خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صلب وترائب،صلصال و حما مسنون از نظرعلم زمین شناسی مدرن

 

مقدمه نوشتار


موضوع خلق الانسان من صلصال من حما مسنون در چند سال اخیر ذهن دانشمندان زمین شناسی و زیست شناسی را شدیدا به خود مشغول کرده است. دانشمندان به دنبال رمز چگونگی ایجاد حیات در زمین اولیه هستند. تبدیل ماده بی جان به جاندار، اولین ملکول حیات DNA بوده یا RNA ، ملکول اولیه حیات دردرون اقیا نوس شکل گرفته یا در دل سنگ پیریت یا سنگ رس . نظریات گوناگونی تا به حال ابراز شده و ارائه این نظریات روند خاصی را طی کرده است که به مقاله جدا گانه و مفصل تری نیاز دارد. انچه دردستور این نوشتار قرارگرفته تجسس و بررسی علمی آیه اشاره شده است که تا کنون خیلی ساده از آن عبورکرده ایم ولی دارای یک دنیا مفاهیم علمی است. خداوند انسان را از توده سیاه و نرم و درسنگ رس داغ خلق کرده است. اولین ملکول جانداراز بین توده نرم  وجسم سخت آفریده شده است. به زبان علمی صلصال (سنگ رس) جسم سخت وحما مسنون (رسوب سیاه ملکول های آلی تبخیر شده  برروی رس) توده نرم و مترادف آن هم صلب است و ترائب است که آنهم معنی سخت ونرم میدهد.

البته در صدراسلام دانشمندان و مفسرین براساس دید علمی آن زمان و تصورات ذهنی یا برداشت های مبتنی برعلم روز نظریه هائی ارائه داده اند که نسل اندر نسل بر باورما نشسته و همچنان آن نظریات را با آب و تاب بیان میکنیم وکسانی هم هستند که باصطلاح محقق هستند و درآن راستا مرتبا کشف علمی میکنند و استخوان پشت را بالا و پائین می آورند تا توجیه لازم را بدست آورند. البته باید توجه داشت عده ای ظاهرا به قصد خیر و باطنا برای برملائ کردن این تصورات غلط وعیان کردن نظریات برای ایجاد شک و شبه بیشتردردل مومنین.

چرا که با علم روز ناسازگاری دارند و دفاع کنندگان دلسوزهم، غافل ازاینکه در وادی تخیلات و تصورات ذهنی غلط خود که بر مبنای نظرات گذشتگان بیان شده نه آیات قرآن بسر میبرند و سوژه برای معاندین و مخالفین در اختیار میگذارند. آیات متشابه قران درباره صلب و ترائب هیچگونه ارتباط معنائی با این تخیلات ندارد. با دید علم روز به این آیات نگاه کنیم و اعجازعلمی قرآن را درعصرشکوفائی علم ببینیم وایمان بیاوریم.

قَد جَاءكُم بَصَآئِرُ مِن رَّبِّكُمْ فَمَنْ أَبْصَرَ فَلِنَفْسِهِ وَمَنْ عَمِيَ فَعَلَيْهَا وَمَا أَنَاْ عَلَيْكُم بِحَفِيظٍ- درحقیقت دیدنی های فراوانی که حقانیت خدا را نشان میدهد برای شما آورده شده هرکس با بصیرت و آگاهی به کنه آن برسد به خود سود رسانده و هر کس کور و نادان باشد عملش به خود او برمیگردد به ایات 19 و20 سوره عنکبوت نظری بینداریم و براساس ان عمل کنیم تا کیف بدائ خلق از نظرعلمی برای ماروشن شود. عصرعلم و تحقیقات وکشف واقعیت ها است. فمن ابصر فلنفسه میخواهیم با بصیرت و آگاهی و بر اساس سیروا فی اللارض به واقعیت برسیم. با هم شروع کنیم سفری به افق رویداد یعنی جائی که به تعبیرعلم پدیده حیات آغازشد.

ابزار تجسس علمی چگونگی آغاز حیات در زمین اولیه


أَوَلَمْ يَرَوْا كَيْفَ يُبْدِئُ اللَّهُ الْخَلْقَ ثُمَّ يُعِيدُهُ إِنَّ ذَلِكَ عَلَى اللَّهِ يَسِير-نمی نگرید خداوند چگونه حیات را خلق کرد و سپس آن راباز آفرینی میکند و این برای خداوند آسان است.


قلْ سِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانْظُرُوا كَيْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ يُنْشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ-بگودر زمین سیر و سفر کنید و بنگرید خداود چگونه حیات را آغاز کرد و سپس نشائ آخری را ازآن ینشی میکند. آخرین نشائ نقطه پایانی پروسه تکامل حیات است که بیرون آورده میشود) خداوند به هرکاری توانا است.

این توصیه خداوند را داروین دقیقا اجرا کرد 5 سال تمام با کشتی به نقاط مختلف جهان سفر کرد تا راز حیات را بیرون آورد. نمونه ها و فسیل های مختلفی را جمع آوری وطبقه یندی کرد ونتایج بررسی های خود را در کتابی مهم و جنجالی باطلاع دانشمندان رساند و تحول درعلم زمین شناسی ایجاد کرد. چه چیزی را ما میتوانیم درسفر در سرزمین پهناورخدا پیدا کنیم و به کنه راز و روند پروسه حیات برسیم. مسلما همان کاری که داروین کرد .

نظریه ایشان اساس علم زمین شناسی وحیات را بنا گذاشت، اگر چه نارسائی های فراوانی دارد ولی اصل تکامل که توسط قرآن هم پذیرفته شده تحول عظیمی در طرز تفکرانسان گشود. آیه اشاره شده بالا هم تکامل را تائید میکند کلمه کیف بدائ خلق چگونه حیات را آغاز کرد .بیان گرخلق الساعه نبودن حیات است و زمان براست و دوره زمانی طولانی راطی کرده است. آغاز ابتدای شروع حرکت خلقت حیات است و یعیده هم بازآفرینی است که امروزه به عیان میبینیم که جنین درنطفه موجودات زنده از سلول اولیه حیات آغاز میشود و  اشکال مختلفی را دردوره مثلا تا نه ماهگی درانسان طی میکند. این باز افرینی خلق است نه خود خلق، خلق کردن عملی است که برای یکباراتفاق می افتد و نه مکررا.


سفر به زمین اولیه و تاریخچه پیدایش زمین و حیات در آن


توده غبارکیهانی که در منطقه وسیعی درفضای بین ستارگان در کهکشان راه  شیری وجود داشت در نقطه ای شروع به جذب شدن کردند. این نقطه را علم نمی داند و نظرات مختلفی بیان کرده ولی قرآن میفرماید. هرستاره ای جایگاه خاصی دارد (که به ان عطا میشود)

فلا اقسم به مواقع النجوم. جایگاه ستارگان دارای پدیده بس عظیمی است که خداوند به عظمت آن سوگند یاد میکند.

وَالنَّجْمِ إِذَا هَوَى قسم به ستاره چون فرو میریزد و محو میشود-

فلا أُقْسِمُ بِالْخُنَّس به ستارگانی که ظاهرمیشوند و به ستارگانی که در سوراخی خزیده  و از دید پنهان میشوند (تولد ومرگ ستاره)-

الْجَوَارِ الْكُنَّسِ- ستارگان درجایگاه معینی که برنامه ریزی الهی است مانند خنس و کنس اجرام سماوی وغبار کیهانی را جذب میکنند ومتولد میشوند و همانجا همراه سیاهچاله خود حرکت میکنند وهنگام نابودی به همان جایگاه فرو میروند و نابود میشوند-این نظر قرآن است.

علم هم اخیرا به این مطلب رسیده است که نیروی بسیار کشنده ای و قوی میتواند غبار کیهانی را که میلیون ها و یا میلیارد ها کیلومتراز هم فاصله دارند و فشره هم نیستند و حرارت بالا هم ندارند را طوری با برنامه به خود جلب کنند که حرکت دورانی مسطح جذب به مرکز ستاره ایجاد شود. دانشمندان ازجمله هاوکینگ به این تیجه رسیدند که این میتواند یک سیاه چاله باشد. توده ابر و غبارخورشیدی دورمرکزیت آن چرخیدند و جذب مرکز آن شدند. هر سیاره ای هم بیکار ننشستند و نقطه ای را دریافت کردند و قسمتی ازاین غبار کیهانی را دورهسته مرکزی خود جذب کردند و گرنه همه غبار کیهانی جذب خورشید میشدند و زمین و سیارت دیگر وجود نداشتند.

جاذبه خورشید با حجم حدود 330000 برابر زمین مسلما قدرت جذب تمامی غبار کیهانی را داشت ولی برنامه ریزی تدوین شده الهی کار خودش را کرد. علم هنوز دراین جزئیات دلیل قانع کننده ای ندارد. قرآن درآیه 9 سوره فصلت میفرماید زمین را در دو دوره آفریدم. ما از کجا بفهمیم این دو دوره چه هستند. راه بسیار آسان جلوی پای ما است. خورشید و زمین وهمه سیارات منظومه شمسی از غبار کیهانی با هویت 75 درصد ئیدروژن و 24 درصد هلیوم تشکیل شده اند. این نطفه ایجاد کیهان بود.

خورشید به دلیل حجم بزرگ خود پس از چهار ونیم میلیارد سال هنوز دارد میسوزد یا  ئیدروژن خود را می سوزاند یعنی همجوشی هسته ای را انجام میدهد و ئیدروژن به هلیوم تبدیل ونور افشانی میکند. زمین به دلیل حجم کم این دوره تکامل هسته ای را سریعا و در زمان کوتاهی سپری کرد. چند سال ؟ علم هنوز نمیداند. نباید از رقم یک میلیون سال تجاوز کند حتی برخی از دانشمندان این رقم را به هزاران سال تخمین میزنند. حرارتی که درمرکز خورشید این همجوشی هسته ای را انجام میدهد حدود 15 میلیون درجه است. هرچه حرارت پائین بیاید اتم های هلیوم با  اتم ئیدروژن اتم عناصر دیگررا با همجوشی هسته ای ایجاد میکنند. تا زمانی که حرارت به حدود 3000 درجه و کمی بالاتر برسد تکامل اتمی پایان و زمین طی صدها میلیون سال پروسه سرد شدن را طی میکند و تکامل شیمیائی آغاز میشود. هسته اتم های تشکیل شده بر حسب حرارت ابتدا اتم های عناصر شیمیائی و سپس اتم ها به هم میپیوندند و ملکول ها را تشکیل میدهند. از این لحظه تکامل شیمیائی آغاز میشود تا ملکول های پایه حیات به وجود آیند.

گاز ئیدروژن و آب اولین ملکول های ایجاد شده در پروسه تکامل شیمیائی هستند. اتم های کربن، اکسیژن، ازت سلیسیوم، آهن، گوگرد وفسفر بعد از ئیدروژن فراوان ترین عناصر شیمیائی د رپایان دوره تکامل اتمی در زمین اولیه بودند. گاز ئیدروژن به مقدار بسیار زیاد فرماندهی عملیات تشکیل عناصر شیمیائی درون زمین داغ و مذاب را برعهده میگیرد.میل ترکیبی ئیدروژن با اکسیژن کربن ،ازت، گوگرد، فسفر، قوی تراز سایر عناصر است و بنابراین ابتدا ملکول آب و سپس متان، آمونیاک، سولفورئیدروژن و فسفر تشکیل میشوند. کربن با خودش و ئیدروژن میل ترکیبی قوی دارد. شرایط حرارت و چگالی وفشار موجود باعث ایجاد  کربورهای ئیدروژن با  انواع انشعابات یا ترکیبات میشود. آهن و نیکل درمرکززمین قرارمیگیرند و بقیه عناصرهمراه آهن باقی مانده ،آلومینیوم وسیلیسیوم لایه میانی وخارجی زمین مذاب را به وجود می آورند.

با پائین آمدن حرارت زمین، پوسته خارجی تشکیل میشود و بر روی آن تحولات پیدایش ملکول های اولیه حیات به وقوع میپیوندد .سیلیسیوم و پیریت وآلومینیوم بیشترین جزئ ساختار پوسته خارجی زمین را تشکیل میدهند.

پوسته خارجی از حالت مذاب به گداخته تبدیل و شروع به سرد شدن می گذارد. زمین در این مرحله کره ای گداخته در حال سرد شدن با تحولات و تغییرات عظیم در پوسته خارجی. گازئیدروژن و بخار آب، گازهای متان و آمونیاک وهلیوم مرتبا از شکاف های پوسته جامد به بالای آن منتقل میشوند. سنگ سیلیسیوم یا هما ن رس خالص درحال سرد شدن تحولات حیات را در درون خود به سرانجام میرساند . خلق الانسان من صلصال من حما مسنون دراین مرحله به وقوع میپیوندد.

دانشمندان زمین شناسی درباره چگونگی تحولات زمین قبل از تشکیل پوسته جامد به عبارتی درحرارت های ازحدود 2000 تا 100 درجه اطلاعات چندانی ارائه نداده اند و تنها نظریه های گوناگونی که تائیده علمی را کسب نکرده اند ارائه شده است. نظریه های پیدایش حیات بیشتر به زمان سرد شدن زمین به زیر نقطه جوش آب و تجمع اب داغ دربرکه ها و تشکیل دریاها  برمیگردد. به مقاله چگونگی روند پیدایش حیات درزمین اولیه از نظر قران مراجعه فرمائید دراین مقاله مشروحا به نظریه دانشمندان اشاره شده است ولی تحولات جدید  در  این نظریه ها که در دو دهه اخیرمطرح شده،رخ داده شده که موضوع این نوشتاراست. با پیشرفت علم میکروبیولوژی و ژنتیک بحث برچگونگی پیدایش و تشکیل ملکول های DNA وRNA که ملکول های حیات نامگذاری شده اند

توجه دانشمندان زمین شناسی و زیست شناسی به پیدایش این ملکول ها د ردرون سنگ های پیریت و سیلیسیوم جلب شده است و مطالعات برروی نقش سنگ رس در پیدایش اولین ژن حیات متمرکز شده است . نظریه قرآن حاکی ازاین است که اولین نطفه حیات از توده سیاه ونرم دردرون سنگ رس گداخته سرد شده ایجاد شده است .وحما مسنون توده نرم وسیاه رسوب شده دردرون لایه های سنگ رس است.

وَلَقَد خَلَقنَا الانسانَ مِن صَلصالٍ مِن حَمَاٍ مَسنُونٍ – درحقیقت ما انسان را در سنگ رس واز توده سیاه ونرم آفریده ایم- خَلَقَ الانسانَ مِن صَلصالٍ کَالفَخّارِ-انسان در سنگ رس پخته شده مانند سفال خلق شد. حمامسنون و صلصال در قرآن بنیان و اساس حیات در زمین است بنابراین حیات از نظر قرآن در درون اقیانوس ودریاها شکل نگرفته و صراحتا در ایه 10 سوره فصلت میفرماید زمین دو دوره خلقت خود را پشت سر میگذارد بر روی رواسی که پوسته جامد زمین است غذای بیولوژیکی یا اقوات در چهار دوره برنامه ریزی میشود .


قُلْ أَإِنَّکُمْ لَتَکْفُرُونَ بِالَّذِی خَلَقَ الْأَرْضَ فِی یَوْمَیْنِ وَ تَجْعَلُونَ لَهُ أَنْدَاداً ذٰلِکَ رَبُّ الْعَالَمِینَ‌-فصلت 9

زمین در دو دوره  آفریده شد و در آن و بالای زمین پوسته جامد را قرار دادیم وبرکت را در رواسی (پوسته جامد رابه خاک رس برکت بخشیدیم) و درآن اقوات را در چهار دوره برنامه ریزی کردیم برای نیازمندان به آن غذا. توجه فرمائید آیه به زمانی که پوسته جامد بر روی زمین قرار داده  شده اشاره میکند و غذا هم برای اولین موجودات زنده است که به ان غذا نیاز دارند. یعنی برای اولین نطفه حیات که باکتری های کهن بودند
وَجَعَلَ فِیهَا رَوَاسِیَ مِنْ فَوْقِهَا وَ بَارَکَ فِیهَا وَ قَدَّرَ فِیهَا أَقْوَاتَهَا فِی أَرْبَعَةِ أَیَّامٍ سَوَاءً لِلسَّائِلِینَ‌ 10 فصلت


روند تحول نظریه های پیدایش زمین به سوی واقعیت


نظریه تکاملی داروین براساس بینش علمی آن زمان به محدوده وجود سنگواره ها و حدود 570 میلیون سال قبل تا کنون برمیگردد و ارتباطی با پیدایش حیات از بی جان به جاندار ندارد. دانشمندان بعد از داروین تلاش مستمری انجام دادند تا چگونگی پیدایش اولین نطفه حیات در زمین اولیه را کشف کنند. تاریخچه تکامل این نطفه تا اغاز پیدایش باکتری های غیرهوازی فتوسنتز که جزئ پروکاریوت بشمار می ایند به دلیل تحولات عظیم پوسته جامد زمین و فعالیت های شدید آتش فشان ها و اصابت پی در پی شهاب سنگ ها امکان پذیر نیست. زیرا شواهد زمین شناسی دردست نیست. زمین حدود 4/6 میلیارد سال پیش از توده ابروغبار خورشیدی جدا شد.

براساس نظریه ارنست مایر و سایر دانشمندان تکامل شیمیائی از 4 میلیارد سال قبل آغاز شد و پانصد سال بعد از آن یعنی 3/5 میلیارد سال قبل اولین تک سلولی غیرهوازی بدون هسته و غشائ هسته ای وغشائ سلولی ناقص که به باکتری های کهن یا باستانی معروفند پا به عرصه وجود گذاشتند. این نوع باکتری ها خوشبختانه هم اکنون بصورت زنده وجود دارند که به فسیل های زنده مشهورشده اند. جالب است که برخی از این باکتری ها درحرارت بالای صد درجه (برخی درمحیط تا چهارصد درجه زنده هستند) دراطراف گدازه های آتش فشان ها دراعماق اقیانوس ها دیده میشوند و دانشمندان تحقیق خود را بر روی این نوع باکتری ها برای دستیابی به راز حیات متمرکز کرده اند. وجود این باکتری ها موید این است که اولین تک سلولی های حیات درمحیطی داغ و خارج از آب و برروی پوسته جامد زمین میبایستی شکل گرفته باشند. نظریه های مختلفی در پیدایش حیات برنظریه های قبلی افزوده شد. برخی نظریه دادند که حیات از داخل اقیانوس ها و اطراف دهانه های آتشفشان زیر دریا ایجاد و درآب منتشر شدند. ولی با مخالفین زیادی مواجه شدند. زیرا برای تشکیل ماکروملکول های زنجیره ای از مونومرها باید محیط بدون آب و خشک باشد تا آب دفع شده بسرعت از محیط واکنش خارج شود.

آب دافق یا دفع شونده درموجودات زنده کنونی توسط آنزیم ها جذب وبه خارج ازسلول منتقل میشود ولی در زمین اولیه هنوز آنزیم ها به وجود نیامده بودند. موضوع اب دافق دربین دانشمندان به معضل پیچیده ای تبدیل شده و کلید رمز حیات درآن نهفته است .حال باید مفهوم علمی مائ دافق که ازبین صلب و ترائب خارج میشود را درقرآن درک کرد و تصورات غلط ذهنی باقی مانده از نظریه هزارسال قبل رها ساخت. صلب و ترائب همان صلصال وحما مسنون است که صلصال به عنوان کاتالیزاتورنقش آنزیم ها را بازی کرده است و آب دافق هم از بین این دو جسم نرم (توده  سیاه  و نرم رسوب شده در بین لایه های سنگ رس یا  ترائب) و جسم سخت صلصال یا صلب خارخ میشده و ارتباطی با آب مرد وسینه زن ندارد و درقرآن هم کوچکترین اشاره ای به این موضوع نشده و همه این تصورات ساخته و پرداخته ذهن گذشتگان است که باید اصلاح شود.

والسمائ والطارق- -وَمَا أَدْرَاكَ مَا الطَّارِقُ- النَّجْمُ الثَّاقِبُ- إن كُلَّ نَفسٍ لمّا علَیها حافظٌ- فَلیَنظُرالإنسانُ مِمَّ خُلِقَ- خلق من ماء دافق- یَخرُجُ مِن بَینِ الصُّلبِ وَ التَّرائِبِ-إنَّه عَلی رَجعِهِ لَقادر


قسم به آسمان وظلمت حفاظت کننده آن. وَمَا أَدْرَاكَ مَا الطَّارِقُ-تو چه دانی طارق چیست . النَّجْمُ الثَّاقِبُ-ستاره نفوذ کننده درآن- توصیف تاریکی است که نورستاره براحتی درآن نفوذ میکند ودل ظلمات را میشکافد. إن كُلَّ نَفسٍ لمّا علَیها حافظٌ-بدرستیکه بر تمامی نفس ها حفاظی قرارداده ایم این آیه نقش حفاظتی طارق را گوشزد میکند .نفس واحده که سر منشائ حیات درزمین اولیه است نیاز به این حافظ داشته است.

فَلیَنظُر الإنسانُ مِمَّ خُلِقَ- خلق من ماء دافق- یَخرُجُ مِن بَینِ الصُّلبِ وَ التَّرائِبِ-إنَّه عَلی رَجعِهِ لَقادر-پس انسان بنگرد از چه چیزیی خلق شده از آبی دفع شونده که از بین صلب جسم سخت و ترائب جسم نرم بیرون رفته است و خداوند قادراست آنرا برگرداند.

جمله إنَّه عَلی رَجعِهِ لَقادر- خط بطلان برنظریه کهن که مائ دافق اب مرد و صلب استخوان پشت و ترائب سینه زن است میکشد. دراین جمله که خداوند قادراست آن را بر گرداند تفکر کرده ایم. آیا خداوند آب نطفه مرد که ریخته شده را قادر است برگرداند (استغفرالله) یا حیات اولیه دردل جسم سخت و نرم را قادر است برگرداند. با تعمق وتفکر در ایات وبا استعانت از نظریه های علم روز به آیات نگاه کنیم. این ایه را خداوند برای دانشمندان زیست شناسی و زمین شناسی درعصر شکوفائی علم بصورت آیات متشابه بیان فرموده تا حقانیت وجود خالق متعال را اثبات نماید و ما چه به روز آن انداخته ایم-سید محمد تقوی اهرمی آذر 1397

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

022375
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
306
740
3044
11408
1046
20329
22375

Your IP: 34.204.193.85
Server Time: 2020-06-02 11:56:15
امارگیر سایت