خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ژنتیک و اشاره قرآن به دو رشته ساختاری و وظائف محوله آن

مقدمه نوشتار

انسان و سایر موجودات زنده دارای ساختار مادی هستند و از مولکول های آلی شیمیایی ساخته شده اند ولی این ساختار مادی به تنهائی قادر نیست ماهیت زنده بودن را در اختیار آنها قرار دهد. بنابراین عوامل و فاکتورهای دیگری باید وجود داشته باشند تا حیات در درون آنها تداوم یابد. ماده و انرژی تواما لازم و ملزوم یکدیگرند تا بقاء حیات را تضمین نمایند. موجود زنده بدون سوخت و ساز که یک واکنش انرژی زا است و متابولیسم موجود زنده را هدایت میکند و همچنین تبادل اطلاعات که در امر توارث و ساختن ترکیبات مورد نیاز بدن بر اساس برنامه  تدوین شده عامل اساسی است نمی تواند ادامه حیات دهد.

امروزه ما مفهوم نیرو و انرژی را در تبادل اطلاعات در فضای مجازی و اینترنت و انتقال داده های عظیم را به خوبی درک میکنیم. سخت افزارها بدون برنامه ریزی نرم افزاری که بر پایه انرژی و نیرو بنا شده نمی توانند مفهومی داشته باشند. این یک واقعیت انکار ناپذیر درعصر شکوفائی علم است. ترکیبات آلی ساختاری بدن موجود زنده حکم سخت افزار را دارد که بدون نیرو و انرژی و برنامه ریزی تدوین شده که در نهاد موجود زنده قرار داده شده عملا ماهیت خود را از دست میدهند.

این برنامه با انتقال داده های موجود زنده از طریق توارث به جانشین او میرسد. خیل عظیم بند پایان که 80 درصد موجودات زنده را تشکیل میدهند، ماموریت دارند تا براساس برنامه ریزی تدوین شده در ژن آنها که بدون کم و کاست به نسل بعدی منتقل میشود فعالیت خود را که بقاء حیات در کره زمین است انجام دهند. در قرآن در آیات 49 و 59 سوره نحل فعالیت بند پایان (ریز جنبندگان) را امری است که در وجود آنها نهاده شده و با ملائکه  که  قوانین طبیعت هستند مامورند کار محوله را انجام دهند .اینجا کلیک کنید.


وَلِلّهِ يَسْجُدُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأَرْضِ مِن دَآبَّةٍ وَالْمَلآئِكَةُ وَهُمْ لاَ يَسْتَكْبِرُونَ- يَخَافُونَ رَبَّهُم مِّن فَوْقِهِمْ وَيَفْعَلُونَ مَا يُؤْمَرُونَ- و آنچه در آسمانها (هفت جو زمین و اشاره به موجودات زنده است من دابه موید این موضوع است) و آنچه در زمين از جنبندگان و ملائکه هستند براى خدا سجده مى‏كنند ( بر فطرت ذاتی خود باقی ماندن تسبیح خالق متعال است) و تكبر نمی‏ ورزند- از پروردگارشان كه حاكم بر آن هاست خوف دارند (احساس مسئولیت میکنند) و آنچه را ماموریت دارند انجام میدهند.

یک حشره نر و ماده به محض بیرون آمدن از لارو خود جفت گیری میکنند و نوع نر میمیرد و ماده میداند که تخم های خود را در کجا بگذارد تا نوزادان بتوانند بدون حضور مادر تغذیه و رشد کنند و نوزاد بدون حضور والدین بر اساس برنامه ریزی ژنتیکی منتقل شده  دقیقا روش زندگی خود را میداند. قرآن این برنامه ریزی را امر و وحی خداوند میداند که هدایت تمامی موجودات زنده را که در نهاد آنها قرار داده است بر عهده دارد. مثال وحی به زنبور عسل نمونه بارزی است که در قالب تمثیل و زنبور هم نمونه تمثیلی از بند پایان برای ما تشریح داده است. دو آیه 68 و 67 سوره نحل به این موضوع می پردازد. خداوند به زنبور عسل وحی فرموده و شیوه زندگی و روش برچیدن گرده گل و تولید عسل را یادآوری میکند و تاکید می فرماید روش زندگی زنبور عسل امر وحی خداوند در نهاد او است، به آیات توجه فرمایید.


وَأَوْحَى رَبُّكَ إِلَى النَّحْلِ أَنِ اتَّخِذِي مِنَ الْجِبَالِ بُيُوتًا وَمِنَ الشَّجَرِ وَمِمَّا يَعْرِشُونَ
خداوند به زنبور عسل وحی نمود که در کوهستان و درختان مشجر و داربست های چوبی لانه درست کنید-شیوه ساختن و محل ساختن لانه برنامه تدوین شده خداوند در ژن زنبور عسل گذارده شده است و زنبور نمونه ای از یک پدیده زنده طبیعی است.


ثُمَّ كُلِي مِن كُلِّ الثَّمَرَاتِ فَاسْلُكِي سُبُلَ رَبِّكِ ذُلُلًا يَخْرُجُ مِن بُطُونِهَا شَرَابٌ مُّخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ فِيهِ شِفَاء لِلنَّاسِ إِنَّ فِي ذَلِكَ لآيَةً لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ


پس از ساختن لانه بر اساس رهنمودی که خداوند داده است و در نهاد آنها گذارده- فَاسْلُكِي سُبُلَ رَبِّكِ (راهی که خداوند شما پیش پای شما نهاده را طی کنید، مفهوم وحی به زنبور در این جمله نهفته است)- ازثمرات گیاهان بهره جوئید ، این چنین از درون آنها عسل با رنگ های متنوع حاصل میشود که در آنها برای مردم درمان و شفائ مقررشده إِنَّ فِي ذَلِكَ لآيَةً لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ.

این آیه (پدیده طبیعی) برای آنهائی که در آن تعقل میکنند نشانه ای است. وحی امر خداوند است. امر خداوند به رسولان الهی هم وحی است از سنخ دیگر- فیزیک و شیوه نزول وحی در قرآن- قرآن در تمامی موارد پدیده های طبیعی در قالب تمثیلی کوتاهی و صرفا برای یادآوری و تذکر به آنها اشاره کرده است. در بالا اشاره شد ساختار بدن انسان از ماده و انرژی ساخته شده است. سوخت و ساز نیرو و انرژی است که با ماده که ترکیبات آلی ساختار بدنی انسان یک مجموعه بهم پیوسته را  تشکیل میدهند. ماهیت سوخت وساز واکنش سوختن است. آتش در چوب قرار داده شده تا هر وقت ما بخواهیم ان را برای نیاز خود بیرون آوریم.


الَّذِي جَعَلَ لَكُم مِّنَ الشَّجَرِ الْأَخْضَرِ نَارًا فَإِذَا أَنتُم مِّنْهُ تُوقِدُونَ-خداوند است که در نهاد درخت سبز برای شما آتش را قرارداد که هر وقت نیاز داشتید آن را بیرون می آورید. شرایط را برای بیرون آوردن آتش باید فراهم کرد درختی که خشک شد و آب درون آن بخارشد آماده است که شما عمل سوختن را انجام دهید و سوختن واکنش شیمیایی است با اکسیژن هوا وقتی ما نفت را که درجه احتراق آن بالا دارد را بر روی چوب می ریزیم و آتش میزنیم این واکنش شیمیایی شروع میشود و هیدراتهای کربن موجود در چوب با اکسیژن هوا ترکیب می شوند و انرژی آزاد میشود وما با حرارت و نور و شعله ان را (انرژی را که آزاد میشود) حس می کنیم.

آیا این تمام موضوع سوختن است، عاملی که این تظاهرات سوختن را بیرون میدهد واکنش شیمیائی است که از دید ما پنهان است. حال سوختن کند داریم و تند و فوق العاده سریع ، حرارت و انرژی آن هم متفاوت است و در بدن موجود زنده کند است و شعله ندارد و آنزیم ها نقش نفت را بازی می کنند و هیدرات های کربن، پروتئین ها، چربی ها را وادار به سوختن می کنند و انرژی مورد نیاز بدن تامین میشود.


یکی از علائم سوختن کند در مثلا انسان حرارت بدن او است که روی درجه 37 به قدرت خداوند متعال و با دخالت اسباب و قوانین طبیعت که ملائکه هستند ثابت می مانند و بقیه انرژی در بدن صرف انواع فعالیت های جسمی بکار گرفته می شود و اگر مازاد داشته باشد به صورت چربی در بدن ذخیره میشود. موجودات زنده از دو عامل ماده و انرژی تشکیل شده اند عناصر و ترکیبات شیمیایی ساختار جسمی را به وجود می آورند.

در ترکیبات شیمیایی  دیگرهم نیرو بکار رفته مانند سنگ ها ولی فرقی که موجود زنده و سنگ دارد در عمل سوخت و ساز در درون ساختار بدن موجود زنده است که همین سوختن است که بدون آن موجود زنده مفهومی ندارد.


حال این انرژی که در سوختن آزاد می شود از کجا می آید. مولکول های شیمیایی از پیوستن اتم ها به یکدیگر ایجاد شده اند. این  اتم ها با اشتراک گذاشتن الکترون های مدار خارجی خود به صورت اشتراکی یا رد و بدل کردن آن پیوند مولکولی را ایجاد میکنند. نیرو و انرژی در این پیوند ها دخالت مستقیم دارند. این پیوند ها که  از هم گسسته  می شوند انرژی را آزاد یا از محیط می گیرند. این پیوند ها در طبیعت بی جان مانند سنگ ها بدون تغییر باقی می مانند مگر اینکه برخی از ترکیب شیمیایی آن با اکسیژن واکنش داشته باشند و اکسیده  شوند. در موجودات زنده این پیوند ها در سلول ها و دیگر اعضاء بدن دائم در تغییر و تبدیل هستند و انرژی می گیرند و یا آزاد می کنند .هر ترکیب شیمیایی در بدن دارای یک واسطه است بنام آنزیم ها است. این انرژی سوخت ساز مدت های مدیدی از دید انسان پنهان بودند. به عبارتی جن بودند، وجود داشتند و در کنار ما بودند و با ما زندگی می کردند و میکنند و اولاد انسان انس و جن تواما است. هم اولاد جن بشمارمی آید و هم انس. کافر و مسلمان دارند و ولی ما آن ها را کشف نکرده بودیم. اکنون برای ما روشن شده است. به نوشتار جن و جان از خرافات تا واقعیت قرآنی-قسمت دوم جن و انس- مراجعه فرمایید.


خداوند متعال در آیات ذیل نوید روشن شدن موضوعات علمی را برای ما بیان میکند که یکی امر وحی در ژن زنبور عسل، جن و انس و بسیاری موضوعات دیگر که  اگر ما خود را از تصورات کهن که نظر گذشتگان  از حدود هزار سال به این طرف است و بر باور ذهنی ما فرو رفته رها سازیم  و پرده ابهام را از روی آیات متشابه قرآن کنار بزنیم، حقایق علمی آن روشن می شود. این مقدمه طولانی برای تشحیذ ذهن عرض شد تا به موضوع ژنتیک برسیم. مسئله مهمی که در مقدمه بیان شد درحقیقت سه عامل اساسی موجود زنده است

جهان بینی زیست شناسی قرآن

اول ساختار مادی که انسان از آن درست شده و دوم انرژی یا  تبادل انرژی که سوخت و ساز را بر عهده دارد و اطلاعات ساختاری بدن را ایجاد میکند و عامل سوم و اصلی نرم افزار فرماندهی ژن موجود زنده که همان امر و وحی خداوند است که هدایت موجود زنده را برعهده دارد. این سه عامل جهان بینی زیست شناسی قرآن را بیان میکند. علم عامل سوم را کار ندارد، زیرا مقوله ماوراء جهان مادی است 


خُلِقَ الْإِنسَانُ مِنْ عَجَلٍ سَأُرِیكُمْ آیَاتِی فَلَا تَسْتَعْجِلُونِ -انبیا ۳۷ ذات انسان بر عجول بودن خلق شده، بزودی آیاتی را به شما نشان داده می شود عجول نباشید.

برخی این آیه را به DNA ربط میدهند که درست نیست. میتواند حما مسنون و یا صلصال و یا صلب و ترائب و یا نطفه امشاج و یا ماء مهین و.. باشد که ادله های علمی آنها روشن شده است. برای دانستن دلائل علمی آن روی کلمات کلیک کنید. آیه معروف دیگری هم ذیلا تقدیم میشود.


سَنُرِيهِمْ آيَاتِنَا فِي الْآفَاقِ وَفِي أَنفُسِهِمْ حَتَّى يَتَبَيَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ أَوَلَمْ يَكْفِ بِرَبِّكَ أَنَّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ شَهِيد
بزودی آیات (نشانه های) خود را در کائنات و در نفس وجودی خودتان نشان خواهیم داد تا واقعیت حقانیت خداوند برای شما روشن شود .آیا این  شما کفایت نمی کند که تمامی جهان مادی بر حقانیت او شهادت میدهند.

نشانه های فراوانی در دو قرن اخیر کشف شده که بسیاری از آیات متشابه را میتوان به  کمک آن علوم تاویل نمود.

ژنتیک اساس تداوم حیات و انتقال خصیصه موجودات زنده است


از جمله موضوعی که می تواند منظور آیه فوق باشد که بزودی نشانه های خود را در آفاق و در نفس خودشان را به آنها نشان میدهیم ژنتیک در وجود انسان است. در این آیه از درون خود انسان نام برده و این احتمال میرود که منظور اشاره به DNA باشد. ما موارد بسیار دیگری در قرآن داریم که به خلق ژن به صورت ژن اولیه RNA در پروکاریوت ها که قرآن به آن نطفه امشاج نامیده اشاره کرده که از سیاق آیات و زمان و مکان  بروز آن  و مقایسه با علم زیست شناسی و تاریخچه حیات در زمین اولیه میتوان فهمید –اینجا کلیک کنید- و DNA به صورت علقه که زمان نفخت من روحی است و روح امر نهاده شده در DNA است. اینجا کلیک کنید. بعلاوه بر اساس آیات قرآن در 9 و 10 سوره فصلت و برنامه ریزی اقوات یا غذای بیولوژیکی در چهار دوره برای موجوداتی که قرار است خلق شوند- باکتری های اولیه حیات و در دوره چهارم اقوات و بر اساس علم زیست شناسی ماده زنده که دارای ژن اولیه RNA است از ماده بیجان خلق میشود. به مقاله حما مسنون وصلصال پایه و اساس اولیه حیات مراجعه فرمایید.


ژن و اشاره به ساختار و وظایف آن  در قرآن


جالب است که قرآن صراحتا به DNA و ماهیت ذخیره اطلاعات فردی انسان اشاره کرده است. تمثیلی است زیبا و در ارتباط با دو رشته ژن. آیات ذیل را ملاحظه فرمایید.

سوره ق آیات 16 الی 18


وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ وَنَعْلَمُ مَا تُوَسْوِسُ بِهِ نَفْسُهُ وَنَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِيدِ –16
إِذْ يَتَلَقَّى الْمُتَلَقِّيَانِ عَنِ الْيَمِينِ وَعَنِ الشِّمَالِ قَعِيدٌ -۱۷
مَا يَلْفِظُ مِن قَوْلٍ إِلَّا لَدَيْهِ رَقِيبٌ عَتِيدٌ-18


در حقیقت ما انسان را خلق کردیم و تمامی وسوسه ها ی نفسانی او را می دانیم و ما از رگ گردن او به او نزدیک تریم-زیرا که يَتَلَقَّى الْمُتَلَقِّيَانِ – دو راست و چپ درهم تلاقی کننده متوالی ( متلقیان یعنی یتلقی را تکرار کردن ) در وجود انسان نشانده شده-هیچ سخنی گفته نمی شود یا هیچ عملی از انسان سر نمی زند مگر اینکه رقیب می گیرد و عتید  ضبط می کند. در تفسیر المیزان نکات و معانی ظریفی اشاره شده که ابتدا به آن اشاره میکنم و سپس بحث را ادامه میدهیم."کلمه تلقی و تلقن به معنای گرفتن است و مراد از متلقیان بطوریکه از سیاق آیات استفاده میشود دو فرشته است موکل بر انسان و عمل او را تحویل گرفته آن را با نوشتن حفظ می کنند" و در چند جمله پایین تر می فرماید. به مقاله سجده ملائکه به نطفه علقه مراجعه فرمایید.

جمله عن الیمین و عن الشمال قعید می خواهد موقعیتی را که ملائکه نسبت به انسان دارند را تمثیل کند و دو طرف خیر و شر انسان را که حسنات و گناهان منسوب به آن دو جهت است به راست و چپ محسوس انسان تشبیه  نماید و گرنه فرشتگان موجوداتی مجردند که در جهت قرار نمی گیرند."  یک مطلب دیگر را هم علامه اشاره فرموده که کوتاه اشاره کنم." لفظ به معنی پرتاب کردن است و اگر سخن گفتن را لفظ نامیده اند به نوعی تشبیه است و کلمه رقیب به معنی محافظ (حفظ کننده اعمال) و عتید به معنای کسی است که فراهم کننده مقدمات آن ضبط  و حفظ است. خلاصه مطلب علامه  موضوع رقیب وعتید است. یکی مقدمات را فراهم میکند و دیگری ضبط میکند. 

فرشته نامیدن یتلقی المتلقیان از نظرات کهن در تفاسیر نقش بر بسته که علامه هم از آن استفاده کرده که البته در این دو کلمه هیچ اشاره ای به فرشته یا ملائکه یا مامور نشده و با آیات همخوانی ندارد و تصورات ذهنی ما است. علامه آنرا تمثیلی می داند برای فهماندن مطالبی. خود کلمات معانی خود را دارند. دو ملاقات کننده و بهم رسیده و با هم برخورد کرده و یا در هم فرو رفته معنی میدهد. دو راست و چپ که با هم تلاقی می کنند و این تلاقی مکرر در آن انجام می شود. مفهومی است که از خود کلمه استنباط میشود همه اینها در درون انسان قعید شده اند، قرارداده شده اند یا نشسته اند. 

 حال چرا خداوند در این تمثیل زیبای علمی از کلمه یتلقی المتلقیان استفاده کرده است و مفهوم علمی آن چیست نیاز داریم مقداری درباره ساختار مولکول اسید دی اکسی ریبو نوکلئیک که همان مولکول DNA است مطلبی بنویسم.

مطالبی که نقل می کنم از کتاب ارزشمند مبانی ژنتیک مولکولی مرحوم دکتر یزدی و مقاله DNA پروفسورفون گراری فلزنفلد-Von Grary Felsenfeld در مجله –Spektrum der Wissenschaft: die Molekuele des Lebens 1986 انتخاب شده است.


ساختار مولکولی DNA


مولکول DNA از دو زنجیره یا رشته که در سمت راست و چپ محور میانی قرار گرفته اند مانند یک نردبان که دو پایه دارد و به وسیله  پلکان این دو پایه بهم وصل شده اند. اساس این ساختار بر روی نوکلئوتیدها قراردارد و یک نوکلئوتید از یک قند ساده بنام ریبوز و یک عامل فسفات و یک باز آلی تشکیل شده است که بهم وصل شده اند. تصویر(1 قند ریبوز را نشان میدهد. فرمول قند ساده و نام گذاری اتم های کربن آنها که در علم  ژنتیک کاربرد وسیع دارد. سمت چپ ریبوز و سمت راست یک عامل هیدروکسیل در کربن ،2(دو پریم) با عامل هیدروژن جایگزین شده و دی اکسی ریبوز را نشان میدهد. DNA  قند های آن دی اکسی ریبوز و RNA  قندهای آن ریبوز است. دو فرمول را با هم مقایسه فرمائید که اختلاف آنها در چیست؟تصویر شماره 1


عامل فسفات بر روی کرین های شماره ،5 (پنج پیریم) و،3 قند ریبوز می نشیند و از هر نشستن یک مولکول آب از محیط خارج میشود. محل اتصال فسفات در همین جا ها مرتبا تکرار میشود و با از دست دادن مولکول های آب فرمول زنجیره ای طویل درست میشود. در اتم های،ا (یک پریم کربن) قند، یک باز از چهار باز تیمین، آدنین، سیتوزین و گوانین مطابق تصویر شماره (2) می نشینند و تکرار می شوند. تصویر3 (اشاره کوتاه برای تشحیذ ذهن، آبی که خارج میشود همان ماء دافق است که اساس تشکیل نطفه آغازین حیات است)تصویر شماره 2                                      تصویر شماره 3


نوکلئوتیدها مطابق تصویر شماره 3 به صورت ماکرو مولکول زنجیره ای بصورت عمودی توالی پیدا میکنند. این نوکلئوتیدها پشتشان به پروتئین ها وصل است. یعنی دو پایه نردبان از پروتئین ها و DNA و RNA ساخته شده اند و طرف داخلی نردبان که به پله ها وصل است DNA و RNA مقابل هم قرار گرفته اند که بازهای چهارگانه T ،G ،C ،A مطابق شکل های 2 و3 حکم  پله ها را دارند. تصویر4 ساختار دو بعدی و تصویر شماره 5 ساختار سه بعدی DNA را نشان میدهد.

تصویر شماره 5                                                                                  تصویر شماره 4


اساس مولکول DNA از نوکلئوتیدها، بازها و پروتئین ها بنا شده. طرز قرار گرفتن بازها و نوع پروتئینی که باز ها به آن وصل میشوند  تشکیل کودن یا رمز گذاری ژن می دهند که بحث مفصلی دارد. مطلب مهمی که ما می خواهیم از آن استنباط  خود را بیرون آوریم تاب خوردن دو رشته DNA و محل های تکرار کدینگ ژن ها است. ژنها توالی و طرز قرارگرفتن بازها در زنجیره دو رشته است. همانطور که در تصویر شماره 5 ملاحظه فرمایید هر سه باز تشکیل یک کودن میدهند و مقابل هر کدون هم یک پروتئین خاصی از 20 نوع پروتئین ساختار موجود زنده قرار گرفته است. رشته سمت راست قرمز رنگ DNA پیک نامیده میشود  که  حامل ژن ملکولی است.

ترتیب قرارگرفتن بازهای ملکول اسید ریبونوکلئیک RNA مکمل بازهای یکی از دو رشته یا زنجیره DNA است. یعنی مکمل زنجیره ای که از روی ان مولکول جدید RNA ساخته میشود بنام زنجیره الگو یا حساس.

بنابراین دو زنجیره هر کدام ماهیت کاری خود را دارند. زنجیره ای که روی آن رونویسی انجام نمی شود را زنجیره ضد الگو می نامند. در مولکول DNA تمامی ژن ها الزاما روی یک زنجیره قرار ندارند بلکه در هر دو توالی الگو و ضد الگو وجود دارد. دو رشته درهم پیچ خورده هستند و در نقاطی مثلا در هرده جفت باز یک تاب خوردگی 360 درجه وجود دارد که شیار بزرگ و شیار کوچک نامیده میشوند. این تلاقی ها در هر چند جفت  باز تکرار می شود و برای رونویسی اهمیت ویژه ای دارد. این مفهوم را میرساند که دو رشته در مکان هائی بهم میرسند یا تلاقی می کنند و یا همدیگر را ملاقات میکنند. این محل ها برای دانشمندان علم زیست شناسی برای رمز گشایی بسیار با اهمیت است. این مطلب اول بود و

مطلب دوم در بحث رونویسی رونوشت یا کپی برداری از DNA سه نوع اسید ریبونوکلئیک پیام، ناقل و ریبوزومی  نقش دارند. زنجیره RNA پیک حامل رموز ژنتیک یعنی لغات سه حرفی و جمله های رمز ژنتیک است (تصویر5) مولکول اسید نوکلئیک ناقل اسید آمینه های مخصوص خود را به شیوه خاص جذب و با خود به جایگاه حمل میکند. اصطلاحا به داخل کارگاه  و اسید ریبونوکلئیک های ریبوزومی که در ساختمان DNA قراردارند- رشته چپ در تصویر شماره 4 آنها را در ساختار ژن بعد از شناسائی قرار میدهند. بازها و مولکولهای مورد نیاز را منتقل و مقدمات ذخیره سازی را فراهم میکند.

بنابراین با مطالب عنوان شده این دو رشته راست و چپ در محل هائی خاص و تکرار شونده درهم تلاقی میکنند و دوم RNA ریبوزومی با تحویل گرفتن اسیدهای آمینه و نوکلئوتیدها مقدمات کپی برداری را فراهم میکند.


حال که تا اندازه ای به سیستم ژنتیک آشنا شدیم مجددا به آیات اشاره شده بالا نگاهی می آندازیم و در باره آنها تفکر و تعقل میکنیم .سوره ق 16 الی 18


وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ وَنَعْلَمُ مَا تُوَسْوِسُ بِهِ نَفْسُهُ وَنَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِيدِ 
إِذْ يَتَلَقَّى الْمُتَلَقِّيَانِ عَنِ الْيَمِينِ وَعَنِ الشِّمَالِ قَعِيدٌ 
مَا يَلْفِظُ مِن قَوْلٍ إِلَّا لَدَيْهِ رَقِيبٌ عَتِيدٌ


خداوند در درون انسان از رگ گردن به او نزدیک تر است، زیرا دو راست و چپ درهم تلاقی کننده متوالی ( متلقیان یعنی یتلقی را تکرار کردن ) در درون بدن انسان نشانده شده، عملی انجام نمی شود مگر اینکه رقیب مقدمات را فراهم و عتید آن را ضبط میکند. رقیب و عتید دو رشته DNA هستند که خداوند متعال در تمثیلی بیان فرموده. خداوند با روح خود در این تبادل اطلاعات امر خود را اجرا میکند و تمامی مکانیسم گرفتن داده ها و ضبط آن را هدایت میکند و نمونه آن در وحی به زنبور عسل اشاره شد. حال معنی یتلقی المتلقیان معنی علمی خود را پیدا میکند. دو متلقی کننده با عمل تکراری متلقیان در چپ و راست در بدن انسان نهاده شده که عمل ملاقات کننده تکراری را با هم  دارند. این تاویل علمی و واقعی این آیات متشابه است که ما باید با ابزار علم آن را کشف کنیم  نه در تخیلات ذهنی گذشتگان .


حدود چند میلیارد سلول در بدن انسان وجود دارد که در درون هسته آنها ژن قرارداده شده و این چند میلیارد ژن با هم رابطه ای سازمان یافته دارند. تصور کنیم اگر کوچکترین عملی را انسان انجام دهد در ژن ضبط میشود و همزمان در یک آن در همه سلول ها این تغییر اطلاعات ضبط میشود. علم زیست شناسی این موضوع را بر گردن واکنش های شیمیایی انداخته است ولی در حقیقت هنوز علم رمز و راز مدیریت آن را کشف نکرده  و سرعت پخش داده در تمامی چند میلیارد سلول در یک آن انجام می شود و امری محیرالعقول است که علم از روی آن می پرد. دنیایی از واقعیت های نهفته علمی در آیات قرآن وجود دارد که تنها با تفکر و تعقل و مقایسه با علم مربوطه فهمیدنی است نه با نظر گذشتگان. آیات زیر را نگاه  کنیم و با علم روز قیاس کنیم-به مقاله راجرز  پنروز دانشمند فیزیک نظر قرآن را تائید کرد مراجعه فرمایید.


کتاب مبین مرکز ضبط داده های ساختار مادی و اعمال انسان و تمامی موجودات زنده است


إِنَّا نَحْنُ نُحْيِي الْمَوْتَى وَنَكْتُبُ مَا قَدَّمُوا وَآثَارَهُمْ وَكُلَّ شَيْءٍ أحْصَيْنَاهُ فِي إِمَامٍ مُبِينٍ-بدرستیکه ما مرده را زنده می کنیم و کلیه آثار وجودی گذشته و حال او را در امام مبین (همان کتاب مبین است) هارد دیسک عظیم جهان خلقت می نویسیم. مرده ای که پوسیده و زمین آثار مادی او را بر باد داده و اثری از آن نیست تنها با اطلاعاتی که از بدن موجود زنده در هنگام حیات به مرکز داده های کتاب مبین منتقل شده  زنده می شود. این با علم فیزیک کوانتوم و عالم غیب قابل درک است .قیامت و علم کوانتوم


آیات 1 الی 4 آن سوره توجه فرمایید.

ق وَالْقُرْآنِ الْمَجِيدِ-- بَلْ عَجِبُوا أَن جَاءهُمْ مُنذِرٌ مِّنْهُمْ فَقَالَ الْكَافِرُونَ هَذَا شَيْءٌ عَجِيبٌ- أَئِذَا مِتْنَا وَكُنَّا تُرَابًا ذَلِكَ رَجْعٌ بَعِيدٌ- قَدْ عَلِمْنَا مَا تَنقُصُ الْأَرْضُ مِنْهُمْ وَعِندَنَا كِتَابٌ حَفِيظٌ
"قسم به قرآن مجید کافران می گویند اینکه ما مردیم و بدن ما خاک شد دوباره زنده شویم بسیار بعید است، بعبارتی می گویند چیزی و آثاری از بدن ما دیگر وجود ندارد چگونه ما دوباره زنده میشویم، خداوند میفرماید بله میدانم که زمین چیزی از شما باقی نمی گذارد اما نزد ما یک کتاب حفیظ است."


کتاب حفیظ  تمامی داده های اطلاعاتی مورد نیاز برای زنده شدن انسان در آن محفوظ نگه داری شده و به زبان امروزی ذخیره شده است. نوشته های محفوظ، یا به زبان امروزی اطلاعات ذخیره شده،

بنابراین زنده شدن انسان با همین بدن مادی و بوسیله همین اطلاعات اتفاق می افتد. کتاب حفیظ  در قرآن در ارتباط با کتاب مبین است که در آیات دیگری نیز به آن اشاره شده است. کتاب مبین در بسیاری از آیات مرکز داده های جهان آفرینش هم نامبرده شده و این کتاب حفیظ داده های مخصوص انسان است و میتواند یکی از فایل های آن بشمار آید.

روح ماموریت انتقال داده ها را بر عهده دارد و در ارتباط  تنگاتنگ با مولکول های ژن موجود زنده است. روح من امر ربی است. موجود زنده از زمانی که  از ماده بی جان به جاندار تبدیل می شود ژن اولیه در آن ایجاد می شود. باکتری های غیرهوازی بدون غشاء هسته و هسته اولین نفس حیات در زمین اولیه است و نفس واحده تک سلولی تکامل یافته با ژن کامل این تک سلولی اولیه است که حدود دو میلیارد سال بعد از آن خلق می شود که تمامی موجودات زنده از این نفس اولیه نشات میگیرند. این علقه است.

برای تداوم حیات موجود زنده باید ابتدا غذای فراوان خلق شود و سپس سلول اولیه حیات در آن مستقر شود. این را علم زیست شناسی یکی از موارد و شرایط ایجاد حیات می داند. قرآن بر روی پوسته جامد و داغ اولیه زمین اقوات غذای بیولوژیکی موجودات زنده را در چهار دوره برنامه ریزی کرد. براساس نظریه دانشمندان معروف تکامل و زیست شناسی نطفه اولیه حیات که تنها از ژن تشکیل شده بود در چهار مرحله ایجاد شد- اقوات ترکیبات آلی از چربی ها، نوکلئوتیدها، اسید های آمینه، قندها در چهار مرحله از ساده ترین مولکول های آلی تا ماکرو مولکول های زنجیره ای ژن ها در چهار دوره ایجاد شدند و در دوره آخر حیات در مولکول های ژن خلق الساعه ایجاد می شود. ماده بی جان به جاندار تبدیل می شود.اینجا کلیک کنید


قرآن دمیدن روح را در ژن را در آیات زیر بیان فرموده است.سوره سجده


الَّذي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْ‏ءٍ خَلَقَهُ وَ بَدَأَ خَلْقَ الْإِنْسانِ مِنْ طينٍ (7) ثُمَّ جَعَلَ نَسْلَهُ مِنْ سُلالَةٍ مِنْ ماءٍ مَهينٍ (8) ثُمَّ سَوَّاهُ وَ نَفَخَ فيهِ مِنْ رُوحِهِ وَ جَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ وَ الْأَبْصارَ وَ الْأَفْئِدَةَ قَليلاً ما تَشْكُرُونَ-سجده-خداوند است که کل شیئ (کل جهان مادی ) را به  نحو نیکو آفرید و خلقت انسان را از طین آغاز کرد و سپس نسل بعد از آن را از سلاله (ترکیبات مشتق شده از آب کم)  قرار داد و سپس آن را سویته کرد و روح خود در آن نهادینه  کرد و بعد از شکل دادن به اولین  نفس حیات روح خود را در آن دمید.

در این مرحله نسل ایجاد شده بعد از نفخ من روحی هنوز اعضاء بدن ندارد. باکتری هوازی هسته دار با ژن DNA کامل که علقه است. اقرا بسم ربک الذی خلق خلق الانسان من علق 

این علق تک سلولی هسته دار با غشاء هسته ای و غشاء سلولی کامل که بعد از ایجاد هفت آسمان جو زمین خلق شد و دارای توارث است و به طریق ژنتیکی و جنسیت تکثیر می پذیرد. هنوز اعضاء ندارد حتی قلب هم ندارد در پروسه تکاملی حیات در چند صد میلیون سال بعد صاحب  اعضاء میشود. این را از آیات قرآن در آورده ام که به صراحت بیان کرده است. صلب و ترائب و داستان علمی این رخداد در سه و نیم میلیارد سال قبل.

اگر این پروسه را به درون رحم زن تصور کنیم، وقتی که آب مرد و اوول زن به لقاح می رسند از ترکیب آن دو نطفه ایجاد می شود و هسته اولیه ایجاد شده بعد از لقاح تمامی اعضای بدن را در مقیاس کوچک دارد و رشد آن شروع می شود و قلب نوزاد دو الی سه هفته کامل و شروع به ضربان زدن میکند. بنابراین این پروسه در زمین اولیه رخ داده است. تحولات درون رحم بازآفرینی خلق انجام شده است. برای شما گوش و چشم و قلب قرارداد. خداوند تمامی زمینه ایجاد حیات را فراهم می فرماید که خود مفهوم بسیار گسترده ای دارد. سپس خلقت انسان را از طین آغاز کرد. پروسه خلقت انسان از شروع آن از طین تا ایجاد ترکیبات آلی شیمیایی حیات و مولکول های ژن در چهار مرحله اقوات برنامه ریزی میکند. بعد از بداء خلق الانسان من طین، نسل بعد از آن را که واکنش ها شیمیایی حیات است را از عوامل ساختاری آب که سلاله آب است (عامل هیدروژن و هیدروکسیل یا رسوب ایجاد شده در رس داغ) قرارداد و سپس آن را سویته کرد یا آراست و یا شکل داد. شکل دادن یعنی ابتدا ساختار مولکولی ژن یا نطفه اولیه را برنامه ریزی و مدیریت کرد ( قدر فیها اقواتها فی اربعه ایام) و سپس روح خود را در آن نفخه کرد. با نفخ فیه روحی در ماکرو مولکول زنجیرهای ژن، ژن بی جان به جاندار تبدیل میشود.بعد از ایجاد نطفه اولیه حیات که  اعضاء ندارد .طی دوره تکامل زمان بر گوش و چشم و قلب در آن  جاعل کرد ولی اندکی شکرگذارهستند.

بنابراین ژن با روح خداوند پیوند ناگسستنی دارد. روح فرماندهی ژن را بر عهده دارد.


این نطفه اولیه همان نطفه امشاج است که از RNA حلقوی تشکیل شده و علم زیست شناسی آنرا DNA ناقص میداند و اخیرا علم کشف کرده که ابتدای تکامل DNA از RNA حلقوی و در باکتریهای اولیه بدون هسته و غشاء هسته ای بوده است .به مقاله نفخ من روحی در کدام جایگاه خلقت انسان رخ داده است مراجعه فرمایید. سید محمد تقوی اهرمی شهریور 1397 ویرایش جدید تیر ماه 1399

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

053840
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
183
1335
7967
37305
10535
21976
53840

Your IP: 3.235.22.210
Server Time: 2020-07-10 04:18:00
امارگیر سایت