خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پیدایش حیات از نظر قرآن با استناد به علم روز و دور از ذهنیات کهن

مقدمه نوشتار

راز چگونگی پیدایش حیات در زمین اولیه دانشمندان زیست شناسی و زمین شناسی را به فعالیت علمی گسترده ای وا داشته است. تاریخچه این فعالیت ها و نظریه های اعلام شده و بحث ها در این مورد داستان شنیدنی و جالبی را به وجود آورده است و جریان بحث ها به مبحث جدیدی به نام تکامل میکروبیولوژی کشانده است. دانستن این مباحث و روند شکل گرفتن نظریه ها و واژه های کلیدی ایجاد شده ما را در درک بهتر آیات متشابه در باره خلقت انسان کمک میکند و اعجاز قرآن را آشکار می سازد.

در این  نوشتار سعی کرده ام با توجه به موضوع فوق و کلید واژه های علمی که در حقیقت گره اساسی در روند پیدایش حیات است و با استناد به آیات موضوع بحث نظریه و یا بهتر بگوییم حقایق واقعی خلقت حیات را از مفاهیم آیات بیرون آوریم. ما باید یک جمع بندی از جهان بینی قرآن درباره  پیدایش حیات از نظر قرآن را در دست داشته باشیم تا بتوانیم آن را با علم روز محک بزنیم .

جهان بینی قرآن در پیدایش حیات


بر اساس نظریه قرآن در خلقت حیات و با استناد به آیات مربوطه از آغاز شروع پیدایش حیات تا خلق نطفه سه مرحله در زمین اولیه صورت گرفته است. شروع خلقت حیات از زمان انبساط  کیهان رقم خورده است، این مطلب بسیار مهم است، زیرا هدف خلق کیهان را بیان میکند. تفکرو تعقل در آیات متشابه موکدا در بسیاری از آیات اشاره شده. خداوند آیات را طوری بیان فرموده که با تفکر و تعمق در آنها می توان با ابزار علم به مفهوم واقعی آن دست یافت.

امروزه می دانیم که کیهان از هیچ ابداع و در کسری از ثانیه منبسط شد و با انبساط آن، ماده خلق میشود. از آنجائی که هدف خلق کیهان پیدایش حیات در زمین بوده است، بنابراین ابتدای خلق ماده میتواند شروع خلق حیات هم باشد. ابتدا آیه ای که به انبساط کیهان اشاره دارد را بیان کنیم.

بَل رَّبُّكُمْ رَبُّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ الَّذِي فَطَرَهُنَّ وَأَنَا عَلَى ذَلِكُم مِّنَ الشَّاهِدِينَ. آری رب و پروردگار شما کسی است که کیهان (سموات والارض اینجا معنی کیهان میدهد، زیرا انبساط فقط در کیهان رخ داده در هفت طبقه جو و زمین که معنی دوم سموات والارض است رخ نداده) را با انبساط ا یجاد کرد و من(حضرت ابراهیم) از جمله تصدیق کنندگان هستم.

وَمَا لِيَ لَا أَعْبُدُ الَّذِي فَطَرَنِي وَإِلَيْهِ تُرْجَعُونَ-چرا کسی که من را از انبساط کیهان ایجاد کرد را نپرستم و بازگشت من به او است-

أَوْخَلْقًا مِمَّا يَكْبُرُ فِي صُدُورِكُمْ ۚ فَسَيَقُولُونَ مَنْ يُعِيدُنَا قُلِ الَّذِي فَطَرَكُمْ أَوَّلَ مَرَّةٍ ۚ- اگر از چیز سخت تری هم خلق شده باشید، همانطور که خیال پردازی می کنید. میگویند چه  کسی ما را باز آفرینی میکند بگو آن کسی که شما را در لحظه آغازین از انبساط کیهان ایجاد کرد فَطَرَكُمْ أَوَّلَ مَرَّةٍ .

این نخستین قسمت از آغاز حیات است تا خلق زمین در دو دوره تکامل اتمی و سپس تکامل شیمیایی و پیدایش اولین مولکول های حیات که در آیه زیر به آن اشاره شده.

الَّذِي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْءٍ خلقه.تمامی مراحل آماده سازی برای پیدایش حیات را فراهم کرد و

وَبَدَأَ خَلْقَ الإِنسَانِ مِن طِينٍ-و خلقت انسان را در سنگ رس آغاز کرد. اکنون در زمین اولیه تکامل شیمیایی بعد از تکامل اتمی شروع شده و ترکیبات مورد نیاز ایجاد می شوند. برای درک  این دوره که خداوند در آیه دیگری هم به آن تاکید کرده لازم است ذهن خود را به آن زمان ببریم و تحولات شیمیایی احتمالی در آن را بررسی کنیم. ابتدا به آیه اشاره کنیم-

هل أَتَى عَلَى الْإِنسَانِ حِينٌ مِّنَ الدَّهْرِ لَمْ يَكُن شَيْئًا مَّذْكُورًا-آیا در دهر(روزگار) زمانی سپری نشد که انسان چیز قابل ذکری نبود. با توجه به آیات فوق انسان در حال شدن است ولی قابل ذکر نیست، زمانی قابل ذکر می شود که نطفه آغازین خلق حیات که انسان هم درون آن است خلق شود.

فَإِنَّا خَلَقْنَاكُم مِّن تُرَابٍ ثُمَّ مِن نُّطْفَةٍ.وقتی تحولات درون تراب را گذراند قابل ذکر میشود. این آیه اشاره به ابتدا و انتهای خلقت انسان تا نطفه دارد. تحولات درون رس قبل از نطفه است.

ولَقَدْ خَلَقْنَا الإِنسَانَ مِن سُلاَلَةٍ مِّن طِينٍ-درحقیقت ما انسان را در سلاله از سنگ رس خلق کردیم.


چگونگی خلقت انسان در سلاله من طین از نظر علم شیمیایی


برای پیدایش سنگ رس و ترکیبات مورد نیاز خلقت انسان تا اولین ژن ساختاری موجود زنده که نطفه حاوی ژن است می بایستی اتفاقاتی رخ داده شده باشد. مسلما ترکیبات ایجاد شده خود را آماده میکنند برای مرحله بعدی این ترکیبات که قرآن آن را نسل بعدی پس از این می نامد. یعنی نسل بعد از بداء خلق الانسان من طین.

الَّذِي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْءٍ خَلَقَهُ وَبَدَأَ خَلْقَ الإِنسَانِ مِن طِينٍ ثُمَّ جَعَلَ نَسْلَهُ مِن سُلاَلَةٍ مِّن مَّاء مَّهِينٍ. سلاله من ماء مهین تحولات شیمیائی نسل بعد از شروع خلقت از طین (سنگ رس) است. حال چه رمزی در این کلمات نهفته است. چیزی که علم هم هنوز به آن نرسیده و ما سعی میکنیم نظر قرآن را بیرون آوریم.


بنابراین چهار مرحله اساسی در خلقت حیات رخ داده است


اول شروع خلقت حیات از ابتدای انبساط کیهان تا بدا خلق الانسان من طین، دقت فرمائید و آن زمانی است که همه چیز برای آغاز خلقت انسان فراهم شده است. 
دوم ازبداء خلق الانسان من طین شروع و آغاز پروسه ترکیبات شیمیاِی پایه حیات هم زمان با خلق سنگ رس  ولَقَدْ خَلَقْنَا الإِنسَانَ مِن سُلاَلَةٍ مِّن طِينٍ. آغاز خلقت انسان از طین درون زمین مذاب است که هنوز پوسته جامد بر آن قرار نگرفته است. بچه دلیل آیه 10 سوره فصلت خلق اقوات را که غذای بیولوژیکی است بر روی پوسته جامد درچهاردوره اعلام فرموده و آن زمانی است که تازه پوسته جامد زمین بعد از پایان دوره دوم خلق زمین ایجاد شده است.
سوم نسل ایجاد شده در سلاله من طین به کمک سلاله من ماء مهین تا خلق نطفه حیات. فَإِنَّا خَلَقْنَاكُم مِّن تُرَابٍ ثُمَّ مِن نُّطْفَةٍ. نطفه یعنی ایجاد اولین تک سلولی حیات جاندار از ماده بی جان. باید ابتدا غذای موجوداتی که قرار است خلق شوند مهیا و سپس نطفه اولیه حیات خلق شود. این دوره تا آغاز اولین دوره چهارگانه اقوات بر روی پوسته جامد زمین اتفاق افتاده است.
چهارم خلق مولکول های پیچیده حیات که به خلق ژن اولیه ختم می شود که طی چهار دوره اقوات یا غذای بیولوژیکی رخ داده است.


مرحله اول از انبساط کیهان تا پلاسمای مذاب  درون زمین بعد از پایان تکامل شیمیایی منظور است چرا که ابتدای خلق سنگ رس و دیگر کانی ها درون پلاسمای مذاب زمین بوده است.الذی احسن کل شیی خلقه مرحله دوم هم میتواند تحولات شیمیایی درون زمین اولیه که سلاله من طین در آن نقش داشته است و سلاله می تواند رسوب ایجاد شده در سنگ رس باشد. سنگ رس دارد از اجزای خود تشکیل می شود ومولکول های پایه حیات هم با شکل گرفتن سنگ رس ایجاد میشوند. مرحله سوم نقش سلاله من ماء مهین در ترکیبات پایه حیات است.

آب چکیده ندارد و چکیده آب می تواند دو مفهوم داشته باش اول همان اجزاء سازنده ملکول آب است یعنی H,OH. دو عامل تاثیر گذار در پدیده ترکیبات پایه حیات و دوم سلاله به عنوان رسوب ایجاد شده در سنگ رس و در آب کم باشد. در این سه مرحله با توجه به تاریخچه  پیدایش زمین و نظر قرآن که زمین دردو دوره جداگانه  خلق می شود و علم هم دو دوره را تکامل اتمی و تکامل شیمیایی نام برده و پایان تکامل شیمیایی هنوز تحولات در درون زمین مذاب بوده است، حال کدام یک می تواند با سایر آیات قرآن هم آهنگ باشد در ادامه مطلب باید به آن برسیم.

اما مرحله چهارم به استناد آیه 10 سوره فصلت دوره اقوات بر روی لایه خارجی و داغ تازه تشکیل شده که قرآن از آن به رواسی من فوقها نام برده یعنی پوسته جامد که بالای زمین قرارمیگیرد اتفاق می افتد.

کسانی که اطلاعی از تحولات زمین اولیه ندارند نمی توانند این موضوعات قرآن را درک کنند. دانشمندان زمین شناسی و زیست شناسی در این چهار دوره تمرکز تحقیقاتی خود را دارند انجام میدهند وسوالات بیشماری جلوی پای آنها قرار دارد. اخیرا روند نظریه های اعلام شده در پیدایش زمین به تحولات درون سنگ رس رسیده است ولی چگونگی این تحولات شیمیائی ناشناخته است. خلق حیات و نقش سنگ رس تحقیق علمی دانشگاه هاروارد

قرآن دو عامل اساسی را نام برده که کلید این تحولات را در دست دارند. دانشمندان زیست شناسی و زمین شناسی مسلمان می توانند این کلید را رمز گشائی کنند و به  پیشرفت  نظرات  پیدایش حیات برسند. این دو عامل سلاله من طین و سلاله من ماء مهین است که با تحقیقات گسترده ومطالعه نظرات اعلام شده به عنوان جمع بندی نظریه پیدایش حیات در زمین اولیه از نظر قرآن به سمع علاقمندان این مبحث می رسانم.

متاسفانه ما دانشمندان نظریه پرداز زمین شناسی و زیست شناسی که با این موضوعات سروکار داشته باشند نداریم و من مقالات خود را در سایت خودم جهت استحضار علاقمندان نشرمیدهم تا تشحیذ ذهنی برای پایه تحقیقات و زدودن شبهات باشد.

این دو عامل و نقش آنها نیاز به مقاله گسترده تری دارد که انشاءالله به محض تدوین در اختیار گذارده میشود.

بنابراین کلید واژه های صلصال، حما مسنون، تراب، طین، قرار مکین، ماء دافق و ماء مهین، صلب و ترائب، نطفه امشاج و نطفه همه در این چهار مرحله صورت گرفته است و با هم پیوند ناگسستنی دارند و باید ذهن را از نظر گذشتگان که بر پایه علم روز هزار سال قبل گفته شده و بر باور ما نشسته پاک کنیم تا واقعیت های جهان بینی قرآن در این زمینه را بتوانیم درک کنیم و من سعی میکنم با مقالات متعدد و با استناد به علم روز به گسترش این جهان بینی قرآن ادامه دهم و مقالات فراوانی هم در مفاهیم این کلید واژه ها در سایت حما مسنون ارائه داده ام که دست نیاز به همکاری علاقمندان به روز رسانی علمی آیات متشابه قرآن و رها سازی از بند تخیلات ذهنی کهن دراز می نمایم و توفیق در این راه را از خداوند متعال خواهانیم.

دو مقاله سلاله من طین و مفهوم آن در خلقت انسان و دیگری و سلاله من ماء مهین و نقش آن در پیدایش ترکیبات پایه حیات که جنبه استدلال علمی دارد و مقدمات آن فراهم شده و انشاءالله بزودی منتشر می کنم. توفیق همه کسانی که در اصلاح دیدگاه کهن درباره خلقت انسان تلاش میکنند از خداوند متعال خواهانم .وقتی ما یک جهان بینی مدون از خلقت انسان در قرآن را داشته باشیم می توانیم بسراغ آخرین نظریات علمی برویم و افتخار کنیم که مسلمان هستیم  و راه درست را انتخاب کرده ایم.دیدگاه سید محمد تقوی اهرمی دی ماه 1397.ویرایش جدید تیرماه 1399

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

148655
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
2529
2949
14629
115269
42382
29024
148655

Your IP: 34.205.93.2
Server Time: 2020-09-18 23:50:08
امارگیر سایت