ویژگی ها

خلقت انسان از نطفه در قرآن تصورات ذهنی یا واقعیت قرآنی

 

خداوند متعال درقرآن مرد را برزن ترجیح نداده است ونطفه مرد را عامل پیدایش انسان نمیداند. کلمه نطفه در قرآن معنی آب مرد نمی دهد وقرارمکین هم نمی تواند رحم زن تلقی شود. این برداشت من از آیات قرآن است و دلائل خودم را درزیر خدمت خوانندگان عزیز مقاله عرض میکنم .

 


موقعیت اجتمائی زن نزد اعراب پیش از اسلام از وضعیت خاصی برخودار بود و زن به عنوان کالائی درنظرگرفته شده و خرید و فروش میشد واز حقوق اجتمائی و فردی محروم بود و درشمار لوازم و اثاثیه خانه قرارمیگرفت و این ضرب المثل بین انها رواج داشت که زن حکم ظروفی را دارد که جای نطفه مرد است. وانما امهات الناس اوعیه – مادران حکم ظروف را دارند که فقط برای جای نطفه آفریده شده اند (کتاب فروغ ابدیت –آیت الله جعفر سبحانی – بخش شبه جزیره عربستان )

این ضرب المثل چنان درفرهنگ اعراب پیش ازاسلام رسوخ کرده بود که سالیان دراز بعد از اسلام هم در ذهن بسیاری جا بازکرده است. این یک ذهنیت مرد سالاری است که هنوزهم درجوامع اسلامی و کشورما آثار آن وجود دارد و در تفاسیرهم به  آن مواجه میشویم .

در تفسیر آیه أَلَمْ نَخْلُقكُّم مِّن مَّاء مَّهِينٍ فَجَعَلْنَاهُ فِي قَرَارٍ مَّكِينٍ إِلَى قَدَرٍ مَّعْلُومٍ- فَقَدَرْنَا فَنِعْمَ الْقَادِرُونَ-قرارمکین را همان ظرف دوره جاهلیت درنظرگرفته اند یعنی زن قرارگاه نطفه مرد است درصورتیکه معنی واقعی آیه شریفه قرآن این است" آیا شما را از آب کم و ناچیز نیافریدیم و آنرا در قرارگاه محکم و استوار قرار ندادیم تا زمان مقدر شده بر اساس تقدیر(وبرنامه ریزی الهی) و برتقدیر و برنامه ریزی خود فائق آمدیم و چه برنامه ریزی توانائی انجام دادیم ".مائ مهین آب کم است. همین آب با فرمول H2O که درآفرینش حیات درزمین اولیه نقش اساسی بازی کرده است. مائ دافق هم همین آب است. اینجا کلیک کنید وشرح مفصل آن را مطالعه فرمائید. صحبت از نطفه اولیه حیات است درزمین اولیه و این نطفه امشاج است یعنی قابلیت تکثیر پذیری را دارد ولی هنوزمذکر و مونث یعنی جنسیت نر و ماده درآن ایجاد نشده بود و خداوند این نطفه حیات را درجایگاه استوار و محافظت شده غشائ هسته سلولی- قرارمکین - قرارداد. نطفه امشاج هنوزغشائ هسته ای و هسته ندارد و در اثر تکامل حدود دو میلیارد سال بعد دارای غشائ هسته ای پیشرفته میشود. 

مفسران محترم مائ مهین را نطفه مرد دانسته اند ونطفه نمیتواند درنظام خلقت  آبی پست و بی ارزش باشد بلکه برعکس شاهکار خلقت خداوند است و رحم زن هم قرارمکین نیست چرا که مقام و منزلت زن بسیاربالاتر از این است که خداوند او را قرارمکین برای آب مرد خلق کرده باشد و صبحت از خلقت انسان در زمین اولیه است-این آیه درارتباط با انا خلقناهم من طين لازب است خلقت اولیه و سنگ بنای حیات که انسان هم درآن قراردارد

برای روشن شدن موضوع باید موقعیت زمین اولیه را در نظر مجسم کنیم. این مطالب آخرین یافته های علم زیست شناسی است و قرآن مجید بسیار فراترازعلم سخن میگوید باید درآیات الهی تفکر و تعقل نمائیم. به این چند آیه توجه فرمائید و بعد مطلب را ادامه دهیم.

أَلَمْ يَكُ نُطْفَةً مِّن مَّنِيٍّ يُمْنَى- ثُمَّ كَانَ عَلَقَةً فَخَلَقَ فَسَوَّى- فَجَعَلَ مِنْهُ الزَّوْجَيْنِ الذَّكَرَ وَالْأُنثَى- أَلَيْسَ ذَلِكَ بِقَادِرٍعَلَى أَن يُحْيِيَ الْمَوْتَى- " آیا انسان نطفه تقدیری (برنامه ریزی شده) نبود که مقدر میشود. آیا انسان نطفه تحت برنامه ریزی و نرم افزاری الهی (تقدیرالهی) نبود که مقدر میشود(به بارمینشیند). چقدر زیبا و پرمفهوم یکی از معانی منی تقدیر است. معنای دیگر هم  دارد مرگ، قضا وقدر، آرزو ودرزبان عربی آب مرد هم اصطلاحا منی گویند. مدت های مدیدی است که تمامی معانی دیگر کنار گذاشته شده  وبه معنی آب مرد چسبیده ایم و به رحم زن وصلش کرده ایم آیا با خود فکرنکرده ایم که آب مرد به تنهائی نمیتواند نقش اساسی درایجاد نطفه داشته باشد. آیا خداوند متعال که علم مطلق است آب مرد را اساس خلقت انسان و زن را قرارمکین میداند. 

الم یک نطفه من منی یمنی. ترجمه رایج می نویسد (آیا او نطفه مرد نبود که  در رحم زن ریخته شد ؟) بعد ادامه جریان براساس نظرگذشتگان دردرون رحم ادامه می یابد. درصورتیکه با مقایسه ایات دیگر دارای مفهوم کاملا متفاوتی است. این نطفه تقدیدری بود که مقدر میشود و پس آن علقه بود که خلق شد و بسوی هدف برنامه ریزی شده هدایت گردید سپس درآن جنسیت نر و مادینگی قرارداده شد DNA کامل درون هسته که  قابلیت تکثیر پذیری از راه  جنسیت نر وماده را بدست می اورد قرارداده میشود. کسی که قادربه این کاراست میتواند مرده را نیز درقیامت زنده کند. صحبت از خلق کردن اولیه است. معنی خلق یعنی ایجاد برای اولین بارازچیز دیگر و آن چیزی که خلق میشود قبلا وجود نداشته است. بنظر اینجانب درهیچ  جای قرآن هنگام صحبت از نطفه، از آب مرد و رحم زن اشاره ای نشده واین از تصورات ذهنی کهن ما است.

بهتراست با این دید هم آیات را بررسی کنیم شاید زوایای تاریک آن روشن شود –درآیه بعدی میفرماید 

قُتِلَ الْانسَانُ مَا أَكْفَرَهُ مِنْ أَىّ‏ شىَ‏ ءٍ خَلَقَهُ مِن نُّطْفَةٍ خَلَقَهُ فَقَدَّرَهُ ثُمَّ السَّبِيلَ يَسَّرَه ثمُ‏ أَمَاتَهُ فَأَقْبرَهُ

-مرگ براین انسان پوشاننده حقیقت باد -چه چیزاو را کافرساخت (ایا فکرنمیکند ازچه خلق شده) از نطفه ای خلق شده که آن را در چها چوب برنامه ریزی الهی قراردادیم و راهش را هموار کردیم (تا به انسان تبدیل شد) سپس مرگ او را فرا میگیرد ومحو میشود "

خداوند متعال درچند ایه دیگرهم میفرماید راه تکاملی نطفه را هموارکردیم .درایه بالا ثم کان علقه فخلق فسوی وقتی نطفه ایجاد میشود مجددا از خلق بعد از نطفه صحبت میفرماید. سپس علقه بود که خلق شد و سر و سامان گرفت. قضیه نطفه فراتر از مراحل رشد جنین در رحم مادر است. بعلاوه با خودمان فکر نکرده ایم  که آیا نطفه مرد به تنهائی میتواند  منشائ  جنسیت نر وماده شود ونطفه زن نقشی درآن ایفائ نمی کند؟ به معنی متعارفی که در تفاسیر است توجه نمائیم :

آیا او (انسان) از نطفه ای از منی( مرد) نبود که در رحم( زن) ریخته شد و سپس بصورت خون بسته درآمد و خداوند او را (انسان) را آفرید و موزون ساخت و از او دو جفت مرد و زن آفرید. دراین ایه نقش نطفه زن چه میشود درثانی خداوند میفرماید از آن علقه جنسیت مذکر و مونث را قرار دادیم نه  دو جفت مرد و زن این مطلب را اگر درباره اش تفکر وتعقل کنیم به سیاق ایه نمی خورد و پس مطلب باید فراتراز این تصورات باشد. باید در ایه تفکر و تعقل کنیم و چیزی که خداوند متعال مکررا به انسان میفرماید درایات خداوند فکر کنید. –حال خلاصه آخرین یافته های علم زیست شناسی را بررسی کنیم وبا این آیات مقایسه میکنیم.

پرفسورراین هارد کاپلان زیست شناس معروف آلمانی درکتاب پیدایش حیا ت میگوید. درزمین اولیه میلیون ها سال پس از شکل گرفتن پوسته جامد زمین و سرد شدن ان زمانی که حرارت بالای نقطه جوش آب قرارداشت وسطح زمین هنوز داغ و جو اولیه زمین انباشته ازبخار آب و متان وآمونیاک بود، ملکول های اولیه حیات آب، امونیاک ومتان درون گودال ها وبرکه ها به حالت جوش قرارداشتند واین سه عنصر با یکدیگر ترکیب میشدند و آب بخار میشد وتوده سیاه رنگ برروی کانی های داغ مانند سفال وسنگ پیریت باقی میماند ومرتبا انباشته میشد 

أَلَمْ نَخْلُقكُّم مِّن مَّاء مَّهِينٍ فَجَعَلْنَاهُ فِي قَرَارٍ مَّكِينٍ إِلَى قَدَرٍ مَّعْلُومٍ.

آیا ما شما را از (یا در) آب کم ونا چیز خلق نکردیم وسپس آنرا تا زمان معینی درقرار مکین قراردادیم 

جو زمین دودی شکل وتیره بود و اکسیژن درجو وجود نداشت. عناصرغالب درجو زمین ئیدروژن، متان ،آمونیاک ومقدار بسیار زیاد بخار آب بودند. شکل گیری حیات اولیه از آغاز پیدایش ملکول های ساده تا ایجاد ماکروملکول های آلی زنجیره ای درچهار دوره صورت گرفته است که خداوند متعال درسوره فصلت ایه 10 به این چهار دوره اشاره میکند دوره پیدایش اقوات. اقوات غدای بیولوژیکی تکثیر پذیر است که به نطفه اولیه حیات ختم شده است .عامل اصلی شکل گیری حیات توده سیاه چسبنده  بر روی سفال داغ  و پخته صورت گرفته و این نطفه که قابلیت تکثیر پذیری را پیدا کرده است سر آغاز حیات برروی کره زمین است این را دانشمندان زیست شناسی اعلام کرده اند. دراین نطفه ملکول های DNA ظاهر شده است و اخیرا هم اعلام نموده که سرآغاز حیات از نطفه بوده است 

این نطفه در درون آب ها ی کم و در درون سنگ رس داغ و پخته بدوراز نور مستقیم خورشید قرارگرفت. اکسیژن و نور مستقیم خورشید مانع ایجاد نطفه حیات میشد. روز و شب در زمین هنوز شفاف نشده بود ،جو زمین مملو از غبارآتش فشان ها و بخار آب و باصطلاح هوا تیره وتار بود و آسمان دودی بود. این نطفه میلیون ها سال درون آب قرارداشت و ازاین نطفه نسل انسان و گیاهان و جانوران شکل گرفت. توده سیاه رنگ وچسبنده را خداوند متعال در قرآن حما مسنون نامیده واین حمامسنون برروی سفال داغ صلصال کالفخاریک مجموعه را به  وجود آوردند که حیات از آن سرچشمه گرفت ونطفه هم در درون این توده سیاه رنگ  قابلیت تکثیر پذیری را پیدا کرد ومدت مشخصی درمحیط حفاظت شده طبیعت تحت حفاظت تا دوره تکامل درقرار مکین قرارگرفت .

خداوند متعال در سوره فصلت آیات 9 الی 12 پیدایش زمین را شرح میدهد و همه آیات بهم پیوسته هستند و به یک موضوع اشاره دارند که تائید کننده این نظریه است میفرماید

قُلْ أَئِنَّكُمْ لَتَكْفُرُونَ بِالَّذِي خَلَقَ الْأَرْضَ فِي يَوْمَيْنِ وَتَجْعَلُونَ لَهُ أَندَادًا ذَلِكَ رَبُّ الْعَالَمِينَ

بگو: آيا شما به آن كسي كه زمين را دردو دوره آفريد كافر هستيد؟ و براي او شریک می تراشید او پروردگار دو عالم است.-

وَجَعَلَ فِيهَا رَوَاسِيَ مِن فَوْقِهَا وَبَارَكَ فِيهَا وَقَدَّرَ فِيهَا أَقْوَاتَهَا فِي أَرْبَعَةِ أَيَّامٍ سَوَاء لِّلسَّائِلِينَ

 او در زمين رواسی (پوسته جامد) و برروی آن برکت و (حیات ) را قرار داد و اقوات(غذای بیولوژیکی) را درچهار دوره آفرید. برای رفع نیاز درخواست کنندگان(موجودات زنده)

ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاء وَهِيَ دُخَانٌ فَقَالَ لَهَا وَلِلْأَرْضِ اِئْتِيَا طَوْعًا أَوْ كَرْهًا قَالَتَا أَتَيْنَا طَائِعِينَ-

سپس به آسمان زمین که دودی وتیره وتار بود پرداخت وبه اسمان زمین وزمین فرمود خواه نا خواه (بر مدار خود) آرام گیریدوجواب دادند آرام ومطیع هستیم .

- فَقَضَاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ فِي يَوْمَيْنِ وَأَوْحَى فِي كُلِّ سَمَاء أَمْرَهَا وَزَيَّنَّا السَّمَاء الدُّنْيَا بِمَصَابِيحَ وَحِفْظًا ذَلِكَ تَقْدِيرُ

الْعَزِيزِ الْعَلِيمِ –سپس آسمان زمین را در دو دوره ودر هفت طبقه آراست و امر خود را در کل طبقات آن قرار داد (قوانین مربوطه را در آنها وضع فرمود) وآسمان زمین را زینت بخش ستارگان قرارداد وآنرا محفوظ کرد واین است برنامه ریزی تدوین شده قادر متعال. خداوند زمین را پس از جدا شدن از ابر خورشیدی در دو دوره آفرید دوره تکامل اتمی و دوره تکامل شیمیائی یا تحول اتمی و تحول شیمیائی.

در دوره تکامل اتمی همجوشی هسته ای صورت میگیرد و باعث پیدا شدن عناصر سنگین مانند آهن و سایرعناصر میشود و زمین جرم دار میشود و جاذبه زمین شکل میگیرد ومی تواند گازهای موجود درجو خود را نگه دارد که به فضا پرتاب نشوند .

در دوره دوم تکامل شیمیائی است که با پائین امدن درجه حرارت اتم ها به ملکول ها تبدیل وملکول های آب ومتان وآمونیاک وکانی های آلومینیوم وسلیسیوم و پوسته جامد زمین ایجاد میشوند و برروی پوسته جامد زمین برکت حیات شکل میگیرد ودرست در همین زمان است که پوسته جامد زمین سرد میشود و بخار آب فراوان همراه عناصر متان وآمونیاک برروی ان تشکیل ملکول های اولیه حیات را میدهند.

خداوند درچهار دوره غذای بیولوژیکی یعنی پروتئین ها واسید نوکلئوتیدها وقند ها را خلق فرمود تا شرایط رشد ونمو نطفه اولیه حیات قبلا فراهم شود واین اعجاز قرآن است. این موضوع اخیرا توسط زیست شناسان معروف جهان اعلام شده وغذای بیولوژیکی را سوپ اولیه زمین مینامند .

قران این مطلب را در 1400 سال قبل عنوان کرده است و دقیقا همان مطالبی که علم زیست شناسی میگوید. این کلمات وحی خداوند هستند نه کلام حضرت محمد (ص) رسول گرامی اسلام.

 باید چشم را باز کرد وبا بصیرت به کلام خداوند نگریست. اولین پروبیونت ها یا سلول های بدون هسته یا باکتری های غیرهوازی در پایان دوره چهارم خلق میشوند. پرفسورکاپلان ایجاد غذای بیولوژیکی تکثیر پذیر را شرط اولیه تشکیل حیات میداند و نطفه هم همین پروبیونت های تکثیر پذیردارای ملکول های DNA است. این ملکول ها باید درشرایطی به وجود آیند که  نور خورشید و اشعه ماورائ بنفش مانع ایجاد این نطفه حیات نشوند. از این نظر است که خداوند متعال میفرماید پس از اینکه اقوات در پوسته جامد زمین ایجاد شد و نطفه حیات شکل گرفت به آسمان زمین پرداخت درحالی که دودی و تیره و تار بود و یکپارچه واین فرآیند میلیون ها سال طول کشید تا راه نطفه هموار شد.

باید توجه داشت که تا به این لحظه خورشید وزمین مدار ثابت خود را تثبیت نکرده بودند. چرا که زمین هنوز حالت کروی شکل خود را نیافته ومداران تثبیت نشده بود و چه زیبا خداوند در تمثیلی برای ما واقعه علمی پیدایش زمین را شرح میدهد .

فَقَالَ لَهَا وَلِلْأَرْضِ اِئْتِيَا طَوْعًا أَوْ كَرْهًا قَالَتَا أَتَيْنَا طَائِعِينَ-

دراین لحظه (زمان)آسمان زمین و زمین تثبیت میشوند وبه تعبیر قرآن آرام میگیرند و تسلیم برنامه ریزی هدفمند خالق متعال قرارمیگیرند. چقدرزیبا بیان فرموده است دانشمندان زمین شناسی به واقعیت این پروسه از نظرعلمی و زمان ایجاد اقوات و ارتباط آن با آسمان دودی نرسیده اند و مطالب قرآن کاملا جدید وعلمی وبرای دانشمندان زمین شناس مسلمان مایه افتخار وعامل طرح درمحافل علمی است.

پس از تثبیت زمین و آسمان آن هفت جو زمین شکل میگیرد و لایه  حفاظ  زمین و به تعبیر قرآن سقف محفوظ برای حفاظت ازحیات و فیلتر کردن اشعه ماورائ بنفش ایجاد میشود و هفت طبقه جو زمین ضامن بقائ و حیات موجودات در زمین شکل میگیرد. جو و هفت طبقه آن در دو دوره بازی و اسیدی، به عبارتی دوره اول عناصرغالب محیط ئیدروژن است که عنصر غالب جو یک پارچه درسالیان دراز بود ه و در دوره دوم با ایجاد اکسیژن به محیط  اسیدی  تبدیل میشود. هفت آسمان در بند تصورات ذهنی ما

 هرکدام ازاین کلمات معنی ومفهوم خاص خود را دارند. درآیات خداوند تفکر وتعقل کنیم تا مطالب نو وعلمی از آن بیرون آوریم وهر کلمه خداوند درقرآن دنیائی ازمفاهیم در خود دارد که باید آنرا درک کرد .سید محمد تقوی اهرمی دی ماه 1394-ویرایش جدید شهریور 1395وآخرین ویرایش خرداد1397

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

امارگیر سایت