions of years later.
Secondly, there was no air only water vapor, ammonia gases, H2, CH4 and other hydrocarbons in the form of saline in the interior of the hot Si. Stone.
The water vapor including the mentioned above items sediment inside the hot Si’ layers during the vaporizing the water. The temperature of the process inside the Si. Domain should had been about 150- 200 degree of the centigrade. Tاhen these accumulated black sediments can be origin of the first protocells.


موضوعی که مهم است توجه دانشمندان به سنگ رس به عنوان کاتالیزاتوراست که قرآن آن را صلصال کالفخار سنگ رس و رسوب آب گرفته شده در آن را حما مسنون داغ نام نهاده است. مطالب این مقاله برای داستان آفرینش در قرآن بخش سوم خلقت حیات نیاز داشتم تا اولین نطفه حیات که قرآن آن را نطفه امشاج نامیده است و ارتباط مستقیم با ملکول RNA دارد برای خوانندگان محترم شرح دهم.

اساس خلق حیات طبق نظر قرآن براین نطفه امشاج، صلصال و حما مسنون که توصیف علمی آن است و صلب و ترائب هم صفت نرم (حما مسنون) و سخت (صلصال است) که آب بیرون رونده از بین این دو و با نقش کاتالیزتوری سنگ رس صورت گرفته که متاسفانه نظر ابن عباس اولین مفسر گرامی اسلام که با دید علمی همان زمان اظهار و تا کنون بر ذهنیات ما نقش بسته و بر باور ما نشسته و کندن آن از ذهن بسیار دشوار است معانی علمی این اعجاز قرآن را در عصر شکوفائی علم پشت پرده تحجر پنهان کرده است. آیات علمی قرآن فدای نظر گذشتگان شده است. سید محمد تقوی اهرمی به مناسبت عاشورای 1398 سالار شهیدان و سرور آزادگان حضرت امام حسین (ع) و یاران با وفای جضرت. یادشان گرامی باد. اسلام با این حماسه ماندگار شد

منابع:

https://www.spektrum.de/news/stand-die-rna-am-anfang-des-lebens/1413735
https://de.wikipedia.org/wiki/RNA-Welt-Hypothese
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3331698

The Origins of the RNA World

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

021978
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
649
1125
2647
11408
649
20329
21978

Your IP: 18.232.38.214
Server Time: 2020-06-01 19:32:24
امارگیر سایت