خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

داستان آفرینش در قرآن بخش سوم-پیدایش حیات

مقدمه نوشتار


نظریه های پیدایش حیات رابطه مستقیم به چگونگی برداشت در روند پیدایش زمین دارد. جدید ترین نظریه پیدایش زمین که با سئوالات بسیاری همراه است چنین میگوید : غبار کیهانی شامل 99 درصد گاز های ئیدروؤن وهلیوم و تنها کمتر از 1 درصد غبار کیهانی شامل کلوخه های میکرو از عناصر شیمیائی و برخی ملکول های ساده مانند آب، آمونیاک، اکسیژن و سایر عناصردر نقطه ای دور توده ابر خورشیدی بهم پیوستند و سیارات سنگی را ایجاد کردند. این غبار کیهانی در انفجار یک ستاره در فضا پخش شد ند و همراه گاز های ئیدروژن و هلیوم که 99 درصد توده غبار و گاز کیهانی را تشکیل میدادند منشائ توده ابر خوشیدی بوده است. 99/8 درصد این توده جذب خورشید شدند و تنها کسری از یک درصد چهار ستاره سنگی و خورده سیارات را تشکیل دادند. ستاره های گازی از توده گازهای سبک در اطراف این توده عظیم ایجاد شدند. غبار کیهانی به دلائل نامعلوم بهم پیوستند و فشرده شدند و حرارت آنها بالا رفت و توده گداخته زمین را تشکیل دادند، به عبارتی در یک دوره ایجاد شدند که در مقاله داستان پیدایش آفرینش در قرآن قسمت دوم –پیدایش زمین شرح داده شد.

نظریه قرآن در پیدایش زمین باستناد آیات مربوطه زمین در دو دوره خلق شده است. تکامل هسته ای و تکامل شیمیائی را سپری کرده است در حقیقت زمین وسایر سیارت سنگی جزئ توده مرکزی خورشید که در حال گذراندن همجوشی هسته ای بودند و در اثر حرکت دورانی بدور مرکزیت خورشید در حال شدن به بیرون پرتاب شدند و به مرور زمان از خورشید کم نور و تکامل نیافته فاصله گرفتند و سپس طی میلیون ها سال شروع به سرد شدن کردند. والارض و ما طحاها قسم به زمین و نحوه پرتاب و دور شدن آن و سایر دلائل که در مقاله قبلی اشاره شد نظریه قرآن را بیان میکند. برخی دانشمندان به این نظریه اشاره کرده اند ولی طرفدار ندارد اما با دلائل علمی و عقلی مورد بحث دانشمندان واقعیت دارد. آنها تصور میکنند که هر سیاره جداگانه و بطور مستقل حجم کم دوره همجوشی را نمی توانسته اند سپری کنند بنابراین از غبار کیهانی درست شده اند. شواهد امر و در صد عناصر شیمیائی تشکیلاتی آن بیان گر این است که سیارت سنگی دوره تکامل هسته ای خود را در توده مرکزی خورشید گذرانده اند، بنابراین پرتاب شدن آنها از توده ابر خورشیدی که نظریه قرآن است منطقی و علمی تر است و بیان گر این است که آنها به عنوان جزی از توده مرکزی خورشید این دوره را سپری کرده اند ما بر اساس نظریه قرآن و شواهد امر چگونگی پیدایش حیات را شرح میدهیم.

کسانیکه به نظریه اول اعتقاد دارند پیدایش حیات را با دید خاصی دنبال میکنند و سئوالات بسیار را همچنان بلا جواب گذاشته اند. داستان را از زمان پیدایش نطفه اولیه حیات که ملکول RNA باشد شروع میکنند و قبل از آن را نظریه ای نداده اند. گاهی درون اقیانوس به دنبال سلول اولیه حیات هستند اطراف دهانه های آتش فشان و گاهی دورن برکه ها و در سوپ اولیه یعنی محیطی مملو از اسید های آمینه از نوع بسیار ساده و آمونیاک و ترکیبات ساده فسفر و گوگرد که ملکول ها با هم برخورد میکرده اند و تصادفی از میلیون ها برخورد ملکول ها دو ملکول پایه بهم می چسبیدند و همینطور به مرور زمان تصادفی از بین تعداد بیشمار اسید آمینه دقیقا 20 نوع خاص ردیف میشوند و آنهم فقط از نوع ایزومر آلفا؟ برخی که متوجه شدند که این نوعی خیال بافی بیش نیست به حیات از خارج از زمین و توسط شهاب سنگ ها متوسل شدند هر دو نظریه به دلائل علمی خاص تقریبا دلائل علمی مستندی ندارند.به مقاله چگونگی پیدایش حیات مراجعه فرمائید. دانشمندان متوجه شده اند که ساده ترین ملکول حیات خود باندازه ای پیچیده است که تصادفی بودن آنها خارج از عقل سلیم است و برای این اتفاق زمان بیشتری نیاز است یعنی به مراتب بیشتر از چند صد میلیون سال بعد از پیدایش زمین و فراهم بودن شرایط ایجاد حیات. آخرین نظریه که تا اندازه ای از مقبولیت علمی بر خودار است نظریه دنیای RNA است به این مقاله که برای تکمیل این نوشتار تهیه کرده ام مراجعه فرمائید. ملکول RNA جزئ ساختارژن کامل است و ژن هم نطفه است که خصوصیات موجود زنده را به نسل بعد منتقل میکند. دانشمندان اتفاق نظر دارند که حیات از اولین نطفه آغاز شد. چگونه این نطفه شکل گرفت ودر کجا و چه شرایطی بر زمین حاکم بوده است بحث علمی فراوانی وجود دارد. ما داستان خود را بر اساس نظر قرآن والبته متکی به نظریه های علمی از ابتدای پیدایش زمین شروع میکنیم.


ساختار تشکیلاتی زمین از بدو ایجاد


اساس بحث ما بر پایه نظریه ایجاد زمین در دو دوره که نظریه قرآن است قرار دارد. مواد اولیه توده ابر خورشیدی که در سطح وسیعی و در محل خاص با فاصله معین با مرکزیت کهکشان راه شیری قرار داشت و با سرعت مشخصی بدور مرکزیت این کهکشان در حرکت بود از حدود 99 در صد گاز های ئیدروژن وهلیوم و کمتر از یک درصد غبارکیهانی تشکیل شده بود. به دلائل نا مشخصی از نظر علم دور نقطه ای تمامی این غبار شروع به چرخیدن میکنند و نیروی فوق العاده قوی گاز وغبار کیهانی را به خود جذب میکنند. قرآن دلیلی ارائه میدهد .جایگاه ستارگان یعنی محلی که ستاره در آن تشکیل میشود وهمینطور ثابت میماند و به دور کهکشان میچرخد از نوع کنس وخنس است که به سیاه چاله تعبیر شده است. این جایگاه از نظر قرآن بسیار با اهمیت است که خداوند به آن قسم یاد میکند. سیاه چاله محلی است که تمامی اجرام فضائی را در خود میبلعد و محو میکند.این سیاهچاله نوع خاصی باید باشد که نیروی خود را از احدیت کسب میکند یا باصطلاح به عالم ماورائ ماده وصل است. فلا اقسم به مواقع النجوم. وَإِنَّهُ لَقَسَمٌ لَّوْ تَعْلَمُونَ عَظِیمٌ‏ قدرت این سیاهچاله باندازهای قوی است که تمامی غبار و گاز های آن محدوده را جذب و در آن فشرده میشوند و به حالت بشقاب مانند ومسطح و در مرکز بر آمده و در حال چرخش بدور آن. فشردگی حرارت را بالا میبرد تا اندازه ای که شرایط و چگالی ایجاد شده باعث همجوشی هسته ای دو عنصر ئیدروژن وهلیوم میشود گاز های سبک به اطراف توده ابر خورشیدی پرتاب و سیارات گازی از آن ایجاد میشوند. توده مرکزی همچنان به دور خود میچرخد ودر حال همجوشی هسته ای هستند.

زمین وسیارات سنگی هم جزئ این توده هستند که به بیرون پرتاب میشوند. والارض وما طحاها قسم به زمین و شیوه به بیرون پرتاب شدن آن. آیة الله طالقانی در‌‌ تأیید این مطلب می‌گوید:" فعل «دحا» از لغات مخصوصى است که فقط در این سوره آمده، و از جهت لفظ و معنا به «طحا» که در سوره شمس آمده، شبیه است. اگر فعل «دحا» از «دحو» به معناى بشدت پرتاب کردن باشد، نظر آیه به مرحله نخستین خلقت و جدا شدن زمین از منشأ اصلى خود است، (و پرتاب گوى چنان که در لغت «طحا» آمده، ملازم با حرکت انتقالى و وضعى است) و اگر به معناى‏ گستردن و آماده کردن باشد، چنان که نظر اکثر مفسّران به استناد ظاهر لغت همین است، نظر آیه به دوره‏ایست که زمین سرد شده و سطح آن براى ظهور زندگى و برکت و رحمت خداوند آماده گشته است و اگر همه معانى و مراحل منظور باشد، از اعجاز قرآن با برگزیدن چنین لغاتى در موارد خاص بعید نیست"- طالقانی، پرتوی از قرآن، ج3، ص105


سرنوشت زمین بعد از جدا شدن از خورشید


زمین بعد از جدا شدن از توده ابر خورشیدی تا زمانی که در نزدیکی خورشید بسرمیبرد دوره تکامل اتمی خود را میگذراند و با توجه به حجم کم در برابر خورشید که امروزه همچنان به همجوشی هسته ای خود ادامه میدهد این دوره را سریع طی میکند. باید تصور کرد که زمین هنوز بصورت کروی در نیامده و توده ای بسیار وسیع و بزرگ ترو شاید چند صد برابر حجم کنونی همراه با حجم عظیمی گاز ئیدروژن وهلیوم که دیگر فرصت همجوشی هسته ای را نداشتند وبه دلیل نیروی گرانش زمین تازه متولد شده به دور آن وهمراه با آن میچرخیدند. احتمالا سیارات بیشماری مانند زمین از توده خورشیدی جدا شدند و با برنامه ریزی از پیش تدوین شده با هم برخورد و خورده سیارات بیشماری را ایجاد کردند. در دوره تکامل اتمی زمین عناصرشیمیائی تا آهن از همجوشی هسته ای در آن به وجود آمدند. صد ها میلیون سال طول کشید تا زمین از درجه حرارت حدود 20 میلیون درجه  ویا بیشتر به چند هزار درجه سرد میشود و شکل میگیرد و فاصله اش ازخورشید در حال شدن دور میشود.

فاکتور های بیشماری میبایستی دقیقا صورت گرفته باشد و برنامه ریزی بسیار دقیقی دست اندر کار بوده تا زمین در کمربند حیات جا خوش کند. کمر بند حیات فاصله ای از خورشید است که در آن محدوده آب میتواند بصورت مایع که لازمه حیات است وجود داشته باشد. زمین در حال سرد شدن کره ای است متغیر و درون آن عناصر اصلی حیات بصورت اتم های ئیدروژن، اکسیژن، کربن، فسفر، گوگرد، ازت و سایرآماده به وجود آمدن شرایط بهم پیوستن و تشکیل ملکول ها هستند. عنصرغالب ئیدروژن به مقدار بسیار فراوان است که نقش هدایتی تشکیل سایر عناصر را بر عهده دارد. در چه درجه حرارت این شرایط فراهم شد به دلیل فشار وحرارت درون زمین دقیقا مشخص نیست. علم روی این موارد بحث نکرده است در نظریه تشکیل یک مرحله ای زمین فقط اشاره شده که زمین ا زغبار فشرده شده که بصورت مذاب در آمده اند تشکیل و هنگام سرد شدن تمامی عناصر شیمیائی بصورت آماده وجود داشته اند که با هم ترکیب وملکول های پایه حیات ساخته میشوند. ما در نظریه قرآن که زمین از مرحله همجوشی هسته ای عبور کرده و وارد تکامل شیمیائی شده باید بر اساس قوانین شیمیائی واشاره آیات قرآن سیر تحولات شیمیائی عناصر را بصورت یک نظریه قرآنی بیان کنیم که البته یک نظریه است ولی شواهد علمی قوی پشت آن قرار دارد.


ئیدروژن مدیریت تشکیل عناصر لازمه حیات را بر عهده دارد


زمین در درجه حرارت بین سه تا چهارهزار درجه محیطی پلاسمای مذاب که در آن عناصر بصورت اتم ها آماده ایجاد پیوند ملکولی هستند. اتم ئیدروژن قوی ترین کشش ویا تمایل پیوندی با سایر عناصر را دارا است و به محض فراهم شدن شرایط لازم بسرعت با اکسیژن تشکیل آب وبا کربن متان وبا ازت آمونیاک وبا سایرعناصر هم مانند گوگرد و فسفر ئیدرید های آنها را ایجاد میکند گاز کربونیک نمی تواند در محیطی که اتم های ئیدروژن غالب هستند تشکیل شود و همینطور اکسیژن با خودش نیز نمی تواند گاز اکسیژن بدهد. پیوند ئیدروژن با اکسیژن و کربن قوی تر است. کربن دارای خاصیت شیمیائی کاملا استثنائی است که میتواند با خودش و ئیدروژن ئیدرورهای کربن را ایجاد کند. موضوعی که مهم است به آن اشاره شود سیارک ها که از متلاشی شدن سیاره ها در اثر برخورد با یکدیگر ایجاد شدند مرحله همجوشی هسته ای را در خورشید گذرانده بودند و به محض متلاشی شدن فرصت کوتاهی پیدا میکنند تا ملکول های آب و متان و آمونیاک را ایجاد کنند و سپس سرد شده و یخ میزنند و اینکه در سیارک ها آب و برخی ملکول های اولیه مانند آمونیاک وجود دارد در همین ارتباط است. همه وقایع طبق برنامه ریزی نرم افزاری که امر خداوند است صورت میگیرد. بسیاری از این سیارک ها بطور مستمر با زمین در دوران سرد شدن برخورد میکردند و آب را به زمین منتقل میکردند.

آیه زیر در این رابطه است وَأَنزَلْنَا مِنَ السَّمَاءِ مَاءً بِقَدَرٍ فَأَسْكَنَّاهُ فِي الْأَرْضِ وَإِنَّا عَلَى ذَهَابٍ بِهِ لَقَادِرُونَ ما آب را به مقدار لازم از سمائ به زمین سکونت دادیم فاسکناه به این مفهوم است که آب محل سکونت دیگری داشته که به زمین منتقل شده. اکسیژن آزاد در زمین در حال سرد شدن وجود ندارد. عناصری مانند سیلیسیوم و دیگر کانی ها برای ایجاد نیاز به اکسیژن داشته اند و آب فراوان که بصورت بخار وجود دارد اکسیژن لازم را تامین میکند. کربن و سلیسیوم دو عنصر بسیار مهم در ساختار اولیه عناصر پایه حیات هستند ئیدروژن و آب نقش اساسی در ایجاد ئیدرورهای کربن و اسیدهای آمینه بازی میکنند.حرارت و فشار محیط پلاسما و عدم وجود اکسیژن آزاد شرایط برای پیوند ملکولی کربن با یکدیگر را فراهم میکند. احتمالا در برهه ای از این زمان منجر به پیدایش نفت در زمین تازه شکل گرفته و گداخته شده است و تئوری کنونی که نفت از بقای موجودات ریز درون اقانوس ها ورسوب و انباشته شده تحت فشار طبقات بالائی تشکیل شده اند و دلیل علمی ندارد و تخیلاتی بیش نیست. دانشمندان بسیاری این نظریه را قبول ندارند.


مقاله ای در ارتباط با پیدایش نفت به عنوان ضایعات یا واکنش های فرعی خلقت انسان در شرف اتمام دارم که انشائ الله به عنوان نظریه جدید در پیدایش نفت ارائه میدهم. همزمان با ایجاد سنگ رس گداخته و تشکیل لایه ای درونی طبقاتی با منفذ های فراوان و نفوذ بخار آب همراه با ملکول های ساده اسیدهای آمینه، آمونیاک و ئیدرات گوگرد و فسفر به درون لایه سنگ رس پروسه خلقت حیات شروع میشود. زمین همچنان در حال سرد شدن است. انواع کانی ها از جمله انواع سنگ رس به دلیل سبکی به بالاترین سطح زمین گداخته منتقل شده اند. بالا ترین لایه زمین پوسته جامد خارجی زمین را تشکیل میدهند. شرایط برای آغاز پروسه حیات فراهم میشود.

سنگ رس دارای انواع مختلفی است و تنها در سنگ رس سه لایه که میتواند آب را در خود نگه دارد و دارای منافذ نفوذ پذیر به داخل لایه است که همان گل کشاورزی و گل کوزه گری خالص امروزی است حیات را در دل خود پرورده و اشاره قرآن به طین لازب هم بیان نوع سنگ رس است و دانشمندان هم به این موضوع قرآن رسیده اند. البته باید توجه داشت که زمین اولیه رس بصورت سنگ بوده و خاک رس و گل رس میلیارد ها سال بعد در اثر فرسایش به وجود آمده و اشاره قرآن به صلصال هم برای روشن کردن این موضوع است. همه چیز در زمین اولیه آماده شده و پوسته جامد گداخته در حال سرد شدن به حدود 150 تا 200 درجه رسیده است الَّذي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْ‏ءٍ خَلَقَهُ وَ بَدَأَ خَلْقَ الْإِنْسانِ مِنْ طين- خداوند است که همه چیز را در زمین بر اساس برنامه خلق کرد و خلقت انسان را در طین یا سنگ رس آغازمیکند. این آغاز شروع خلقت انسان که معمای کنونی دانشمندان است چه موقع است. علم زمین شناسی این را نمیداند و سعی میکند با بررسی فسیل ها بدست آورد ولی قرآن دقیقا آن را بیان میکند.

زمین در دو دوره اشاره شده شکل میگیرد ولی هنوز بر مدار تعیین شده خود قرار نگرفته است و موقع تکمیل مدار تعیین شده را قرآن اشاره کرده است که به آن اشاره میکنیم. پوسته خارجی زمین مطابق تصویر زیر بعد از پایان دو دوره شروع به سرد شدن میکند ولایه خارجی زمین تشکیل میشود که در قرآن اصطلاح رواسی را بکار برده .باید توجه داشته باشیم معنی کردن رواسی به عنوان کوه غلط است. کوه ها میلیارد سال بعد در اثر حرکت قاره ها ایجاد شده است.


قُلْ أَئِنَّكُمْ لَتَكْفُرُونَ بِالَّذِي خَلَقَ الْأَرْضَ فِي يَوْمَيْنِ وَتَجْعَلُونَ لَهُ أَندَادًا ذَلِكَ رَبُّ الْعَالَمِينَ- زمین در دو دوره خلق میشود و سپس پوسته جامد بر بالای زمین گداخته قرار داده میشود من فوقها مفهوم بالاترین لایه زمین است. حال این رواسی برکت حیات را خود دارد.بارک فیها.سنگ رس برکت حیات است در مرحله ای نطفه آغازین حیات را در دل خود پرورش میدهد و سالیان دراز بعد از آن خاک کشاورزی را از آن ایجاد میکند. اگر در زمین خاک کشاورزی نبود حیات هم نبود.شن هم نوعی رس و از ترکیبات سیلیسوم است و شما اگر در شن خالص کشت و زرع کنیدگیاه نمیتواند رشد کند زیرا شن خالص نمی تواند مانند رس آب را در خود نگه دارد و زود خشک میشود. حال پوسته زمین تشکیل شده و قسمت اعظم آن از سنگ رس تشکیا شده است. برنامه ریزی حیات در سنگ رس در چهار دوره صورت میگیرد. چهار دوره اقوات پروسه ایجاد ملکول های پایه حیات را در خود برنامه ریزی میکند. این جا از خلق اقوات صحبت نشده بلکه برنامه ریزی زمان بندی شده است.


وَجَعَلَ فِيهَا رَوَاسِيَ مِن فَوْقِهَا وَبَارَكَ فِيهَا وَقَدَّرَ فِيهَا أَقْوَاتَهَا فِي أَرْبَعَةِ أَيَّامٍ سَوَاء لِّلسَّائِلِينَ
باید توجه داشت که قرآن در مورد برنامه ریزی اقوات همزمان با خلق اولین نطفه حیات و اشاره به سوائ للسائلین مطلب مهمی به دانشمندان و محققین امر پیدایش اولین نطفه حیات دارد.ابتدا باید غذای موحود زنده فراهم شود تا جاندار اولیه در محیطی مملو از غذا بتواند ادامه حیات دهد. موضوع سوپ اولیه حیات هم در این رابطه توسط دانشمندان مطرح شده است. غذا باید مواد ساده اولیه آلی مانند اسید های آمینه،قند ها، چربی ها و نوکلئوتیدها باشد و آنهم در ساختار ساده زیرا تک سلولی اولیه پرکاریوتها دارای ملکول های RNA بودند از جنس باکتری های غیر هوازی بدون هسته و غشائ هسته ای. چهار دوره اقوات و نظر دانشمندان در این باره در مقاله چگونگی پیدایش حیات شرح داده شده. این نطفه میتواند در مرحله چهارم اقوات در سنگ رس گداخته و در حال سرد شدن و رسوب سیاه حما مسنون ایجاد شده باشد. و لقد خلقنا الانسان من صلصال من حما مسنون. من اولی در آیه فوق معنی در میدهد و من دومی معنی از زیرا در قرآن من دارای دو معنی "در و از" است. خلق الانسان من نطفه اشاره به همین نطفه اولیه حیات است. أَلَمْ يَكُ نُطْفَةً مِّن مَّنِيٍّ يُمْنَى-آیا انسان نطفه تقدیری نبود که مقدر میشود به بار مینشیند، در برنامه ریزی اقوات مقدر میشود. زمین هنوز جو ندارد، اطراف زمین در قطر کم بخار آب فراوان همراه با آمونیاک، گاز متان و ئیدروژن فراوان و سایر و بدون گاز CO2 و اکسیژن که در اثر فعالیت شدید آتشفشان ها از دورن زمین به بیرون رخنه میکردند و گرانش زمین آنها را دور زمین نگه داشته و به دلیل درجه حرارت پوسته زمین بالای نقطه جوش آب و بالا بودن حرارت اطراف زمین هنوز باران شروع به باریدن نکرده و روی سطح زمین برکه و دریا وجود ندارد. بنابراین اولین نطفه حیات در آب دریا و یا در برکه ها ایجاد نشده است. اینکه خداوند در آیه زیر میفرماید-

الَّذِي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْءٍ خَلَقَهُ وَبَدَأَ خَلْقَ الإِنسَانِ مِن طِينٍ - ثُمَّ جَعَلَ نَسْلَهُ مِن سُلاَلَةٍ مِّن مَّاء مَّهِينٍ- اشاره به این مطلب دارد. خداوند است که همه چیز های لازم برای خلقت انسان درزمین خلق کرد و سپس خلقت انسان را در سنگ رس آغاز کرد و نسل بعد از آن را از سلاله ای در آب کم قرار داد. ثم جعل نسله معنی نسل بعد از آنچه در سنگ رس بیرون می آید از سلاله که میتواند همان رسوب حما مسنون باشد که در آب کم و درون سنگ رس رخ داد. نسل بعد از بدائ من طین در نطفه ای قرار داده شد که در صلصال و در آب کم خلق شد. ـ وَ لَقَدْ خَلَقْنَا الاْنْسان‌َ مِن‌ْ سُلالَه‌ٍ مِن‌ْ طین‌ٍ. ُثمَّ جَعَلْنَاهُ نُطْفَةً فِي قَرَارٍ مَّكِينٍ. در حقیقت ما انسان را از چکیده ای در سنگ رس خلق کردیم که منجر به نطفه اولیه حیات در صلصال و حما مسنون میشود .سپس این نطفه را در غشائ هسته ای که قرار مکین باشد قرارمیدهد. همه این رخ داد ها بجز قرار مکین بر روی پوسته تازه تشکیل شده زمین اولیه ایجاد میشود. قرار مکین در فرصت زمانبر بعدی ایجاد شده و رخداد بسیار مهم در سرنوشت خلقتی انسان است. با سرد شدن پوسته جامد زمین و پائین آمدن درجه حرارت به زیر نقطه جوش آب امکان جمع شدن آب در برکه ها و گودال ها فراهم میشود و توده حما مسنون که نطفه اولیه حیات را در خود دارد در درون آب برکه ها قرار میگیرند و دوره تکامل نطفه اولیه حیات شروع میشود که قرآن با کلمه - ثُمَّ سَوَّاهُ آن را بیان میفرماید. سر و سامان دادن و تکمیل کردن، بار آوردن دوره تبدیل نطفه اولیه پرکاریوت ها به ایوکاریوت ها که همان علقه است می باشد که سه دوره پانصد میلیون ساله همراه با جو تیره و تار که لازمه رشد و تکامل باکتری های اجداد اولیه موجودات زنده وانسان است همه این باکتری ها را خداوند در قرآن کل نفس خطاب کرده است إِن كُلُّ نَفْسٍ لَّمَّا عَلَيْهَا حَافِظٌ و سه دوره تاریکی پانصد میلیون ساله راهم ظلمات ثلاثه نامیده است. بنابراین خلاصه چگونگی آفرینش حیات از نظرقرآن به شرح زیر است و تمامی آیات در مورد خلقت انسان به این زمان بر میگردد.


شرایط اولیه برای خلق اولین نطفه حیات در زمین فراهم میشود
خلقت انسان در سنگ رس از نوع طین لازب آغاز میشود
ملکول های آلی پایه حیات اسید های آمینه ساده تا پیشرفته، قند ها، چربی ها نوکلئوتیدها به عنوان اقوات در چهار دوره برنامه ریزی میشوند
اولین نطفه حیات یا اولین سلول بدون هسته وغشائ هسته ای و با ژن ناقص ار.ان آ - RNA درون سنگ رس و از توده سیاه و نرم حما مسنون خلق میشود.
نطفه RNA در درون برکه ها و گودال های آب باران با غذای فراوان –اقوات-قرار میگیرند.


نطفه اولیه حیات شاهکار خلقت خداوند تحت حفاظت ومراقبت برنامه تدوین شده که ثم سوائ است قرار میگیرد.سواه از ماده تسویه به معنی تکمیل کردن است الَّذِي خَلَقَ فَسوَّي- وَ الَّذِي قَدَّرَ فَهَدَي‏ خداوند است که خلق میکند وسپس تکمیل میکند او برنامه ریزی میکند و سپس (بسوی هدف نهائی) هدایت میکند.
نطفه اولیه حیات را در پروسه سواه (تکمیل کردن تکامل دادن) قرار میدهد و طبق طرح و برنامه تدوین شده به مقصود هدایت میکند. قدر با فتحه ق و تشدید دال تقدیر و برنامه ریزی معنی میدهد. نکته مورد توجه اینکه خداوند در تعدادی از آیات میفرماید خلق الانسان من نطفه و یا خلق الانسان من صلصال من حما مسنون. انسان را خلق کرد آیا انسان در صلصال خلق میشود یعنی مرحله خلقت انسان تکمیل میشود. در آیه دهر در جواب این سئوال میفرماید

هل اتی علی الانسان حین من الدهرلم یکن شئی مذکورا -انا خلقنا الانسان من نطفه امشاج نبتلیه فجعلناه سمیعا بصیرا. انسان در پروسه خلقت از مراحلی عبور میکند که جزئ سرنوشت خلقتی او بوده است ولی قابل ذکر نبوده مانند بدائ خلق الانسان من طین اسید های آمینه، قندها، چربی ، و نوکلئوتیدها همه برای خلقت انسان داشتند ردیف میشدند و هنوز نمیشد به آن انسان خطاب کرد زمانی میشود انسان خطابش کرد که به نطفه تبدیل شود نطفه اولیه که نطفه امشاج است نبتلیه دارد در پروسه برنامه ریزی قرارگرفته و بر اساس برنامه ریزی تدوین شده بسوی سواه یا تکامل به سوی تکمیل شدن میرود. بنابراین خداوند اول خلق میکند و بعد تکمیل میکند و هدایت و راهش را هموار میکند
قَالَ رَبُّنَا الَّذِي أَعْطَى كُلَّ شَيْءٍ خَلْقَهُ ثُمَّ هَدَى- الَّذِي خَلَقَ فَسوَّي‏- وَ الَّذِي قَدَّرَ فَهَدَي‏- الَّذِی خَلَقَکَ فَسَوَّاکَ فَعَدَلَکَ
قُتِلَ الْانسَانُ مَا أَكْفَرَهُ مِنْ أَىّ‏ شىَ‏ءٍ خَلَقَهُ مِن نُّطْفَةٍ خَلَقَهُ فَقَدَّرَهُ ثُمَّ السَّبِيلَ يَسَّرَه ثمُ‏ أَمَاتَهُ فَأَقْبرَهُ-مرگ بر این انسان پنهان کننده حقیقت باد، از چه چیزی خلق شده از نطفه ای خلق شده و سپس تحت برنامه ریزی قرار داده شد و راهش هموارشد وعاقبت او مرگ و قبر است. همه آیات فوق به وضوح بیان میفرماید ابتدا خلق میشود و سپس تحت برنامه ریزی قرارمیگید فقدره وسواه تکمیل میشود و راه تکمیل شدن آن هموار میگردد. هموار شدن راه تکامل کل نفس را در سوره طارق بیان میکند. والسمائ والطارق قسم به سمائ طارق که نور ستاره نجم ثاقب در آن نفوذ میکند که همه نفس های آن دوره که سمائ طارق حکمفرما بود برای کل نفس حفاظ قرار دادیم این حفاظ برای همین نطفه های اولیه حیات است که در سنگ رس سخت (صلب) و حما مسنون (نرم) آنرا ایجاد کرد و مائ دفق هم همان آب خارج شده از ملکول آلی زنجیره ای ملکول RNA بوده است. تمامی آیات در باره خلقت انسان با هم در ارتباط هستند نمیشود یکی را در زمین اولیه قرار دهیم و دیگری را در رحم زن. تفکر وتعقل در آیات راه رسیدن به مفهوم واقعی آیات متشابه وعلم مربوطه است وکلید فهم این آیات در نظر گذشتگان هزار سال قبل نمی توان پیدا کرد.
داستان آفرینش حیات در قرآن یک چهار چوب مدون دارد که با علم روز در انطباق است آیات متشابه تنها برای نسل اول اسلام نازل نشده بسیاری از آیات امروزه با آخرین دستاورد های علمی قابل فهم شده است
گذشتگان از کلمه خلق الانسان من نطفه نمیتوانستند معنی نطفه را درک کنند و به آب مرد معنی کردند ولی ما چرا همان نظرات را چسبیده ایم و رها نمیکنیم و آیات متشابه علمی قرآن را بروز رسانی نمیکنیم. قرآن مهم تر است یا نظر گذشتگان. علم زیست شناسی پیدایش حیات را از نطفه میداند و نطفه اولیه تنها یک رشته دراز و درهم پیچیده مانند کلاف از ملکولRNA که در درون یک غشائ سلولی شناور بوده است. چگونه این ملکول ایجاد شد و چطور حیات در آن قرار گرفت هنوز برای علم ناشناخته است. سالیان دراز گذشت تا این نطفه تکامل یافت وRNA به DNA تبدیل شد درون هسته سلول قرارگرفت وغشائ هسته ای بدر آن که قرارمکین باشد را پوشاند وامر توارث در آن قرار گرفت و تشکیلاتی بسیار پیشرفته پیدا کرد.

این نطفه پایه و اساس پیدایش تمامی موجودات زنده قرار گرفت ابتدا تک سلولی بود و به پر سلولی تغیر ماهیت داد و راه تکامل خود را پیمود و انسان از آن بیرون آورده شد. قرآن میفرماید اساس برنامه ریزی ذات باریتعالی خلق انسان بوده است و شروع آنهم از انبساط کیهان بوده و مفهوم این است که کیهان برای خلق حیات برنامه ریزی شده. کان عرشه علی المائ برنامه وطرح خداوند قبل از خلقت کیهان بر ایجاد آب قرار داشت و این حیات در زمین انسان را خلق کرد در جاهای دیگر در کیهان پهناور هم ممکن است حیاتی وجود داشته باشد ولی نه مثل حیات زمین. مطابق جدول زمان بندی عمر زمین از ارنست مایردانشمند بزرک علم زیست شناسی، زمین درای عمری 4/6 میلیارد ساله است. یک میلیارد سال بعد اولین نطفه حیات در سنگ رس خلق میشود. باکتری های کهن حاکمیت زمین را در سه دوره پانصد میلیون ساله در دست داشتند. سیان باکتری ها آخرین نسل باکتری های کهن به تولید اکسیژن پرداختند و یک دوره پانصد میلیون ساله دیگر جو زمین تشکیل شد و هفت جو زمین شکل گرفت تا کنون سه میلیارد سال از عمر زمین گذشته است در پانصد میلیون سال بعد و در پایان آن ایوکاریوت ها یا به تعبیر قرآن علقه خلق میشود تک سلولی هوازی هسته دار با DNA کامل و با خاصیت توارث و تکثیر پذیری بر اساس جنسیت نر و مادینگی. یک میلیارد سال باقی مانده عمرزمین، جو اکسیژن دارد آرامش در زمین برقرار است و شرایط برای ادامه تکامل فراهم و حدود 470 سال میگذرد تا پر سلولی ها گیاهی و جانوری شکل بگیرند و بی مهره گان از دریا به خشکی راه یابند غضروفیان شکل بگیرند و مهره داران خزندگان و پرندگان دوره تکامل خود را سپری کنند. تنها 1/8 میلیون سال قبل انسان نما ها Homo erectus در کنار تمامی دیگر جانوران و حتی همان اجداد قدیمی جانداران باکتری های کهن و سایربه زندگی خود ادامه دهند.

انسان تکامل یافته از نسل قبل که آدم است حدود پنجاه هزار سال قبل به عنوان منشائ تمامی انسان های تکامل یافته ظهور میکند. تنها دویست سال است که انسان با پیشرفت خارق العاده خود علم و صنعت را دگر گون ساخته و زمینه انقراض حیات در زمین را فراهم کرده است تکاملی که 4/6 میلیارد سال طول کشیده تا نتیجه آن به اینجا ختم شود و خداوند متعال میفرماید تنها در هزار سال از سالهائی که شما میشمارید خداوند امر خود را از سمائ و زمین بیرون میکشد و حیات بر چیده میشود چند سال از این هزار سال گذشته است مسلما چیزی دیگری نمانده است و هاوگینگ در آخرین سالهای مرگ خود هشدار داده بود که انسان در مدت کوتاهی برای ادامه حیات خود باید سیاره ای را در کیهان پیدا کند که دیگر شانس حیاتی وجود ندارد و ابزار بر چیده شدن حیات را هم هوش مصنوعی و ربات ها نام برده است. ما در دوره آخرالزمان حیات زمین بسر میبریم. در آیه زیر بطرز زیبائی پیدایش اولین نطفه حیات ونطفه پیشرفته حیات اشاره کرده است.


وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلاَئِكَةِ إِنِّي خَالِقٌ بَشَرًا مِّن صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُونٍ
فَإِذَا سَوَّيْتُهُ وَنَفَخْتُ فِيهِ مِن رُّوحِي فَقَعُواْ لَهُ سَاجِدِينَ-

خداوند به ملائکه خطاب فرمود که من خالق بشری در سنگ رس و از حماسنون هستم ( پرکاریوت ها نطفه ایجاد شده اولیه درسنگ رس) پس هنگامی که آن را تکمیل کردم ( به ایوکایوت ها تبدیل شد) و از روح خودم در آن قرار دادم سجده کنان در او افتید (قوانین لازمه در انسان قرار گیرد مانند سوخت و ساز، آنزیم ها و مدیریت اجرای آن). ملائکه قوانین جاریه طبیعت و یا اسباب و اوامر برپائی طبیعت هستند مانند مثلا قوانین چهارگانه فیزیک وسایر قوانین دیگر.در صلصال و از حما مسنون نطفه اولیه حیات خلق میشود. اول نطفه ناقص حیات که نیاز به تکمیل کردن دارد سویته میخواهد تا کجا باید سویته شود مسلما تا نطفه کامل علقه که روح خدا در آن مستقر میشود. باکتری های پرکاریوت ها به ایوکاریوت ها تبدیل میشوند با ژن کامل و از این پس قوانین بیشماری باید در آن قرارگیرند تا بتواند راه تکامل خود را هموار سازد وملاکه باید در درون آن ودرخدمت ساختار تشکیلاتی آن قرار گیرند. سجده کردن یعنی تسلیم آن شدند. این تک سلولی هسته دار هوازی با قابلیت توارث و جنسیت نر و مادینگی است و روح خدا هم با ملائکه در آن مستقر میشوند. مثلا سوخت و ساز،آنزیم ها که تحت قوانین مشخصی و زیر نظر و فرماندهی روح وظائفی را برعهده میگیرند

أَلَمْ يَكُ نُطْفَةً مِّن مَّنِيٍّ يُمْنَى- ثُمَّ كَانَ عَلَقَةً فَخَلَقَ فَسَوَّى - فَجَعَلَ مِنْهُ الزَّوْجَيْنِ الذَّكَرَ وَ الْأُنثَى آیا انسان نطفه تقدیری نبود که مقدر میشود و سپس علقه بود که خلق میشود و در آن جنسیت نر و مادینگی قرار میگیرد با مقایسه با سایر آیات این نطفه علقه است که قرار است ملائکه و روح در آن قرارگیرند. آیات زیر این موضوع را بیان میکند.

الَّذِي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْءٍ خَلَقَهُ وَبَدَأَ خَلْقَ الإِنسَانِ مِن طِينٍ - ثُمَّ جَعَلَ نَسْلَهُ مِن سُلاَلَةٍ مِّن مَّاء مَّهِينٍ - ثُمَّ سَوَّاهُ وَنَفَخَ فِيهِ مِن رُّوحِهِ وَجَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ وَالأَبْصَارَ وَالأَفْئِدَةَ قَلِيلاً مَّا تَشْكُرُونَ- خداوند تمامی شرایط لازم را برای خلقتانسان خلق کرد وخلقت انسان را در سنگ رس آغاز کرد ونطفه ایجاد شده را که نسل بعد از بدائ خلق الانسن است را از رسوب در آب کم قرار داد وآن را تکمیل کرد وروح خود را در آن نهادینه کرد وسپس در پروسه تکامل اعضای بدن شما شامل گوش وچشم وقلب رادر آن قرار داد وکمتر کسی شکر گذار این نعمت عظیم است- وَأَنَّهُ خَلَقَ الزَّوْجَيْنِ الذَّكَرَ وَالْأُنثَى- وَأَنَّ عَلَيْهِ النَّشْأَةَ الْأُخْرَى- خداوند است که جنسیت نر و مادینگی را خلق کرد و نشائ آخری را که انسان باشد از آن بیرون آورد. پایه واساس خلقت انسان تا اینجا است که روح از این به بعد فرماندهی وهدایت تکامل را برای رسیدن به نشائ آخری بر عهده میگیرد.این چنین حیات خلق شد و ما این پروسه با عظمت را در درون رحم زن برده ایم واز زمان خود آن را بریده ایم و پرده نا آگاهی را بر روی آیات علمی ومتشابه قرآن انداخته ایم و از علم جدا کرده ایم و شبهه فراوان و بنا حق خلق کرده ایم و قرآن را در مهجوریت قرار داده ایم. سید محمد تقوی اهرمی مهر 1398

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

022382
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
313
740
3051
11408
1053
20329
22382

Your IP: 34.204.193.85
Server Time: 2020-06-02 12:05:22
امارگیر سایت