خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صلب و ترائب همان صلصال و حما مسنون است

 

مقدمه نوشتار


خداوند در جهان مادی پدیده های مهمی که در سرنوشت انسان نقش موثری بازی کرده و یا میکنند را در قالب تمثیل و تشبیه بیان میکند.بسیاری از این پدیده ها در زمان صدر اسلام برای انسان نا شناخته بودند. خداوند برای بیان یک مطلب علمی از کلماتی استفاده میکند که بنحوی ازانحائ با آن پدیده در ارتباط است. برای رساندن آن مطلب در آیاتی هم کلید رمز یابی آن را بیان میکند. در زمان صدر اسلام علوم طبیعی در هاله ای از ابهام قرار داشت و بیشتر با تخیلات ذهنی توجیه آن را بیان میکردند. نمونه بارز آن سموات والارض و هفت طبقه بطلمیوسی که هزاران سال سلطه خود را بر علم اختر شناسی گسترده بود و تنها در دو دهه اخیر پرده از واقعیت آن برداشته شد وبه سلطه آن بر افکار دانشمندان پایان داد. متاسفانه آنچه برباور نشست را نمی توان به سادگی زدود وآثار آنرا ازبین برد این موضوع در تفکرات مفسرین عصرحاضر به وضوح دیده میشود مانند تفسیر سمائ الدنیا که سمائ را کیهان گرفته اند و تمامی ستارگان اطراف دنیا که زمین است را کیهان فرض کرده اند. زیننا سمائ الدنیا به مصابیح را قرار دادن ستارگان در فضای اطراف جو زمین تفسیر میکنند و توجه ای به مفاهیم علمی این آیه نمیکنند که منظور جو زمین را به زینت نور ستارگان مزین کرد. البته حق دارند وقتی کسی از علوم طبیعی بهره ای نبرده سعی میکند به نظر گذشتگان و تفاسیر کهن هزار سال قبل مراجعه کنند و راز آن را بیرون آورند. کلمات صلب وترائب و مائ دافق هم از این بلیه نجات پیدا نکرده اند. به مقاله إِنَّا زَيَّنَّا السَّماءَ الدُّنْيا بِزينَةٍ الْكَواكِبِ ومفهوم واقعی آن مراجعه فرمایید.


صلب و ترائب و سیزده قرن تخیلات ذهنی


اگر ما آیات متشابه قرآن را همانطور که بیان شده ترجمه کنیم وتفسیر آنرا بگذاریم بر عهده کسانیکه به علم زیست شناسی و پیدایش حیات آشنا هستند قرآن را در مهجوریت علمی قرار نمی دهیم و شبهه فراوان و توجیه های عجیب و غریب برای اثبات تصورات ذهنی غلط خودمان درست نمیکنیم تا جوانان تحصیلکرده را از قرآن دورکنیم.
کلمات صلب وترائب و مائ دافق تنها در یک آیه به آن اشاره شده وارتباط نا گسستنی با آیات قبل از آن دارد. که در مقاله طارق سیستم حفاظتی تک سلولی های اولیه حیات است مشروحا بیان شده است.
آیات فَلْيَنظُرِ الْإِنسَانُ مِمَّ خُلِقَ- خُلِقَ مِن مَّاء دَافِقٍ- يَخْرُجُ مِن بَيْنِ الصُّلْبِ وَالتَّرَائِبِ- إِنَّهُ عَلَى رَجْعِهِ لَقَادِرٌ- را از آیات قبلی آن جدا میکنند و باعث شده پیوند قسمت اول با دوم بریده شود و این آیات را از زمین اولیه که محل خلق اولین نطفه حیات است را به آب مرد و پشت مرد و سینه زن کشانده و واقعیت های قرآنی را خدشه دار کرده اند وبرای توجیه آن محل مائ دافق را مرتبا تغییر داده و از درون مرد و زن به مرد منتقل و سپس برای تطبیق با علم زیست شناسی جای آنرا در شکم مرد بالا و پائین میبرند و گاهی صلب و ترائب به بدن زن منتقل میگردد و فصل جدیدی از مباحث شروع میشود باز هم نتوانسته اند توجیه علمی آن را پیدا کنند.

به این موضوع توجه نمیشود که ممکن است اصلا منظور آیه با توجه با آیات قبل، اولین نطفه حیات و در زمین اولیه باشد و نه رحم زن و آب مرد. دلیل آن را میدانید چیست؟ دانشمندان اسلامی بعد از فوت حضرت محمد (ص) بفکر معنی و تفسر آیات متشابه بر آمدند و با اطلاعات علمی هزار و سیصد سال قبل سعی نمودند دلائل منطقی برای این قبیل آیات پیدا کنند. مائ دافق را در هیچ جا نمی توانستند پیدا کننده جز در آب مرد و وقتی آب مرد پا به میان گذاشت پشت مرد و سینه زن که نرم بود را پیدا کردند و تفسیری ساختند و تحویل ما دادند و ما به احترام گذشتگان تنها واسطه انتقال آن دیدگاه های کهن هزار و سیصد ساله به نسل کنونی شدیم. 

قسمت اول آیات را در مقاله طارق سیستم حفاظت کننده تک سلولی اولیه حیات مشروحا بیان داشته ام و قسمت دوم را از ترجمه های متداول سنتی و آیات دیگر مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار میدهیم و نظر خودم را بیان و نظر گذشتگان را رد میکنم. کسانیکه منطق وعقل دارند و تفکر در آیات میکنند انشائ الله به واقعیت آن میرسند.

فَلْيَنظُرِ الْإِنسَانُ مِمَّ خُلِقَ- خُلِقَ مِن مَّاء دَافِقٍ- يَخْرُجُ مِن بَيْنِ الصُّلْبِ وَالتَّرَائِبِ- إِنَّهُ عَلَى رَجْعِهِ لَقَادِرٌ- پس انسان بنگرد که از چه خلق شده است. در آبی بیرون جهنده که از( معنی دیگر "من" "در" است که با مقایسه با آیات مشابه دیگر احتمال در بیشتر است ) بین جسم سخت و نرم خارج میشود و خداوند در برگرداندن آن قادر است. این ترجمه آیات است بدون مخلوط کردن با تصورات ذهنی. خلق من مائ دافق را اکثر" از آب نطفه جهنده ای خلقت گردیده که از بین کمر و سینه بیرون می آید، همانا او بر باز گرداندن آن قادراست. اصلی ترین معنی صلب محکم، استوار، سخت است و کمر را به این دلیل صلب معنی کرده اند که اعضای نرم بدن بر آن استوار است و این موضوع را در قدیم واقف بوده اند. کلمه مائ دافق را که آب مرد که هنگام بیرون آمدن جهنده است به آن معنی کرده اند و نیاز داشتند که برای آن توجیهی درست کنند. صلب را استخوان پشت گرفتند و سینه زن را که نرم است هم ترائب معنی کردند و ترائب از ترب که خاک نرم است گرفته شده. تنها تغییری که این اواخر در این معنی اتفاق افتاد سینه زن را کنار گذاشتند و کشف بزرگی کردند که هر دو در مرد است. حتی در ترجمه ای هم که میکنند توجه ندارند که آب مرد تنها وقتی بیرون می آید جهنده است ولی وقتی از بین کمر و سینه بیرون می آید جهنده نیست باید راه درازی را طی کند تا وقتی بیرون می اید جهنده شود.

گذشتگان بر اساس برداشت علم قدیم این آیات را تفسیر کردند. این تفسیر دقیقا در صدر اسلام و برای اولین بار توسط ابن عباس مفسر بنام (در آیات متشابه نظر ایشان با علم قدیم مقایسه شده که منسوخ شده است در سایر موارد کمک شایانی به علم روایت و احادیث و معنی لغات نموده که پایه تفاسیر ولغات بر آن بنا شده) طرح شد و اصل تفسیر آیات متشابه که با علوم طبیعی سر وکار دارد تا کنون همچنان بدون تغییر مانده است. در قرآن آیه دیگری داریم که این آیه را تفسیر میکند که فکرشان به آن نرسیده که ممکن است با هم ارتباطی داشته باشد.

ولقد خلقنا الانسان من صلصال من حما مسنون. در حقیقت ما انسان را در سنگ رس (سخت) و از حما مسنون (نرم ) آفریدیم. چه چیزی از بین صلصال و حما مسنون بیرون آمد بر اساس سایر آیات خلقت انسان نطفه اولیه حیات ولَقَدْ خَلَقْنَا الإِنسَانَ مِن سُلاَلَةٍ مِّن طِينٍ ثُمَّ جَعَلْنَاهُ نُطْفَةً فِي قَرَارٍ مَّكِينٍ در حقیقت ما انسان را در سلاله ای (رسوب) در طین خلق کردیم و سپس نطفه بیرون آمده از آنرا در محفظه استوار قرار دادیم. این آیات همه از فعل ماضی استفاده شده و مربوط به خلق اولیه انسان در صلصال واز رسوب حما مسنون است. بنابراین انسان در جسم سخت صلصال و از توده نرم حما مسنون خلق شده است و مترادف آن صلب و ترائب است به آیه توجه کنیم فَلْيَنظُرِ الْإِنسَانُ مِمَّ خُلِقَ- خُلِقَ مِن مَّاء دَافِقٍ- يَخْرُجُ مِن بَيْنِ الصُّلْبِ وَالتَّرَائِبِ پس انسان بنگرد که از و یا در چه آفریده شده است در و یا از آب بیرون رونده خلق شده که خارج میشود از و یا در بین جسم سخت و جسم نرم. آیات خلق الانسان من صلصال الکلفخار و خلق الانسان من صلصال من حما مسنون وآیه صلب وترائب هم نمونه دیگری از این ایات هستند. ضمیر من دارای دو معنی از و در است باید هر دو را در ذهن داشته باشیم بیبینیم کدام با علم روز مطابقت دارد. مسلما منظور خداوند بیان علمی آیات بوده است برای نشان دادن اعجازعلمی قرآن در عصر شکوفائی علم. همه در زمین اولیه و بر روی پوسته جامد داغ و درون سنگ رس و از توده سیاه رسوب برجای مانده در درون سنگ رس اتفاق افتاده و ما به خاطر کلمه مائ دافق، صلب و ترائب را به زمان حال کشاندیم و در بدن مرد و یا زن جایش دادیم.

آیات متعددی در قرآن بیان میفرماید که این رخ داد خلق نطفه در زمین اولیه است. آیات 17 الی 20 سوره عبس- قُتِلَ الْإِنْسَانُ مَا أَكْفَرَهُ - مِنْ أَيِّ شَيْءٍ خَلَقَهُ - مِنْ نُطْفَةٍ خَلَقَهُ فَقَدَّرَهُ - ثُمَّ السَّبِيلَ يَسَّرَهُ – ثُمَّ أَماتَهُ فَأَقْبَرَهُ –. مرگ بر این انسان پوشاننده حقایق- از چه خلق شده- از نطفه خلق شده که تحت برنامه ریزیش قرارداد و راهش را هموار کرد. سپس او را میمیراند و به قبرش برد. قدر به دو معنی در قرآن ذکر شده اول قدر با فتحه ق و سکون دال به معنی اندازه و دوم قدر با فتحه ق و تشدید دال برنامه تدوین شده قضا، شما با کلمات قضا و قدر  آشنا هستید سرنوشت تدوین شده الهی. بنابراین در آیه فوق به وضوح اشاره به این موضوع است که نطفه اولیه حیات است که تحت برنامه ریزی الهی قرار گرفت و راه تکاملش را هموار کرد. اگر مائ دافق همین نطفه ای باشد که مفسرین آب مرد مینامند برنامه و راهش را هموار کرد در رحم معنی ندارد. در رحم طبق برنامه تدوین شده در ژن رشد میکند و این باز آفرینی خلق است. اصل راه تکاملی چند میلیارد ساله است که خداوند هموار کرده است.نگاهی به ترجمه سنتی هم داشته باشیم بیبینیم که چقدر در آیات دست برده میشود و معانی را تغییر میدهند." مرگ بر اين انسان (سركش) كه چه ناسپاس است. (مگر خداوند) او را از چه چيز آفريده است. از نطفه‌اى ناچيز آفريدش و سامانش بخشيد. سپس راه (سعادت) را براى او آسان و فراهم نمود. آنگاه او را ميراند و در گورش نهاد. " اکفره کسی که کفرپیشه میکند و کافرهم کسی است که حقایق را میپوشاند. کفاره پوشاندن گناه یا تکلیفی که انجام نشده که برای پاک کردن و پوشاندن خلاف باید روزه بگیرد و مالی به بخشد. پس ناسپاس در اینجا معنی نمی دهد. از نطفه ناچیز در آیه ذکر نشده نطفه عظمت خلقت است و ساختار تشکیلاتی بسیار پیچیده ای دارد و تمامی وجود یک انسان است که باید فقط رشد کند در آن نهاده شده و دیگر خلقی برای او صورت نمیگیرد. فقدره را سامان بخشیدن و برخی هم اندازه گیری شده معنی میکنند که درست نیست فسوی در قرآن سر و سامان دادن معنی میدهد خلق فسوی خداوند ابتدا خلق میکند و سپس سامان میدهد. بسیاری از مفسرین فقدره را قدرت دادن به نطفه معنی کرده اند. ثم السبیل یسره را سپس راه ( سعادت) را برای او آسان و فراهم کرد. یعنی خداوند در باره مائ دافق که منشائ پیدایش اولین نطفه حیات است بیان میفرماید و ما آن را به انسان وصل میکنیم. خداوند راه اولین نطفه حیات را هموار کرد. دلیل این اشتباه ها در ترجمه آیات متشابه فکر و تعقل نکردن در آیات و مقایسه نکردن آیات با آیات دیگر، هر آیه را مستقل از آیات دیگر ترجمه کردن و فقط چشم را به نظر دانشمندان 13 قرن قبل دوختن والبته آکاهی علمی نداشتن به موضوع آیات متشابه. اگر با علم زمین شناسی و زیست شناسی مدرن آشنا باشیم و آیات را با علم مدرن مقایسه کنیم مفهوم آیات کاملا آسان و روشن عیان میشوند.

با بیان عرایض فوق اول مائ دافق آب مرد نیست و دوم نطفه نیست و سوم این مائ دافق در درون یک پروسه خلقتی که جسم سخت و نرم در کنارهم بوده اند خارج میشود. يَخْرُجُ مِن بَيْنِ الصُّلْبِ وَالتَّرَائِبِ- در بین صلب وترائب مانند این آیه خلق الانسان من صلصال الکلفخار انسان در سنگ رس داغ و پخته خلق شد و نه از سنگ رس. اگر انسان از سنگ رس خلق شده باشد باید بیشترین عنصر تشکیل دهنده بدن او از سیلیسیوم باشد که اصلا این عنصر در بدن انسان یافت نمیشود. علم زمین شناسی اخیرا و کمتراز دو دهه به این موضوع رسیده که اولین نطفه حیات در بین لایه ای سنگ رس ایجاد شده و سنگ رس واکنش های شیمیائی ضروری حیات را کاتالیزه کرده است که دقیقا به آیات قران منطبق است و قرآن راز های علمی دیگری را هم برملا میکند.

چرا سنگ رس این ویژگی را دارد و توده سیاه حمامسنون کجای سنگ رس آب خود را از دست میدهد و رسوب سیاه باقی میماند و مائ دافق چه نقشی در تشکیل نطفه داشته است. چرا خداوند به جای مم خلق نفرموده من ای شیئ خلقه راز نهفته در این کلمات چیست کلمات خداوند هر کدام حامل پیامی خاص است .آیا خُلِقَ مِن مَّاء دَافِقٍ میتواند خلق در آب بیرون رونده باشد و نه از آب بیرون رونده؟ سئوالات علمی فراوانی پیش رو داریم که باید در فرصت دیگری آنها را مورد بحث و بررسی قرار دهیم. مقالات متعددی در این باره در سایت ارائه داده ام که با کلیک روی کلمات به آن قابل دسترسی است مبنای بحث اینجانب همان روش گذشتگان است آیات متشابه قرآن و علم روز و فرض را بر این نهاده ام که هم اکنون قرآن نازل شده و ما باید به دانستنی های علمی روز آیات را تاویل نمائیم این یک بحث کاملا جدید و استثنائی است. یک نظر است برای تفکر و تعقل در آیات و فرصتی برای آشنائی با علم روز پیدایش اولین نطفه حیات. بحث های علمی را خیلی کوتاه در مقالات پیشین نقل کرده ام ودر مقالات بعدی وارد علم مربوطه میشوم. انشائالله خداوند توفیق عنایت فرماید در مقالات بعدی با استدلال علمی و قرآنی به آنها میپردازم. سید محمد تقوی اهرمی نهم اسفند 1398

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

022346
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
277
740
3015
11408
1017
20329
22346

Your IP: 34.204.193.85
Server Time: 2020-06-02 11:16:33
امارگیر سایت