خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

یَوْمٍ كانَ مِقْدارُهُ خَمْسِینَ أَلْفَ سَنَه روزهای قیامت نیست

 

قرآن در سوره حج- آیه ۴۷ و سوره سجده- آیه 5 ، به کلمه فی‏ یَوْمٍ كانَ مِقْدارُهُ أَلْفَ سَنَةٍ مِمَّا تَعُدُّونَ- اشاره کرده است کلمه یوم دراین دو آیه هزارسال و درآیه 4 سوره معارج پنجاه هزارسال ذکر شده است. بسیاری با دید انتقادی و البته مغرضانه سعی درمغشوش کردن اذهان دارند و صحبت از تناقض درقرآن میکنند. بسیاری نیز برای دفاع از قرآن به رد این تناقص ها پاسخ میدهند اما واقعیت چیز دیگری است. درارتباط با دو آیه اول درباره هزار سال در مقاله روزهای هزار و پنجاه هزار در جهان مادی است مطالبی عنوان شد .ازآنجائیکه یوم هزارسال و پنجاه هزارسال دو مقوله جدا ازهم هستند وهیچ ارتباطی با هم ندارند، این مقاله در مورد پنجاه هزار سال تقدیم میشود.


خداوند هنگام خلق زمین و آسمان آن(جو زمین) 12 ماه را برنامه ریزی نمود واز کلمه عندالله استفاده کرده است آیه - إِنَّ عِدَّةَ الشُّهُورِ عِندَ اللّهِ اثْنَا عَشَرَ شَهْرًا فِی كِتَابِ اللّهِ یَوْمَ خَلَقَ السَّمَاوَات وَالأَرْضَ مِنْهَا أَرْبَعَةٌ حُرُمٌ ذَلِكَ الدِّینُ الْقَیِّمُ فَلاَ تَظْلِمُواْ فِیهِنَّ أَنفُسَكُمْ وَقَاتِلُواْ الْمُشْرِكِینَ كَآفَّةً كَمَا یُقَاتِلُونَكُمْ كَآفَّةً وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ مَعَ الْمُتَّقِینَ- همانا تعداد ماهها نزد خداوند، در كتابِ (آفرينش) خدا و از روزى كه آسمان‌ها و زمين را آفريد، دوازده ماه است، كه چهارماه از آن (جنگ) حرام است، اين آيين ثابت و پا برجاست. پس در اين ماهها، با جنگ و خونريزى بر خود ستم نكنيد و جملگى با همه‌ى مشركان بجنگيد، آن گونه كه آنان همگى با شما مى‌جنگند و بدانيد كه خداوند با پرواپيشه‌ گان است درحقیقت‏ شماره ماه‏ ها نزد خدا از روزى كه آسمانها و زمین را آفریده (سموات والارض دراین آیه زمین وهفت آسمان جو آن است قبل از خلق زمین این دوازده ماه ایجاد نشده بود و این آیه دلیل محکمی برای کسانی است که بصورت لجوجانه اصراربراین دارند که سموات معنی هفت اسمان نمی دهد تا خدشه ای در نظر گذشتگان وارد نشود. دركتاب (علم) خدا دوازده ماه است.

این 12 ماه در کتاب یا به زبان علمی امروزه نرم افزار طرح و برنامه خدا در خلقت زمین ضبط است و طرح آن نزد خداوند است .عندالله این معنی را میدهد و مغرضین روز های هزار و پنجاه هزار را روزهای خدا مینامند. سال را خداوند خلق کرده و انسان آن را کشف و بکار گرفته است .آیه 4 سوره معارج اشاره دارد باینکه در این روز ملائکه و روح بسوی خداوند میروند و صحنه جهان مادی را ترک میکنند.

تَعْرُجُ الْمَلائِكَةُ وَ الرُّوحُ إِلَیْهِ فِی یَوْمٍ كانَ مِقْدارُهُ خَمْسِینَ أَلْفَ سَنَه روح امر خداوند است و او فرماندهی کائنات را از طریق روح انجام میدهد. ملائکه قوانین جهان مادی هستند. در آیه نخست سوره فاطر خداوند میفرماید-

الْحَمْدُ لِلَّهِ فَاطِرِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ جَاعِلِ الْمَلَائِكَةِ رُسُلًا أُولِی أَجْنِحَةٍ مَّثْنَى وَثُلَاثَ وَرُبَاعَ یَزِیدُ فِی الْخَلْقِ مَا یَشَاءُ إِنَّ اللَّهَ عَلَى كُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ-سپاس مخصوص خدای باز کننده کیهان است، خداوند هنگام باز کردن کیهان ملائکه را در آن جاعل کرد که از جنس انرژی و نیرو هستند بال تشبیه نیرو است و پرندگان به وسیله نیروی بال پرواز میکنند. این نیرو ها که در ابتدای انبساط کیهان در آن قرار داده شد برخی دو تا و برخی سه تا و برخی چهارتا (بصورت جفت هستند) واشاره تمثیلی به قوانین طبیعت هستند مانند الکترومغناطیس که دو نیرو هستند و برخی چهارمانند قوانین چهار گانه فیزیک ، ما زمان ،مکان، حرارت انرژی تاریک ماده تاریک و مانند اینها داریم که در کیهان استقرار یافته اند و ساختار جهان مادی را برپا داشته اند و خواست خداوند بر افزایش آنها قرار داده شده ماده تنها 5 درصد از محتویات کیهان را به خود اختصاص داده است و بقیه انرژی تاریک و ماده تاریک است که هنوز نا شناخته است. احتمالا یَزِیدُ فِی الْخَلْقِ مَا یَشَاءُ به این مورد برمیگردد. روح امر خداوند است که توسط آن فرماندهی و تنظیم جهان مادی را برعهده دارد.


زمانی که روح یا کانال فرماندهی خداوند همراه ملائکه برچیده می شوند و این روز برگشت تمامی مظاهر ماده به خدا است .به عبارتی جهان مادی به احدیت می پیوندد
یومَ نَطْوِی السَّمَاء كَطَیِّ السِّجِلِّ لِلْكُتُبِ كَمَا بَدَأْنَا أَوَّلَ خَلْقٍ نُّعِیدُهُ وَعْدًا عَلَیْنَا إِنَّا كُنَّا فَاعِلِینَ
.روزی که ما فضا را مانند طومار نامه ای درهم میپیچیم همانگونه که دراول خلقت آنرا از هیچ افرید یم ما یقینا انجام دهنده این کار هستیم. وقتی خداوند طومار کیهان را در هم پیچید دیگر جائی برای ملائکه و روح باقی نمی ماند و آنها هم بسوی خدا میروند.


آیه تَعْرُجُ الْمَلائِكَةُ وَ الرُّوحُ إِلَیْهِ فِی یَوْمٍ كانَ مِقْدارُهُ خَمْسِینَ أَلْفَ سَنَه درهمین رابطه است "ملائکه یا قوانین طبیعت و روح (کانال ارتباط خداوند با جهان مادی) به سمت خداوند عروج میکنند در روزی که مقدار آن پنجاه هزار سال است ."روزی است که کیهان برچیده میشود و بعد ازآن قیامت برپا میشود. سه آیه بعدی را بررسی میکنیم.


إِنَّهُمْ يَرَوْنَهُ بَعِيدًا - وَنَرَاهُ قَرِيبًا – آنهااین روز را بسیار دور میبینند ولی ما آن را نزدیک میبینیم. زمان برچیده شدن کیهان زمانی است بسیار طولانی خَمْسِینَ أَلْفَ سَنَه در جهان مادی زمان حاکم است و گذر زمان طولانی است ولی برای خداوند که زمان او را فرا نمیگیرد لا تاخذه سنه لحظه ای بیش نیست.

بنابراین این دو آیه دوره پنجاه هزارساله را برداشته شدن کیهان و قبل از قیامت میداند. يَوْمَ تَكُونُ السَّمَاءُ كَالْمُهْلِ – فضا جمع میشود و چگال و حرارت به میلیارد ها درجه کلوین میرسد و فضا همچون فلز گداخته میماند. توصیف بسیار زیبا از عاقبت فضا است به وضعیت اول مره کیهان بر میگردد.
پس هزارسال مربوط به بر چیده شدن حیات در کره زمین است و زمین همچنان بدون حیات به روند طبیعی خود ادامه میدهد تا این زمان خَمْسِینَ أَلْفَ سَنَه برسد

چرا پنجاه هزار سال و معنی سال اینجا چیست. درآیه فی‏ یَوْمٍ كانَ مِقْدارُهُ أَلْفَ سَنَةٍ مِمَّا تَعُدُّونَ نوع سال مشخص شده است از جنس سال هائی است که ما میشمریم یعنی هزارسال که در آیه ذکر شده هزار سال ما است حیات زمین در محدوده هزارسال برچیده یشود. در کیهان معیارزمان فرق میکند. فاصله ستارگان را به سال نوری اندازه میگیرند و سنجش زمان کیهان میلیون سال است. کلمه میلیون جدید است شاید یکی یا دو قرن اخیر با پیشرفت علم و گسترش دیدگاه اندازه گیری متر و یارد و کیلومتر و کلمات میلیون و بالاتر ایجاد شد. در صدراسلام بالاترین رقم های مورد نیاز بیشتر از حدود صد هزار نبود. ما در ایران عددی برای جایگزین میلیون نداریم. همینطوراعراب و سایر کشورها. خداوند متعال زمان برچیده شدن کیهان را پنجاه هزارسال نام برده ولی اشاره نفرموده از کدام نوع سال. این سال محاسبه عمر کیهان به میلیون است .بنابراین در روزی که پنجاه هزارمیلیون سال است کیهان درهم میپیچد. این یک پیش ینی علمی است و دقیقا با علم کیهان شناسی و جدید ترین نظریه علمی میخواند .آقای پرفسوراستیون واینبرگ فیزیک دان بزرگ و برنده جایزه نوبل درفیزیک واختر شناس برجسته درمورد انبساط کیهان چنین مینویسد. نقل از کتاب سه دقیقه اول نوشته وی ترجمه بسیاروزین و ارزنده محمد رضا خواجه پورفصل هشتم سخن آخر:

"عالم یقینا تا مدتی دیگر به انبساط ادامه خواهد داد. مدل انبساط در باره سرنوشت عالم پیش بینی دو پهلوئی دارد .همه چیز بسته به آن دارد که آیا چگالی کیهانی کمتر ازمقدار بحرانی است یا بیشتر. اگر چگالی کیهانی بیش از مقدار بحرانی باشد عالم متناهی است وانبساط آن سرانجام متوقف خواهد شد .مثلا اگر چگالی کیهانی دو برابر مقدار بحرانی باشد واگر مقدار قابل قبول ثابت هابل -15کیلو متر بر ثانیه بر میلیون سال نوری- درست باشد ،عمر عالم در حال حاضر10000 میلیون سال است.عالم50000 میلیون سال دیگر به انبساط ادامه خواهد داد و سپس به انقباض خواهد انجامید " این مطلب عینا نقل شد.

بنابراین عمر کیهان براساس این نظریه علمی همان رقمی است که قران فرموده. پنجاه هزار سنه و سنه در محاسبات نجومی میلیون است و اشاره قران هم به این موضوع است .اقای پرفسور اشاره دارد که انبساط متوقف و شروع به باز گشت به حالت اولیه یعنی به تکینگی بر میگردد و انقباض صورت میگیرد. مسلما از نظر علم فیزیک پس از پنجاه هزار سال دوره انقباض زمان بر است بعلاوه اقای پرفسور شرط را میگذارد بر ثابت هوبل "اگر چگالی کیهانی بیش از مقدار بحرانی باشد عالم متناهی است وانبساط ان سرانجام متوقف خواهد شد ".قران میفرماید باز گشت همه عالم بسوی او است یعنی از دید قرآن عالم متناهی است انا لله وانا الیه راجعون. ما از خدا هستیم و بسوی او باز میگردیم.باز گشت جهان مادی وما بسوی همان جائی است که اول مره خلق شد. به مرحله بدیع السموات والارض .دوم از نظر قرآن بعد از پنجاه هزار سال جهان در یک چشم بهم زدن دوره انقباض را سپری میکند. آنی است .در این زمان ملائکه و روح کیهان را ترک میکنند. واذا قضی امرا فانما یقول له کن فیکون .یعنی جمع شدن سریع کیهان. همانطور که در یک چشم بهم زدن و حتی کمتراز آن کیهان فطرهن شد یعنی باز شد و از مکانی بینهایت کوچک و در زمانی بینهایت کم فضائی بینهایت بزرگ را اشغال کرد بَدِیعُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ وَإِذَا قَضَى أَمْرًا فَإِنَّمَا یَقُولُ لَهُ كُن فَیَكُون.قیامت هم آنی است وبا یک نفخ فی الصور کیهان درهم میپیچد.

یومَ نَطْوِی السَّمَاء كَطَیِّ السِّجِلِّ لِلْكُتُبِ كَمَا بَدَأْنَا أَوَّلَ خَلْقٍ نُّعِیدُهُ وَعْدًا عَلَیْنَا إِنَّا كُنَّا فَاعِلِینَ- در آن روز که آسمان(فضا) را چون پیچاندن طوماری در هم می پیچیم ، ( سپس ) همان گونه که آفرینش را آغاز کردیم و آن را باز افرینی کردیم این وعده ای است بر ما ، و قطعاً آن را انجام خواهیم داد. این نظریه قرآن است. به مقاله خلقت کیهان ازهیچ نظر علم و قرآن و همچنین انبساط کیهان از نظر علم و قران مراجعه فرمائید. بنابراین روزهای که در آیات فوق آمده ارتباطی با قیامت ندارند وقبل از قیامت ودر جهان مادی اتفاق می افتد گذشتگان که نمی توانستند مفهوم علمی آیات را درک کنند ورو به تخیلات آوردند واین روزها را بردند در قیامت وبرایش مراحل ساختند و قیامت را تقسیم بندی کردند و مواقف برایش گذاشتند. دوره شکوفائی علم است وآیات متشابه اصالت مفهومی خود را پیدا میکنند .باید در آنها با ابزار علم روز ونه با نظر گذشتگان تفحسس وتفکر وتعقل کرد.  سید محمد تقوی اهرمی-15 آذر 1398

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

021938
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
609
1125
2607
11408
609
20329
21938

Your IP: 18.232.38.214
Server Time: 2020-06-01 18:24:37
امارگیر سایت